Welcome To Threads And Treads!

In Cooperation With The Greenwich Department of Parks & Recreation






Sponsors

2006_yardisphoto_white.gif (5801 bytes)


46th ANNUAL JIM FIXX GREENWICH MEMORIAL DAY RUN
MAY 31, 2010
RACE RESULTS

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE

    1       Ryan Hopkins, 20, Greenwich, CT             27:01    5:24
    2    1  Eneas Freyre, 34, Westport, CT              27:47    5:33
    3    1  Anatolie Vartosu, 40, Stamford, CT          27:54    5:35
    4    1  Anthony Grasso, 17, Old Greenwich, CT       28:54    5:47
    5    2  Mark Marikzen, 37, Rye, NY                  29:22    5:52

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

    6    3  Peter Kapp, 35, Greenwich, CT               30:19    6:04
    7    2  Ryan Hagerbrandt, 17, Greenwich, CT         30:26    6:05
    8    2  David Yockelson, 45, Harrison, NY           30:32    6:06
    9    3  Peter Geithner, 16, Larchmont, NY           30:45    6:09
   10    3  Mattweew Gross, 46, New Canaan, CT          31:16    6:15
   11    4  Scott Fahey, 47, Greenwich, CT              31:42    6:20
   12    1  Kevin Barrett, 53, Port Chester, NY         31:52    6:22
   13    1  Brian Lloyd, 23, New York, NY               31:56    6:23
   14    5  Rodney Cutler, 43, Mamaroneck, NY           32:07    6:25
   15    6  Sergio Palomo, 46, Stamford, CT             32:20    6:28
   16    7  Bruce Semer, 43, Greenwich, CT              32:28    6:29
   17    8  Jeffrey Mayer, 49, White Plains, NY         32:39    6:32
   18    9  Jay Ryan, 40, Rye, NY                       32:41    6:32
   19    4  Brad Wellington, 33, Darien, CT             32:49    6:34
   20    5  Joseph Turcsanyi, 32, Greenwich, CT         32:56    6:35
    1       Kristen Bates, 36*, Greenwich, CT           32:59    6:36
   21    2  Lawrence Hilibrand, 51, Greenwich, CT       33:08    6:38
    2    1  Brooke Garden, 42*, Greenwich, CT           33:10    6:38
   22    3  Leo Arnaboldi, 50, Greenwich, CT            33:12    6:38
   23   10  Torpedo Ruospo, 45, Stratford, CT           33:16    6:39
   24    6  Mark Golab, 33, White Plains, NY            33:19    6:40
   25   11  Toshiki Shimura, 41, Riverside, CT          33:29    6:42
   26    2  Thomas Hopkins, 21, Greenwich, CT           33:53    6:47
   27    4  Bruce Cook, 58, Greenwich, CT               34:08    6:49
    3    1  Sharon Vos, 55*, Riverside, CT              34:11    6:50
   28    5  Toby Nelson, 56, Cos Cob, CT                34:25    6:53
   29   12  John Fixx, 49, Waterbury, CT                34:28    6:54
   30   13  Masatoshi Sumioka, 44, Riverside, CT        34:32    6:54
   31   14  Andrew Jacobson, 43, Greenwich, CT          34:48    6:57
   32    3  Stefan Fraundorfer, 27, Fishkill, NY        34:51    6:58
   33    4  Sam Levenson, 19, Waban, MA                 34:58    6:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   34    6  Steve Adelman, 55, Waban, MA                35:00    7:00
   35    7  Michael Beck, 38, Cos Cob, CT               35:02    7:00
   36    7  John Krasniewicz, 59, Old Greenwich, CT     35:08    7:01
   37       Davis                                       35:10    7:02
    4    2  Ikuko Yabunami, 42*, Riverside, CT          35:15    7:03
   38   15  Adam Derechin, 45, Sleepy Hollow, NY        35:17    7:03
   39   16  Andrew Yin, 49, Greenwich, CT               35:19    7:04
   40    8  Ashley Honey, 31, Greenwich, CT             35:43    7:08
