Welcome To Threads And Treads!

In Cooperation With The Greenwich Department of Parks & Recreation


tt_2007headerlogo.gif (11370 bytes)
Presented by
Greenwich Time

Sponsors
2006_yardisphoto_white.gif (5801 bytes)

44th ANNUAL JIM FIXX GREENWICH MEMORIAL DAY RUN 2007
MAY 28, 8:15AM, Greenwich, 5M  1/2M


May 28, 2007

Sunny, hot (80), humid.


MEN'S WINNER: Eric Blake - 26:35
WOMEN'S WINNER: Amy Fredericks - 31:56

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.
      CLASS  
PLACE PLACE             FINISHER                            TIME     PACE   
    1           Eric Blake, 28, New Britain, CT             26:35    5:19
    2    1  M20 Michael Oliva, 28, Port Chester, NY         27:13    5:27
    3    1  M50 Greg Diamond, 50, Cortlandt Manor, NY       29:09    5:50
    4    1  M30 Anatolie Vartosu, 39, Stamford, CT          29:43    5:56

 

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

    5    1  M40 Brian Foley, 40, Norwalk, CT                30:56    6:11
    6    1G R   Kiyoshi Fujii, 40, Greenwich, CT            31:10    6:14
    7    2  M40 J.D. Rehm, 42, Darien, CT                   31:21    6:16
    8    3  M40 Matt Cross, 43, Stamford, CT                31:23    6:17
    9    2  M30 Tom Holland, 38, Darien, CT                 31:30    6:18
    1           Amy Fredericks, 41*, Stamford, CT           31:56    6:23
   10    2G R   Leo Arnaboldi, 47, Greenwich, CT            32:18    6:27
   11    1G O   Ryan Hopkins, 17, Greenwich, CT             32:20    6:28
   12    4  M40 John DeCsepel, 42, New York, NY             32:21    6:28
   13    3G R   Mich Bergesen, 42, Old Greenwich, CT        32:35    6:31
    2    1  W30 Kristina Dorfman, 32*, Rye, NY              32:40    6:32
    3    1G PP  Brooke Garden, 39*, Greenwich, CT           32:52    6:34
   14    1G Q   Eduardo Borges, 36, Greenwich, CT           33:17    6:39
   15    2  M20 Sherman Cruz, 29, Stamford, CT              33:33    6:42
    4    1G NN  Heather Conarroe, 18*, Greenwich, CT        33:45    6:45
   16    4G R   Richard Quigley, 44, Greenwich, CT          33:50    6:46
   17    3  M20 Scott Bussom, 29, Southbury, CT             33:52    6:46
   18    5G R   Ken Clisnam, 45, Greenwich, CT              33:56    6:47
   19    1G S   Toby Nelson, 53, Greenwich, CT              33:59    6:48
   20    6G R   Lawrence Hilibrand, 48, Greenwich, CT       34:18    6:51
    5    1  W20 Anna-Lisa Derrien, 22*, Jackson Hts, NY     34:28    6:53
   21    7G R   Peter Scannell, 48, Greenwich, CT           34:44    6:57
    6    2  W30 Kim Newsome, 36*, Nanuet, NY                34:54    6:59

 

