Welcome To Threads And Treads!

In Cooperation With The Greenwich Department of Parks & Recreation





Sponsors2006_yardisphoto_white.gif (5801 bytes)



VOLVO OF STAMFORD GREENWICH CUP BIATHLON

May 6, 2012, 7:00AM  2.5R / 10B / 2.5R

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual. 
 CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME

    1           Eneas Freyre, 30, Norwalk                   47:11  
    2    1  M40 Christopher Thomas, 40, Easton              50:59  
    3    1  M20 David Ellis, 28, Milford                    52:05  
    4    2  M40 Mitch West, 42, Wilton                      52:51  
    5    1  M30 Don Gustavson, 37, Fairfield, CT            53:20  
    6    2  M30 Zachariah Pratt, 36, Riverside              53:58  
    7    3  M30 Nick Logan, 30, Norwalk                     54:37  
    8    4  M30 Joseph Turcsani, 34, Greenwich              54:57  
    9    5  M30 Jonathan Baxendale, 38, Riverside           56:08  
   10    6  M30 Daniel Conroy, 38, Greenwich                57:18  
    1           Cassandra Maximenko, 29*, Naugatuck         57:31  
   11    3  M40 Jairo Obando, 44, Stamford                  57:40  
   12    7  M30 Eric Sydor, 33, Westport                    57:46  
   13    4  M40 John Weber, 48, RyE                         57:56  
   14    1  M50 Bob Labanca, 51, Darien                     58:11  
   15    8  M30 Jason Twedt, 33, Ridgefield, CT             58:15  
   16    5  M40 Douglas Sawyer, 44, Ossining, NY            58:21  
   17    9  M30 Shawky Kaldawy, 39, Easton, CT              58:46  
   18    6  M40 Owen West, 42, Old Greenwich                58:49  
   19   10  M30 Douglas Forsyth, 30, Tarrytown              58:58  
   20    7  M40 Michael Maximenko, 43, Naugatuck            59:10  
   21   11  M30 Mark Lacuesta, 36, Stamford                 59:46  
   22    8  M40 Keith Kelly, 44, Riverside                1:00:10  
   23    9  M40 Frederic Vitalis, 41, Greenwich           1:00:31  
   24   10  M40 John Reid, 47, Riverside                  1:01:23  
   25   11  M40 Richard Camerik, 47, Bedford              1:01:39  
   26   12  M30 Peter Kapp, 30, Greenwich, CT             1:01:42  
   27   12  M40 Gus Yanez, 40, Riverside, CT              1:01:45  
   28   13  M40 Bruce Semer, 45, Greenwich                1:01:46  
   29   14  M40 Pascal Fuchs, 42, Fairfield               1:02:22  
   30   13  M30 David Lehman, 34, Old Greenwich           1:02:50  
   31   15  M40 Adrian Garate, 44, Bronxville             1:03:23  
   32   16  M40 Javier Grana, 40, Old Greenwich           1:03:36  
   33   17  M40 Laurent Imbert, 41, Greenwich             1:03:40  
   34   14  M30 Jason Salomon, 34, Greenwich              1:03:41  
    2    1  JrW Hannah Goodrick, 16*, Darien              1:03:45  
   35   18  M40 Sergio Palomo, 48, Stamford               1:03:47  
    3    1  W50 Karen Newman, 51*, Old Greenwich          1:04:05  
    4    1  W30 Charlotte Dequeker, 39*, Greenwich        1:04:27  
    5    1  W40 Barbara Cassano-Miles, 48*, RyE           1:04:30  
   36   15  M30 John Tarantino, 30, Cos Cob               1:04:32  
    6    2  W50 Pascale Butcher, 50*, Southport           1:04:43  
    7    2  W30 Laura Unger, 38*, Stamford                1:04:55  
   37   16  M30 Kris Whalen, 38, RyE                      1:04:57  
   38   19  M40 Adam Schwartz, 41, Westport               1:05:00  