    5    3  Annette Fiore, 41*, Riverside, CT           35:45    7:09
   41    4  Josh Doying, 22, Darien, CT                 35:50    7:10
   42   17  Tom O'Brien, 40, Mamaroneck, NY             35:51    7:10
   43   18  Brian Clark, 47, Stamford, CT               35:59    7:12
   44   19  Frank Colella, 47, Scarsdale, NY            36:07    7:13
    6    4  Erica Merill, 46*, Rowayton, CT             36:11    7:14
   45    8  Russell Johnson, 53, Cheshire, CT           36:14    7:15
   46   20  Jeffrey Lesser, 42, Stamford, CT            36:15    7:15
   47   21  Johnny Feldman, 42, Cheshire, CT            36:36    7:19
   48   22  Michael Kopnacki, 42, Darien, CT            36:43    7:20
   49    9  Kevin Lloyd, 57, Darien, CT                 36:44    7:21
    7    5  Jill Weiss, 42*, Greenwich, CT              36:52    7:22
   50   10  Michael Costello, 51, Fairfield, CT         37:08    7:26
   51    1  Ron Rembaum, 64, Old Greenwich, CT          37:15    7:27
   52   23  Adam Finkelstein, 40, Greenwich, CT         37:27    7:29
   53    5  Daniel Wilbanks, 15, Old Greenwich, CT      37:36    7:31
   54    9  Laurent Imbert, 39, New York, NY            37:43    7:33
    8    2  Emmy Stocker, 51*, Cos Cob, CT              37:46    7:33
   55   24  John Houhgton, 44, Stamford, CT             37:48    7:33
   56   25  Mike Pollard, 41, Old Greenwich, CT         37:51    7:34
   57   10  John Tarantino, 32, Cos Cob, CT             37:54    7:35
   58   26  Guillermo Jasson, 48, Greenwich, CT         37:54    7:35
   59   27  Dominic Lombardo, 43, New York, NY          37:58    7:36
   60    5  Eric Taub, 21, New York, NY                 38:01    7:36
   61   11  Neil Mandel, 56, Shelton, CT                38:04    7:37
   62   12  Marty Schaivone, 56, Stratford, CT          38:11    7:38
    9    6  Sherry Duff, 42*, Stratford, CT             38:12    7:38
   63   13  Oscar Correa, 50, New Rochelle, NY          38:25    7:41
   64   28  Joe Bastanich, 41, Greenwich, CT            38:31    7:42
   65   14  Tom Agresta, 53, Cos Cob, CT                38:31    7:42
   10    1  Laura Unger, 35*, Stamford, CT              38:32    7:42
   11    1  Lindsay Caruso, 28*, Darien, CT             38:34    7:43
   66   29  James Ryscik, 41, Harrison, NY              38:35    7:43
   67   30  Jeff Macher, 45, Chevy Chase, MD            38:36    7:43
   68   11  Tim Oberweger, 35, Riverside, CT            38:36    7:43
   69   31  Matt Callahan, 40, Old Greenwich, CT        38:40    7:44
   12    2  Renata Britto-Pereira, 37*, Old Greenwich, CT
                                                          38:45    7:45
   70   15  Andrew Wojton, 52, Port Chester, NY         38:50    7:46
   71   32  Joseph Moon, 43, Ma-                        39:07    7:49
   72   16  Daniel Willey, 55, Stamford, CT             39:11    7:50
   13    7  Susan Yockelson, 47*, Rye Brook, NY         39:22    7:52
   73   17  Dan Clark, 57, Stamford, CT                 39:24    7:53
   14    8  Susan Gould, 47*, Rye, NY                   39:25    7:53
   74   12  Andrew Hoemann, 37, Port Chester, NY        39:28    7:54
   75   13  James McCarroll, 37, Mt Kisco, NY           39:30    7:54
   15    9  Paula Scaminaci, 44*, Greenwich, CT         39:31    7:54
   16   10  Amy Uikowitz, 46*, Greenwich, CT            39:39    7:56
   17    2  Lauren Parry, 24*, Riverside, CT            39:53    7:58
