Welcome To Threads And Treads!

In Cooperation With The Greenwich Department of Parks & Recreation

tt_2007headerlogo.gif (11370 bytes)
Presented by
Greenwich Time

Sponsors
2006_yardisphoto_white.gif (5801 bytes)

 

2007-bushwhack_orig.gif (8265 bytes)

BEACHFRONT BUSHWHACK 2007
NOVEMBER 11, 10AM Tod's Point, 5M & Kids 1M
Sunny, cool (45), breezy


5 Mile

MEN'S WINNER: George Buchanan - 28:46
WOMEN'S WINNER: Jill Vollweiler - 33:19

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual. Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.

         
          CLASS  
 PLACE    PLACE            FINISHER          TIME    PACE
    1           George Buchanan, 49, Shelton, CT            28:46    5:45
    2    1  M11 Andre Armguimbau, 17, Windsor, CT           29:16    5:51
    3    1  M40 Greg Pelican, 48, Bethel, CT                29:24    5:53
    4    2  M40 Peter Knight, 41, Bloomfield, CT            29:27    5:53

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

    5    2  M11 Nicholas Sykes, 16, New Canaan, CT          30:08    6:02
    6    3  M40 Robert Whalen, 46, Sleepy Hollow, NY        30:10    6:02
    7           TURKEY                                      30:30    6:06
    7    4  M40 Mark Reider, 40, Tarrytown, NY              30:37    6:07
    8    3  M11 Miles Knight, 14, Bloomfield, CT            30:57    6:11
    9    5  M40 Louis Czak, 41, Old Greenwich, CT           30:59    6:12
   10    1  M30 Jeremy Muratore, 30, Stamford, CT           31:01    6:12
   11    1  M50 Peter Hohmeister, 50, Stamford, CT          31:09    6:14
   12    2  M30 Kevin Petrone, 31, Fairlee, VT              32:10    6:26
   13    6  M40 Jim Irvine, 49, Harrison, NY                32:11    6:26
   14    3  M30 Steven Sikind, 36, New York, NY             32:14    6:27
   15    4  M30 Denis Ruane, 36, Greenwich, CT              32:16    6:27
   16    5  M30 Daniel Conroy, 33, Stamford, CT             32:30    6:30
   17    4  M11 Ben Wilbanks, 15, Old Greenwich, CT         32:33    6:30
   18    7  M40 Bill Bradsell, 46, Bedford, NY              32:43    6:32
    1           Jill Vollweiler, 39*, Purschase, NY         32:53    6:34
   21           TURKEY                                      33:19    6:40
   19    6  M30 Vincent Pittignano, 38, Stamford, CT        33:23    6:41
   20    8  M40 Bruce Semer, 40, Greenwich, CT              33:50    6:46
    2    1  W40 Amy Fredericks, 41*, Stamford, CT           33:53    6:47
   21    9  M40 Peter Wietfeldt, 41, New Canaan, CT         33:56    6:47
    3    1  W30 Kelly Thompson, 30*, White Plains, NY       34:00    6:48
   22   10  M40 Jack Mullen, 43, Westport, CT               34:15    6:51
   23    2  M50 John Krasniewicz, 56, Old Greenwich, NY     34:21    6:52
   24    7  M30 Marc Ferland, 33, Greenwich, CT             34:35    6:55
   25   11  M40 Alfredo Barbosa, 41, Old Greenwich, CT      34:36    6:55
   26   12  M40 Robert Stone, 44, Cos Cob, CT               34:37    6:55
    4    1  W20 Anna Lisa Derrien, 23*, Jackson Hts, NY     34:38    6:55
   27    1  M20 Ross Armstrong, 25, Rye, NY                 34:39    6:56
    5    2  W30 Kimberly Newsome, 36*, New York, NY         34:44    6:57
   28   13  M40 Jim Santora, 42, New Canaan, CT             34:50    6:58
    6    3  W30 Jessica Reifer, 33*, Tarrytown, NY          34:53    6:58
   29    8  M30 Peter Eddy, 39, Ridgefield, CT              34:57    6:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   30   14  M40 Oliver Kaufman, 45, Stamford, CT            34:58    7:00
   31   15  M40 Stefano Galli, 40, Bedford Corners, NY      35:03    7:00
   32    9  M30 Eric Opdyke, 36, Norwalk, CT                35:19    7:04
   33   16  M40 Stephen Russo, 46, Norwalk, CT              35:21    7:04
   34    3  M50 Robert Albanese, 50, Purchase, NY           35:28    7:06
   35   10  M30 Mike Beck, 36, Cos Cob, CT                  35:37    7:07
   36   17  M40 Andrew Yin, 46, Greenwich, CT               35:38    7:08
   37   18  M40 Don Casturo, 40, Greenwich, CT              35:39    7:08
   38    4  M50 Michael Marotto, 58, Norwalk, CT            35:43    7:08
   39    2  M20 John Testa, 25, Stamford, CT                35:52    7:10
   40   19  M40 Dan Zalinsky, 43, Darien, CT                35:52    7:10
   41    5  M50 Jeffrey Dingwell, 52, Bethlehem, CT         36:01    7:12
   42   20  M40 Kevin Cunningham, 49, Rye, NY               36:08    7:13
   43   11  M30 Erick Wilson, 36, Greenwich, CT             36:17    7:15
    7    1  W11 Lindsey Russo, 15*, Norwalk, CT             36:18    7:16
   44    3  M20 Adam Edwards, 25, Stamford, CT              36:23    7:16
   45    6  M50 Ed Nolan, 55, Old Greenwich, CT             36:31    7:18
    8    2  W40 Darcy Ramsey, 44*, Greenwich, CT            36:34    7:19
   46    4  M20 Jason Freitag, 28, Norwalk, CT              36:40    7:20
   47    7  M50 Dan Clark, 54, Stamford, CT                 36:46    7:21