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   22    2G Q   Chris Jennings, 37, Greenwich, CT           35:12    7:02
   23    3  M30 Jonny Feldman, 39, Cheshire, CT             35:14    7:03
   24    2G O   Peter Arnaboldi, 18, Greenwich, CT          35:15    7:03
   25    3G Q   Marc Ferland, 32, Greenwich, CT             35:29    7:06
   26    1G T   Ron Rembaum, 61, Greenwich, CT              35:31    7:06
   27    4  M20 James Patts, 28, Stamford, CT               35:35    7:07
   28    8G R   James Carey, 40, Greenwich, CT              35:39    7:08
   35     G     TURKEY                                      35:47    7:09
   29    9G R   Andrew Yin, 46, Greenwich, CT               35:53    7:10
   30    2  M50 Kevin Lloyd, 54, Darien, CT                 35:56    7:11
   31    3  M50 Bill Holland, 56, Montpelier, VT            36:07    7:13
   32    3G O   Colin Raymond, 18, Greenwich, CT            36:22    7:16
   33    4  M30 James Edmonds, 34, Rye Brook, NY            36:26    7:17
   34    4G Q   Michael Beck, 35, Cos Cob, CT               36:29    7:18
   35    4G O   Brenton Arnaboldi, 15, Greenwich, CT        36:30    7:18
   36    5  M30 Colin Morris, 35, Stamford, CT              36:31    7:18
    7    2G PP  Charlotte Dequeker, 34*, Greenwich, CT      36:38    7:19
   37    2G S   Daniel O'Brien, 51, Greenwich, CT           36:50    7:22
   38    6  M30 James Ryscik, 38, Mamoroneck, NY            36:51    7:22
   39    3G S   Terry Betteridge, 55, Greenwich, CT         36:52    7:22
    8    1  W40 Laurel Choate, 42*, Pelham, NY              36:56    7:23
   40    4  M50 Bruce Goulart, 57, Newtown, CT              37:18    7:27
    9    1  W13 Jessica Lappe, 19*, Nanuet, NY              37:29    7:30
   41    5G O   Morgan Wolfe, 15, Greenwich, CT             37:33    7:30
   10    2  W40 Heidi Mitchell, 41*, Darien, CT             37:44    7:33
   11    2  W20 Eunice Bussom, 27*, Southbury, CT           37:46    7:33
   12    3  W30 Erika Long, 38*, Pound Ridge, NY            38:01    7:36
   13    2G NN  Jessica Moore, 15*, Greenwich, CT           38:11    7:38
   42   10G R   Vincent Sabia, 44, Greenwich, CT            38:24    7:41
   43   11G R   Dan Walker, 47, Greenwich, CT               38:26    7:41
   44    5  M40 Andrew Lehren, 46, South Orange, NJ         38:29    7:42
   45    6  M40 Thomas Jeffers, 41, Alexandria, VA          38:33    7:43
   46    5  M50 Israel Good, 54, Stamford, CT               38:35    7:43
   14    1G QQ  Jill Weiss, 40*, Greenwich, CT              38:39    7:44
   15    3  W20 Erin Conroy, 23*, Cambridge, MA             38:53    7:46
   47   12G R   Ed Garden, 46, Greenwich, CT                38:55    7:47
   48    7  M30 Robert Lella, 38, Larchmont, NY             38:57    7:47
   16    3G PP  Kathryn Hertzmark, 30*, Old Greenwich, CT   39:02    7:48
   49    8  M30 Robert Bennet, 36, Minneapolis, MN          39:05    7:49
   50    4G S   Daniel Clarke, 54, Greenwich, CT            39:07    7:49
   51    5G Q   Bill Bogardus, 30, Cos Cob, CT              39:13    7:50
   52    6  M50 Rick Waters, 57, Darien, CT                 39:14    7:51
   53    5G S   David Elliot, 59, Greenwich, CT             39:15    7:51
   17    2G QQ  Amanda Miller, 41*, Greenwich, CT           39:23    7:52
   54    5  M20 Marcos Toweiama, 29, Stamford, CT           39:24    7:53
   73           TURKEY                                      39:27    7:53
   18    1G OO  Sarah Bardin, 28*, Greenwich, CT            39:31    7:54
   55    6G S   John Haestad, 50, Greenwich, CT             39:32    7:54
   56    7  M40 Mark Levine, 44, Rye Brook, NY              39:33    7:55
   19    3G QQ  Jane Sulich, 46*, Greenwich, CT             39:36    7:55
   20    2G OO  Carianne Iannuccilli, 22*, Greenwich, CT    39:37    7:55
   57   13G R   Jim Doucette, 41, Old Greenwich, CT         39:38    7:56
   58    7G S   John Krasniewicz, 56, Old Greenwich, CT     39:39    7:56
   59    6G Q   Andrew Hertzmark, 31, Greenwich, CT         39:40    7:56
   21    4G PP  Emily Locher, 31*, Greenwich, CT            39:41    7:56
   60   14G R   Frank Ennis, 41, Riverside, CT              39:42    7:56
   61   15G R   Bill Hallisey, 46, Greenwich, CT            39:51    7:58
   22    4  W20 Jenn Paulovicks, 25*, Willington, CT        39:54    7:59

 

