Welcome To Threads And Treads!

In Cooperation With The Greenwich Department of Parks & Recreation





Sponsors

2006_yardisphoto_white.gif (5801 bytes)
Click the logo above to see all the official photos from the event!

WHOLE FOODS COOK YOUR BUNS RUN & BBQ 2012
JUNE 8, 6:30PM, Tod's Point, 1 & 3M

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

    1           Eric Blake, 33, New Britain, CT             15:56    5:27
    2    1  JrM Mike Dugan, 15                              16:14    5:33
    1           Elias Hubbard, 18*, Stamford, CT            16:27    5:38
    3    1  M30 Jeffrey Eades, 30, Boonton, NJ              16:33    5:40
    4    2  M30 Jeff Watson, 30, Stamford, CT               16:46    5:44
    5    2  JrM Andrew Jarombek, 17, Riverside, CT          16:54    5:47
    6    3  JrM Spencer Helmrich, 16, Greenwich, CT         16:55    5:47
    7    1  M50 George Buchanan, 53, Shelton, CT            17:00    5:49
    8    3  M30 Jeff Zarrilli, 31, Darien, CT               17:12    5:53

    9    4  JrM Christopher Fenaroli, 14, Old Greenwich, CT 17:57    6:09
   10    5  JrM Ryan Kelly, 18                              17:58    6:09
   11    6  JrM Sebastian Oe, 14, Greenwich, CT             17:58    6:09
   12    1  M40 Mike Horgan, 40, Old Greenwich, CT          18:03    6:11
   13    2  M40 Owen West, 42, Old Greenwich, CT            18:13    6:14
   14    3  M40 Louis Csak, 40, Old Greenwich, CT           18:17    6:16
   15    7  JrM Jimmy Agresta, 15, Greenwich, CT            18:27    6:19
   16    4  M40 Alan Martin, 40, Westport, CT               18:40    6:23
   17    1  M20 Paul Westhart, 20, New York City, NY        18:46    6:26
   18    5  M40 Bruce Semer, 40, Greenwich, CT              18:47    6:26
   19    4  M30 Ashley Honey, 30, Greenwich, CT             18:51    6:27
   20    2  M50 Ken Clisham, 50, Greenwich, CT              18:57    6:29
   21    6  M40 Mark Wolpers, 46, Cos Cob, CT               19:01    6:31
    2    1  W30 Erin Wilson, 30*, Old Greenwich, CT         19:22    6:38
   22    2  M20 David Mahoney, 25, Stamford, CT             19:29    6:40
    3    1  W40 Teren Block, 46*, Ridgefield, CT            19:36    6:42
   23    3  M20 Renato Henrique, 20, Greenwich, CT          19:37    6:43
   24    3  M50 Robert Albanese, 54, Purchase, NY           19:42    6:45
   25    8  JrM Remy Versailles, 14, Cos Cob, CT            19:46    6:46
    4    2  W40 Dawn Marinaccio, 43*                        19:47    6:46
   26    7  M40 Carlos Serra, 40, Old Greenwich, CT         19:48    6:47
   27    5  M30 Devin Wallace, 32, Norwalk, CT              19:51    6:48
   28    8  M40 Jim Muro, 40                                19:52    6:48
   29    9  M40 Jeff Saresky, 40, Port Chester, NY          19:53    6:48
   30    4  M50 Tom Agresta, 55, Greenwich, CT              19:55    6:49
   31    5  M50 Klas Holm, 50, Old Greenwich, CT            19:56    6:49
   32   10  M40 Christian Miller, 40, Old Greenwich, CT     20:00    6:51
   33    1  B10 Blake Newcomer, 10, Greenwich, CT           20:10    6:54
   34    2  B10 Connor Zaminski, 10, Greenwich, CT          20:10    6:54
    5    1  JrW Taylar Morris, 11*, Greenwich, CT           20:11    6:54
   35    1  M60 John Krasniewicz, 61, Old Greenwich, CT     20:12    6:55
   36   11  M40 Geraldoo Abreu, 40, New Rochelle, NY        20:17    6:57
    6    1  W20 Nizole Alcantara, 20*, Greenwich, CT        20:25    6:59