   39   20  M40 Robert Gallois, 45, New Canaan            1:05:07  
   40   21  M40 Tom Burchill, 47, Westport                1:05:18  
   41   22  M40 Luis Giraldo, 48, Stamford                1:05:19  
   42   23  M40 John Schinto, 44, Riverside               1:05:20  
   43   24  M40 Luis Mora, 47, Norwalk                    1:05:26  
   44   25  M40 Jim Williams, 44, Westport                1:05:27  
    8    2  W40 Gena Deribeaux, 43*, Trumbull             1:05:37  
    9    3  W50 Irene Horowitz, 50*, Greenwich            1:05:38  
   10    3  W40 Kati Dixon, 41*, Riverside                1:05:43  
   45   17  M30 Jeremy Murphy, 35, Riverside              1:05:44  
   46   18  M30 Christopher Dembski, 39, Southbury        1:06:08  
   47   26  M40 Scot Binder, 49, Bedford                  1:06:23  
   48   27  M40 Chris Graham, 47, Wilton                  1:06:30  
   49   28  M40 Graham Powis, 43, Greenwich               1:06:37  
   50    2  M50 Andrew Yin, 51, Greenwich                 1:06:41  
   51   29  M40 Patrick O'Connor, 42, Stamford            1:06:59  
   52   30  M40 Ian McKinnon, 45, New York                1:07:22  
   53   31  M40 Jeffrey Freidag, 48, Norwalk              1:07:26  
   54   19  M30 Ryan Atkinson, 38, Old Greenwich, CT      1:07:29  
   55   20  M30 Raymond Floyd, 37, Old Greenwich          1:07:32  
   56   32  M40 Brad Wilcox, 40, Bridgeport               1:07:40  
   57   21  M30 Jake Gearhart, 37, Old Greenwich, CT      1:07:50  
   58   22  M30 Russell Phillips, 30, Sandy Hook          1:07:58  
   59   33  M40 Simonwinn, 41, Old Greenwich              1:08:05  
   60    2  M20 Tim Ringa, 29, Stamford                   1:08:07  
   11    4  W40 Beverly Wagner, 48*, Darien, CT           1:08:39  
   61   23  M30 Mark Crawley, 37, Darien                  1:08:50  
   12    3  W30 Sally Freedman, 38*, Norwalk              1:08:52  
   62   34  M40 Charles Vaccaro, 49, Patterson            1:09:00  
   63   35  M40 Jeff Saresky, 45, Portchester             1:09:07  
   64    1  M60 Jerry Haas, 63, Stamford                  1:09:15  
   65   36  M40 Jim Doucette, 46, Old Greenwich, CT       1:09:25  
   66    1  JrM Chad Novek, 15, Greenwich                 1:09:27  
   67   24  M30 Joshua Blazer, 33, Old Greenwich          1:09:28  
   68   25  M30 Jake Gearhart, 37, Old Greenwich, CT      1:09:33  
   69   26  M30 Kenneth Faltischek, 38, Port Washington   1:09:37  
   13    4  W30 Swani Schoberth, 33*, Stratford           1:10:09  
   70    3  M50 George Whittemore, 54, White Plains       1:10:12  
   14    5  W30 Emma Jonsson, 31*, Cortlandt Manor, NY    1:10:16  
   71   27  M30 Troy Pinto, 39, Norwalk, CT               1:10:41  
   72   28  M30 Vincent Morrow, 38, Bedford Hills, NY     1:10:43  
   15    6  W30 Ixone Villafruela, 30*, Old Greenwich     1:10:52  
   73   37  M40 John Hawkins, 42, Hawthorne               1:10:52  
   74   29  M30 Roland Wauthier, 39, Norwalk, CT          1:11:07  
   75   38  M40 Dave Schneider, 40, Easton                1:11:11  
   76   39  M40 Timothy Joyce, 46, New Canaan             1:11:23  
   16    7  W30 Jennifer Thompson, 39*, Greenwich         1:11:25  
   77   30  M30 Shiro Nogaki, 36, Cos Cob                 1:11:26  
   78   40  M40 Rob Johnson, 40, Riverside                1:11:43  
   79    1  REL Team Taylor/Tween, 111, Bronxville        1:11:44  
