Welcome To Threads And Treads!

In Cooperation With The Greenwich Department of Parks & Recreation

tt_2008headerlogo.gif (11437 bytes)
Presented by
Greenwich Time


Sponsors
2006_yardisphoto_white.gif (5801 bytes)

COOK YOUR BUNS RUN & BBQ 2008
JUNE 13, 6:30PM, Tod's Point, 1 & 3M

Click on the "pace" links to move about through the results.
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.


          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

    1           Christopher Ryan, 18, Armonk, NY            16:37    5:38
    2    1  M40 Kevin Shelton-Smith, 48, Bronx, NY          16:55    5:44
    1           Sharon Lemberger, 34*, Stamford, CT         17:06    5:48
    3    1  M20 Carlos Garcia, 29, Mamaroneck, NY           17:11    5:49
    4    2  M40 Louis Csak, 42, Old Greenwich, CT           17:40    5:59
    5    3  M40 Scott Fahey, 45, Greenwich, CT              17:40    5:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

    2    1  W30 Jill Vollweiler, 39*, Purchase, NY          17:52    6:03
    6    1  M30 George Newsome, 34, New City, NY            17:54    6:04
    7    4  M40 Chris Sykes, 48, Weston, CT                 18:15    6:11
    8    2  M20 Alex Melzer, 26, New York, NY               18:17    6:12
    9    3  M20 Ross Armstrong, 26, Pound Ridge, NY         18:24    6:14
   10    5  M40 Sergio Palomo, 44, Stamford, CT             18:27    6:15
    3    1  W40 Michelle Wolfson, 40*, Rye, NY              18:28    6:16
    4    1  JrW Heather Conaroe, 18*, Greenwich, CT         18:33    6:17
   11    6  M40 Viorel Stroie, 40, Greenwich, CT            18:34    6:17
   12    7  M40 Manuel Lopez, 43, Riverside, CT             19:00    6:26
   13    4  M20 Jason Foster, 29, Stamford, CT              19:03    6:27
   14    2  M30 Stefan Cruz, 30, Stamford, CT               19:04    6:28
   15    8  M40 Rob Stone, 41, Cos Cob, CT                  19:07    6:29
    5    2  W30 Kim Chalfin, 37*, Nanuet, NY                19:09    6:29
    6    1  W50 Sharon Vos, 53*, Riverside, CT              19:24    6:34
   16    3  M30 Venugopal Kurapati, 30, Stamford, CT        19:24    6:35
   17    9  M40 Pat Tobin, 45, Ossining, NY                 19:32    6:37
   18    1  M50 David King, 57, Bronxville, NY              19:33    6:37
    7    2  W40 Amy Fredericks, 42*, Norwalk, CT            19:35    6:38
   19   10  M40 Gregory Large, 40, Greenwich, CT            19:35    6:38
   20    4  M30 Zach Pratt, 32, Riverside, CT               19:36    6:39
   21   11  M40 Klas Holm, 49, Old Greenwich, CT            19:39    6:40
   22   12  M40 John Langley, 44, Cos Cob, CT               19:41    6:40
   23   13  M40 Bruce Semer, 41, Greenwich, CT              19:42    6:41
   24    2  M50 Tom Agresta, 51, Cos Cob, CT                19:47    6:42
    8    3  W30 Charlotte Dequeker, 35*, Greenwich, CT      19:48    6:42
   25   14  M40 Jeff Dishner, 43, Old Greenwich, CT         19:48    6:43
   26    5  M30 Ken Ciccarelli, 37, Greenwich, CT           19:51    6:44
   27    3  M50 Dan Clark, 55, Stamford, CT                 19:53    6:44
   28   15  M40 Mike Weidinger, 40, Purchase, NY            19:56    6:45
   29    4  M50 John Krasniewicz, 57, Old Greenwich, CT     20:00    6:46
    9    3  W40 Darcy Ramsey, 45*, Stamford, CT             20:01    6:47
   30    6  M30 Alex Dixon, 37, Riverside, CT               20:08    6:49
   31    7  M30 Mike Lemberger, 35, Stamford, CT            20:09    6:50
   10    4  W40 Karen Brown, 45*, Old Greenwich, CT         20:25    6:55
   42           TURKEY                                      20:26    6:55
   32    5  M50 Richard Conley, 52, Bronx, NY               20:31    6:57
   33   16  M40 Vincent Sabia, 45, Greenwich, CT            20:37    6:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   34    6  M50 Hugo Mujica, 50, Greenwich, CT              20:41    7:00
   35   17  M40 Ed Ensign, 43, Harrison, NY                 20:46    7:02
   36    5  M20 Robert Moore, 23, Greenwich, CT             20:46    7:02
   37    8  M30 Greg Azrek, 39, Larchmont, NY               20:48    7:03
   38   18  M40 Philip Gormley, 48, Rye, NY                 20:49    7:03
   39   19  M40 Nic Chidu, 42, Greenwich, CT                21:06    7:09
   40    1  JrM Elliot Vasquez, 15, Ossining, NY            21:08    7:10
   41    1  B10 Ben Langley, 10, Cos Cob, CT                21:10    7:10
   11    5  W40 Paula Scaminaci, 42*, Cos Cob, CT           21:18    7:13
   42    6  M20 Brian Leamy, 28, Greenwich, CT              21:21    7:14
   43    9  M30 Steve McLeod, 39, Greenwich, CT             21:24    7:15
   44    2  JrM Kian Gormley, 16, Rye, NY                   21:31    7:18
   12    4  W30 Holly Simmons, 36*, Rye, NY                 21:34    7:18
   13    6  W40 Beverly Wagner, 45*, Darien, CT             21:35    7:19
   14    5  W30 Kati Dixon, 37*, Riverside, CT              21:38    7:20
   45   10  M30 Mike Pollard, 39, Old Greenwich, CT         21:40    7:20
   46    7  M50 Mickey Yardis, 54, Greenwich, CT            21:41    7:21
   47    3  JrM Jay Polansky, 16, Riverside, CT             21:44    7:22
   15    1  W20 Brigid Sobolewski, 26*, Bridgeport, CT      21:49    7:24
   48   11  M30 John Tarantino, 31, Cos Cob, CT             21:50    7:24
   49   12  M30 Randy Giraldo, 32, Stamford, CT             21:55    7:26
   16    7  W40 Robin Bartholomeu, 40*, Greenwich, CT       21:55    7:26
   50    4  JrM Gunther Kempin, 16, Rye, NY                 21:59    7:27
   17    2  JrW Sydney Chun, 17*, New York, NY              22:03    7:28