   76   14  Felipe Polanco, 31, Stamford, CT            39:53    7:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   77   15  James Nelseon, 33, Old Greenwich, CT        39:59    8:00
   18   11  Amanda Miller, 44*, Greenwich, CT           40:00    8:00
   19   12  Annabelle Marvin, 45*, Greenwich, CT        40:02    8:00
   78    1  Miles Bastanich, 10, Greenwich, CT          40:04    8:01
   79   33  Joe Keeney, 49, Greenwich, CT               40:05    8:01
   80   34  Ihsan Essaid, 43, Old Greenwich, CT         40:06    8:01
   20   13  Janis Berglas, 49*, White Plains, NY        40:09    8:02
   21    3  Lylette, 25*, Norwalk, CT                   40:12    8:02
   81    6  Brian Smith, 26, Boston, MA                 40:13    8:02
   22    3  Carolyn Surgent, 39*, Greenwich, CT         40:14    8:03
   82   35  Spencer Jacobson, 48, Harrison, NY          40:17    8:03
   23    3  Liz Wilbanks, 53*, Old Greenwich, CT        40:20    8:04
   24    4  Karen Bennett, 50*, Reston, VA              40:21    8:04
   25    4  Meredith Corey, 27*, Stamford, CT           40:27    8:05
   83   18  Mike Ambrosecchio, 52, Stamford, CT         40:28    8:05
   26   14  Dora Paz, 45*, Riverside, CT                40:34    8:07
   27    5  Jan Sally, 52*, Cos Cob, CT                 40:44    8:09
   84   36  Graham Powls, 43, Greenwich, CT             40:44    8:09
   85   37  Brent Lewis, 45, Chappaqua, NY              40:48    8:09
   28   15  Susan Fahey, 44*, Greenwich, CT             40:49    8:10
   86   16  Brian Yomtov, 35, Stamford, CT              40:50    8:10
   87   38  Jeff Dishner, 45, Old Greenwich, CT         40:51    8:10
   88    7  Matthew Vlahovich, 27, Greenwich, CT        40:53    8:10
   89   39  Mark Levine, 47, Rye Brook, NY              40:54    8:11
   29    5  Shanna Miller, 29*, Stamford, CT            40:55    8:11
   90    8  Joesph Iannuccilli, 23, Greenwich, CT       40:57    8:11
   30    6  Fran Msteycik, 27*, Altoona, PA             40:57    8:11
   31    7  Lauren Thum, 24*, Philadelphia, PA          41:00    8:12
   91   19  Israel Good, 57, Stamford, CT               41:01    8:12
   32    1  Renny Ostrover, 18*, Greenwich, CT          41:09    8:14
   92   40  Andrew Lehren, 49, South Orange, NJ         41:18    8:16
   93    9  Rob Dorfman, 26, Rye, NY                    41:24    8:17
   94    2  David Elliott, 62, Greenwich, CT            41:26    8:17
   33    2  Caley Maida, 14*, Danbury, CT               41:37    8:19
   34   16  Paula Maida, 40*, Danbury, CT               41:38    8:19
   95   41  Michael Wilbur, 48, Wilton, CT              41:45    8:21
   96   17  John Swick, 32, Port Chester, NY            41:53    8:22
   97   42  Geoffrey Raker, 42, Greenwich, CT           41:56    8:23
   35    4  Courtney Spada, 31*, Chappaqua, NY          41:58    8:24
   98   43  Charles Spada, 46, Chappaqua, NY            41:59    8:24
   99   20  Rick Bucala, 52, Greenwich, CT              41:59    8:24
   36    3  May Hayashida, 16*, Old Greenwich, CT       42:00    8:24
   37    5  Jennifer Perhamus, 37*, Nanuet, NY          42:00    8:24
  100   44  Pablo Cebalos, 47, Greenwich, CT            42:04    8:25
  101   10  John Carey, 24, Ridgefield, CT              42:05    8:25
  102   45  Doug Ostrover, 47, Greenwich, CT            42:06    8:25
  103   21  Neal Doying, 50, Darien, CT                 42:08    8:25
   38    8  Samantha Sutton, 23*, Riverside, CT         42:09    8:26
  104   22  David Mink, 51, Greenwich, CT               42:10    8:26