   80    2  M60 Carl Russell, 62, Orange                  1:11:50  
   81   31  M30 Benoit Morin, 35, Riverside               1:11:55  
   82   32  M30 Rob Dorfman, 38, RyE                      1:11:58  
   83    4  M50 Michael Vagnone, 56, Trumbull             1:12:04  
   84   33  M30 Matthew Kiger, 35, Greenwich              1:12:08  
   17    8  W30 Jill Ramirez, 35*, Greenwich              1:12:19  
   85    5  M50 Michael Case, 52, Darien                  1:12:19  
   86   41  M40 Jeff Halpern, 43, Dobbs Ferry             1:12:20  
   87   42  M40 Patrick Collier, 44, Ridgewood            1:12:29  
   88           #193                                      1:12:33  
   89   34  M30 Felipe Polanco, 32, Stamford, CT          1:12:47  
   18    1  W20 Sabrina Phillips, 28*, Sandy Hook         1:12:51  
   90    2  JrM Jonathon Luiza, 14, Fairfield, CT         1:13:22  
   91   35  M30 Santiago Bausili, 38, Riverside           1:13:24  
   92   43  M40 Ric Nadel, 44, Westport                   1:13:30  
   19    9  W30 Shea Wilcox, 35*, Bridgeport              1:13:38  
   20    5  W40 Sadhana Joliet, 43*, Southport, CT        1:14:13  
   93    6  M50 Juro Guizd, 52, Fairfield, CT             1:14:38  
   94    3  M20 Marc Cohen, 24, Stamford                  1:15:05  
   21   10  W30 Melissa Miller, 33*, Cos Cob              1:15:11  
   95   36  M30 Matt Gombos, 30, Fairfield                1:15:28  
   96   44  M40 Ihsan Essaid, 45, Old Greenwich           1:15:34  
   22    6  W40 Julie Ross, 43*, Cos Cob                  1:16:16  
   23    7  W40 Susan Gould, 49*, Rye, NY                 1:16:23  
   97   45  M40 Matthew Gordon, 49, Greenwich             1:16:26  
   98   37  M30 Kenneth Goldstein, 38, Cos Cob            1:16:26  
   99    7  M50 Guillermo Mondino, 52, Riverside          1:16:27  
  100   46  M40 Brian Raney, 42, Portchester              1:16:40  
   24   11  W30 Veronic O'Connor, 39*, Stamford           1:16:49  
  101    8  M50 Stuart Waldstreicher, 54, Stamford        1:16:51  
   25    8  W40 Mary Milucci, 44*, Riverside              1:16:56  
  102    4  M20 Brandon Rush, 26, Norwalk, CT             1:16:58  
  103   47  M40 Matthew Hickman, 48, Riverside, CT        1:17:19  
  104    9  M50 Howard Sugarman, 52, Brooklyn             1:17:39  
   26   12  W30 Katie Vadasdi, 35*, Old Greenwich, CT     1:18:33  
  105   10  M50 Raymond Herbst, 55, Mahopac               1:18:45  
  106   11  M50 Marc Peyser, 58, Stamford                 1:19:17  
  107   38  M30 Nathan Cloutier, 33, Stamford             1:19:22  
   27    4  W50 Nancy Kail, 50*, Riverside                1:19:24  
   28    9  W40 Cheryl Misercola, 43*, Yonkers, NY        1:19:25  
  108   39  M30 Dennis Dobson, 30, Fairfield, CT          1:19:26  
  109    1  M70 John Cook, 76, Stamford                   1:19:51  
  110   40  M30 Jim Kovac, 36, Norwalk                    1:20:11  
  111   48  M40 Martin Anidjar, 41, Mamaroneck            1:20:20  
  112    2  M70 Bob Goldblatt, 71, New Canaan             1:20:37  
   29   10  W40 Paula Brandes, 49*, Riverside             1:20:47  
  113   12  M50 Rich Zuvich, 57, Danbury                  1:20:49  
   30   13  W30 Allison Kris, 38*, Westport, CT           1:21:05  
   31   11  W40 Karen Branson, 47*, Greenwich             1:21:26  