   51    8  M50 Tom Byrne, 52, Old Greenwich, CT            22:04    7:29
   52   20  M40 Dave Pollard, 41, Old Greenwich, CT         22:12    7:31
   53   21  M40 Mike Murray, 43, Darien, CT                 22:17    7:33
   18    6  W30 Kristen Miller, 35*, Greenwich, CT          22:18    7:33
   54   13  M30 Christian Miller, 39, Old Greenwich, CT     22:19    7:34
   55   22  M40 Michael Wilbur, 46, Wilton, CT              22:24    7:35
   19    3  JrW Christina Ruane, 16*, Nanuet, NY            22:26    7:36
   56   23  M40 Michael Roe, 47, Greenwich, CT              22:26    7:36
   57   14  M30 Salvador Lozado, 31, Port Chester, NY       22:29    7:37
   58    1  M60 Clarence Chesney, 60, Norwalk, CT           22:35    7:39
   20    8  W40 Elizabeth Agresta, 42*, Cos Cob, CT         22:36    7:40
   21    4  JrW Casey Quackenbush, 13*, Cos Cob, CT         22:37    7:40
   59   24  M40 Joe Keeney, 47, Greenwich, CT               22:40    7:41
   22    7  W30 Lauren Vigeant-Langlois, 33*, Stamford, CT  22:42    7:42
   60   25  M40 Peter Hodge, 41, Cos Cob, CT                22:44    7:42
   61   26  M40 Tom Bartholomeu, 43, Greenwich, CT          22:45    7:42
   23    2  W50 Jill Staats, 50*, Riverdale, NY             22:46    7:43
   62    9  M50 Matt Robertson, 51, Riverside, CT           22:49    7:44
   24    3  W50 Francoise Levinson, 54*, Cos Cob, CT        22:49    7:44
   63   27  M40 Robert Cunningham, 43, Chappaqua, NY        22:54    7:45
   64   15  M30 Dan O'Donnell, 37, Cos Cob, CT              22:54    7:46
   65   28  M40 Peter Schnur, 40, Cos Cob, CT               22:55    7:46
   66   29  M40 David Mink, 49, Greenwich, CT               22:55    7:46
   67   10  M50 Michael Ambrosecchio, 50, Stamford, CT      22:56    7:46
   25    9  W40 Margery Scotti, 44*, Greenwich, CT          22:58    7:47
   68   11  M50 Donald Mays, 52, Greenwich, CT              22:59    7:47
   26    2  W20 Andrew Taylor, 27*, Stamford, CT            23:00    7:48
   27   10  W40 Alice McKeon, 49*, Old Greenwich, CT        23:01    7:48
   28    8  W30 Jennifer Baumgold, 30*, Stamford, CT        23:03    7:49
   69   16  M30 Kent Ellingson, 35, Greenwich, CT           23:04    7:49
   70   30  M40 Mark Hennessey, 46, Katonah, NY             23:05    7:49
   29    3  W20 Shanna Miller, 28*, Stamford, CT            23:07    7:50
   71    7  M20 Frank Spinelli, 29, Elmsford, NY            23:08    7:51
   72   12  M50 Leo Chun, 52, New York, NY                  23:09    7:51
   73    5  JrM Alex Kellman, 15, Rye Brook, NY             23:14    7:52
   74   13  M50 Joost Vos, 54, Riverside, CT                23:18    7:54
   75   31  M40 Brian Davey, 42, Darien, CT                 23:20    7:54
   76   17  M30 Bill Hall, 39, Stamford, CT                 23:25    7:56
   77   18  M30 Henry Rivera, 34, New Rochelle, NY          23:35    7:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   78   19  M30 Jim Kovac, 32, Norwalk, CT                  23:37    8:00
   79   20  M30 Graham Powis, 39, Greenwich, CT             23:38    8:01
   30    4  W20 Tham Nguyen, 27*, West Haven, CT            23:39    8:01
   31    4  W50 Bette Clark, 52*, Yonkers, NY               23:39    8:01
   80    6  JrM Ryan Segujic, 15, Rye Brook, NY             23:46    8:03
   81   32  M40 Roger Juppe, 44, Ridgewood, NJ              23:46    8:03
   82   21  M30 Kevin Mullane, 35, Stamford, CT             23:47    8:03
   83   22  M30 Brian Radziewicz, 30, Hamden, CT            23:48    8:04
   32    5  W20 Julie Anne Kozlowski, 26*, Stamford, CT     23:50    8:04
   33    9  W30 Jaymie Pavolonis, 36*, Darien, CT           23:50    8:05
   34   11  W40 Jane Sulich, 47*, Riverside, CT             23:51    8:05
   84   14  M50 Steven Gustavson, 51, Greenwich, CT         23:55    8:06
   35   12  W40 Erika Katz, 41*, Norwalk, CT                23:56    8:07
   36    6  W20 Michelle Chisholm, 23*, New York, NY        23:59    8:08
   85    8  M20 Roody Chisholm, 26, New York, NY            24:00    8:08
   86   33  M40 Chris Brush, 40, Greenwich, CT              24:01    8:08
   37    1  G10 Ava Pawalowski, 9*, Old Greenwich, CT       24:04    8:09
   38    7  W20 Kelly Carino, 23*, Greenwich, CT            24:04    8:09
   39    8  W20 Lauren Ambrogio, 23*, Greenwich, CT         24:05    8:10
   87   15  M50 Ed Moore III, 57, Greenwich, CT             24:05    8:10
   88   23  M30 Cory Crelan, 34, Norwalk, CT                24:06    8:10
   40   13  W40 Diane Powis, 41*, Greenwich, CT             24:08    8:11
   41    9  W20 Jenny Mullane, 29*, Stamford, CT            24:09    8:11
   89   34  M40 Les Melich, 41, Stamford, CT                24:10    8:11
   42   14  W40 Bethann McGrath, 40*, Ridgefield, CT        24:11    8:12
   43   15  W40 Christine Danforth, 43*, Greenwich, CT      24:13    8:12
   90    2  M60 John Gibbons, 66, Old Greenwich, CT         24:19    8:14
   44   10  W30 Alexandra Wingrove, 34*, Cos Cob, CT        24:20    8:15
   45   11  W30 Katie Kibbe, 39*, Old Greenwich, CT         24:21    8:15
   46   16  W40 Linda Filar, 40*, Old Greenwich, CT         24:22    8:16
   47   12  W30 Janet Weidinger, 38*, Purchase, NY          24:23    8:16
   91   35  M40 Michael Kane, 47, Shelton, CT               24:24    8:16
   92    3  M60 Jim Blake, 61, Old Greenwich, CT            24:25    8:17
   48    5  JrW Rachel Isaac, 15*, Briarcliff Manor, NY     24:26    8:17
   93   36  M40 Joe Watson, 43, Greenwich, CT               24:27    8:17
   94   16  M50 John Bailey, 54, Riverside, CT              24:29    8:18