  105   18  Daniel Gustafsson, 33, Cos Cob, CT          42:20    8:28
   39    1  Daisy Pearce, 61*, Cos Cob, CT              42:25    8:29
  106   11  Carl Yacoub, 23, Cos Cob, CT                42:27    8:29
   40    9  Kim Piro, 23*, Stamford, CT                 42:27    8:29
  107   46  Cesar Rabellino, 42, Greenwich, CT          42:36    8:31
   41    6  Jennifer Hirsch, 35*, Rye, NY               42:38    8:31
  108   47  Charles Otton, 43, Old Greenwich, CT        42:41    8:32
  109   48  Chris Brush, 42, Greenwich, CT              42:43    8:33
   42    4  Tina Byrne, 18*, Old Greenwich, CT          42:46    8:33
  110    6  Brendan Bozorgmir, 16, Greenwich, CT        42:50    8:34
   43    7  Dana Charette, 31*, Cos Cob, CT             42:53    8:34
   44   17  Diane Powls, 43*, Greenwich, CT             42:53    8:35
   45    8  Vanessa Irarrazabal, 37*, Rye, NY           42:53    8:35
   46   18  Jane Sulich, 49*, Riverside, CT             42:54    8:35
   47   19  Stephanie Schnabel, 44*, Riverside, CT      42:54    8:35
  111    3  Bob Goldblatt, 69, New Canaan, CT           42:57    8:35
  112   23  Scott Spiegel, 56, Chappaqua, NY            43:01    8:36
   48    1  Elena Kim, 11*, Greenwich, CT               43:05    8:37
   49    6  Sheila Phelan, 53*, Cos Cob, CT             43:08    8:37
   50    7  Nina Steinberg, 51*, Mamaroneck, NY         43:10    8:38
  113   12  Steven Mooreq, 26, Greenwich, CT            43:11    8:38
   51    9  Kristen Cardilli, 30*, Norwalk, CT          43:15    8:39
   52   10  Jenn Cutler, 29*, Greenwich, CT             43:22    8:40
  114    7  Matthew Cassoli, 15, Greenwich, CT          43:26    8:41
  115   49  Paul Coudert, 41, Fairfield, CT             43:29    8:42
   53   20  Patricia Martinez, 40*, Darien, CT          43:38    8:43
  116   50  Joe Watson, 45, Greenwich, CT               43:38    8:44
  117   51  Kevin Foley, 41, Cos Cob, CT                43:42    8:44
   54   10  Carla Gauss, 30*, White Plains, NY          43:45    8:45
   55   21  Alessandra Long, 41*, Riverside, CT         43:47    8:45
   56   22  Stephanie Fischer, 40*, Rye Brook, NY       43:52    8:46
  118   19  Philip Fischer, 38, Rye Brook, NY           43:52    8:46
   57   11  Eileen Kim, 36*, Greenwich, CT              43:55    8:47
  119   52  David Shiffman, 42, Rye Brook, NY           44:04    8:49
  120    8  George Peabody, 15, Greenwich, CT           44:11    8:50
  121    9  Michael Cronin, 14, Riverside, CT           44:14    8:51
   58    5  Alicia King, 15*, Riverside, CT             44:15    8:51
  122   10  Chad Novek, 13, Greenwich, CT               44:17    8:51
   59   23  Marisol Diez, 40*, Greenwich, CT            44:28    8:53
   60   24  Amy Zolin, 42*, Greenwich, CT               44:28    8:54
  123   24  Phil Clark, 57, Old Greenwich, CT           44:29    8:54
  124   53  John Martin, 49, Rye Brook, NY              44:29    8:54
  125   20  Juan Diez, 37, Riverside, CT                44:29    8:54
  126   25  Edward Moore, 59, Greenwich, CT             44:30    8:54
   61   25  Tracie Sundack, 44*, Scarsdale, NY          44:31    8:54
  127   54  Chris Baxter, 43, Greenwich, CT             44:34    8:55
  128    4  John Gibbons, 68, Old Greenwich, CT         44:40    8:56
   62   26  Kathryn Stoker, 42*, Norwalk, CT            44:40    8:56
  129   21  Christopher Aidone, 37, Old Greenwich, CT   44:47    8:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