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   62    9  M30 Isidro Alvarado, 39, Mamoroneck, NY         40:00    8:00
   63   10  M30 Robert Dorfman, 33, Rye, NY                 40:06    8:01
   64    8  M40 Nicholas Mitchell, 47, Hawthorne, NY        40:07    8:01
   65   11  M30 Joey Bergstein, 38, Westport, CT            40:14    8:03
   66   16G R   Joe Keeney, 46, Greenwich, CT               40:22    8:04
   23    4G QQ  Karen Brown, 44*, Old Greenwich, CT         40:25    8:05
   24    5G QQ  Virginia Bray, 45*, Greenwich, CT           40:35    8:07
   67   17G R   Michael Johnson, 40, Old Greenwich, CT      40:36    8:07
   68    8G S   Richard Saunders, 52, Greenwich, CT         40:43    8:09
   25    6G QQ  Tracey Doucette, 43*, Greenwich, CT         40:46    8:09
   69    9  M40 Mike "Bad News" Ambrosecchio, 49, Stamford, CT 40:51    8:10
   26    1  W50 Nancy Young, 51*, Cortlandt Manor, NY       40:55    8:11
   70   18G R   Michael Speilman, 46, Greenwich, CT         40:57    8:11
   71    7G Q   Gabriel Hopkins, 33, Greenwich, CT          41:01    8:12
  100     G     TURKEY                                      41:02    8:12
   27    3  W40 Elizabeth Hnadler, 41*, New Rochelle, NY    41:13    8:14
   28    4  W40 Maria Nygaard, 41*, Stamford, CT            41:16    8:15
   72    8G Q   Greg Hartch, 37, Greenwich, CT              41:20    8:16
   29    5  W20 Monika Derrien, 21*, Jackson Hts, NY        41:27    8:17
   73   10  M40 Randy Rasmussen, 41, Mamoroneck, NY         41:28    8:18
   74   11  M40 Thomas Sullivan, 45, Fairfield, CT          41:30    8:18
   75    9G S   Don Mays, 51, Greenwich, CT                 41:38    8:19
   76   12  M40 William Threadhill, 45, Harrison, NY        41:42    8:20
   77    2G T   Frank McBrearity, 65, Greenwich, CT         41:44    8:21
   78   13  M40 Frank Forte, 48, Milford, CT                41:48    8:22
   30    5G PP  Jane Jackson, 38*, Riverside, CT            41:57    8:23
   79   14  M40 Aaron Katz, 46, Armonk, NY                  42:02    8:24
   80   19G R   Robert Young, 40, Greenwich, CT             42:04    8:25
   31    6G PP  Alexandra Windgrove, 33*, Greenwich, CT     42:07    8:25
   32    6  W20 Heidi Jessop, 28*, New York, NY             42:08    8:25
   33    7  W20 Kim Crowe, 24*, Danbury, CT                 42:09    8:26
   81    9G Q   Scott Farmer, 36, Greenwich, CT             42:13    8:26
   34    7G PP  Renata Britto-Pereira, 34*, Greenwich, CT   42:13    8:27
   82   10G S   David Bray, 51, Greenwich, CT               42:14    8:27
   83    7  M50 Steven Lynaugh, 58, Teaneck, NJ             42:15    8:27
   35    4  W30 Gianna Vargas, 31*, Tolica Lake, CA         42:18    8:27
   36    5  W30 Katharina Honegger, 30*, New York, NY       42:21    8:28
   37    8G PP  Shari Miller, 34*, Greenwich, CT            42:31    8:30
   38    7G QQ  Stephanie Schnabel, 41*, Greenwich, CT      42:32    8:30
   84   15  M40 Scott Gimpel, 45, Stamford, CT              42:34    8:31
   85    1G P   Robert Moore, 21, Greenwich, CT             42:42    8:32
   86    1  M13 Steven Grune, 13, Darien, CT                42:46    8:33
   39    5  W40 Kristen Lambert, 40*, Fairfield, CT         42:47    8:33
   87    8  M50 Tom Lapp, 50                                42:50    8:34
   88    3G T   John Gibbons, 65, Old Greenwich, CT         42:57    8:35
   89   11G S   Edward Moore, 56, Greenwich, CT             42:58    8:35
   90   20G R   Chris Baxter, 40, Greenwich, CT             43:00    8:36
   91   12G S   Peter Clauson, 52, Greenwich, CT            43:05    8:37
   92    1  M60 Michael Holland, 62, New Canaan, CT         43:09    8:38
   93   10G Q   Geoffrey Raker, 39, Greenwich, CT           43:10    8:38
   40    3G OO  Courtney Raker, 28*, Greenwich, CT          43:11    8:38
   94   16  M40 Steven Grune, 44, Darien, CT                43:13    8:38
   41    6  W30 Janeen Eckert, 36*, Rye, NY                 43:17    8:39
   95   17  M40 Wendy Carlson, 49, New Milford, CT          43:20    8:40
   96   21G R   Martin Lansing, 47, Greenwich, CT           43:27    8:41
   42    9G PP  Cynthia Kim, 39*, Greenwich, CT             43:42    8:44
   97   22G R   David Kim, 41, Greenwich, CT                43:43    8:45
   98   12  M30 John Cunningham, 36, Old Greenwich, CT      43:59    8:48
   99   13G S   Ed Dorian, 52, Riverside, CT                44:02    8:48
   43    6  W40 Martha Mahoney, 44*, Stamford, CT           44:08    8:49
   44    7  W40 Gloria Bravo, 44*, Darien, CT               44:09    8:50
  100    2  M13 Dennis Vasic, 16, Vienna, VA                44:12    8:50
  101   13  M30 Edwin Ramos, 38, Port Chester, NY           44:19    8:52
  102    4G T   Nick Ohnell, 65, Greenwich, CT              44:24    8:53
  103    9  M50 Tom Roberts, 56, Mahopac, NY                44:25    8:53
  104   18  M40 Mike Murray, 42, Darien, CT                 44:31    8:54
   45   10G PP  Christy Girard, 34*, Greenwich, CT          44:32    8:54
   46    8G QQ  Angela Bozorgmir, 46*, Greenwich, CT        44:37    8:55
  105   23G R   Mike Zim, 41, Greenwich, CT                 44:49    8:58
  106   19  M40 Paul Zajkowski, 41, Darien, CT              44:50    8:58