   95    9  M20 Kenneth Danner, 28, Parsippany, NJ          24:30    8:18
   49   17  W40 Amy Cunningham, 44*, Greenwich, CT          24:32    8:19
   96    4  M60 Bill Smith, 63, Mohegan Lakes, NY           24:37    8:20
   50   18  W40 Lisa Chardain, 42*, Stamford, CT            24:41    8:22
   51   13  W30 Makgorzata Stroie, 37*, Greenwich, CT       24:43    8:22
   97   24  M30 John Hogan, 35, Riverside, CT               24:47    8:24
   98   17  M50 Bill Gaston, 50, Greenwich, CT              24:50    8:25
   52    5  W50 Rozsa Gaston, 50*, Greenwich, CT            24:51    8:25
   99   37  M40 Jim Segujic, 45, Rye Brook, NY              24:52    8:26
  100   38  M40 Michael Kellman, 46, Rye Brook, NY          24:53    8:26
  101   25  M30 Joell Gray, 34, Stamford, CT                24:54    8:26
  102   39  M40 Daniel Dobryn, 44, Cos Cob, CT              24:55    8:27
  103    7  JrM Eric Cassone, 18, Rye Brook, NY             24:57    8:27
  104    1  B8U Patrick Mullen, 3, Riverside, CT            24:59    8:28
   53   19  W40 Margaret Moore, 44*, Riverside, CT          25:05    8:30
   54   14  W30 Aileen Daversa, 36*, Old Greenwich, CT      25:05    8:30
   55   10  W20 Kari Pollard, 27*, Old Greenwich, CT        25:06    8:30
   56   15  W30 Allegra Erickson, 36*, Darien, CT           25:07    8:31
  105   18  M50 Rick D'Avino, 52, Riverside, CT             25:09    8:31
  106   40  M40 Michael Hedgis, 40, Stamford, CT            25:10    8:32
   57   16  W30 Elisa Davis, 36*, Stamford, CT              25:10    8:32
   58   17  W30 Kristen Giraldo, 32*, Stamford, CT          25:12    8:32
  107    2  B10 Tate Huffman, 9, Greenwich, CT              25:13    8:33
   59   18  W30 Kate Tiedemann, 39*, Rye, NY                25:14    8:33
  108   19  M50 Bill Horn, 59, Greenwich, CT                25:15    8:33
  109   26  M30 Jeff Huffman, 39, Greenwich, CT             25:16    8:34
  110    5  M60 Stephen Katz, 65, Riverside, CT             25:17    8:34
   60    6  JrW Tina Byrne, 16*, Old Greenwich, CT          25:23    8:36
   61    7  JrW Barbara Callahan, 14*, Riverside, CT        25:24    8:36
  111    6  M60 Douglas Birdsall, 65, Riverside, CT         25:25    8:37
  112   27  M30 Allen Arakal, 36, Old Greenwich, CT         25:30    8:39
   62   20  W40 Michelle Fletcher, 49*, Cos Cob, CT         25:32    8:39
  113   20  M50 Curtis Fletcher, 52, Cos Cob, CT            25:32    8:39
   63   21  W40 Dina Jones, 46*, Old Greenwich, CT          25:33    8:40
  114   41  M40 Tommy Maher, 40, Cos Cob, CT                25:35    8:40
  115    3  B10 Harrison Isaac, 10, Briarcliff Manor, NY    25:38    8:41
  116   42  M40 Roger Revel, 47, Old Greenwich, CT          25:38    8:41
   64   22  W40 Marycatherine Parr, 48*, Ridgefield, CT     25:39    8:42
  117   21  M50 George Huffman, 51, Shelton, CT             25:40    8:42
  118   43  M40 Tami Wardle, 40, Riverside, CT              25:40    8:42
  119   44  M40 Eric Wood, 43, Wilton, CT                   25:42    8:43
  120   45  M40 Scott Roth, 42, Greenwich, CT               25:44    8:43
  121   22  M50 Mike Tamborino, 50, Stamford, CT            25:47    8:44
   65   23  W40 Dawn Bolling, 44*, Norwalk, CT              25:49    8:45
  122   28  M30 Eben Hill, 32, New York, NY                 25:50    8:45
  123   10  M20 Elizabeth Hodgson, 23, Greenwich, CT        25:51    8:45
   66   11  W20 Kim Sichlar, 22*                            25:51    8:46
  124   11  M20 Colin Donovan, 25, Summit, NJ               25:53    8:46
  125   12  M20 Chris Keeler, 22, Old Greenwich, CT         25:56    8:47
   67   19  W30 Kirsten Salley, 32*, Stamford, CT           26:00    8:49
   68    6  W50 Vera King, 53*, Bronxville, NY              26:02    8:49
  126   23  M50 Salvatore Lanzofano, 51, Meriden, CT        26:03    8:50
   69    8  JrW Andi Liebowitz, 17*                         26:04    8:50
   70   20  W30 Dana Rosenthal, 35*, Chappaqua, NY          26:12    8:53
  127    8  JrM Caleb Meath, 12, Greenwich, CT              26:16    8:54
   71   24  W40 Dana Adams, 45*, Greenwich, CT              26:18    8:55
   72   25  W40 Tara Catalano, 41*, Greenwich, CT           26:19    8:55
   73   12  W20 Simone Gignoux, 28*, Wilton, CT             26:28    8:58
  128   46  M40 Jay Pankosky, 46, New Canaan, CT            26:30    8:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   74   13  W20 Jenny Cassone, 25*, Rye Brook, NY           26:36    9:01
  129    2  B8U Peter McDermott, 8, Riverside, CT           26:47    9:04
  130   24  M50 David Cassone, 54, Rye Brook, NY            26:55    9:07
   75   14  W20 Erin Peck, 24*, Stamford, CT                27:00    9:09
   76   21  W30 Natasha Robinson, 33*, New York, NY         27:05    9:11
   77   22  W30 Sara McEvoy, 32*, Greenwich, CT             27:09    9:12
   78   23  W30 Casey Jaykus, 30*, Norwalk, CT              27:11    9:13
   79   24  W30 Kim Lowden, 39*, Stamford, CT               27:14    9:14
   80   26  W40 Alison Gerstell, 46*, Darien, CT            27:16    9:14
   81    7  W50 Donna Gaudios\O-Zeale, 53*, Greenwich, CT   27:19    9:15
   82   25  W30 Jacie Prieto, 33*, Brooklyn, NY             27:22    9:16
   83   26  W30 Pam Kelly, 32*, Stamford, CT                27:22    9:17
   84   27  W40 Samantha Knowlton, 42*, Mt. Kisco, NY       27:23    9:17
   85   27  W30 Karin Spano, 36*, Stamford, CT              27:27    9:18
   86    8  W50 Yuen Chun, 51*, New York, NY                27:28    9:18
   87   15  W20 Christine Glick, 29*, Pelham, NY            27:28    9:19