  130   55  Gary Howe, 42, Greenwich, CT                45:01    9:00
   63   12  Megan Collins, 34*, Chicago, IL             45:05    9:01
  131   56  David Russell, 45, Greenwich, CT            45:08    9:01
  132   57  Jeff Urdang, 43, Stamford, CT               45:12    9:02
   64   27  Alicia Clark, 43*, Norwalk, CT              45:17    9:03
   65   28  Maureen O'Connell, 48*, Greenwich, CT       45:25    9:05
   66   11  Sandra Honey, 29*, Greenwich, CT            45:30    9:06
   67    6  Shelby Semmes, 19*, Greenwich, CT           45:31    9:06
  133    5  Marhsall Ackerman, 69, Stamford, CT         45:32    9:06
   68   13  Lorrie Funtfeyder, 39*, Rye Brook, NY       45:35    9:07
   69   12  Leah Mink, 25*, Greenwich, CT               45:43    9:08
  134    2  Bernardo Rodriguez, 11, Old Greenwich, CT   45:43    9:09
  135   58  Bernardo Rodriguez, 45, Old Greenwich, CT   45:50    9:10
   70   29  Jennifer Peterben, 47*, Greenwich, CT       45:51    9:10
  136   59  Chris McLoughlin, 42, Rye, NY               45:52    9:10
   71   14  Melissa Lavery, 31*, Greenwich, CT          46:01    9:12
   72    8  Michelle Fletcher, 51*, Cos Cob, CT         46:01    9:12
  137   26  Curtis Fletcher, 54, Cos Cob, CT            46:02    9:12
  138   27  Don Mays, 54, Cos Cob, CT                   46:10    9:14
  139   60  Matthew Gordon, 46, Greenwich, CT           46:11    9:14
   73   30  Cynthia Kim, 42*, Greenwich, CT             46:14    9:15
  140    6  Paul Kaltiut, 67, Rye, NY                   46:17    9:15
  141   22  Mike Robinson, 39, Stamford, CT             46:18    9:16
   74   15  Jennifer Robings, 39*, Greenwich, CT        46:21    9:16
   75   31  Allegre Thummen, 42*, Stamford, CT          46:27    9:17
  217       TURKEY                                      46:39    9:20
  142   28  John Bailey, 56, Riverside, CT              46:44    9:21
   76   32  Angele Bozorgmir, 49*, Greenwich, CT        46:45    9:21
  220       TURKEY                                      46:46    9:21
  143   61  Dan Schuller, 40, Greenwich, CT             46:46    9:21
  144   29  Frank Gabriele, 50, Ridgefield, CT          46:46    9:21
  145   62  Kieran Curley, 49, Cos Cob, CT              46:47    9:21
  146   63  Scott Waxenberg, 46, Rye Brook, NY          46:48    9:21
   77   16  Alyssa Waxenberg, 39*, Rye Brook, NY        46:50    9:22
   78    2  Olivia Bastanich, 12*, Greenwich, CT        46:50    9:22
   79   17  Tracie Curcio, 38*, New Canaan, CT          46:53    9:22
  147   64  David Kim, 44, Greenwich, CT                47:00    9:24
   80   18  Athena Lentini, 31*, Cos Cob, CT            47:01    9:24
  148    3  Diego Jasson, 10, Greenwich, CT             47:03    9:24
   81   33  Ana Capella, 42*, Greenwich, CT             47:05    9:25
  149    7  Eliot Riskin, 67, Riverside, CT             47:05    9:25
   82   19  Karin Searle, 37*, New Rochelle, NY         47:08    9:25
   83   20  Saryna Young, 36*, Greenwich, CT            47:13    9:27
   84   34  Rachel Alfandre, 43*, Stamford, CT          47:14    9:27
  150   23  Russ Kelley, 38, Greenwich, CT              47:15    9:27
  151    8  Bill Horn, 61, Greenwich, CT                47:15    9:27
  152   30  Richard Greenberg, 50, Rye Brook, NY        47:22    9:28
  153   65  Nelson Moreno, 43, Trumbull, CT             47:22    9:28
   85    2  Nick Ohnell, 68*, Greenwich, CT             47:27    9:29
  154   24  Brody Tice, 39, Greenwich, CT               47:28    9:30
   86   35  Linda DeJesus-Cutler, 46*, Mamaroneck, NY   47:33    9:31
  155   25  John McAlenney, 33, Cos Cob, CT             47:36    9:31
   87   36  Deborah Levenson, 48*, Waban, MA            47:39    9:32
  156   31  Will Shotwell, 52, Cranston, RI             47:48    9:34
   88   37  Carol Santini, 44*, Greenwich, CT           47:49    9:34
  157    4  Zach Gould, 11, Greenwich, CT               47:54    9:35
   89   21  Shawna Aidone, 32*, Old Greenwich, CT       47:57    9:35
  158   32  John Gelb, 55, Greenwich, CT                48:02    9:36
  159   66  Jasmine Gorey, 42, Stamford, CT             48:06    9:37
  160   33  Amir Bozorgmir, 54, Greenwich, CT           48:12    9:38
   90   13  Emily Lamont, 23*, Greenwich, CT            48:12    9:38
  161   26  Jeff Grills, 38, Darien, CT                 48:16    9:39
   91   38  Margaret Miller, 43*, New York, NY          48:17    9:39
  162   67  David Belkin, 45, Rye Brook, NY             48:20    9:40
  163   68  Michael Kellman, 48, Rye Brook, NY          48:20    9:40
   92   22  Caryn Moss, 36*, Stamford, CT               48:21    9:40
   93    7  Joanna Wheeler, 19*, Tarrytown, NY          48:28    9:42
   94   39  Diane Gordon, 46*, Greenwich, CT            48:29    9:42
   95    9  Rozsa Gaston, 52*, Greenwich, CT            48:32    9:42
  164       #274                                        48:37    9:43
   96   23  Dayna Malchow, 30*, Greenwich, CT           48:46    9:45
  165   27  Jim Malchow, 36, Greenwich, CT              48:47    9:45
   97   10  Jan Liverance, 55*, Riverside, CT           49:05    9:49
   98   14  Emily Cronin, 22*, Riverside, CT            49:18    9:52
   99   40  Christy Bilbao, 40*, Weston, CT             49:22    9:52
  166   34  Ed Dorian, 55, Riverside, CT                49:25    9:53
  100   15  Elesha Nelson, 23*, Greenwich, CT           49:31    9:54
  101   24  Mary Grendell, 30*, New York, NY            49:35    9:55
  102   25  Kristin Michelfelder, 36*, Stamford, CT     49:43    9:57
  103   26  Jodi Walkind, 38*, Rye Brook, NY            49:44    9:57
  167    9  Jim Dematteis, 64, New Rochelle, NY         49:48    9:58
  104    8  Ashley Braunthal, 18*, Riverside, CT        49:51    9:58
  105    9  Meg Williamson, 17*, Cos Cob, CT            49:53    9:58
  168   35  Ariat Grist, 54, Greenwich, CT              49:56    9:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