 

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

  107    5G T   Jim Blake, 60, Old Greenwich, CT            44:59    9:00
   47    8  W20 Kaitlin Conroy, 22*, Greenwich, CT          45:05    9:01
   48    9G QQ  Jacqueline Wetenhall, 46*, Greenwich, CT    45:09    9:02
  108    6  M20 Max Berman, 28, Norwalk, CT                 45:09    9:02
  109    6G T   Elliot Riskin, 64, Greenwich, CT            45:16    9:03
   49    1G RR  Linda Putman, 53*, Greenwich, CT            45:20    9:04
   50    4G OO  Lauren Parry, 21*, Greenwich, CT            45:27    9:05
   51    2  W50 Lou Rawden, 50*, Darien, CT                 45:30    9:06
  110   20  M40 Michael Kellman, 45, Rye Brook, NY          45:32    9:06
  111    2G P   Steve Moore, 23, Greenwich, CT              45:34    9:07
   52    9  W20 Kelly Bembas, 26*, Norwalk, CT              45:43    9:08
  112   21  M40 Mike Tamborrino, 49, Stamford, CT           45:46    9:09
  113   11G Q   Juan Diez, 34, Greenwich, CT                45:54    9:11
   53    7  W30 Tina Batton, 36*, Stamford, CT              45:56    9:11
  114   14  M30 George Batton, 39, Stamford, CT             46:02    9:12
   54    1G SS  Vera Lane, 69*, Greenwich, CT               46:04    9:13
  115   14G S   William Horn, 58, Greenwich, CT             46:05    9:13
   55   10G QQ  Helen Salmon, 48*, Greenwich, CT            46:07    9:13
   56   11G QQ  Elizabeth Allen, 40*, Greenwich, CT         46:09    9:14
   57   11G PP  Amy Zolin, 39*, Riverside, CT               46:10    9:14
  116    7G T   Mark Stugart, 62, Greenwich, CT             46:10    9:14
  117   12G Q   Ken Russell, 36, Greenwich, CT              46:23    9:17
  118   24G R   Ken Bohags, 49, Greenwich, CT               46:34    9:19
   58    8  W30 Christine Amoriello, 39*, Scarsdale, NY     46:35    9:19
  119   22  M40 John Hartzell, 43, Rye, NY                  46:36    9:19
   59    9  W30 Mart Bellofatto, 37*, Port Chester, NY      46:37    9:19
   60    5G OO  Erin Teirnan, 28*, Greenwich, CT            46:49    9:22
   61    2  W13 Jessica Haestad, 15*, Middlebury, CT        46:50    9:22
  120   23  M40 John Fixx, 46, Waterbury, CT                46:51    9:22
   62   10  W20 Vanessa Redman, 26*, San Francisco, CA      46:53    9:22
  121    1  JrM Hunter Keegan, 4, Rye, NY                   46:55    9:23
   63   10  W30 Eileen Powers, 35*, New York, NY            46:59    9:24
   64    8  W40 Dawn Bolling, 43*, Norwalk, CT              47:01    9:24
  122    3G P   Joe Iannuccilli, 20, Greenwich, CT          47:06    9:25
  123   24  M40 Jane O'Brien, 48, Waterboro, ME             47:15    9:27
   65   12G PP  Marisol Diez, 37*, Greenwich, CT            47:20    9:28
   66    3  W13 Paighe Terry, 15*, Stamford, CT             47:21    9:28
   67    9  W40 Ted Sanborn, 46*, Darien, CT                47:31    9:30
  124   25G R   Mark Lewis, 42, Greenwich, CT               47:32    9:30
   68    2G RR  Susan Ness, 59*, Greenwich, CT              47:34    9:31
   69   11  W30 Stepahanie Borges, 35*, New York, NY        47:36    9:31
   70    6G OO  Hillary Corbin, 27*, Greenwich, CT          47:44    9:33
  125   10  M50 Donald Cassone, 52, Rye Brook, NY           47:45    9:33
  126    4G P   Parker Corbin, 27, Greenwich, CT            47:50    9:34
  127   15  M30 Daniel Zim, 36, Vienna, VA                  48:11    9:38
  128    6G O   Daniel Schutzman, 17, Greenwich, CT         48:15    9:39
  129   15G S   John Bailey, 53, Greenwich, CT              48:19    9:40
  130    7G O   Brendan Bozorgmir, 13, Greenwich, CT        48:24    9:41
  131   16G S   Mark Sutton, 51, Riverside, CT              48:26    9:41
  132   25  M40 John Grafton, 42, Micanopy, FL              48:28    9:42
  133   17G S   Amir Bozorgmir, 51, Greenwich, CT           48:35    9:43
  134   18G S   Tom Block, 58, Riverside, CT                48:43    9:45
   71   12  W30 Rachel Busman, 31*, New York, NY            48:46    9:45
  135   11  M50 Matthew, 50                                 48:57    9:47
  136   26G R   Bruce Terry, 48, Greenwich, CT              48:59    9:48
  137    2  M60 Thomas Grace, 67, Rye, NY                   49:02    9:48
   72   13  W30 Camilla Solari, 34*, Essex Fells, NJ        49:04    9:49
   73    1  W60 Sonja Derrien, 60*, Jackson Hts, NY         49:09    9:50
  138   27G R   Frank Gabriel, 46, Greenwich, CT            49:20    9:52
   74   12G QQ  Regina Pica, 46*, Greenwich, CT             49:22    9:52
  139   19G S   Steve Pica, 52, Greenwich, CT               49:23    9:52
  140   12  M50 David Robbins, 58, Oyster Bay, NY           49:27    9:53
   75   10  W40 Geraldina Zim, 41*, Vienna, VA              49:31    9:54
  141    8G T   Rudy Funke, 62, Riverside, CT               49:50    9:58
  142    5G P   Jonathan San Antonio, 22, Greenwich, CT     49:58    9:59