   88   28  W40 Renee Haggauist, 46*, Stamford, CT          27:29    9:19
   89   29  W40 Liesbeth Carbello, 43*, Greenwich, CT       27:30    9:19
   90   16  W20 Erica Kucharski, 20*                        27:37    9:21
   91    9  W50 Emily Walzer, 51*, Guilford, CT             27:38    9:22
  131   25  M50 Jim Ford, 52, North Branford, CT            27:38    9:22
   92   17  W20 Andrea Miyaski, 25*, Greenwich, CT          27:43    9:23
   93   28  W30 Gianna Arbulu, 31*, Stamford, CT            27:52    9:27
  132   13  M20 Christian Cassone, 23, Rye Brook, NY        28:01    9:30
   94    9  JrW Katie Colella, 13*, Scarsdale, NY           28:03    9:30
   95   30  W40 Patrice Lala, 40*, Stamford, CT             28:05    9:31
  133   47  M40 Frank Colella, 46, Scarsdale, NY            28:07    9:32
  134   26  M50 William Delen, 51, Greenwich, CT            28:13    9:34
  135   48  M40 Kenneth Treschitha, 49, Ridgefield, CT      28:14    9:34
   96   31  W40 Elien Kelley, 40*, Darien, CT               28:15    9:34
   97   32  W40 Dawn Kane, 42*, Shelton, CT                 28:16    9:35
   98   29  W30 Christine Holm, 38*, Old Greenwich, CT      28:19    9:36
   99   30  W30 Cynthia Faustino, 34*, Rye Brook, NY        28:26    9:38
  136    9  JrM James Hales, 11, Greenwich, CT              28:29    9:39
  137   49  M40 Steve Gruenstrass, 40, Cos Cob, CT          28:30    9:40
  100   31  W30 Mireille Sibilio, 39*, Darien, CT           28:33    9:40
  138   27  M50 Karl Eilers, 55, Danbury, CT                28:40    9:43
  101   32  W30 Elizabeth Lefebvre, 32*, Greenwich, CT      28:41    9:43
  139   50  M40 Federico Carbello, 45, Greenwich, CT        28:45    9:45
  140   51  M40 Kevin Catalano, 44, Greenwich, CT           28:46    9:45
  102   33  W30 Meghan Morris, 32*, Greenwich, CT           28:48    9:46
  103   10  W50 Maureen Sheehan, 50*, Greenwich, CT         28:56    9:48
  141    7  M60 David Squibb, 66, Stamford, CT              28:57    9:49
  104   18  W20 Emily Duncan, 27*, Nelsonville, NY          28:58    9:49
  142   29  M30 Will Duncan, 31, Nelsonville, NY            29:01    9:50
  143   52  M40 Robert Geenwald, 49, Rye Brook, NY          29:02    9:50
  105   34  W30 Cynthia Dow, 38*, Old Greenwich, CT         29:04    9:51
  106   33  W40 Alex Krauss, 44*, Stamford, CT              29:07    9:52
  107   11  W50 Jeryl Elliott, 53*, Greenwich, CT           29:08    9:52
  144   53  M40 Rich Fleiss, 40, North White Plain, NY      29:09    9:53
  145   30  M30 James Dow, 39, Old Greenwich, CT            29:09    9:53
  108   35  W30 Erin Hackett, 38*, Darien, CT               29:11    9:53
  109    1  W60 Lois Leon, 65*, Stamford, CT                29:15    9:55
  110   12  W50 Cindy Schroeder, 50*, Stamford, CT          29:18    9:56
  146   14  M20 Tucker Davis, 26, Greenwich, CT             29:23    9:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  111   34  W40 Tara Casagrande, 45*, Hopewell Jct, NY      29:41   10:04
  112   36  W30 Demi Ferraris, 30*                          29:46   10:05
  113    1  G8U Avery White, 7*, Greenwich, CT              29:50   10:07
  114   35  W40 Marilyn White, 44*, Greenwich, CT           29:50   10:07
  115   19  W20 Patricia Danner, 26*, Parsippany, NJ        29:51   10:07
  147    8  M60 Rudy Funke, 63, Riverside, CT               29:53   10:08
  148    3  B8U Max Gagnon, 8, Ridgefield, CT               29:55   10:08
  149   31  M30 Patrick Gagnon, 38, Ridgefield, CT          29:56   10:09
  116   37  W30 Nancy Tarantino, 34*, Cos Cob, CT           29:59   10:10
  150   54  M40 David Belkin, 44, Rye Brook, NY             30:05   10:12
  151   10  JrM Brian Belkin, 15, Rye Brook, NY             30:07   10:12
  152    1  M70 Robert Chen, 70, Greenwich, CT              30:18   10:16
  117   36  W40 Kathryn Stoker, 41*, Norwalk, CT            30:18   10:16
  153   28  M50 Stephen Bishop, 59, Greenwich, CT           30:19   10:16
  118   10  JrW Elyssa Federici, 14*, Rye Brook, NY         30:19   10:17
  119   37  W40 Glynis Bylciw, 44*, Riverside, CT           30:22   10:17
  154   32  M30 Kevin Arrington, 35, Greenwich, CT          30:22   10:18
  155   55  M40 Chris Keeler, 40, Riverside, CT             30:23   10:18
  156   56  M40 Thomas McLoughlin, 43, Riverside, CT        30:29   10:20
  120   20  W20 Melissa Yusko, 29*, Stamford, CT            30:30   10:20
  121   21  W20 Robin Yusko, 29*, Greenwich, CT             30:30   10:20
  122   38  W30 Andee Cantavero, 38*, Greenwich, CT         30:32   10:21
  157   33  M30 Ronald March, 36, Greenwich, CT             30:34   10:22
  281           TURKEY                                      30:37   10:23
  123   13  W50 Sharon Powers, 56*, Wallingford, CT         30:38   10:23
  158   34  M30 Alex Simon, 35, Stamford, CT                30:43   10:24
  159   11  JrM Gustavo Fonseca, 15, Stamford, CT           30:47   10:26
  124   39  W30 Sandra Sanchez, 34*, New Rochelle, NY       31:02   10:31
  160   15  M20 David Rivera, 29, New Rochelle, NY          31:10   10:34
  125   40  W30 Keri Strenon, 39*, Greenwich, CT            31:11   10:34
  161   29  M50 Bob "Donuts" Greeney, 50, Stamford, CT      31:18   10:36
  162   30  M50 David Smith, 51, Darien, CT                 31:30   10:40
  126   41  W30 Laura McDermott, 38*, Riverside, CT         31:39   10:43
  163   31  M50 Anthony Federici, 53, Rye Brook, NY         31:50   10:47
  127    2  W60 Marilyn Birdsall, 65*, Riverside, CT        32:06   10:53
  164    9  M60 James Liggio, 63, Rye, NY                   32:14   10:56