   48   21  M40 Keith Pagnani, 43, Rye, NY                  37:26    7:29
   49    5  M11 Danny Berman, 14, Pound Ridge, NY           37:27    7:29
   50   22  M40 Raymond Simon, 47, Greenwich, CT            37:36    7:31
   51    8  M50 Charlie Redmond, 58, Demarest, NJ           37:39    7:32
   52   12  M30 Miguel Barbosa, 39, Old Greenwich, CT       37:50    7:34
   63           TURKEY                                      37:54    7:35
    9    3  W40 Paula Scaminaci, 41*, Cos Cob, CT           38:06    7:37
   10    4  W30 Tammy Kiernan, 34*, Norwalk, CT             38:10    7:38
   11    5  W30 Melissa Miller, 39*, Norwalk, CT            38:11    7:38
   53   23  M40 James Coffey, 43, Harrison, NY              38:41    7:44
   12    2  W20 Lyn McCabe, 29*, New Canaan, CT             38:43    7:44
   54   24  M40 Ed Ensign, 42, Harrison, NY                 38:56    7:47
   55   25  M40 Gregory Price, 42, Stamford, CT             39:00    7:48
   56   26  M40 John Donahue, 48, Riverside, CT             39:02    7:48
   57   27  M40 Barry Blumenfield, 40, Redding, CT          39:02    7:48
   58    9  M50 Michael Berman, 53, Pound Ridge, NY         39:06    7:49
   13    1  W50 Francoise Levinson, 54*, Cos Cob, CT        39:08    7:49
   59   28  M40 Zachary Horne, 45, Bethel, CT               39:12    7:50
   14    2  W11 Rebecca Dobler, 17*, Darien, CT             39:20    7:52
   15    3  W11 Erica Long, 17*, Darien, CT                 39:21    7:52
   60   29  M40 Nicolae Chidu, 42, Greenwich, CT            39:27    7:53
   61   30  M40 Jeff Dyment, 41, Weston, CT                 39:34    7:55
   62   13  M30 Barry Hepburn, 36, Stamford, CT             39:36    7:55
   16    6  W30 Dawn Newsome, 30*, Greenwich, CT            39:51    7:58
   63   31  M40 David Nixon, 47, Old Greenwich, CT          39:51    7:58
   64   32  M40 Jamie Stafford, 44, Stratford, CT           39:52    7:58
   17    4  W40 Susan Fegelman, 43*, Milford, CT            39:54    7:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   65   10  M50 Dan Levinson, 50, Cos Cob, CT               40:00    8:00
   18    5  W40 Jennifer Cromie, 43*, Mt. Kisco, NY         40:04    8:01
   19    3  W20 Kay Lovig, 27*, Greenwich, CT               40:21    8:04
   66    6  M11 Carly Downs, 14, Greenwich, CT              40:21    8:04
   67   11  M50 David Elliot, 59, Greenwich, CT             40:24    8:05
   20    7  W30 Emily Locher, 32*, Greenwich, CT            40:29    8:06
   68   33  M40 Frank Ennis, 41, Riverside, CT              40:44    8:09
   21    6  W40 Martha Stollgy, 44*, New York, NY           40:51    8:10
   22    4  W11 Emily Moore, 15*, Darien, CT                40:52    8:10
   69    5  M20 Orrie Levy, 21, Jamaica Estates, NY         40:57    8:11
   70   34  M40 Rob Reichman, 49, Little Neck, NY           40:57    8:11
   71   12  M50 Donald Smith, 53, Cos Cob, CT               40:58    8:12
   23    8  W30 Jennifer Geraghty, 35*, Harrison, NY        41:03    8:13
   72    6  M20 Bryan Roberts, 27, Greenwich, CT            41:06    8:13
   73   13  M50 Eric Ohlson, 58, Long Island City, NY       41:09    8:14
   74    1  M60 Hanspeter Fankhauser, 67, Armonk, NY        41:19    8:16
   75    7  M11 Casey Rawson, 14, Norwalk, CT               41:28    8:17
   76   35  M40 Mike Murray, 42, Darien, CT                 41:30    8:18
   24    5  W11 Meghan Duff, 14*, Greenwich, CT             41:37    8:19
   77    2  M60 Gangadhar Rocherolle, 66, Stamford, CT      41:39    8:20
   25    4  W20 Shanna Miller, 27*, Stamford, CT            41:42    8:20
   26    9  W30 Andrea Fortino, 35*, Katonah, NY            41:45    8:21
   78   36  M40 David Thibault, 46, Stamford, CT            41:45    8:21
   79   37  M40 Ted Rawson, 43, Norwalk, CT                 41:47    8:21
   80   38  M40 Bill Liebow, 43, Stamford, CT               41:49    8:22
   27   10  W30 Katherine Shen, 32*, Greenwich, CT          41:50    8:22
   28   11  W30 Sarah Tamm, 35*, Stamford, CT               41:50    8:22
   29    7  W40 Sally Knight, 48*, Bloomfield, CT           41:52    8:22
   81   39  M40 Tom Bartholomew, 42, Old Greenwich, CT      41:53    8:22
   82   40  M40 Robert Keefe, 41, New York, NY              41:54    8:23
   83   14  M30 Philip Nicolo, 33, Greenwich, CT            41:56    8:23
   84   14  M50 Steve Lynaugh, 58, Teaneck, NJ              42:00    8:24
   30    8  W40 Sandy Sparks, 44*, Greenwich, CT            42:05    8:25
   85   15  M30 Ivan Hernandez, 31, Yonkers, NY             42:08    8:25
   86   41  M40 Steven Schwartz, 41, Rye Brook, NY          42:09    8:26
   87   16  M30 Ron Zussman, 39, Stamford, CT               42:22    8:28
   31    2  W50 Liz Wilbanks, 50*, Old Greenwich, CT        42:25    8:29
   32    5  W20 Lexi Donahue, 22*, New York, NY             42:26    8:29
   33    9  W40 Ruth Littman, 43*, Goldens Bridge, NY       42:28    8:29
