Welcome To Threads And Treads!

In Cooperation With The Greenwich Department of Parks & Recreation





Sponsors


Click the logo above to see all the official photos from the event!

WHOLE FOODS COOK YOUR BUNS RUN & BBQ 2012
JUNE 8, 6:30PM, Tod's Point, 1 & 3M

KIDS RACE

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME

    1           Ryan Lynch, 12, Greenwich, CT               6:35  
    2    1  B10 Evan Wood, 10, Riverside, CT                6:50  
    3    1  JrM Chris Dunn, 11, Greenwich, CT               6:54  
    4    1  B8U Meghan Lynch, 8, Greenwich, CT              6:59  
    5    2  B8U Andrew Odonnell, 8, Riverside, CT           7:10  
    1           Lauren Odonnell, 11*, Riverside, CT         7:20  
    6    2  B10 Jack Doss, 10, Riverside, CT                7:24  
    7    3  B10 Aidan Brock, 10, Cos Cob, CT                7:36  
    2    1  JrW Amanda Blaze, 12*, Darien, CT               7:40  
    3    2  JrW Amanda Blaze, 12*                           7:49  
    4    1  G10 Josie O'Brien, 10*, Darien, CT              7:53  
    8    3  B8U Ryan Smith, 6, Wilton, CT                   8:02  
    5    3  JrW Willa Doss, 12*, Riverside, CT              8:04  
    6    2  G10 Kathryn O'Donnell, 9*, Greenwich, CT        8:04  
    9    1  M40 Dan O'Donnell, 40, Greenwich, CT            8:05  
    7    4  JrW Leslie Dobryn, 11*, Cos Cob, CT             8:19  
    8    5  JrW Kate Brush, 11*, Greenwich, CT              8:24  
   10    4  B10 Owen O'Brien, 9, Darien, CT                 8:26  
    9    3  G10 Ashley Wolpers, 9*, Cos Cob, CT             8:28  
   10    6  JrW Morgan Fletcher, 13*, Cos Cob, CT           8:31  
   11    4  B8U Sean Costello, 8, Stamford, CT              8:31  
   12    5  B8U Graham Miller, 8, Old Greenwich, CT         8:38  
   13    5  B10 Kaleb Root, 9                               8:40  
   14    6  B8U Filip Norell, 8, Old Greenwich, CT          8:41  
   11    4  G10 Avery Iorio, 9*, Sleepy Hollow, NY          8:42  
   12    1  W20 Jenny Cassone, 20*, Rye, NY                 8:51  
   15    7  B8U Jack Wolpers, 6, Cos Cob, CT                8:52  
   16    8  B8U Charlie Dixon, 7, Greenwich, CT             9:02  
   13    1  G8U Ana Patricia Gonzalez, 7*, Greenwich, CT    9:08  
   17    6  B10 Franklin Hong, 10, Old Greenwich, CT        9:17  
   18    7  B10 Jacob Turley, 10, Greenwich, CT             9:19  
   19    9  B8U Landon Turley, 8, Greenwich, CT             9:19  
   14    7  JrW Erica Blaze, 12*, Darien, CT                9:20  
   15    2  G8U Alexandra Fenaroli, 7*, Old Greenwich, CT   9:20  
   16    3  G8U Kate Hong, 7*, Old Greenwich, CT            9:21  
   20   10  B8U Elias Kennon, 7, Old Greenwich, CT          9:21  
   17    4  G8U Regina Finn, 8*, Old Greenwich, CT          9:24  
   21   11  B8U quinn Holme, 8, Greenwich, CT               9:28  
   18    8  JrW Isabel Blaze, 12*, Darien, CT               9:30  
   22   12  B8U Riley O'Hara, 5, Norwalk, CT                9:31  
   19    1  W40 Kathleen O'Brien, 40*, Darien, CT           9:32  
   20    5  G8U Zoe Sorensen, 7*, Old Greenwich, CT         9:34  
   21    6  G8U Emma Gustafsson, 6*, Old Greenwich, CT      9:38  
   23   13  B8U Lance Holme, 7, Greenwich, CT               9:42  
   22    7  G8U Alexandra Maniatty, 4*, Stamford, CT        9:51  
   24    8  B10 Patrick Costello, 10, Stamford, CT          9:55  
   25   14  B8U Ryan Brush, 8, Greenwich, CT                9:56  