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  128   22  W20 Tiffany Yusko, 23*, Dobbs Ferry, NY         32:28   11:00
  165   35  M30 Alejandro Forte, 33, Bronxville, NY         32:39   11:04
  129   11  JrW Yoshiko Agresta, 13*, Cos Cob, CT           32:39   11:04
  130   38  W40 Jill Pankosky, 46*, New Canaan, CT          32:41   11:05
  131   42  W30 Emily Ziac, 36*, Cos Cob, CT                32:45   11:06
  132    2  G10 Nina Jordao, 9*, Old Greenwich, CT          32:46   11:06
  133   23  W20 Amie Forger, 26*, H                         32:53   11:09 
  166   16  M20 Matthew Forger, 27, Harrison, NY            32:54   11:09 
  134   43  W30 Shannon DeHart, 37*, Norwalk, CT            32:55   11:09
  135   39  W40 Angelica Delen, 41*, Greenwich, CT          32:56   11:10 
  136   24  W20 Michelle Boothe, 28*, Englewood, NJ         33:10   11:14
  167   36  M30 Jay Behan, 30, Mount Vernon, CT             33:13   11:15
  137   14  W50 Yvonne Hall, 51*, Ossining, NY              33:15   11:16
  138   44  W30 Lecia Lupoli, 31*, Greenwich, CT            33:18   11:17
  168    4  B8U Jake Striar, 8, Rye Brook, NY               33:20   11:18
  169    5  B8U Matthew Geenwald, 8, Rye Brook, NY          33:21   11:18
  310       TURKEY                                          33:22   11:19
  170    6  B8U Lucas Jordao, 7, Old Greenwich, CT          33:23   11:19
  139   12  JrW Olenka Ronaldo, 14*, Riverside, CT          33:24   11:19
  140   13  JrW Allie Haid, 14*, Cos Cob, CT                33:37   11:24
  141   25  W20 Charlotte Hoffman, 23*, Stamford, CT        33:38   11:24
  142   26  W20 Carissa Mink, 25*, Stamford, CT             33:39   11:24
  143   15  W50 Fatima Cruz, 55*, Stamford, CT              33:39   11:24
  144   40  W40 Lorraine Isaac, 45*, Briarcliff Manor, NY   33:59   11:31
  145   41  W40 Lynn Dechiara, 44*, Greenwich, CT           34:03   11:32
  319       TURKEY                                          34:16   11:37
  171   37  M30 Austin Yuen, 38, Stamford, CT               34:37   11:44
  172   32  M50 Ron Cannaroe, 50                            35:13   11:56
  173    7  B8U Ben Striar, 8, Rye Brook, NY                35:19   11:58
  174    38 M30 Jim Striar, 38, Rye Brook, NY               35:20   11:59
        