 

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

  143   13  M50 Michael Stolzar, 58, Rye Brook, NY          50:02   10:00
  144    1G M   Max Zim, 11, Greenwich, CT                  50:09   10:02
   76   13G PP  Karen Griffin, 39*, Greenwich, CT           50:14   10:03
  145    3  M60 Paul Nurick, 60, Wilton, CT                 50:15   10:03
   77   14  W30 Aileen Burdick, 38*, Rye, NY                50:22   10:04
  146   20G S   Lars Forsberg, 58, Greenwich, CT            50:30   10:06
   78   11  W40 Rachel Alfandre, 40*, Stamford, CT          50:31   10:06
  147   28G R   Matthew Callahan, 43, Riverside, CT         50:36   10:07
   79   14G PP  Carly Callahan, 32*, Greenwich, CT          50:38   10:07
  148   14  M50 Al McClain, 52, Stamford, CT                50:47   10:09
   80   12  W40 Aubin Haestad, 41*, Middlebury, CT          50:53   10:11
  149   15  M50 Karl Eilers, 54, Danbury, CT                51:11   10:14
  150   26  M40 Chris Capelle, 44, Wilton, CT               51:16   10:15
  151    9G T   Grove Stoddard, 65, Greenwich, CT           51:22   10:16
   81   13  W40 Melanie Champion, 48*, Meriden, CT          51:24   10:17
   82   15G PP  Collefn Wood, 39*, Cos Cob, CT              51:26   10:17
  152   13G Q   John Wood, 39, Cos Cob, CT                  51:27   10:17
  153   29G R   X Homewood, 44, Cos Cob, CT                 51:33   10:19
   83   13G QQ  Dana Adams, 43*, Greenwich, CT              51:38   10:20
   84   14G QQ  Elie Zim, 47*, Cos Cob, CT                  51:39   10:20
   85   15  W30 Leslie Schoen, 38*, Stamford, CT            51:40   10:20
  154   10G T   Ira Bloom, 64, Greenwich, CT                51:48   10:21
  155   16  M50 George Huffman, 50, Shelton, CT             51:51   10:22
   86   16  W30 Amy Johnson, 36*, Norwalk, CT               51:57   10:23
   87   17  W30 Laura Klein, 37*, Rye Brook, NY             52:02   10:24
  156    4  M60 Art Wernicke, 64, Norwalk, CT               52:03   10:25
   88   11  W20 Ashley Staton, 29*, Stamford, CT            52:05   10:25
  157   21G S   Chris Cassone, 56, Greenwich, CT            52:15   10:27
   89   18  W30 Patricia Barba, 35*, New York, NY           52:25   10:29
   90   14  W40 Jill Maitland, 43*, Rye Brook, NY           52:40   10:32
  158    5  M60 Gary Esposito, 61, Norwalk, CT              52:44   10:33
   91   15  W40 Patti Tower, 45*, Fairfield, CT             52:52   10:34
  159   22G S   Richard Raymond, 54, Greenwich, CT          53:06   10:37
   92    3G RR  Teryl Elliott, 52*, Greenwich, CT           53:07   10:37
   93   15G QQ  Lisa Piotti, 42*, Greenwich, CT             53:12   10:38
  160   27  M40 David Belkin, 42, Rye Brook, NY             53:22   10:40
  161   23G S   Roger Young, 54, Greenwich, CT              53:24   10:41
  162    1  M70 Georges Derrien, 71, Jackson Hts , NY       53:25   10:41
  163   11G T   Tom Hartch, 65, Greenwich, CT               53:40   10:44
   94   19  W30 Krsitine G, 30*                             53:45   10:45
  164   24G S   Kevin Moore, 55, Greenwich, CT              53:53   10:46
   95    3  W50 Liliana Grafton, 54*, Micanopy, FL          53:57   10:47
  165   25G S   Jeff Weinberger, 53, Greenwich, CT          54:21   10:52
   96   20  W30 Lynn Murray, 38*, Stamford, CT              54:44   10:57
  166    2  M70 Bob Davis, 72, Ossining, NY                 54:56   10:59