  114    3  M60 Frank Lyon, 63, New Canaan, CT            1:21:51  
   32   12  W40 Kristen Rodriguez, 42*, Old Greenwich     1:22:10  
   33   14  W30 Kimberly Raney, 30*, Portchester          1:22:17  
  115    5  M20 James Cassidy, 29, Wilton, CT             1:22:34  
   34    5  W50 Randi Shulman, 53*, West Harrison, NY     1:22:34  
   35   13  W40 Amy Ventura, 42*, Short Hills             1:23:03  
  116   49  M40 Mike Lombardi, 41, Cos Cob, CT            1:23:16  
   36   14  W40 Sherry Scarvey, 44*, Stamford             1:23:23  
  117    4  M60 George Weber, 61, West Haven              1:23:27  
   37   15  W30 Melissa Brown, 36*, Hartsdale             1:23:37  
  118   41  M30 Jeff McMahan, 39, Norwalk                 1:23:44  
   38   15  W40 Denise Wyckoff, 47*, Stratford            1:23:45  
  119   42  M30 Chris Pulaski, 32, Stamford               1:23:54  
   39   16  W40 Juliet Harker, 45*, Westport              1:24:26  
  120   50  M40 Kevin Nolan, 40, Fairfield                1:24:40  
  121   51  M40 Matthew Cummings, 43, Trumbull            1:24:44  
   40    6  W50 Meredith Kornreich, 55*, RyE              1:24:47  
   41   16  W30 Tara Tiedemann, 39*, Old Greenwich        1:25:29  
   42   17  W40 Leslie Curry, 41*, Stamford               1:25:30  
  122   52  M40 Robert Barriera, 46, Greenwich, CT        1:25:48  
   43   17  W30 Nicole Pepe, 32*, Greenwich               1:26:30  
  123    3  JrM Diego Jasson, 12, Greenwich, CT           1:26:31  
  124   43  M30 Kris Yeung, 32, New Rochelle              1:26:35  
   44   18  W30 Mae Vargas, 31*, Greenwich                1:26:37  
   45   18  W40 Alison Pollock, 43*, Pelham               1:26:55  
   46   19  W40 Jennifer Wurst, 43*, Brookfield           1:27:27  
  125   13  M50 Joseph Saladis, 56, Bethel, CT            1:27:29  
   47    7  W50 Renee Goldstein, 53*, Chappaqua           1:28:20  
  126   53  M40 Earl Morris, 44, Ridgefield               1:28:22  
  127   44  M30 Jeffrey Pandolfino, 37, Greenwich         1:28:53  
   48    2  JrW Sydney Segal, 16*, Larchmont              1:29:35  
   49   20  W40 Heather Segal, 45*, Larchmont             1:29:35  
   50    3  JrW Eleanor Otton, 12*, Old Greenwich         1:29:55  
   51   21  W40 Lucy Bogue, 47*, Greenwich                1:29:56  
  128   45  M30 Howland Gordon, 39, Stamford              1:30:04  
   52   22  W40 Jami Cheneski, 40*, New Fairfield         1:30:10  
  129   14  M50 Steve Cohen, 50, Westport                 1:30:19  
  130   54  M40 Billy Fox, 45, Riverside                  1:31:40  
  131   55  M40 Charles Otton, 45, Old Greenwich          1:31:51  
   53   19  W30 Steviann Martines, 35*, Old Greenwich     1:32:19  
   54   20  W30 Jackie Small, 35*, Riverside              1:32:20  
  132   15  M50 Robin Myers, 52, Southport                1:34:20  
   55   21  W30 Linda Smites, 34*, Brookfield             1:35:20  
"*" indicates females
3 finishers among Men 19 & Under
5 finishers among Men 20 - 29
45 finishers among Men 30 - 39
55 finishers among Men 40 - 49
15 finishers among Men 50 - 59
4 finishers among Men 60 - 69
2 finishers among Men 70 - 99
1 finishers among Men 100 & Up
3 finishers among Women 19 & Under
1 finishers among Women 20 - 29
21 finishers among Women 30 - 39
22 finishers among Women 40 - 49
7 finishers among Women 50 - 59
132 male finishers
55 female finishers
187 total finishers