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  146   42  W40 Ursula Cornelly, 42*, Mount Vernon, NY      35:27   12:01
  147   43  W40 Laurel Meath, 42*, Greenwich, CT            35:36   12:04
  175   57  M40 Brian Meath, 45, Greenwich, CT              35:37   12:04
  176   39  M30 Adilson Fonseca, 37, Stamford, CT           36:10   12:15
  148   27  W20 Carrie Smith, 27*, Danbury, CT              36:12   12:16
  149   44  W40 Hope Stanger, 47*, Stamford, CT             36:32   12:23
  150    3  W60 Lynne Dolle, 64*, White Plains, NY          36:41   12:26
  151   45  W30 Barrett Lakeita, 30*, Greenwich, CT         36:45   12:27

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  152   16  W50 Marna Davis, 58*, Greenwich, CT             38:25   13:01
  153   46  W30 Jane Villanueva, 30*, Stamford, CT          39:49   13:30
  154   28  W20 Erin Schilling, 25*, Norwalk, CT            40:51   13:51

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  155   47  W30 Julie Chiu, 32*, Stamford, CT               42:16   14:20
  156   29  W20 Velvet Yusko, 25*, Danbury, CT              42:17   14:20
  157   48  W30 Linda Hinton, 37*, Bridgeport, CT           42:32   14:25
  158   45  W40 Nydia Rodriguez, 45*, Sandy Hook, CT        42:46   14:30