   37    6  M30 M Guettabi, 30, Stamford, CT                20:32    7:02
    7    2  W30 Sharon Ekstrom, 31*, New York, NY           20:33    7:02
   38    7  M30 Chris Rognalsen, 30, Greenwich, CT          20:35    7:03
   39    6  M50 Louise Iorio, 50, Sleepy Hollow, NY         20:36    7:03
   40    8  M30 Russell Phillips, 30, Sandy Hook, CT        20:43    7:06
   41    9  M30 Jeremy Murphy, 30, Riverside, CT            20:44    7:06
   42   12  M40 Farzine Hachemian, 40, Stamford, CT         20:46    7:07
   43   10  M30 Aaron Kennon, 30, Old Greenwich, CT         20:47    7:07
    8    3  W40 Jen Catino, 40*, Old Greenwich, CT          20:48    7:07
   44   11  M30 Christopher Rowley, 30, Bridgeport, CT      20:58    7:11
   45   12  M30 Matthew Rorrick, 30, Bridgeport, CT         20:59    7:11
   46    7  M50 David McNamara, 50, Southbury, CT           21:02    7:12
    9    1  W50 Emmy Stocker, 53*, Cos Cob, CT              21:03    7:12
   47   13  M40 Wayne Zimmerman, 48, Weston, CT             21:04    7:13
   48   14  M40 Cliff Blaze, 40, Darien, CT                 21:07    7:14
   49   15  M40 Michael Keady, 40, Greenwich, CT            21:07    7:14
   50    8  M50 David Hoak, 50, Stamford, CT                21:18    7:18
   51   13  M30 Peter Tannheimer, 30, Stamford, CT          21:20    7:18
   10    3  W30 Karen Horgan, 39*, Old Greenwich, CT        21:24    7:20
   52    9  JrM Kevin Costello, 13, Stamford, CT            21:25    7:20
   53    9  M50 Michael Costello, 53, Fairfield, CT         21:28    7:21
   54   16  M40 Andrew Wayne, 45, Riverside, CT             21:32    7:22
   55   14  M30 Christopher Paul, 35, Norwalk, CT           21:34    7:23
   11    2  W20 Meghan Freeman, 20*, Sandy Hook, CT         21:37    7:24
   12    2  JrW Kai Lammers, 11*                            21:40    7:25
   56   17  M40 Lars Norell, 41, Old Greenwich, CT          21:42    7:26
   57   18  M40 James Ryscik, 40                            21:42    7:26
   58   10  JrM Nicholas Jayakar, 14, Cos Cob, CT           21:43    7:26
   13    3  W20 Kristina Byrne, 20*, Old Greenwich, CT      21:53    7:29
   59   19  M40 John Setten, 40, Old Greenwich, CT          22:01    7:32
   14    4  W40 Bev Wagner, 40*                             22:02    7:33
   60    3  B10 Gavin West, 9, Old Greenwich, CT            22:03    7:33
   61    4  M20 Patrick Marshall, 20, Old Greenwich, CT     22:07    7:34
   15    4  W30 Silvia Galiasso, 37*, Cos Cob, CT           22:09    7:35
   62    4  B10 Spencer Plavoukos, 10, Old Greenwich, CT    22:11    7:36
   63   10  M50 Michael Roe, 50, Greenwich, CT              22:13    7:36
   16    1  G10 Olivia Holm, 10*, Old Greenwich, CT         22:14    7:37
   17    5  W30 Melissa O'Neill, 30*                        22:15    7:37
   64   20  M40 Nathan Treadwell, 40, Hartsdale, NY         22:16    7:37
   65    5  M20 A J. Riley, 25, Wilton, CT                  22:17    7:38
   18    3  JrW Westin Silbey, 18*, Riverside, CT           22:19    7:38
   66   11  M50 David Mink, 50, Greenwich, CT               22:20    7:39
   67    5  B10 Thomas Fenaroli, 9, Old Greenwich, CT       22:23    7:40
   68   15  M30 David McGrath, 31, Croton on Hudson, NY     22:27    7:41
   69    6  B10 Erik Holm, 9, Old Greenwich, CT             22:29    7:42
   19    4  JrW Michelle Jarombek, 18*, Riverside, CT       22:30    7:42
   20    5  W40 Susanne West, 42*, Old Greenwich, CT        22:30    7:42
   70   16  M30 Daniel Gustafsson, 30, Old Greenwich, CT    22:34    7:43
   21    6  W40 Laura Boehmer, 40*, Westport, CT            22:34    7:44
   71   21  M40 Roy Irwin, 42, Greenwich, CT                22:36    7:44
   72   12  M50 Matt Robertsen, 50, Darien, CT              22:38    7:45
   73   13  M50 Edward Rout, 50, Old Greenwich, CT          22:40    7:45
   22    6  W30 Lindsay Caruso, 30*, Greenwich, CT          22:41    7:46
   23    7  W30 Shanna Miller, 30*, Stamford, CT            22:44    7:47
   24    2  W50 P Parker, 52*, Riverside, CT                22:48    7:48
   25    7  W40 Dora Paz, 47*, Riverside, CT                22:51    7:49
   26    8  W30 Germaine Andruss, 30*, Cos Cob, CT          22:52    7:50
   74    2  M60 Jerry Haas, 63, Stamford, CT                22:56    7:51
   75   11  JrM Alex Dunn, 14, Greenwich, CT                22:59    7:52
   76   14  M50 Greg Brock, 51, Cos Cob, CT                 23:03    7:54
   77   22  M40 David Isaac, 40, Briarcliff Manor, NY       23:05    7:54
   27    4  W20 Cristin Oliva, 25*, Cos Cob, CT             23:06    7:55
   78   15  M50 Mike Wilbur, 50, Wilton, CT                 23:12    7:56
   28    9  W30 Alexandra Wingrove, 30*, Cos Cob, CT        23:16    7:58