  106   16  Kelly McGarrity, 21*, Greenwich, CT         50:05   10:01
  277       TURKEY                                      50:09   10:02
  107   27  Cynthia Goodrich, 32*, Greenwich, CT        50:09   10:02
  108   28  Keri Lorinez, 32*, Boston, MA               50:10   10:02
  169   28  David Guastella, 39, Stamford, CT           50:12   10:02
  109   29  Patricia Barba, 38*, New York, NY           50:13   10:02
  110   17  Maria Murolo, 26*, Milford, CT              50:20   10:04
  111   30  Elizabeth O'Connell, 35*, Sandy Hook, CT    50:21   10:04
  170    5  Ethan Novek, 11, Greenwich, CT              50:36   10:07
  112   18  Carianne Innuccilli, 25*, Greenwich, CT     51:06   10:13
  286       TURKEY                                      51:10   10:14
  171    1  John Cook, 74, Stamford, CT                 51:11   10:14
  172   69  Carl Smith, 41, Greenwich, CT               51:12   10:14
  173   70  David Gelfarb, 49, Rye Brook, NY            51:33   10:18
  113   19  Laura Willig, 23*, Rye Brook, NY            51:38   10:19
  114   10  Margaret Dunne, 14*, Larchmont, NY          51:39   10:20
  115   11  Marguerite Francois, 15*, Greenwich, CT     51:39   10:20
  116   20  Sarah Papsun, 29*, Greenwich, CT            51:39   10:20
  117   31  Angie Hartofilis, 30*, Greenwich, CT        51:40   10:20
  174   10  Lars Forsberg, 61, Greenwich, CT            51:51   10:22
  175   71  Steve Kane, 41, Greenwich, CT               51:54   10:23
  118   41  Maureen Revel, 44*, Old Greenwich, CT       51:55   10:23
  119   42  Kim Gould, 46*, Greenwich, CT               51:56   10:23
  120   43  Daniell Mini, 40*, Greenwich, CT            51:57   10:23
  121   11  Debbie McGarrity, 53*, Greenwich, CT        52:21   10:28
  122   21  Rilke Lingsporn, 29*, Greenwich, CT         52:22   10:28
  176   72  Mike Bennett, 41, Reston, VA                52:35   10:31
  177   29  David Bennett, 38, Riverside, CT            52:35   10:31
  178   13  Ryan McAdams, 22, Fairfield, CT             52:52   10:34
  179   11  Neil Dreyer, 68, Stamford, CT               52:55   10:35
  123   12  Melanie Champion, 51*, Meriden, CT          53:27   10:41
  124   44  Maritza DeJesus, 44*, San Juan, PR          53:35   10:43
  180   30  Wyeth Tvenge, 36, Greenwich, CT             53:41   10:44
  125   32  Andrea Levine, 38*, Greenwich, CT           53:54   10:47
  181   36  Mark Sutton, 54, Riverside, CT              54:03   10:48
  126   22  Ntando Sarr, 28*, Stamford, CT              54:06   10:49
  127   23  Lindsay Maize;, 22*, New York, NY           54:08   10:49
  313       TURKEY                                      54:18   10:52
  182   73  Scott Long, 48, Riverside, CT               54:36   10:55
  128   33  Jennifer Tice, 39*, Greenwich, CT           54:55   10:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