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME


Open Men
    1    1  M30 Eneas Freyre, 30, Norwalk                   47:11  

Open Women
    1    1  W20 Cassandra Maximenko, 29, Naugatuck          57:31  

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME

Men 19 & Under
   66    1      Chad Novek, 15, Greenwich                 1:09:27  
   90    2      Jonathon Luiza, 14, Fairfield, CT         1:13:22  
  123    3      Diego Jasson, 12, Greenwich, CT           1:26:31  

Men 20 - 29
    3    1      David Ellis, 28, Milford                    52:05  
   60    2      Tim Ringa, 29, Stamford                   1:08:07  
   94    3      Marc Cohen, 24, Stamford                  1:15:05  
  102    4      Brandon Rush, 26, Norwalk, CT             1:16:58  
  115    5      James Cassidy, 29, Wilton, CT             1:22:34  

Men 30 - 39
    5    1      Don Gustavson, 37, Fairfield, CT            53:20  
    6    2      Zachariah Pratt, 36, Riverside              53:58  
    7    3      Nick Logan, 30, Norwalk                     54:37  
    8    4      Joseph Turcsani, 34, Greenwich              54:57  
    9    5      Jonathan Baxendale, 38, Riverside           56:08  

Men 40 - 49
    2    1      Christopher Thomas, 40, Easton              50:59  
    4    2      Mitch West, 42, Wilton                      52:51  
   11    3      Jairo Obando, 44, Stamford                  57:40  
   13    4      John Weber, 48, RyE                         57:56  
   16    5      Douglas Sawyer, 44, Ossining, NY            58:21  

Men 50 - 59
   14    1      Bob Labanca, 51, Darien                     58:11  
   50    2      Andrew Yin, 51, Greenwich                 1:06:41  
   70    3      George Whittemore, 54, White Plains       1:10:12  
   83    4      Michael Vagnone, 56, Trumbull             1:12:04  
   85    5      Michael Case, 52, Darien                  1:12:19  

Men 60 - 69
   64    1      Jerry Haas, 63, Stamford                  1:09:15  
   80    2      Carl Russell, 62, Orange                  1:11:50  
  114    3      Frank Lyon, 63, New Canaan, CT            1:21:51  
  117    4      George Weber, 61, West Haven              1:23:27  

Men 70 - 99
  109    1      John Cook, 76, Stamford                   1:19:51  
  112    2      Bob Goldblatt, 71, New Canaan             1:20:37  

Men 100 & Up
   79    1      Team Taylor/Tween, 111, Bronxville        1:11:44  

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME

Women 19 & Under
    2    1      Hannah Goodrick, 16, Darien               1:03:45  
   48    2      Sydney Segal, 16, Larchmont               1:29:35  
   50    3      Eleanor Otton, 12, Old Greenwich          1:29:55  

Women 20 - 29
   18    1      Sabrina Phillips, 28, Sandy Hook          1:12:51  

Women 30 - 39
    4    1      Charlotte Dequeker, 39, Greenwich         1:04:27  
    7    2      Laura Unger, 38, Stamford                 1:04:55  
   12    3      Sally Freedman, 38, Norwalk               1:08:52  
   13    4      Swani Schoberth, 33, Stratford            1:10:09  
   14    5      Emma Jonsson, 31, Cortlandt Manor, NY     1:10:16  

Women 40 - 49
    5    1      Barbara Cassano-Miles, 48, RyE            1:04:30  
    8    2      Gena Deribeaux, 43, Trumbull              1:05:37  
   10    3      Kati Dixon, 41, Riverside                 1:05:43  
   11    4      Beverly Wagner, 48, Darien, CT            1:08:39  
   20    5      Sadhana Joliet, 43, Southport, CT         1:14:13  

Women 50 - 59
    3    1      Karen Newman, 51, Old Greenwich           1:04:05  
    6    2      Pascale Butcher, 50, Southport            1:04:43  
    9    3      Irene Horowitz, 50, Greenwich             1:05:38  
   27    4      Nancy Kail, 50, Riverside                 1:19:24  
   34    5      Randi Shulman, 53, West Harrison, NY      1:22:34  

          

 




BACK TO RESULTS INDEX PAGE

.

2012 Yardis Brothers, Inc. All rights reserved

Threads & Treads
17 East Putnam Avenue
Greenwich, CT. 06830
203-661-0142
mickeyyardis@yahoo.com

Webmaster: Mark Edwards