   79    3  M60 David Elliott, 60, Greenwich, CT            23:22    8:00
   80   12  JrM George Peabody, 19, Greenwich, CT           23:25    8:01
   29    5  W20 Tricia Jarombek, 22*, Riverside, CT         23:28    8:02
   30   10  W30 Julie Abbett, 30*, Old Greenwich, CT        23:28    8:02
   31    5  JrW Jacqueline Weitz, 12*, Old Greenwich, CT    23:28    8:02
   81   23  M40 Jeff Brandi, 40, Stamford, CT               23:31    8:03
   32    6  W20 Lauren Pierce, 27*, Gorham, ME              23:32    8:03
   82   16  M50 Bill Gaston, 50, Greenwich, CT              23:32    8:03
   83   24  M40 Chris Brush, 40, Greenwich, CT              23:33    8:04
   33    7  W20 Alex Bawot, 20*, Old Greenwich, CT          23:33    8:04
   84    6  M20 Serge Thompson, 20, Old Greenwich, CT       23:34    8:04
   85   13  JrM Kris Scarfone, 14, Greenwich, CT            23:35    8:04
   34   11  W30 Mae Vargas, 31*, Greenwich, CT              23:43    8:07
   86   14  JrM Andres Rubellino, 16, Greenwich, CT         23:43    8:07
   87    7  M20 Sean McAndrews, 28, Stamford, CT            23:45    8:08
   35   12  W30 Caitlin Kearney, 30*                        23:52    8:10
   88   15  JrM Ben Langley, 14, Cos Cob, CT                23:54    8:11
   36    6  JrW Allison Breg, 11*, Old Greenwich, CT        23:55    8:11
   37    8  W40 Michele Deoliveira, 41*, Old Greenwich, CT  23:56    8:12
   89   17  M30 Eric Kennedy, 31                            23:57    8:12
   90   18  M30 Sean White, 33, Old Greenwich, CT           24:01    8:13
   38    8  W20 Leah Mink, 20*, Greenwich, CT               24:02    8:14
   39    1  G8U Caroline Messer, 8*, Old Greenwich, CT      24:09    8:16
   91   25  M40 Neile Messer, 40, Old Greenwich, CT         24:09    8:16
   40    7  JrW Elisabeth O'Brien, 13*, Darien, CT          24:11    8:17
   41    8  JrW Lauren Rutledge, 13*, Darien, CT            24:11    8:17
   92   19  M30 David Peabody, 30, Greenwich, CT            24:12    8:17
   42    9  JrW Caroline O'Brien, 13*, Darien, CT           24:12    8:17
   43    3  W50 Debbie Lynch, 50*, Rye Brook, NY            24:12    8:17
   93    1  B8U Lucas Carballo, 7, Greenwich, CT            24:13    8:17
   94   16  JrM Ryan Lammers, 13, Greenwich, CT             24:13    8:17
   44    9  W20 Paula Brock, 23*, Cos Cob, CT               24:13    8:18
   95    8  M20 Kyle Clements, 20, Stamford, CT             24:14    8:18
   45   10  W20 Ryan Anderson, 20*, Greenwich, CT           24:14    8:18
   96    9  M20 Brian Klesmith, 20, Stamford, CT            24:18    8:19
   97   20  M30 Ryan Carrington, 30, Cos Cob, CT            24:21    8:20
   98   21  M30 Marc Andreotto, 30, New Milford, CT         24:22    8:20
   99   22  M30 Andy Majewski, 30, Greenwich, CT            24:23    8:21
  100   17  M50 Ppaul gudelis, 50, Greenwich, CT            24:24    8:21
  101   10  M20 Joseph Mlo, 21, Cos Cob, CT                 24:25    8:21
  102    4  M60 Doug Healy, 60                              24:25    8:22
  103   23  M30 Randy Giraldo, 36, Stamford, CT             24:26    8:22
  104   17  JrM Harrison Issac, 14, Briarcliff Manor, NY    24:27    8:22
  105   18  M50 Paul Cioffari, 50, Riverside, CT            24:28    8:23
  106   19  M50 Michael Chait, 50, Greenwich, CT            24:30    8:23
   46   11  W20 Sabrina Phillips, 20*, Sandy Hook, CT       24:37    8:26
  107   26  M40 Roger Juppe, 40, Ridgewood, NJ              24:40    8:27
  108   11  M20 Kodi Smith, 20, Norwalk, CT                 24:41    8:27
   47   13  W30 Georgia Frangis, 32*, Greenwich, CT         24:42    8:27
   48    4  W50 Linda Putman, 50*, Greenwich, CT            24:47    8:29
   49   14  W30 Cristina Andressi, 30*, Norwalk, CT         24:48    8:29
   50   10  JrW Lily Fox, 13*, Greenwich, CT                24:48    8:30
  109   18  JrM Ian Cook, 17, Stamford, CT                  24:50    8:30
  110   19  JrM Daniel Cook, 19                             24:53    8:31
   51   11  JrW Aisling Brock, 13*, Cos Cob, CT             24:53    8:31
   52    9  W40 Stela Piskic, 40*, Greenwich, CT            24:55    8:32
   53    2  G10 Emma Wingrove, 9*, Cos Cob, CT              24:57    8:32
  111   27  M40 Rob Leder, 41, Stamford, CT                 24:59    8:33
  112   28  M40 Michael Caminiti, 40, Stamford, CT          25:00    8:34
   54   15  W30 Katherine Briggs, 37*, Rye, NY              25:01    8:34
  113   20  M50 John Martin, 51, Port Chester, NY           25:06    8:35
  114   12  M20 Jonathan Martinez, 20, Bronx, NY            25:07    8:36
   55   12  JrW Sara Hachemian, 13*, Stamford, CT           25:07    8:36
   56   13  JrW Fiona Brock, 13*, Cos Cob, CT               25:08    8:36
  115   24  M30 Eric Grossman, 32, New Rochelle, NY         25:14    8:38
   57    3  G10 Eva Serra, 10*, Old Greenwich, CT           25:22    8:41
   58    4  G10 Hartley Messer, 10*, Old Greenwich, CT      25:25    8:42
   59    5  W50 Jane Sulich, 50*, Riverside, CT             25:26    8:42
  116   25  M30 Mike McGuinn, 30, Greenwich, CT             25:29    8:43
  117   26  M30 Jeffrey Rudolph, 37, Cos Cob, CT            25:31    8:44
  118   21  M50 Hugo Mujica, 55, Greenwich, CT              25:31    8:44
   60    2  G8U Grace Collier, 8*, Old Greenwich, CT        25:32    8:45
   61   10  W40 Marry Bellofoto, 40*, Port Chester, NY      25:33    8:45
  119   22  M50 Roger Revel, 50, Old Greenwich, CT          25:33    8:45
  120    1  M70 John Gibbons, 70, Old Greenwich, CT         25:36    8:46
   62   16  W30 Sara McEvoy, 30*, Old Greenwich, CT         25:37    8:46
  121   23  M50 Paul Largay, 54, Woodbury, CT               25:38    8:47
   63   12  W20 Shannon Jacobs, 28*, Stamford, CT           25:39    8:47
  122   27  M30 Allen Pickett, 36, Moybrook, NY             25:40    8:47
  123   28  M30 Christopher Wilson, 30, Riverside, CT       25:41    8:47
   64   14  JrW Angelika Skwarek, 19*, Greenwich, CT        25:41    8:48
   65   11  W40 Angelique Bell, 40*, Greenwich, CT          25:42    8:48
   66   13  W20 Morgane Renaud, 20*, Stamford, CT           25:42    8:48
  124   13  M20 Michael Valsamis, 20, Stratford, CT         25:43    8:48
  125   24  M50 Curtis Fletcher, 50, Cos Cob, CT            25:45    8:49
  126   29  M40 Daniel Dobryn, 48, Cos Cob, CT              25:46    8:49
   67   12  W40 Dawn Bolling, 48*, Norwalk, CT              25:50    8:51
  127    5  M60 Bob Dixon, 60, Norwalk, CT                  25:52    8:51
  128   29  M30 Andrew Iorio, 30, Stamford, CT              25:55    8:52
  129   30  M40 Blake Stevens, 40, Wilton, CT               26:01    8:54
  130    6  M60 Jim Blake, 65, Old Greenwich, CT            26:06    8:56
   68   14  W20 Megan Parker, 20*, Norwalk, CT              26:09    8:57
   69   17  W30 Jennifer Bogardus, 30*, Riverside, CT       26:11    8:58
   70   15  JrW Jamie Doucette, 11*, Old Greenwich, CT      26:12    8:58
   71   13  W40 Tracet Doucette, 43*, Old Greenwich, CT     26:14    8:59