  129   13  Teryl Elliott, 55*, Greenwich, CT           55:19   11:04
  130    3  Lindsay Quackenbush, 12*, Greenwich, CT     55:21   11:04
  183   74  Maurice Popausky, 44, Rye Brook, NY         55:26   11:05
  131   34  Brooke Farrington, 37*, Rye, NY             55:31   11:06
  184   37  Karl Eilers, 57, Danbury, CT                55:37   11:07
  132   35  Maureen Brophy, 39*, Rye, NY                55:39   11:08
  185   38  Jeffrey Brooks, 57, Stamford, CT            55:41   11:08
  186   12  Grove Stoddard, 68, Fairfield, CT           55:44   11:09
  187   31  Craig Hermonat, 39, Cos Cob, CT             55:51   11:10
  133    4  Juliette Harorhe, 12*, Greenwich, CT        55:55   11:11
  188   13  Ira Bloom, 67, Cos Cob, CT                  56:01   11:12
  189   39  Alan Willig, 55, Rye Brook, NY              56:11   11:14
  134   45  Anne Danielsen, 47*, Greenwich, CT          56:29   11:18
  135   46  Mary Jo Riddle, 48*, Greenwich, CT          56:30   11:18
  190   32  Adrian Morgan, 38, New Orleans, LA          56:31   11:18
  191   40  George Huffman, 53, Shelton, CT             56:37   11:19
  192   33  Peter Bernstein, 39, Greenwich, CT          56:44   11:21
  136   47  Anne Moreno, 42*, Trumbull, CT              56:46   11:21
  137   48  Nicole Nascimento, 41*, Stamford, CT        56:51   11:22
  193   75  Dan Nascimento, 43, Stamford, CT            56:52   11:22
  194   14  Tom Hartch, 68, Greenwich, CT               57:03   11:25
  195   41  Roger Young, 57, Greenwich, CT              57:45   11:33
  196    2  Robert Chen, 72, Greenwich, CT              57:49   11:34
  138   24  Whitney Nelson, 24*, Bridgeport, CT         58:18   11:39
  139   49  Leslie Schoen, 41*, Stamford, CT            58:34   11:43
  197   34  Peter Corey, 32, Stamford, CT               58:44   11:45
  140   12  Yoshiko Agresta, 15*, Cos Cob, CT           59:09   11:50
  141    3  Natalie Schaffer, 67*, Greenwich, CT        59:15   11:51
  198   76  Rafael Aparicio, 48, Darien, CT             59:22   11:52
  142   25  Abigail Nelson, 26*, Greenwich, CT          59:25   11:53