 

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

  167    1  M9  Zack Month, 11, Scarsdale, NY               56:13   11:15
   97   16G PP  Jennifer Tice, 37*, Greenwich, CT           56:20   11:16
  168   28  M40 Stephan Month, 48, Scarsdale, NY            56:28   11:17
   98    1G LL  Yoshiko Agresta, 11*, Cos Cob, CT           56:44   11:21
  169   12G T   Doug Birdsall, 64, Riverside, CT            58:30   11:42
  170   29  M40 Rafael Aparicio, 45, Darien, CT             59:01   11:48
  171   13G T   Robert Chen, 69, Greenwich, CT              59:33   11:55
   99    2G SS  Natalie Schaffer, 64*, Greenwich, CT        59:45   11:57

 

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

 

  100   12  W20 Carrie, 20*                               1:00:52   12:10
  172   14G T   Joseph Solari, 62, Greenwich, CT          1:01:44   12:21
  173    6  M60 Ed Snyder, 60, Wallingford, CT            1:04:11   12:50
  174    3  M70 Jerry Olitt, 79, White Plains, NY         1:04:12   12:50
"*" indicates females
1 finishers among Men 8 & Under
1 finishers among Men 9 - 11
2 finishers among Men 13 - 19
6 finishers among Men 20 - 29
15 finishers among Men 30 - 39
29 finishers among Men 40 - 49
16 finishers among Men 50 - 59
6 finishers among Men 60 - 69
3 finishers among Men 70 - 79
3 finishers among Women 13 - 19
12 finishers among Women 20 - 29
20 finishers among Women 30 - 39
15 finishers among Women 40 - 49
3 finishers among Women 50 - 59
1 finishers among Women 60 - 69
1 finishers among Men 9 - 11 Greenwich
7 finishers among Men 13 - 19 Greenwich
5 finishers among Men 20 - 29 Greenwich
13 finishers among Men 30 - 39 Greenwich
29 finishers among Men 40 - 49 Greenwich
25 finishers among Men 50 - 59 Greenwich
14 finishers among Men 60 - 69 Greenwich
1 finishers among Women 9 - 11 Greenwich
2 finishers among Women 13 - 19 Greenwich
6 finishers among Women 20 - 29 Greenwich
16 finishers among Women 30 - 39 Greenwich
15 finishers among Women 40 - 49 Greenwich
3 finishers among Women 50 - 59 Greenwich
2 finishers among Women 60 - 69 Greenwich
174 male finishers
100 female finishers
274 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

        CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE
Men 12 and under
  121    1      Hunter Keegan, 4, Rye, NY                   46:55    9:23
  144    2      Max Zim, 11, Greenwich, CT                  50:09   10:02
  167    3      Zack Month, 11, Scarsdale, NY               56:13   11:15

Men 13 - 19
   11    1G     Ryan Hopkins, 17, Greenwich, CT             32:20    6:28
   24    2G     Peter Arnaboldi, 18, Greenwich, CT          35:15    7:03
   32    3G     Colin Raymond, 18, Greenwich, CT            36:22    7:16

Men 20 - 29
    2    1      Michael Oliva, 28, Port Chester, NY         27:13    5:27
   15    2      Sherman Cruz, 29, Stamford, CT              33:33    6:42
   17    3      Scott Bussom, 29, Southbury, CT             33:52    6:46

Men 30 - 39
    4    1      Anatolie Vartosu, 39, Stamford, CT          29:43    5:56
    9    2      Tom Holland, 38, Darien, CT                 31:30    6:18
   14    3G     Eduardo Borges, 36, Greenwich, CT           33:17    6:39

Men 40 - 49
    5    1      Brian Foley, 40, Norwalk, CT                30:56    6:11
    6    2G     Kiyoshi FujiI, 40, Greenwich, CT            31:10    6:14
    7    3      Jd Rehm, 42, Darien, CT                     31:21    6:16

Men 50 - 59
    3    1      Greg Diamond, 50, Cortlandt Manor, NY       29:09    5:50
   19    2G     Toby Nelson, 53, Greenwich, CT              33:59    6:48
   30    3      Kevin Lloyd, 54, Darien, CT                 35:56    7:11

Men 60 - 69
   26    1G     Ron Rembaum, 61, Greenwich, CT              35:31    7:06
   77    2G     Frank McBrearity, 65, Greenwich, CT         41:44    8:21
   88    3G     John Gibbons, 65, Old Greenwich, CT         42:57    8:35

Men 70 - 79
  162    1      Georges Derrien, 71, Jackson Hts , NY       53:25   10:41
  166    2      Bob Davis, 72, Ossining, NY                 54:56   10:59
  174    3      Jerry Olitt, 79, White Plains, NY         1:04:12   12:50