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  177   58  M40 Tommy Belchier, 47, Stamford, CT            48:54   16:35
  159   49  W30 Bonnie Mausolf, 36*, Stamford, CT           48:55   16:35

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

160   17  W50 Maria Barbosa, 56*, Trumbull, CT            51:41   17:31
"*" indicates females
7 finishers among Men 8 & Under
3 finishers among Men 9 - 10
11 finishers among Men 11 - 19
16 finishers among Men 20 - 29
39 finishers among Men 30 - 39
58 finishers among Men 40 - 49
32 finishers among Men 50 - 59
9 finishers among Men 60 - 69
1 finishers among Men 70 & Up
1 finishers among Women 8 & Under
2 finishers among Women 9 - 10
13 finishers among Women 11 - 19
29 finishers among Women 20 - 29
49 finishers among Women 30 - 39
45 finishers among Women 40 - 49
17 finishers among Women 50 - 59
3 finishers among Women 60 - 69
177 male finishers
160 female finishers
337 total finishers

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Open Men
    1    1  JrM Christopher Ryan, 18, Armonk, NY            16:37    5:38

Open Women
    1    1  W30 Sharon Lemberger, 34, Stamford, CT          17:06    5:48

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Men 8 & Under
  104    1      Patrick Mullen, 3, Riverside, CT            24:59    8:28
  129    2      Peter McDermott, 8, Riverside, CT           26:47    9:04
  148    3      Max Gagnon, 8, Ridgefield, CT               29:55   10:08
  168    4      Jake Striar, 8, Rye Brook, NY               33:20   11:18
  169    5      Matthew Geenwald, 8, Rye Brook, NY          33:21   11:18

Men 9 - 10
   41    1      Ben Langley, 10, Cos Cob, CT                21:10    7:10
  107    2      Tate Huffman, 9, Greenwich, CT              25:13    8:33
  115    3      Harrison Isaac, 10, Briarcliff Manor, NY    25:38    8:41

Men 11 - 19
   40    1      Elliot Vasquez, 15, Ossining, NY            21:08    7:10
   44    2      Kian Gormley, 16, Rye, NY                   21:31    7:18
   47    3      Jay Polansky, 16, Riverside, CT             21:44    7:22
   50    4      Gunther Kempin, 16, Rye, NY                 21:59    7:27
   73    5      Alex Kellman, 15, Rye Brook, NY             23:14    7:52

Men 20 - 29
    3    1      Carlos Garcia, 29, Mamaroneck, NY           17:11    5:49
    8    2      Alex Melzer, 26, New York, NY               18:17    6:12
    9    3      Ross Armstrong, 26, Pound Ridge, NY         18:24    6:14
   13    4      Jason Foster, 29, Stamford, CT              19:03    6:27
   36    5      Robert Moore, 23, Greenwich, CT             20:46    7:02