   23    1  W30 Melissa O'Neill, 38*                        9:57  
   26    2  JrM Matias Carballo, 11, Greenwich, CT          10:00  
   24    5  G10 Lindsey Manos, 10*, Old Greenwich, CT       10:02  
   27   15  B8U Quinn Holme, 8, Greenwich, CT               10:05  
   28   16  B8U Eli Murphy, 6, Riverside, CT                10:20  
   29    9  B10 Clifford Blaze, 10, Darien, CT              10:21  
   30   17  B8U Thomas Cordingley, 6, Old Greenwich, CT     10:22  
   25    8  G8U Julia Gustafsson, 4*, Old Greenwich, CT     10:25  
   26    9  G8U Sabina Csak, 7*, Old Greenwich, CT          10:27  
   31   18  B8U Liam Kennon, 4, Old Greenwich, CT           10:37  
   27   10  G8U Ellen Norell, 6*, Old Greenwich, CT         10:42  
   28    6  G10 Reese Cohen, 10*, Rye Brook, NY             10:42  
   32    1  M30 Brian Cohen, 30, Rye Brook, NY              10:44  
   33    3  JrM Jacob Fogg, 12, Norwalk, CT                 10:45  
   29    2  W40 Jessica Fogg, 40*, Norwalk, CT              10:47  
   30   11  G8U Liv Caminiti, 6*, Stamford, CT              10:56  
   34   19  B8U Christian Stevens, 8, Wilton, CT            11:03  
   35    1  M50 Donald Cassone, 50, Rye, NY                 11:05  
   36   20  B8U James Cordingley, 7, Old Greenwich, CT      11:15  
   37   21  B8U Steven Csak, 4, Old Greenwich, CT           11:19  
   31   12  G8U Elie Dang, 7*, Riverside, CT                11:26  
   32    3  W40 Carol Cullen, 40*, Pelham, NY               11:31  
   33    7  G10 Abby Dang, 10*, Riverside, CT               11:38  
   34   13  G8U Dakota Price, 6*, Stamford, CT              11:43  
   35   14  G8U Ellie Davis, 6*, Stamford, CT               11:44  
   38   22  B8U Colir Dans, 4, Stamford, CT                 11:45  
   39   23  B8U Robert Naylor, 8, Old Greenwich, CT         11:48  
   36   15  G8U Sophia Carrington, 4*, Cos Cob, CT          11:52  
   40   24  B8U Zach Dang, 7, Riverside, CT                 12:07  
   37   16  G8U Alessa Chiesaro, 6*, Cos Cob, CT            12:11  
   41   25  B8U Jhn Asaro, 8, Fairfield, CT                 12:27  
   38   17  G8U Madelyn Cumberton, 8*, Brookfield, CT       13:11  
   42   26  B8U Aiden O'Hara, 4, Norwalk, CT                13:13  
   39    2  W30 Meredith Maniatty, 36*, Stamford, CT        13:22  
   40   18  G8U Drew Cohen, 7*, Rye Brook, NY               13:47  
   41   19  G8U Scarlet Asaro, 6*, Fairfield, CT            13:55  
   42    3  W30 Vivienne Finn, 30*, Old Greenwich, CT       14:06  
   43    8  G10 Gabrielle Finn, 9*, Old Greenwich, CT       14:06  
   44   20  G8U Ava Caminiti, 4*, Stamford, CT              14:12  
   45   21  G8U Amelia Cumberton, 6*, Brookfield, CT        14:20  
   46   22  G8U Abby Juppe, 4*, Ridgewood, NJ               14:32  
   47   23  G8U Leila White, 3*, Old Greenwich, CT          15:06  
   48   24  G8U Mackenzie O'Neill, 2*                       15:11  
   49   25  G8U Hannah Turley, 4*, Greenwich, CT            15:51  
   50    4  W30 Charlotte Cumberton, 30*, Brookfield, CT    15:55  
"*" indicates females
26 finishers among Men 8 & Under
9 finishers among Men 9 - 10
3 finishers among Men 11 - 19
1 finishers among Men 30 - 39
1 finishers among Men 40 - 49
1 finishers among Men 50 - 59
25 finishers among Women 8 & Under
8 finishers among Women 9 - 10
8 finishers among Women 11 - 19
1 finishers among Women 20 - 29
4 finishers among Women 30 - 39
3 finishers among Women 40 - 49
42 male finishers
50 female finishers
92 total finishers