Women 12 and Under
   98    1      Yoshiko Agresta, 11, Cos Cob, CT            56:44   11:21

Women 13 - 19
    4    1G     Heather Conarroe, 18, Greenwich, CT         33:45    6:45
    9    2      Jessica Lappe, 19, Nanuet, NY               37:29    7:30
   13    3G     Jessica Moore, 15, Greenwich, CT            38:11    7:38

Women 20 - 29
    5    1      Anna-Lisa Derrien, 22, Jackson Hts, NY      34:28    6:53
   11    2      Eunice Bussom, 27, Southbury, CT            37:46    7:33
   15    3      Erin Conroy, 23, Cambridge, MA              38:53    7:46

Women 30 - 39
    2    1      Kristina Dorfman, 32, Rye, NY               32:40    6:32
    3    2G     Brooke Garden, 39, Greenwich, CT            32:52    6:34
    6    3      Kim Newsome, 36, Nanuet, NY                 34:54    6:59

Women 40 - 49
    8    1      Laurel Choate, 42, Pelham, NY               36:56    7:23
   10    2      Heidi Mitchell, 41, Darien, CT              37:44    7:33
   14    3G     Jill Weiss, 40, Greenwich, CT               38:39    7:44

Women 50 - 59
   26    1      Nancy Young, 51, Cortlandt Manor, NY        40:55    8:11
   49    2G     Linda Putman, 53, Greenwich, CT             45:20    9:04
   51    3      Lou Rawden, 50, Darien, CT                  45:30    9:06

Women 60 - 69
   54    1G     Vera Lane, 69, Greenwich, CT                46:04    9:13
   73    2      Sonja Derrien, 60, Jackson Hts, NY          49:09    9:50
   99    3G     Natalie Schaffer, 64, Greenwich, CT         59:45   11:57

GREENWICH FINISHERS

Men 9 - 11 Greenwich
  144    1G     Max Zim, 11, Greenwich, CT                  50:09   10:02


Men 13 - 19 Greenwich
   11    1G     Ryan Hopkins, 17, Greenwich, CT             32:20    6:28


Men 20 - 29 Greenwich
   85    1G     Robert Moore, 21, Greenwich, CT             42:42    8:32


Men 30 - 39 Greenwich
   14    1G     Eduardo Borges, 36, Greenwich, CT           33:17    6:39


Men 40 - 49 Greenwich
    6    1G     Kiyoshi Fujii, 40, Greenwich, CT            31:10    6:14


Men 50 - 59 Greenwich
   19    1G     Toby Nelson, 53, Greenwich, CT              33:59    6:48


Men 60 - 69 Greenwich
   26    1G     Ron Rembaum, 61, Greenwich, CT              35:31    7:06


Women 12 and Under Greenwich
   98    1G     Yoshiko Agresta, 11, Cos Cob, CT            56:44   11:21
 
Women 13 - 19 Greenwich
    4    1G     Heather Conarroe, 18, Greenwich, CT         33:45    6:45


Women 20 - 29 Greenwich
   18    1G     Sarah Bardin, 28, Greenwich, CT             39:31    7:54


Women 30 - 3 9Greenwich
    3    1G     Brooke Garden, 39, Greenwich, CT            32:52    6:34


Women 40 - 49 Greenwich
   14    1G     Jill Weiss, 40, Greenwich, CT               38:39    7:44


Women 50 - 59 Greenwich
   49    1G     Linda Putman, 53, Greenwich, CT             45:20    9:04


Women 60 - 69 Greenwich
   54    1G     Vera Lane, 69, Greenwich, CT                46:04    9:13


 

8 and Under Half Mile

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the
Find option of your Web Browser to find the performance of a specific
individual.

 

 PLACE                  FINISHER                  TIME    PACE

    1  Alessandro Aibel, 8                         3:14    6:28
    2  Addison Muir, 8                             3:17    6:33

 

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

3  Nate Huffman, 8, Greenwich, CT              3:38    7:15
    1  Samantha Aparicio, 8*, Darien, CT           3:38    7:16
    2  Erica Vigliano, 8*                          3:40    7:20
    3  Clara Choate, 9*, Pelham, NY                3:56    7:51
    4  Bastian Dequeker, 8, Greenwich, CT          3:58    7:55
    5  Paul Agresta, 7, Cos Cob, CT                3:59    7:57

 

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

6  Bergin Keegan, 8, Rye, NY                   4:08    8:14
    7  Kevin Grune, 7, Darien, CT                  4:08    8:16
    8  Gavin Muir, 6                               4:18    8:35
    9  Christian Hartch, 7, Greenwich, CT          4:25    8:49
   10  Timothy Dequeker, 6, Greenwich, CT          4:26    8:51
   11  Lucas Jerez, 7                              4:27    8:52
    4  Lucy Massam, 6*                             4:28    8:55
    5  Caroline Carey, 6*, Greenwich, CT           4:30    8:59
    6  Kirsty Robertson, 8*                        4:30    8:59