   72   18  W30 Kristine Revie, 30*, Greenwich, CT          26:17    9:00
  131   31  M40 John Blatchley, 40, Darien, CT              26:19    9:00
   73    6  W50 Michelle Fletcher, 50*, Cos Cob, CT         26:19    9:01
  132    7  M60 Hisao Oe, 60, Greenwich, CT                 26:21    9:01
  133   14  M20 David Mahoney, 25, Stamford, CT             26:21    9:01
  134   15  M20 Ismael Canales, 20, Stamford, CT            26:21    9:01
   74   19  W30 Ixone Villafruela, 30*, Old Greenwich, CT   26:22    9:02
  135   16  M20 Jay Polansky, 20, Riverside, CT             26:22    9:02
   75   15  W20 Jenny Cassone, 20*, Greenwich, CT           26:25    9:03
   76   14  W40 Wendi Hoak, 40*, Stamford, CT               26:26    9:03
   77    3  G8U Lily Deoliveira, 8*, Old Greenwich, CT      26:29    9:04
   78   16  W20 Laerta Premto, 20*, Newington, CT           26:30    9:04
  136   25  M50 Tim Smee, 50, Greenwich, CT                 26:37    9:07
   79   17  W20 Kate Stepp, 20*, Norwalk, CT                26:38    9:07
   80   18  W20 Celina Casado, 25*, Stamford, CT            26:39    9:08
   81    7  W50 Rosa Gaston, 50*, Greenwich, CT             26:41    9:08
   82    8  W50 Marygrace Dennier, 50*, Colechester, CT     26:43    9:09
   83   20  W30 Debbie Volpe, 30*, New Cannan, CT           26:46    9:10
  137   32  M40 Edmund Ryan, 40, Norwalk, CT                26:47    9:10
   84   21  W30 Jean Monique, 30*, White Plains, NY         26:48    9:10
   85   15  W40 Monica Cortez, 40*, Darien, CT              26:48    9:11
   86   16  W40 Cindy Manos, 46*, Old Greenwich, CT         26:54    9:13
   87   16  JrW Samantha Chabot, 11*, Old Greenwich, CT     26:57    9:14
  138   33  M40 Bob Smith, 40, Wilton, CT                   26:58    9:14
   88   22  W30 Ellen O'Connor, 30*, Rye, NY                26:59    9:14
  139   26  M50 Bernard Dennler Jr, 50, Colechester, CT     27:00    9:15
  140   20  JrM Brandon Hoak, 13, Stamford, CT              27:01    9:15
  141    7  B10 Ryan Hoak, 10, Stamford, CT                 27:02    9:15
   89    9  W50 Mary O'Connor, 50*                          27:03    9:15
   90   23  W30 Emily Malagisi, 30*, Ridgefield, CT         27:14    9:19
   91   24  W30 Lisa Stevens, 30*, Wilton, CT               27:15    9:20
   92   25  W30 Elizabeth DeMuth, 34*, New Caanan, CT       27:16    9:20
  142   30  M30 Chris DeMuth, 35, New Caanan, CT            27:16    9:20
   93   10  W50 Deirdre Cook, 50*, Stamford, CT             27:17    9:20
   94    5  G10 Mari Noble, 9*, Old Greenwich, CT           27:17    9:21
  143    2  B8U Charlie Noble, 7, Old Greenwich, CT         27:18    9:21
  144   34  M40 David Noble, 42, Old Greenwich, CT          27:20    9:22
   95   17  JrW Rachel Isaal, 19*, Briarcliff Manor, NY     27:22    9:22
  145   31  M30 Jeff Pandolfino, 30                         27:23    9:22
  146   27  M50 Tom Hagopian, 50, Darien, CT                27:28    9:24
   96   26  W30 Christina Cumberton, 30*, Brookfield, CT    27:30    9:25
   97   17  W40 Katy Noble, 41*, Old Greenwich, CT          27:34    9:26
  147   21  JrM David Fox, 13, Greenwich, CT                27:37    9:27
   98   11  W50 Allison Constantin, 50*, Norwalk, CT        27:42    9:29
   99   19  W20 Jessica Hulbert, 20*, Stamford, CT          27:43    9:29
  100   18  JrW Zayne Silbey, 18*, Riverside, CT            27:46    9:30
  101   12  W50 Anja Vaisanen, 50*, Greenwich, CT           27:49    9:31
  102   27  W30 Lori Tomlinson, 30*, Stamford, CT           27:52    9:32
  148   22  JrM Glenn Niblo, 12, Old Greenwich, CT          27:52    9:33
  149   28  M50 Donald Cook, 50, Stamford, CT               28:02    9:36
  150   29  M50 Rich Jones, 50, Riverside, CT               28:09    9:38
  103   28  W30 Lee Robbins, 37*, Darien, CT                28:17    9:41
  151   17  M20 Chris Cassone, 20, Greenwich, CT            28:18    9:41
  152   32  M30 Brian Palazzolo, 30, Armonk, NY             28:19    9:42
  104   20  W20 Julianne Vescilligia, 20*, Stamford, CT     28:20    9:42
  105   21  W20 Sophie Sikes, 20*, Stamford, CT             28:30    9:46
  153   18  M20 Brien Pepin, 20, Stamford, CT               28:32    9:46
  106   22  W20 Kerry Leonard, 27*, Stamford, CT            28:37    9:48
  107   29  W30 Diana Preiore, 30*, Hawthorne, NY           28:38    9:48
  108   23  W20 Erika Krish, 20*, South Norwalk, CT         28:39    9:49
  109   13  W50 Maggie Lengyel, 53*, Danbury, CT            28:42    9:50
  110   19  JrW Ellie Otton, 12*, Old Greenwich, CT         28:52    9:53
  154   30  M50 Carlo Tuniolo, 59, Riverside, CT            28:52    9:53
  111   30  W30 Kimberly Bruce, 39*, Katonah, NY            28:53    9:53
  155   35  M40 Rob Glennon, 47, Mamaroneck, NY             28:53    9:53
  156   23  JrM Andy Kates, 14, Riverside, CT               28:54    9:54
  157   33  M30 Rob Longsworth, 30, New York, NY            29:01    9:56
  112   24  W20 Katherine Wade, 20*, New York, NY           29:01    9:56
  113   31  W30 Erin O'Gorman, 38*, Stamford, CT            29:02    9:56
  158   36  M40 John Reboli, 48, Essex Falls, NJ            29:03    9:57
  114   32  W30 Kelly Fermoyle, 30*, Norwalk, CT            29:10    9:59
  115   18  W40 Ana Blaze, 40*, Darien, CT                  29:11    9:59