   34    6  W20 Jill Gola, 29*, Slingerlands, NY            42:36    8:31
   35    7  W20 Jenna Rosen, 24*, Greenwich, CT             42:40    8:32
   88    7  M20 Patrick O'Keefe, 28, Yonkers, NY            42:45    8:33
   89    3  M60 Michael Patterson, 62, Ridgewood, NJ        42:52    8:34
   90   17  M30 John Hogan, 35, Riverside, CT               42:54    8:35
   36   12  W30 Nicole Zussman, 37*, Stamford, CT           42:56    8:35
   91   42  M40 Charles Rich, 43, Greenwich, CT             43:04    8:37
   37   13  W30 Jacqueline Sherman, 36*, Norwalk, CT        43:05    8:37
   38    8  W20 Sarah Turbert, 23*, Norwalk, CT             43:14    8:39
   92   18  M30 Chris Brush, 39, Greenwich, CT              43:14    8:39
   93    1  M9  Ben Langley, 10, Cos Cob, CT                43:15    8:39
   94   43  M40 John Langley, 44, Cos Cob, CT               43:16    8:39
   39    9  W20 Emily Kantz, 22*, Greenwich, CT             43:23    8:41
   40   10  W40 Elizabeth Bennett, 46*, New Canaan, CT      43:24    8:41
   95   44  M40 Eric Johnson, 46, Bridgeport, CT            43:26    8:41
   96    8  M20 Thomas Mahoney, 27, Greenwich, CT           43:28    8:41
   41   11  W40 Kate Paletta, 43*, Mt. Kisco, NY            43:28    8:41
   42   14  W30 Andrea Karamitsos, 36*, Larchmont, NY       43:31    8:42
   43    3  W50 Linda Putman, 54*, Greenwich, CT            43:41    8:44
   97   45  M40 Michael Wilbur, 45, Wilton, CT              43:42    8:44
   44   12  W40 Patricia Dudzik, 48*, Greenwich, CT         43:42    8:44
   45   13  W40 Janet Sulich, 47*, Greenwich, CT            43:45    8:45
   46   15  W30 Jennifer Gatherer, 36*, Greenwich, CT       43:49    8:46
   98   15  M50 Ted Keltz, 51, New Rochelle, NY             43:50    8:46
   99   19  M30 Mitch West, 37, Wilton, CT                  43:53    8:47
  100    4  M60 John Gibbons, 65, Old Greenwich, CT         43:54    8:47
  101   46  M40 Frank Colella, 45, Scarsdale, NY            43:56    8:47
  102   47  M40 Michael Zim, 41, Cos Cob, CT                44:03    8:48
  103   20  M30 Jim Velez, 36, Riverside, CT                44:03    8:48
  104   48  M40 Michael Luisi, 42, Port Chester, NY         44:04    8:49
   47   16  W30 Beth Dexter, 31*, Bronxville, NY            44:06    8:49
   48   10  W20 Tanya Potrzebowski, 25*, Stamford, CT       44:11    8:50
   49   14  W40 Martha MahoNey, 44*, Stamford, CT           44:11    8:50
   50   15  W40 Dawn Bolling, 43*, Norwalk, CT              44:17    8:51
  105   16  M50 David Loesch, 50, Briarcliff Manor, NY      44:18    8:52
   51   16  W40 Sharon Simon, 44*, Stamford, CT             44:19    8:52
  106   21  M30 Jonathan Beck, 33, Waccabuc, NY             44:34    8:55
   52   11  W20 Meghan Daly, 26*, Stamford, CT              44:36    8:55
   53   17  W30 Caroline De Lasa, 36*, Larchmont, NY        44:37    8:55
  107   17  M50 Robert Dixon, 56, Norwalk, CT               44:39    8:56
   54   17  W40 Dina Jones, 46*, Old Greenwich, CT          44:44    8:57
   55   18  W30 Samira Fink, 33*, New York, NY              44:46    8:57
   56   19  W30 Rebecca Bernard, 30*, Mamaroneck, NY        44:52    8:58
  108    9  M20 Avery Scott, 25, Goldens Bridge, NY         44:55    8:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   57   12  W20 Amy McDowell, 29*, Greenwich, CT            45:06    9:01
  109    5  M60 Ed Collins, 66, Ridgewood, NJ               45:07    9:01
   58   20  W30 Julie Thurmes, 37*, Greenwich, CT           45:08    9:02
   59   18  W40 Emmy Stocker, 49*, Cos Cob, CT              45:09    9:02
  110   18  M50 Mike Tamborrino, 50, Stamford, CT           45:12    9:02
   60   21  W30 Alison Tepper, 39*, Cos Cob, CT             45:17    9:03
   61   22  W30 Sally Freedman, 34*, Wilton, CT             45:18    9:04
  111   49  M40 Chris Curtin, 43, Larchmont, NY             45:19    9:04
  112    6  M60 Nick Ohnell, 65, Greenwich, CT              45:20    9:04
   62   19  W40 Michelle Fletcher, 48*, Cos Cob, CT         45:21    9:04
  113   10  M20 Ainslie Dorrian, 23, Greenwich, CT          45:24    9:05
   63   23  W30 Carin Vanderklok, 38*, Norwalk, CT          45:26    9:05
   64   24  W30 Janet Weidinger, 37*, Purchase, NY          45:26    9:05
  114   50  M40 Michael Weidinger, 40, Purchase, NY         45:27    9:05
  115   51  M40 Mike Ambrosecchio, 49, Stamford, CT         45:33    9:06
   65    6  W11 Johanna Wheeler, 17*, Tarrytown, NY         45:36    9:07
  116   52  M40 Philip Ruppel, 49, Riverside, CT            45:48    9:09
  117   19  M50 Bill Horn, 58, Greenwich, CT                45:50    9:10
  118   53  M40 Will Byron, 42, Shelton, CT                 45:53    9:10
   66    1  W60 Sonja Derrien, 61*, Greenwich, CT           45:54    9:11
  119    7  M60 Bob Dittemer, 68, Ringwood, NJ              46:09    9:14
  120   22  M30 John Casper, 38, Stamford, CT               46:10    9:14
   67   25  W30 Kristen Mullen, 38*, Riverside, CT          46:12    9:14