 

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

7  Elizabeth Tice, 8*, Greenwich, CT           4:34    9:07
    8  Natalie Threadgill, 7*, Harrison, NY        4:35    9:08
   12  Thomas Massam, 8                            4:53    9:44
    9  Binney Huffman, 6*, Greenwich, CT           4:55    9:49

 

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

10  Molly O'Brien, 7*, Waterboro, ME            5:13   10:25
   13  Walter Huffman, 4, Greenwich, CT            5:16   10:32
   14  Benjamin Zim, 4, Greenwich, CT              5:20   10:39
   11  Joelle Maitland, 5*                         5:28   10:55
   12  Ashley O'Hara, 4*, Greenwich, CT            5:30   10:58

 

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

15  Peter Murray, 5, Stamford, CT               5:30   11:00
   16  Stephen Lehren, 7                           5:53   11:45
   13  Cassandra Long, 5*                          5:55   11:50

 

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

14  Emma Windgrove, 4*, Greenwich, CT           6:04   12:06
   17  Hunter Keegan, 4, Rye, NY                   6:16   12:32
   15  Mary Burdick, 3*                            6:20   12:39
   16  Sophie Threadgill, 5*, Harrison, NY              :00
   18  Aidan Long, 4                                    :00
"*" indicates females
11 finishers among Men 8 & Under
10 finishers among Women 8 & Under
1 finishers among Women 9 - 11
7 finishers among Men 8 & UnderGreenwich
5 finishers among Women 8 & UnderGreenwi
18 male finishers
16 female finishers
34 total finishers

 

9 to 11 Half Mile

Click on the "pace" links to move about through the results. Use
the Find option of your Web Browser to find the performance of a
specific individual.

 

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

    1    1  W9  Alexandra Aparicio, 11*, Darien, CT         2:50    5:40

 

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

1    1  M   Renwick Wilson, 11, Greenwich, CT           3:02    6:04
    2    1  W13 Amanda Michaud, 13*                         3:02    6:04
    3    2  W9  Nicole Ambrosecchio, 11*, Stamford, CT      3:02    6:04
    2    2  M   Benjamin Langley, 9, Greenwich, CT          3:04    6:08
    3    3  M   Blake Hallisey, 11, Greenwich, CT           3:08    6:16
    4    3  W9  Alison Ambrosecchio, 10*, Stamford, CT      3:09    6:18
    4    1  M9  Jack Murray, 9, Darien, CT                  3:09    6:18
    5    4  M   Kris Scarfone, 9, Greenwich, CT             3:15    6:30
    6    1  M13 Scott O'Brien, 13, Waterboro, ME            3:17    6:34
    7    5  M   RJ Quigley, 10, Greenwich, CT               3:18    6:36
    8    2  M9  Dylan Dechiara, 9                           3:18    6:36
    5    1  LL  Marissa Young, 10*, Cos Cob, CT             3:28    6:56

 

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

9    6  M   Samuel Graff, 11, Greenwich, CT             3:31    7:02
    6    2  LL  Peter Forsberg, 10*, Greenwich, CT          3:34    7:08
   10    7  M   Kelian Dequeker, 9, Greenwich, CT           3:39    7:18
    7    4  W9  Cali Schenkel, 9*, Stamford, CT             3:42    7:24
   11    3  M9  Jimmy Agresta, 10, Cos Cob, CT              3:45    7:30
    8    5  W9  Natalie Grune, 10*, Darien, CT              3:51    7:42
    9    6  W9  Rheanna Maitland, 9*                        3:53    7:46
   10    7  W9  Holly Lehren, 10*                           3:55    7:50
   12    8  M   Alex Zim, 9, Greenwich, CT                  3:56    7:52

 

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

13    9  M   John Clarke, 10, Greenwich, CT              4:22    8:44
   11    1  QQ  Grace O'Hara, 46*, Greenwich, CT            4:22    8:44

 

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

12    8  W9  Alison O'Brien, 10*, Waterboro, ME          5:01   10:02

 

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

14   10  M   Chris Forsberg, 10, Greenwich, CT           5:32   11:04
"*" indicates females
3 finishers among Men 9 - 11
1 finishers among Men 13 - 19
8 finishers among Women 9 - 11
1 finishers among Women 13 - 19
10 finishers among Men 9 - 11Greenwich
2 finishers among Women 9 - 11Greenwich
1 finishers among Women 40 - 49Greenwich
14 male finishers
12 female finishers
26 total finishers2007 Jim Fixx Memorial Day Race 5 Miler



BACK TO RESULTS INDEX PAGE

 

 

.

2007 Yardis Brothers, Inc. All rights reserved

Threads & Treads
17 East Putnam Avenue
Greenwich, CT. 06830
203-661-0142
mickeyyardis@yahoo.com

Webmaster: Mark Edwards