  159   37  M40 Rob Naylor, 40                              29:12   10:00
  116   33  W30 Lauren Banta, 32*, Old Greenwich, CT        29:13   10:00
  160   31  M50 Donald Cassone, 50, Greenwich, CT           29:14   10:00
  117   34  W30 Linda Queenan, 30*, Ridgefield, CT          29:14   10:01
  118    4  G8U Anastasia Maniatty, 6*, Stamford, CT        29:16   10:01
  161    8  M60 Richard Zbrozek, 60, Berlin, CT             29:19   10:02
  119   20  JrW Tessa Fox, 17*, Greenwich, CT               29:23   10:04
  120   14  W50 Betsey Ward, 50*, Norwalk, CT               29:26   10:05
  121    6  G10 Sophia Holm, 10*, Old Greenwich, CT         29:29   10:06
  122    7  G10 Elena Zipp, 10*, New York, NY               29:29   10:06
  123    1  W60 Ruth , 60*                                  29:30   10:06
  162   34  M30 Gar Gandhi, 35, Stamford, CT                29:30   10:06
  124   15  W50 Teryl Elliott, 57*, Greenwich, CT           29:31   10:06
  125   25  W20 Crystal Yeung, 20*, Stamford, CT            29:39   10:09
  126   19  W40 Beth Kaplan, 40*, Old Greenwich, CT         29:42   10:10
  127   20  W40 Maureen Revel, 40*, Old Greenwich, CT       29:43   10:10
  163   38  M40 Kevin Cullen, 40, Pelham, NY                29:45   10:11
  164    9  M60 Steve Ohara, 60, Danbury, CT                29:46   10:11
  128   16  W50 Gail Jaques, 52*, Norwalk, CT               29:51   10:13
  129   35  W30 Amanda Iagallo, 30*, Stamford, CT           29:51   10:13
  165   32  M50 Steven Fox, 50, Greenwich, CT               29:52   10:13
  166   19  M20 Ainslie Dorrian, 20, Greenwich, CT          29:52   10:14
  167   10  M60 Jim McNulty, 60, Stamford, CT               29:53   10:14
  130   26  W20 Yuka Sugahara, 27*, Stamford, CT            29:53   10:14
  168   20  M20 Nate Bowler, 26, Stamford, CT               29:54   10:14
  131   36  W30 Joell Gray, 30*, Stamford, CT               29:55   10:15
  132   21  W40 Malaika Myers, 40*, Stamford, CT            29:56   10:15
  133   21  JrW Emma Deoliveira, 13*, Old Greenwich, CT     30:02   10:17
  134   37  W30 Tracy Naughton, 30*, Greenwich, CT          30:03   10:17
  169   11  M60 Kip Faust, 60, Bethel, CT                   30:04   10:18
  170   39  M40 Mark Deoliveira, 42, Old Greenwich, CT      30:05   10:18
  135    5  G8U Kira Deoliveira, 7*, Old Greenwich, CT      30:06   10:18
  171   40  M40 Louise Lammers, 40                          30:07   10:19
  136   38  W30 Dionne Cuevas-Abreu, 30*, New Rochelle, NY  30:25   10:25
  172   33  M50 John Bailey, 50, Riverside, CT              30:25   10:25
  137   39  W30 Patricia Tinnerim, 33*, Wilton, CT          30:26   10:25
  173   41  M40 Kinou Hachemian, 40, Stamford, CT           30:27   10:25
  138   27  W20 Emily Zampello, 20*, Stamford, CT           30:28   10:26
  174    2  M70 Ton Hartch, 70, Greenwich, CT               30:32   10:27
  139   22  W40 Yvonne Dang, 40*, Riverside, CT             30:35   10:28
  140   23  W40 Daniela Harris, 40*, Riverside, CT          30:36   10:29
  141   17  W50 Barbara Cioffari, 50*, Riverside, CT        30:38   10:29
  142   40  W30 Corina Reid, 30*, Stamford, CT              30:43   10:31
  175   34  M50 George Huffman, 50, Shelton, CT             30:52   10:34
  143   41  W30 Christina Garabedian, 30*, New Cannan, CT   30:53   10:34
  144   24  W40 Mary Brock, 47*, Cos Cob, CT                30:57   10:36
  145   28  W20 Katherine Lobalbo, 20*, Cos Cob, CT         31:01   10:37
  146   42  W30 Lilli Ross, 33*, Croton on Hudson, NY       31:03   10:38
  147   29  W20 Maura Nagurney, 20*, Norwalk, CT            31:10   10:40
  148   25  W40 Christine Holm, 40*, Old Greenwich, CT      31:13   10:41
  176   35  M30 Tony Chan, 30, Stamford, CT                 31:15   10:42
  177   35  M50 Karl Eilers, 50, Danbury, CT                31:17   10:43
  149   43  W30 Jill Aordkina, 36*, New Caanan, CT          31:18   10:43
  150   44  W30 Samantha Cross, 33*, Stamford, CT           31:21   10:44
  151   45  W30 Kate Haveisen, 33*, Dar\                    31:23   10:45
  152   26  W40 Angelica Delen, 40*, Greenwich, CT          31:24   10:45
  153   30  W20 Christina Anello, 28*, New Milford, CT      31:29   10:47
  154   27  W40 Rene Lammers, 40*                           31:33   10:48
  155   31  W20 Sarah Chan, 20*, Stamford, CT               31:34   10:49
  156    8  G10 Sophie Dixon, 10*, Greenwich, CT            31:35   10:49
  157   28  W40 Kati Dixon, 40*, Greenwich, CT              31:36   10:49
  178   42  M40 Phuoc Dang, 40, Riverside, CT               31:37   10:49
  179   21  M20 Erik Montgelas, 20, East Lansing            31:38   10:50
  158    6  G8U Maggie Mooney, 8*, Old Greenwich, CT        31:41   10:51
  159    9  G10 Grace Hong, 9*, Old Greenwich, CT           31:42   10:51
  160   29  W40 Diane Hong, 45*, Old Greenwich, CT          31:43   10:51
  161   32  W20 Daniela Sutton, 20*, Stamford, CT           31:52   10:55
  180   36  M30 Alexander Simon, 30, Stamford, CT           31:58   10:57