  121   23  M30 Malgorzata Stroie, 38, Greenwich, CT        46:19    9:16
   68   20  W40 Mia Schipani, 40*, Stamford, CT             46:27    9:17
   69   21  W40 Susan Hoffman, 45*, Bedford, NY             46:31    9:18
  122   20  M50 John Bailey, 54, Riverside, CT              46:37    9:19
   70   26  W30 Michelle Gatto, 38*, Lloyd Harbor, NY       46:42    9:20
   71   22  W40 Sally Morningstar, 43*, Rye, NY             46:43    9:21
  123    8  M60 Douglas Birdsall, 64, Riverside, CT         46:44    9:21
   72   23  W40 Bobbi Hanson, 46*, Riverside, CT            47:03    9:25
  124   24  M30 Tony Beaudry, 39, Douglas, MA               47:37    9:31
   73   24  W40 Margaret Moore, 43*, Riverside, CT          47:40    9:32
   74   25  W40 Alicia Scott, 42*, Rye, NY                  47:45    9:33
  125    8  M11 Lewis Sall, 19, Greenwich, CT               47:46    9:33
  126   21  M50 Michael Berg, 53, Rye, NY                   47:54    9:35
  127   22  M50 John Palmer, 51, Greenwich, CT              48:09    9:38
   75   26  W40 Dana Evans, 43*, Old Greenwich, CT          48:09    9:38
   76   13  W20 Meri Tepper, 28*, New York, NY              48:21    9:40
  128    9  M11 Peter Lewis, 18, New York, NY               48:21    9:40
   77   27  W40 Diane Gordon, 44*, Greenwich, CT            48:28    9:41
  129   54  M40 Matthew Gordon, 43, Greenwich, CT           48:29    9:42
   78   14  W20 Jannett DeAugstini, 29*, Port Chester, NY   48:31    9:42
  130   25  M30 Jonathan Rudnick, 35, Port Chester, NY      48:31    9:42
   79   28  W40 Erika Katz, 40*, Norwalk, CT                48:39    9:44
   80   29  W40 Nora King, 43*, Rowayton, CT                48:40    9:44
  131   55  M40 John Regan, 46, Old Greenwich, CT           48:47    9:45
   81   27  W30 Amy Davis, 35*, Rye, NY                     48:56    9:47
   82   28  W30 Geraldine Draddy, 36*, Rye, NY              49:07    9:49
   83   30  W40 Rosemary Maxfield, 42*, Stamford, CT        49:15    9:51
  132   23  M50 Chuck Raffel, 57, New Rochelle, NY          49:15    9:51
   84   31  W40 Eileen Meader, 41*, Larchmont, NY           49:16    9:51
   85    7  W11 Molly Simonson, 15*, Rye, NY                49:23    9:53
  133   56  M40 Rick Simonson, 49, Rye, NY                  49:23    9:53
   86   32  W40 Patty Hopper, 41*, Darien, CT               49:24    9:53
  134   24  M50 Dan Morley, 55, Old Greenwich, CT           49:27    9:53
   87   29  W30 Jill Mastoloni, 37*, Old Greenwich, CT      49:28    9:53
   88   30  W30 Katy Finch, 37*, Greenwich, CT              49:44    9:57
   89   33  W40 Anne Berguiristain, 40*, Port Chester, NY   49:57    9:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   90   34  W40 Irit Price, 40*, New York, NY               49:59   10:00
   91   35  W40 Nancy Cooney, 43*, New York, NY             50:03   10:00
  135   57  M40 Frank Cooney, 49, Port Chester, NY          50:07   10:01
  136   58  M40 John Dudzik, 47, Greenwich, CT              50:10   10:02
  137   26  M30 Timothy Gola, 36, Point Lookout, NY         50:12   10:02
  138   27  M30 Robert Gola, 31, Armonk, NY                 50:13   10:03
   92   15  W20 Elizabeth Locher, 23*, Stamford, CT         50:16   10:03
   93   31  W30 Rachelle Simon, 39*, Rye Brook, NY          50:19   10:04
  139   28  M30 Nick Abstoss, 31, Stamford, CT              50:20   10:04
   94    4  W50 Mai Browne, 50*, New York, NY               50:27   10:05
   95   36  W40 Dana Mauro, 42*, Greenwich, CT              50:55   10:11
   96   37  W40 Rachel Alfandre, 41*, Stamford, CT          50:57   10:11
  140    9  M60 Rudolph Funke, 62, Riverside, CT            51:26   10:17
   97   38  W40 Sandra Klepacki, 45*, Bedford Hills, NY     51:34   10:19
   98    8  W11 Britt Smith, 14*, Cos Cob, CT               51:37   10:19
  141   25  M50 James Mullin, 58, Cos Cob, CT               51:52   10:22
  142    1  M70 Ian Beck, 71, Waccabuc, NY                  52:01   10:24
   99    5  W50 Kathi Mullin, 55*, Cos Cob, CT              52:11   10:26
  143   29  M30 Japos Cado, 31, Stamford, CT                52:26   10:29
  100   39  W40 Jan Allardt, 46*, Greenwich, CT             52:35   10:31
  101   40  W40 Karen Reilly, 47*, Bala Cynward, PA         52:41   10:32
  144   26  M50 Steven Kessler, 50, Greenwich, CT           52:42   10:32
  102    6  W50 Teryl Elliot, 52*, Greenwich, CT            52:55   10:35
  103   32  W30 Kendra Labaw, 39*, Shelton, CT              52:57   10:35
  145   10  M11 Ben Rosner, 15, Fairfield, CT               53:39   10:44
  146    2  M70 Georges Derrien, 71, Jackson Hts, NY        53:42   10:44
  104   41  W40 Debra Rosner, 46*, Fairfield, CT            53:43   10:45
  105   42  W40 Tamara Holliday, 48*, Greenwich, CT         54:14   10:51
  147   10  M60 Gary Esposito, 62, Norwalk, CT              54:15   10:51
  256           TURKEY                                      54:29   10:54