Men 30 - 39
    6    1      George Newsome, 34, New City, NY            17:54    6:04
   14    2      Stefan Cruz, 30, Stamford, CT               19:04    6:28
   16    3      Venugopal Kurapati, 30, Stamford, CT        19:24    6:35
   20    4      Zach Pratt, 32, Riverside, CT               19:36    6:39
   26    5      Ken Ciccarelli, 37, Greenwich, CT           19:51    6:44

Men 40 - 49
    2    1      Kevin Shelton-Smith, 48, Bronx, NY          16:55    5:44
    4    2      Louis Csak, 42, Old Greenwich, CT           17:40    5:59
    5    3      Scott Fahey, 45, Greenwich, CT              17:40    5:59
    7    4      Chris Sykes, 48, Weston, CT                 18:15    6:11
   10    5      Sergio Palomo, 44, Stamford, CT             18:27    6:15

Men 50 - 59
   18    1      David King, 57, Bronxville, NY              19:33    6:37
   24    2      Tom Agresta, 51, Cos Cob, CT                19:47    6:42
   27    3      Dan Clark, 55, Stamford, CT                 19:53    6:44
   29    4      John Krasniewicz, 57, Old Greenwich, CT     20:00    6:46
   32    5      Richard Conley, 52, Bronx, NY               20:31    6:57

Men 60 - 69
   58    1      Clarence Chesney, 60, Norwalk, CT           22:35    7:39
   90    2      John Gibbons, 66, Old Greenwich, CT         24:19    8:14
   92    3      Jim Blake, 61, Old Greenwich, CT            24:25    8:17
   96    4      Bill Smith, 63, Mohegan Lakes, NY           24:37    8:20
  110    5      Stephen Katz, 65, Riverside, CT             25:17    8:34

Men 70 & Up
  152    1      Robert Chen, 70, Greenwich, CT              30:18   10:16

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Women 8 & Under
  113    1      Avery White, 7, Greenwich, CT               29:50   10:07

Women 9 - 10
   37    1      Ava Pawalowski, 9, Old Greenwich, CT        24:04    8:09
  132    2      Nina Jordao, 9, Old Greenwich, CT           32:46   11:06

Women 11 - 19
    4    1      Heather Conaroe, 18, Greenwich, CT          18:33    6:17
   17    2      Sydney Chun, 17, New York, NY               22:03    7:28
   19    3      Christina Ruane, 16, Nanuet, NY             22:26    7:36
   21    4      Casey Quackenbush, 13, Cos Cob, CT          22:37    7:40
   48    5      Rachel Isaac, 15, Briarcliff Manor, NY      24:26    8:17

Women 20 - 29
   15    1      Brigid Sobolewski, 26, Bridgeport, CT       21:49    7:24
   26    2      Andrew Taylor, 27, Stamford, CT             23:00    7:48
   29    3      Shanna Miller, 28, Stamford, CT             23:07    7:50
   30    4      Tham Nguyen, 27, West Haven, CT             23:39    8:01
   32    5      Julie Anne Kozlowski, 26, Stamford, CT      23:50    8:04

Women 30 - 39
    2    1      Jill Vollweiler, 39, Purchase, NY           17:52    6:03
    5    2      Kim Chalfin, 37, Nanuet, NY                 19:09    6:29
    8    3      Charlotte Dequeker, 35, Greenwich, CT       19:48    6:42
   12    4      Holly Simmons, 36, Rye, NY                  21:34    7:18
   14    5      Kati Dixon, 37, Riverside, CT               21:38    7:20

Women 40 - 49
    3    1      Michelle Wolfson, 40, Rye, NY               18:28    6:16
    7    2      Amy Fredericks, 42, Norwalk, CT             19:35    6:38
    9    3      Darcy Ramsey, 45, Stamford, CT              20:01    6:47
   10    4      Karen Brown, 45, Old Greenwich, CT          20:25    6:55
   11    5      Paula Scaminaci, 42, Cos Cob, CT            21:18    7:13

Women 50 - 59
    6    1      Sharon Vos, 53, Riverside, CT               19:24    6:34
   23    2      Jill Staats, 50, Riverdale, NY              22:46    7:43
   24    3      Francoise Levinson, 54, Cos Cob, CT         22:49    7:44
   31    4      Bette Clark, 52, Yonkers, NY                23:39    8:01
   52    5      Rozsa Gaston, 50, Greenwich, CT             24:51    8:25

Women 60 - 69
  109    1      Lois Leon, 65, Stamford, CT                 29:15    9:55
  127    2      Marilyn Birdsall, 65, Riverside, CT         32:06   10:53
  150    3      Lynne Dolle, 64, White Plains, NY           36:41   12:26
        

 

BACK TO RESULTS INDEX PAGE     

 

 

.

2008 Yardis Brothers, Inc. All rights reserved

Threads & Treads
17 East Putnam Avenue
Greenwich, CT. 06830
203-661-0142
mickeyyardis@yahoo.com

Webmaster: Mark Edwards