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME


Open Men
    1    1  JrM Ryan Lynch, 12, Greenwich, CT               6:35  

Open Women
    1    1  JrW Lauren Odonnell, 11, Riverside, CT          7:20  

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME

Men 8 & Under
    4    1      Meghan Lynch, 8, Greenwich, CT              6:59  
    5    2      Andrew Odonnell, 8, Riverside, CT           7:10  
    8    3      Ryan Smith, 6, Wilton, CT                   8:02  
   11    4      Sean Costello, 8, Stamford, CT              8:31  
   12    5      Graham Miller, 8, Old Greenwich, CT         8:38  

Men 9 - 10
    2    1      Evan Wood, 10, Riverside, CT                6:50  
    6    2      Jack Doss, 10, Riverside, CT                7:24  
    7    3      Aidan Brock, 10, Cos Cob, CT                7:36  
   10    4      Owen O'Brien, 9, Darien, CT                 8:26  
   13    5      Kaleb Root, 9                               8:40  

Men 11 - 19
    3    1      Chris Dunn, 11, Greenwich, CT               6:54  
   26    2      Matias Carballo, 11, Greenwich, CT          10:00  
   33    3      Jacob Fogg, 12, Norwalk, CT                 10:45  

Men 30 - 39
   32    1      Brian Cohen, 30, Rye Brook, NY              10:44  

Men 40 - 49
    9    1      Dan O'Donnell, 40, Greenwich, CT            8:05  

Men 50 - 59
   35    1      Donald Cassone, 50, Rye, NY                 11:05  


          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME

Women 8 & Under
   13    1      Ana Patricia Gonzalez, 7, Greenwich, CT     9:08  
   15    2      Alexandra Fenaroli, 7, Old Greenwich, CT    9:20  
   16    3      Kate Hong, 7, Old Greenwich, CT             9:21  
   17    4      Regina Finn, 8, Old Greenwich, CT           9:24  
   20    5      Zoe Sorensen, 7, Old Greenwich, CT          9:34  

Women 9 - 10
    4    1      Josie O'Brien, 10, Darien, CT               7:53  
    6    2      Kathryn O'Donnell, 9, Greenwich, CT         8:04  
    9    3      Ashley Wolpers, 9, Cos Cob, CT              8:28  
   11    4      Avery Iorio, 9, Sleepy Hollow, NY           8:42  
   24    5      Lindsey Manos, 10, Old Greenwich, CT        10:02  

Women 11 - 19
    2    1      Amanda Blaze, 12, Darien, CT                7:40  
    3    2      Amanda Blaze, 12                            7:49  
    5    3      Willa Doss, 12, Riverside, CT               8:04  
    7    4      Leslie Dobryn, 11, Cos Cob, CT              8:19  
    8    5      Kate Brush, 11, Greenwich, CT               8:24  

Women 20 - 29
   12    1      Jenny Cassone, 20, Rye, NY                  8:51  

Women 30 - 39
   23    1      Melissa O'Neill, 38                         9:57  
   39    2      Meredith Maniatty, 36, Stamford, CT         13:22  
   42    3      Vivienne Finn, 30, Old Greenwich, CT        14:06  
   50    4      Charlotte Cumberton, 30, Brookfield, CT     15:55  

Women 40 - 49
   19    1      Kathleen O'Brien, 40, Darien, CT            9:32  
   29    2      Jessica Fogg, 40, Norwalk, CT               10:47  
   32    3      Carol Cullen, 40, Pelham, NY                11:31  

TO RESULTS INDEX PAGE

 

.

2012 Yardis Brothers, Inc. All rights reserved

Threads & Treads
17 East Putnam Avenue
Greenwich, CT. 06830
203-661-0142
mickeyyardis@yahoo.com

Webmaster: Mark Edwards