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

  106   16  W20 Mary Grendell, 27*, New York, NY            55:06   11:01
  107   17  W20 Cara Jones, 22*, Greenwich, CT              55:10   11:02
  108   43  W40 Val Firestein, 40*, Larchmont, NY           55:14   11:03
  148   11  M60 James Santora, 66, Riverside, CT            55:52   11:10
  149   12  M60 Stuart Patchen, 63, New Rochelle, NY        55:53   11:11
  109   18  W20 Brett Hubbard, 28*, Fairfield, CT           56:14   11:15
  150   59  M40 Chris Capelle, 44, Greenwich, CT            56:41   11:20
  151   13  M60 Robert Guarnera, 67, Eastchester, NY        56:44   11:21
  152   27  M50 Jeff Weinberger, 54, Riverside, CT          56:46   11:21
  110   33  W30 Michelle Hanrahan, 31*, Sinking Spring, PA  57:09   11:26
  111   19  W20 Claire Walsh, 23*, New York, NY             58:39   11:44
  153   14  M60 Michael Walsh, 61, Stamford, CT             58:40   11:44
  112   34  W30 Christie Tully, 32*, Norwalk, CT            58:40   11:44
  154   30  M30 Mark Tully, 32, Norwalk, CT                 58:42   11:44
  113   35  W30 Margaret Villiez, 36*, Rowayton, CT         58:50   11:46
  155   28  M50 William Wheeler, 58, Tarrytown, NY          58:53   11:47
  114    2  W60 Natalie Schaffer, 65*, Greenwich, CT        59:46   11:57
  115   36  W30 Nancy Ives, 31*, Scarsdale, NY              59:49   11:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