  162   46  W30 Shirley De Oliveira, 30*, Norwalk, CT       32:10   11:01
  163   33  W20 Yovana Cocchia, 28*, Norwalk, CT            32:16   11:03
  164   47  W30 Nancy Tarantino, 38*, Cos Cob, CT           32:19   11:04
  181   43  M40 Stephen Ohara, 40, Norwalk, CT              32:34   11:09
  165   22  JrW Allison Griffith, 19*, Redding, CT          32:38   11:10
  166   18  W50 Diane Griffith, 50*, Redding, CT            32:41   11:11
  182    3  M70 Robert Chen, 74, Greenwich, CT              32:44   11:13
  183   36  M50 Tom Geary, 50, White Plains, NY             32:46   11:13
  167   30  W40 Jane Hendrickson, 47*, Greenwich, CT        32:48   11:14
  168   19  W50 Helen Duddy, 50*, New York, NY              32:48   11:14
  169   31  W40 Laurie Niblo, 40*, Old Greenwich, CT        32:53   11:16
  170    7  G8U Kendall Collier, 6*, Old Greenwich, CT      32:55   11:16
  184   44  M40 David Collier, 42, Old Greenwich, CT        32:56   11:16
  171   32  W40 Anne Cooney, 40*, Greenwich, CT             33:06   11:20
  172   23  JrW Brandy Robidoux, 19*, Greenwich, CT         33:08   11:21
  173   48  W30 Kimberly De Gennaro, 30*, Greenwich, CT     33:09   11:21
  174   49  W30 Aymii Couzelis, 30*, Milford, CT            33:20   11:25
  185   12  M60 Paul Couzelis, 69, Stratford, CT            33:21   11:25
  175   50  W30 Jamie Llyod, 30*, Middletown, CT            33:23   11:26
  176   33  W40 Kristin Miller, 40*, Old Greenwich, CT      33:24   11:26
  177   10  G10 Emily Miller, 10*, Old Greenwich, CT        33:25   11:26
  186    3  B8U Douglas Otton, 7, Old Greenwich, CT         33:25   11:27
  178   34  W40 Ellen Brezorsky, 40*, Stamford, CT          33:29   11:28
  179   20  W50 Laura Tarbox, 50*, New Cannan, CT           33:30   11:28
  180   35  W40 Pam Green, 40*, Stamford, CT                33:31   11:29
  181   36  W40 Kimberly Tully, 40*, Wilton, CT             33:32   11:29
  182   34  W20 Kathryn Youngberg, 20*, Stamford, CT        33:39   11:31
  187   37  M30 Aaron Armstrong, 30, Stamford, CT           33:40   11:32
  183    8  G8U Charlotte Mooney, 7*, Old Greenwich, CT     33:42   11:32
  188   38  M30 Matt Mooney, 30, Old Greenwich, CT          33:42   11:32
  184   21  W50 Hope Stanger, 51*, Stamford, CT             33:44   11:33
  185   51  W30 Stephanie Sucic, 30*, Riverside, CT         33:45   11:33
  189    4  M70 Norman Rognalsen, 70, Greenwich, CT         34:00   11:38
  186   52  W30 Emily Newcamp, 30*, Greenwich, CT           34:04   11:40
  187   22  W50 Laura Cooper, 50*, Danbury, CT              34:04   11:40
  190   39  M30 John Hogan, 39, Riverside, CT               34:05   11:40
  191   13  M60 Jim Liggio, 60, Rye, NY                     34:10   11:42
  188   37  W40 Monica Keady, 40*, Greenwich, CT            34:24   11:47
  189    2  W60 Joanna Stohn, 60*, Greenwich, CT            34:24   11:47
  190   35  W20 Sandra Chin, 20*, Stamford, CT              34:25   11:47
  191   53  W30 Victoria Quake, 30*, Old Greenwich, CT      34:39   11:52
  192   36  W20 Annie Banasik, 28*, Bethel, CT              34:43   11:53
  192   40  M30 Robert D'Arcy, 30, Norwalk, CT              34:44   11:53