  116   37  W30 Lisa Reed, 30*, Greenwich, CT             1:00:11   12:02
  156   60  M40 Steve Kalin, 43, Wilton, CT               1:00:28   12:06
  157   15  M60 Brian Regan, 63, Old Greenwich, CT        1:01:46   12:21
  117   44  W40 Janet Tibberts, 41*, Greenwich, CT        1:02:36   12:31
  158    3  M70 Robert Chen, 70, Greenwich, CT            1:02:38   12:31
  159   61  M40 Steven Goran, 49, Poughkeepsie, NY        1:09:04   13:49

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

"*" indicates females
1 finishers among Men 9 - 10
10 finishers among Men 11 - 19
10 finishers among Men 20 - 29
30 finishers among Men 30 - 39
61 finishers among Men 40 - 49
28 finishers among Men 50 - 59
15 finishers among Men 60 - 69
3 finishers among Men 70 & Up
8 finishers among Women 11 - 19
19 finishers among Women 20 - 29
37 finishers among Women 30 - 39
44 finishers among Women 40 - 49
6 finishers among Women 50 - 59
2 finishers among Women 60 - 69
159 male finishers
117 female finishers
276 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Men 9 - 10
   93    1      Ben Langley, 10, Cos Cob, CT                43:15    8:39

Men 11 - 19
    2    1      Andre Armguimbau, 17, Windsor, CT           29:16    5:51
    5    2      Nicholas Sykes, 16, New Canaan, CT          30:08    6:02
    8    3      Miles Knight, 14, Bloomfield, CT            30:57    6:11
   17    4      Ben Wilbanks, 15, Old Greenwich, CT         32:33    6:30
   49    5      Danny Berman, 14, Pound Ridge, NY           37:27    7:29

Men 20 - 29
   27    1      Ross Armstrong, 25, Rye, NY                 34:39    6:56
   39    2      John Testa, 25, Stamford, CT                35:52    7:10
   44    3      Adam Edwards, 25, Stamford, CT              36:23    7:16
   46    4      Jason Freitag, 28, Norwalk, CT              36:40    7:20
   69    5      Orrie Levy, 21, Jamaica Estates, NY         40:57    8:11

Men 30 - 39
   10    1      Jeremy Muratore, 30, Stamford, CT           31:01    6:12
   12    2      Kevin Petrone, 31, Fairlee, VT              32:10    6:26
   14    3      Steven Sikind, 36, New York, NY             32:14    6:27
   15    4      Denis Ruane, 36, Greenwich, CT              32:16    6:27
   16    5      Daniel Conroy, 33, Stamford, CT             32:30    6:30

Men 40 - 49
    3    1      Greg Pelican, 48, Bethel, CT                29:24    5:53
    4    2      Peter Knight, 41, Bloomfield, CT            29:27    5:53
    6    3      Robert Whalen, 46, Sleepy Hollow, NY        30:10    6:02
    7    4      Mark Reider, 40, Tarrytown, NY              30:37    6:07
    9    5      Louis Czak, 41, Old Greenwich, CT           30:59    6:12

Men 50 - 59
   11    1      Peter Hohmeister, 50, Stamford, CT          31:09    6:14
   23    2      John Krasniewicz, 56, Old Greenwich, NY     34:21    6:52
   34    3      Robert Albanese, 50, Purchase, NY           35:28    7:06
   38    4      Michael Marotto, 58, Norwalk, CT            35:43    7:08
   41    5      Jeffrey Dingwell, 52, Bethlehem, CT         36:01    7:12

Men 60 - 69
   74    1      Hanspeter Fankhauser, 67, Armonk, NY        41:19    8:16
   77    2      Gangadhar Rocherolle, 66, Stamford, CT      41:39    8:20
   89    3      Michael Patterson, 62, Ridgewood, NJ        42:52    8:34
  100    4      John Gibbons, 65, Old Greenwich, CT         43:54    8:47
  109    5      Ed Collins, 66, Ridgewood, NJ               45:07    9:01

Men 70 & Up
  142    1      Ian Beck, 71, Waccabuc, NY                  52:01   10:24
  146    2      Georges Derrien, 71, Jackson Hts, NY        53:42   10:44
  158    3      Robert Chen, 70, Greenwich, CT            1:02:38   12:31

Women 11 - 19
    7    1      Lindsey Russo, 15, Norwalk, CT              36:18    7:16
   14    2      Rebecca Dobler, 17, Darien, CT              39:20    7:52
   15    3      Erica Long, 17, Darien, CT                  39:21    7:52
   22    4      Emily Moore, 15, Darien, CT                 40:52    8:10
   24    5      Meghan Duff, 14, Greenwich, CT              41:37    8:19

Women 20 - 29
    4    1      Anna Lisa Derrien, 23, Jackson Hts, NY      34:38    6:55
   12    2      Lyn McCabe, 29, New Canaan, CT              38:43    7:44
   19    3      Kay Lovig, 27, Greenwich, CT                40:21    8:04
   25    4      Shanna Miller, 27, Stamford, CT             41:42    8:20
   32    5      Lexi Donahue, 22, New York, NY              42:26    8:29

Women 30 - 39
    3    1      Kelly Thompson, 30, White Plains, NY        34:00    6:48
    5    2      Kimberly Newsome, 36, New York, NY          34:44    6:57
    6    3      Jessica Reifer, 33, Tarrytown, NY           34:53    6:58
   10    4      Tammy Kiernan, 34, Norwalk, CT              38:10    7:38
   11    5      Melissa Miller, 39, Norwalk, CT             38:11    7:38

Women 40 - 49
    2    1      Amy Fredericks, 41, Stamford, CT            33:53    6:47
    8    2      Darcy Ramsey, 44, Greenwich, CT             36:34    7:19
    9    3      Paula Scaminaci, 41, Cos Cob, CT            38:06    7:37
   17    4      Susan Fegelman, 43, Milford, CT             39:54    7:59
   18    5      Jennifer Cromie, 43, Mt. Kisco, NY          40:04    8:01

Women 50 - 59
   13    1      Francoise Levinson, 54, Cos Cob, CT         39:08    7:49
   31    2      Liz Wilbanks, 50, Old Greenwich, CT         42:25    8:29
   43    3      Linda Putman, 54, Greenwich, CT             43:41    8:44
   94    4      Mai Browne, 50, New York, NY                50:27   10:05
   99    5      Kathi Mullin, 55, Cos Cob, CT               52:11   10:26

Women 60 - 69
   66    1      Sonja Derrien, 61, Greenwich, CT            45:54    9:11
  114    2      Natalie Schaffer, 65, Greenwich, CT         59:46   11:57