  193   38  W40 Anita Wooten, 40*, Riverhead, NY            35:23   12:07
  193    5  M70 Les Kurian, 70, Pound Ridge, NY             35:35   12:11
  194   14  M60 William Wheeler, 63, Tarrytown, NY          35:38   12:12
  195    8  B10 Alfred Otton, 10, Old Greenwich, CT         36:43   12:34
  196   45  M40 Charles Otton, 40, Old Greenwich, CT        36:44   12:35
  194   39  W40 Lorraine Isaac, 40*, Briarcliff Manor, NY   37:10   12:44
  195   54  W30 Jawanda Awotey, 39*, Mt. Vernon, CT         37:11   12:44
  196   37  W20 Jackie Goggins, 24*, Old Greenwich, CT      37:11   12:44
  197   55  W30 Jennifer Bedoya, 34*, Old Greenwich, CT     37:12   12:44
  197   15  M60 Michael Stolzar, 64, Rye Brook, NY          37:20   12:47
  198   23  W50 Holly Izent-McSharry, 50*, Riverside, CT    37:31   12:51
  199   24  JrW Saga Mancini, 17*, Fairfield, CT            37:34   12:52
  198    4  B8U Ryan West, 6, Old Greenwich, CT             37:37   12:53
  398           TURKEY                                      37:57   13:00
  399           TURKEY                                      38:16   13:06
  400           TURKEY                                      38:22   13:08

  200   38  W20 Megan Roscillo, 20*, Wilton, CT             38:49   13:17
  201   24  W50 Marianne Andersen, 50*, Greenwich, CT       39:20   13:28
  202   25  JrW Isabella Arndt, 11*, Stamford, CT           39:22   13:29
  199   37  M50 Daniel Duddly, 50, New York, NY             39:23   13:29
  200   38  M50 Tom Fox, 50, Stamford, CT                   39:32   13:32
  203   40  W40 Alicia Collier, 40*, Old Greenwich, CT      39:35   13:33
  204    3  W60 Diane McNulty, 60*, Stamford, CT            39:43   13:36

  205   26  JrW Carolyn Martinez, 16*, Bronx, NY            41:23   14:10
  206   56  W30 Lis Suppo, 34*, Greenwich, CT               43:16   14:49
  207   41  W40 Allison Hopkins, 40*, Greenwich, CT         43:27   14:53
  208   42  W40 Cary Keigher, 40*, Greenwich, CT            43:27   14:53

  201   39  M50 Charlie Mooney, 50, Old Greenwich, CT       44:33   15:15
  209   57  W30 Rachael Mooney, 30*, Old Greenwich, CT      44:33   15:15
  202    5  B8U Javier Serra, 7, Old Greenwich, CT          44:57   15:24
  210   39  W20 Audrey Panon, 20*, Old Greenwich, CT        45:00   15:24

  211   27  JrW Audrey Niblo, 15*, Old Greenwich, CT        48:54   16:45
  203   40  M50 John Niblo, 50, Old Greenwich, CT           48:54   16:45

  212   58  W30 Danielle Marchione, 30*, Bronxville, NY     50:30   17:17
  213   11  G10 Bella Blatchley, 9*, Darien, CT             50:30   17:18
  214   43  W40 Sookhee Blatchley, 40*, Darien, CT          50:31   17:18
  215   12  G10 Lilly Blatchley, 10*, Darien, CT            50:31   17:18
  216   40  W20 Kelly Rowley, 20*, Bridgeport, CT           52:02   17:49
  204   22  M20 Carl Jost, 20, Bronx, NY                    52:32   17:59

217   25  W50 Janet Marchione, 50*, New Milford, CT       52:33   18:00
  218   59  W30 Kelly Dunny Jost, 30*, Bronx, NY            52:36   18:01
  205   16  M60 Ted Marchione, 60, New Milford, CT               :00
"*" indicates females
5 finishers among Men 8 & Under
8 finishers among Men 9 - 10
23 finishers among Men 11 - 19
22 finishers among Men 20 - 29
40 finishers among Men 30 - 39
45 finishers among Men 40 - 49
40 finishers among Men 50 - 59
16 finishers among Men 60 - 69
5 finishers among Men 70 & Up
8 finishers among Women 8 & Under
12 finishers among Women 9 - 10
27 finishers among Women 11 - 19
40 finishers among Women 20 - 29
59 finishers among Women 30 - 39
43 finishers among Women 40 - 49
25 finishers among Women 50 - 59
3 finishers among Women 60 - 69
205 male finishers
218 female finishers
423 total finishers

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Open Men
    1    1  M30 Eric Blake, 33, New Britain, CT             15:56    5:27

Open Women
    1    1  JrW Elias Hubbard, 18, Stamford, CT             16:27    5:38

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Men 8 & Under
   93    1      Lucas Carballo, 7, Greenwich, CT            24:13    8:17
  143    2      Charlie Noble, 7, Old Greenwich, CT         27:18    9:21
  186    3      Douglas Otton, 7, Old Greenwich, CT         33:25   11:27
  198    4      Ryan West, 6, Old Greenwich, CT             37:37   12:53
  202    5      Javier Serra, 7, Old Greenwich, CT          44:57   15:24

Men 9 - 10
   33    1      Blake Newcomer, 10, Greenwich, CT           20:10    6:54
   34    2      Connor Zaminski, 10, Greenwich, CT          20:10    6:54
   60    3      Gavin West, 9, Old Greenwich, CT            22:03    7:33
   62    4      Spencer Plavoukos, 10, Old Greenwich, CT    22:11    7:36
   67    5      Thomas Fenaroli, 9, Old Greenwich, CT       22:23    7:40

Men 11 - 19
    2    1      Mike Dugan, 15                              16:14    5:33
    5    2      Andrew Jarombek, 17, Riverside, CT          16:54    5:47
    6    3      Spencer Helmrich, 16, Greenwich, CT         16:55    5:47
    9    4      Christopher Fenaroli, 14, Old Greenwich, CT 17:57    6:09
   10    5      Ryan Kelly, 18                              17:58    6:09

Men 20 - 29
   17    1      Paul Westhart, 20, New York City, NY        18:46    6:26
   22    2      David Mahoney, 25, Stamford, CT             19:29    6:40
   23    3      Renato Henrique, 20, Greenwich, CT          19:37    6:43
   61    4      Patrick Marshall, 20, Old Greenwich, CT     22:07    7:34
   65    5      A J. Riley, 25, Wilton, CT                  22:17    7:38