Kids Mini-Whack

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME

    1    1  M11 Tate Knight, 11, Bloomfield, CT             5:47  
    2    1  M9  Jack Murray, 10, Darien, CT                 6:27  
    1    1  W9  Isabel Nixon, 10, Old Greenwich, CT         6:35  
    3    2  M9  Kris Scarfone, 10, Greenwich, CT            6:40  
    2    1  W11 Jessica Thibault, 13, Stamford, CT          6:44  
    3    1  JrW Kallie Coughlin, 8, Darien, CT              6:51  
    4    2  W9  Mackenzie Coughlin, 10, Darien, CT          6:52  
    5    2  W11 Nicole Ambrosecchio, 12, Stamford, CT       6:54  
    4    2  M11 Daniel Stroie, 12, Greenwich, CT            6:54  
    6    3  W11 Andreea Chidu, 12, Greenwich, CT            6:59  
    5    3  M11 Zachary Dobryn, 12, Cos Cob, CT             7:00  
    6    4  M11 Max Zim, 12, Cos Cob, CT                    7:17  
    7    3  W9  Alison Ambrosecchio, 10, Stamford, CT       7:18  
    7    1  JrM Will Santora, 8, New Canaan, CT             7:20  
    8    2  JrM Andrew West, 8, Wilton, CT                  7:24  
    9    5  M11 Jimmy Agresta, 11, Greenwich, CT            7:28  
   10    3  JrM Harrison Linnan, 7, Riverside, CT           7:29  
    8    4  W9  Grace Linnan, 10, Riverside, CT             7:34  
   11    3  M9  Adam Riobo, 9, Norwalk, CT                  7:35  
    9    4  W11 Christy Russo, 12, Norwalk, CT              7:39  
   10    2  JrW Sabrina Thurber, 8, Greenwich, CT           7:49  
   12    4  M9  James Hales, 10, Greenwich, CT              7:50  
   11    5  W9  Haley Hone, 9, Cos Cob, CT                  8:01  
   12    5  W11 Kelly Russo, 12, Norwalk, CT                8:10  
   13    4  JrM Paul Agresta, 7, Greenwich, CT              8:11  
   13    6  W11 Yoshiko Agresta, 12, Greenwich, CT          8:14  
   14    5  JrM Harlan Giordano, 7, Cos Cob, CT             8:15  
   14    6  W9  Grace Kennedy, 10, Greenwich, CT            8:18  
   15    6  JrM Trevor Judice, 5, Riverside, CT             8:23  
   15    7  W11 Kiernan Pagnani, 11, Rye, NY                8:24  
   16    7  W9  Morgan Fletcher, 9, Cos Cob, CT             8:25  
   17    8  W11 Kat Ensign, 11, Harrison, NY                8:26  
   16    7  JrM Bay Hodge, 8, Cos Cob, CT                   8:26  
   17    5  M9  Alex Zim, 10, Cos Cob, CT                   8:30  
   18    8  W9  Elena Dobryn, 9, Cos Cob, CT                8:30  
   18    8  JrM Ivan Hernandez, 6, Yonkers, NY              8:31  
   19    9  JrM John Kennedy, 7, Greenwich, CT              8:33  
   20   10  JrM Peter Angelos, 6, Stamford, CT              8:37  
   21   11  JrM Tallon Hodge, 6, Cos Cob, CT                8:38  
   22   12  JrM Ryan Lynch, 7, Greenwich, CT                8:57  
   23    6  M9  Alfredo Barbosa, 9, Old Greenwich, CT       9:07  
   19    3  JrW Kate Murray, 8, Darien, CT                  9:09  
   24    7  M9  Ike Stocker, 9, Cos Cob, CT                 9:19  
   25    6  M11 Erik Milbauer, 12, Greenwich, CT            9:21  
   20    9  W11 Lindsey Berguiristain, 11, Port Chester, NY 9:22  
   26   13  JrM Leo Milbauer, 7, Greenwich, CT              9:24  
   27    8  M9  Dan Sabia, 10, Cos Cob, CT                  9:28  
   48           TURKEY                                      9:31  
   28   14  JrM Brett Berguiristain, 6, Port Chester, NY    9:31  
   29   15  JrM Jack Zalinsky, 8, Darien, CT                9:33  
   30   16  JrM Lucas Goldfluss, 7, Stamford, CT            9:41  
   31   17  JrM Phillips Geraghty, 5, Harrison, NY          9:44  
   32   18  JrM Patrick Metzger, 7, New Canaan, CT          9:45  
   33    9  M9  Keith Pagnani Jr., 9, Rye, NY               9:49  
   21    9  W9  Mia Levinson, 9, Cos Cob, CT                9:50  
   34   19  JrM Will Kalin, 8, Wilton, CT                   9:52  
   22    4  JrW Jamie Broitman, 8, Rye Brook, NY            9:54  
   35   20  JrM Charlie Zalinsky, 6, Darien, CT             9:55  
   23    5  JrW Schuyler Coughlin, 6, Darien, CT            9:56  
   24    6  JrW Lily Bloom, 7, Greenwich, CT                9:58  
   36   21  JrM Matthew Marsh, 7, Greenwich, CT             10:00  
   37   22  JrM Maxwell Goldfluss, 7, Stamford, CT          10:01  
   25   10  W9  Lissa Villani, 10, Bronxville, NY           10:18  
   38   10  M9  Jack Broitman, 10, Rye Brook, NY            10:22  
   39   23  JrM Casey Judice, 5, Riverside, CT              10:25  
   40   24  JrM Rowan Kansler, 5, Rye Brook, NY             10:26  
   26   10  W11 Maggie Evans, 13, Old Greenwich, CT         10:28  
   41   25  JrM Blake Newcomer, 6, Greenwich, CT            10:29  
   27    7  JrW Sarah Evans, 7, Old Greenwich, CT           10:29  
   42   11  M9  Jock Wood, 9, Wilton, CT                    10:31  
   43   12  M9  Chris Healey, 9, Riverside, CT              10:32  
   44   26  JrM Will Healey, 5, Riverside, CT               10:41  
   28    8  JrW Sydney Pittignano, 5, Stamford, CT          10:44  
   74           TURKEY                                      10:45  
   29    9  JrW Meghan Lynch, 4, Greenwich, CT              10:48  
   30   10  JrW Kate Brush, 6, Greenwich, CT                10:51  
   45   13  M9  Armand Filatov, 10, Greenwich, CT           10:54  
   46   27  JrM Patrick Paris, 4, Rye, NY                   10:55  
   47   28  JrM Connor Paris, 6, Rye, NY                    11:04  
   48    7  M11 Mike Luisi, 12, Port Chester, NY            11:10  
   31   11  JrW Caroline Messer, 4, Old Greenwich, CT       11:11  
   32   12  JrW Zoe Kansler, 8, Rye Brook, NY               11:12  
   33   13  JrW Hartley Messer, 6, Old Greenwich, CT        11:13  
   34   11  W9  Kiyana Marsh, 9, Greenwich, CT              11:15  
   49   29  JrM Robbie Villani, 7, Bronxville, NY           11:20  
   50   30  JrM Peter Mullen, 8, Riverside, CT              12:03  
   35   14  JrW Grace Mullen, 6, Riverside, CT              12:08  
   36   15  JrW Aneliese Eddy, 5, Weston, CT                12:21  
   37   16  JrW Kara Bittman, 7, Riverside, CT              12:22  
   38   12  W9  Julianna Goldfluss, 9, Stamford, CT         12:32  
   51   31  JrM Ryan Marsh, 4, Greenwich, CT                12:32  
   52   32  JrM Patrick Mullen, 3, Riverside, CT            13:09  
   39   17  JrW Caroline Ellenthal, 7, Old Greenwich, CT    13:23  
   40   18  JrW Julia Evans, 7, Old Greenwich, CT           13:24  
   41   19  JrW Liana Rodriguez, 3, Old Greenwich, CT       13:41  
   53   33  JrM Sean Geraghty, 4, Harrison, NY              13:47  
   42   13  W9  Julia Luisi, 9, Port Chester, NY            14:48  
   43   14  W9  Hayley Reiner, 9, Greenwich, CT             15:39  
   44   20  JrW Genevieve Eddy, 6, Weston, CT               15:55  
33 finishers among Men 8 & Under
13 finishers among Men 9 - 10
7 finishers among Men 11 - 19
20 finishers among Women 8 & Under
14 finishers among Women 9 - 10
10 finishers among Women 11 - 19
53 male finishers
44 female finishers
97 total finishers
Top

Return to home page.

 

BACK TO RESULTS INDEX PAGE

 

 

.

2007 Yardis Brothers, Inc. All rights reserved

Threads & Treads
17 East Putnam Avenue
Greenwich, CT. 06830
203-661-0142
mickeyyardis@yahoo.com

Webmaster: Mark Edwards