Men 30 - 39
    3    1      Jeffrey Eades, 30, Boonton, NJ              16:33    5:40
    4    2      Jeff Watson, 30, Stamford, CT               16:46    5:44
    8    3      Jeff Zarrilli, 31, Darien, CT               17:12    5:53
   19    4      Ashley Honey, 30, Greenwich, CT             18:51    6:27
   27    5      Devin Wallace, 32, Norwalk, CT              19:51    6:48

Men 40 - 49
   12    1      Mike Horgan, 40, Old Greenwich, CT          18:03    6:11
   13    2      Owen West, 42, Old Greenwich, CT            18:13    6:14
   14    3      Louis Csak, 40, Old Greenwich, CT           18:17    6:16
   16    4      Alan Martin, 40, Westport, CT               18:40    6:23
   18    5      Bruce Semer, 40, Greenwich, CT              18:47    6:26

Men 50 - 59
    7    1      George Buchanan, 53, Shelton, CT            17:00    5:49
   20    2      Ken Clisham, 50, Greenwich, CT              18:57    6:29
   24    3      Robert Albanese, 54, Purchase, NY           19:42    6:45
   30    4      Tom Agresta, 55, Greenwich, CT              19:55    6:49
   31    5      Klas Holm, 50, Old Greenwich, CT            19:56    6:49

Men 60 - 69
   35    1      John Krasniewicz, 61, Old Greenwich, CT     20:12    6:55
   74    2      Jerry Haas, 63, Stamford, CT                22:56    7:51
   79    3      David Elliott, 60, Greenwich, CT            23:22    8:00
  102    4      Doug Healy, 60                              24:25    8:22
  127    5      Bob Dixon, 60, Norwalk, CT                  25:52    8:51

Men 70 & Up
  120    1      John Gibbons, 70, Old Greenwich, CT         25:36    8:46
  174    2      Ton Hartch, 70, Greenwich, CT               30:32   10:27
  182    3      Robert Chen, 74, Greenwich, CT              32:44   11:13
  189    4      Norman Rognalsen, 70, Greenwich, CT         34:00   11:38
  193    5      Les Kurian, 70, Pound Ridge, NY             35:35   12:11

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Women 8 & Under
   39    1      Caroline Messer, 8, Old Greenwich, CT       24:09    8:16
   60    2      Grace Collier, 8, Old Greenwich, CT         25:32    8:45
   77    3      Lily Deoliveira, 8, Old Greenwich, CT       26:29    9:04
  118    4      Anastasia Maniatty, 6, Stamford, CT         29:16   10:01
  135    5      Kira Deoliveira, 7, Old Greenwich, CT       30:06   10:18

Women 9 - 10
   16    1      Olivia Holm, 10, Old Greenwich, CT          22:14    7:37
   53    2      Emma Wingrove, 9, Cos Cob, CT               24:57    8:32
   57    3      Eva Serra, 10, Old Greenwich, CT            25:22    8:41
   58    4      Hartley Messer, 10, Old Greenwich, CT       25:25    8:42
   94    5      Mari Noble, 9, Old Greenwich, CT            27:17    9:21

Women 11 - 19
    5    1      Taylar Morris, 11, Greenwich, CT            20:11    6:54
   12    2      Kai Lammers, 11                             21:40    7:25
   18    3      Westin Silbey, 18, Riverside, CT            22:19    7:38
   19    4      Michelle Jarombek, 18, Riverside, CT        22:30    7:42
   31    5      Jacqueline Weitz, 12, Old Greenwich, CT     23:28    8:02

Women 20 - 29
    6    1      Nizole Alcantara, 20, Greenwich, CT         20:25    6:59
   11    2      Meghan Freeman, 20, Sandy Hook, CT          21:37    7:24
   13    3      Kristina Byrne, 20, Old Greenwich, CT       21:53    7:29
   27    4      Cristin Oliva, 25, Cos Cob, CT              23:06    7:55
   29    5      Tricia Jarombek, 22, Riverside, CT          23:28    8:02

Women 30 - 39
    2    1      Erin Wilson, 30, Old Greenwich, CT          19:22    6:38
    7    2      Sharon Ekstrom, 31, New York, NY            20:33    7:02
   10    3      Karen Horgan, 39, Old Greenwich, CT         21:24    7:20
   15    4      Silvia Galiasso, 37, Cos Cob, CT            22:09    7:35
   17    5      Melissa O'Neill, 30                         22:15    7:37

Women 40 - 49
    3    1      Teren Block, 46, Ridgefield, CT             19:36    6:42
    4    2      Dawn Marinaccio, 43                         19:47    6:46
    8    3      Jen Catino, 40, Old Greenwich, CT           20:48    7:07
   14    4      Bev Wagner, 40                              22:02    7:33
   20    5      Susanne West, 42, Old Greenwich, CT         22:30    7:42

Women 50 - 59
    9    1      Emmy Stocker, 53, Cos Cob, CT               21:03    7:12
   24    2      P Parker, 52, Riverside, CT                 22:48    7:48
   43    3      Debbie Lynch, 50, Rye Brook, NY             24:12    8:17
   48    4      Linda Putman, 50, Greenwich, CT             24:47    8:29
   59    5      Jane Sulich, 50, Riverside, CT              25:26    8:42

Women 60 - 69
  123    1      Ruth , 60                                   29:30   10:06
  189    2      Joanna Stohn, 60, Greenwich, CT             34:24   11:47
  204    3      Diane McNulty, 60, Stamford, CT             39:43   13:36

BACK TO RESULTS INDEX PAGE

 

 

.

2012 Yardis Brothers, Inc. All rights reserved

Threads & Treads
17 East Putnam Avenue
Greenwich, CT. 06830
203-661-0142
mickeyyardis@yahoo.com

Webmaster: Mark Edwards