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

  143   36  Monica Serban, 34*, Greenwich, CT         1:00:17   12:03
  199   15  Ed Snyder, 63, Wallingford, CT            1:00:37   12:07
  144   13  Maggie Sweeney, 15*, Old Greenwich, CT    1:00:46   12:09
  145   14  Lucy Zimmer, 15*, Old Greenwich, CT       1:00:47   12:09
  146   37  Erin Shaw, 39*, Pound Ridge, NY           1:00:56   12:11
  200   16  William Wheeler, 60, Tarrytown, NY        1:01:17   12:15

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

  201   35  John Hoctor, 34, Norwalk, CT              1:05:27   13:05
  202   36  Matt Moore, 30, Greenwich, CT             1:06:15   13:15
  203   17  Michael Stolzar, 62, Rye Brook, NY        1:07:29   13:30
"*" indicates females
5 finishers among Men 9 - 12
10 finishers among Men 13 - 19
13 finishers among Men 20 - 29
36 finishers among Men 30 - 39
76 finishers among Men 40 - 49
41 finishers among Men 50 - 59
17 finishers among Men 60 - 69
2 finishers among Men 70 & Up
4 finishers among Women 9 - 12
14 finishers among Women 13 - 19
25 finishers among Women 20 - 29
37 finishers among Women 30 - 39
49 finishers among Women 40 - 49
13 finishers among Women 50 - 59
3 finishers among Women 60 - 69
203 male finishers
146 female finishers
349 total finishers

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE


Open Men
    1    1  Ryan Hopkins, 20, Greenwich, CT             27:01    5:24

Open Women
    1    1  Kristen Bates, 36, Greenwich, CT            32:59    6:36

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE

Men 9 - 12
   78    1  Miles Bastanich, 10, Greenwich, CT          40:04    8:01
  134    2  Bernardo Rodriguez, 11, Old Greenwich, CT   45:43    9:09
  148    3  Diego Jasson, 10, Greenwich, CT             47:03    9:24
  157    4  Zach Gould, 11, Greenwich, CT               47:54    9:35
  170    5  Ethan Novek, 11, Greenwich, CT              50:36   10:07

Men 13 - 19
    4    1  Anthony Grasso, 17, Old Greenwich, CT       28:54    5:47
    7    2  Ryan Hagerbrandt, 17, Greenwich, CT         30:26    6:05
    9    3  Peter Geithner, 16, Larchmont, NY           30:45    6:09
   33    4  Sam Levenson, 19, Waban, MA                 34:58    6:59
   53    5  Daniel Wilbanks, 15, Old Greenwich, CT      37:36    7:31

Men 20 - 29
   13    1  Brian Lloyd, 23, New York, NY               31:56    6:23
   26    2  Thomas Hopkins, 21, Greenwich, CT           33:53    6:47
   32    3  Stefan Fraundorfer, 27, Fishkill, NY        34:51    6:58
   41    4  Josh Doying, 22, Darien, CT                 35:50    7:10
   60    5  Eric Taub, 21, New York, NY                 38:01    7:36

Men 30 - 39
    2    1  Eneas Freyre, 34, Westport, CT              27:47    5:33
    5    2  Mark Marikzen, 37, Rye, NY                  29:22    5:52
    6    3  Peter Kapp, 35, Greenwich, CT               30:19    6:04
   19    4  Brad Wellington, 33, Darien, CT             32:49    6:34
   20    5  Joseph Turcsanyi, 32, Greenwich, CT         32:56    6:35

Men 40 - 49
    3    1  Anatolie Vartosu, 40, Stamford, CT          27:54    5:35
    8    2  David Yockelson, 45, Harrison, NY           30:32    6:06
   10    3  Mattweew Gross, 46, New Canaan, CT          31:16    6:15
   11    4  Scott Fahey, 47, Greenwich, CT              31:42    6:20
   14    5  Rodney Cutler, 43, Mamaroneck, NY           32:07    6:25

Men 50 - 59
   12    1  Kevin Barrett, 53, Port Chester, NY         31:52    6:22
   21    2  Lawrence Hilibrand, 51, Greenwich, CT       33:08    6:38
   22    3  Leo Arnaboldi, 50, Greenwich, CT            33:12    6:38
   27    4  Bruce Cook, 58, Greenwich, CT               34:08    6:49
   28    5  Toby Nelson, 56, Cos Cob, CT                34:25    6:53

Men 60 - 69
   51    1  Ron Rembaum, 64, Old Greenwich, CT          37:15    7:27
   94    2  David Elliott, 62, Greenwich, CT            41:26    8:17
  111    3  Bob Goldblatt, 69, New Canaan, CT           42:57    8:35
  128    4  John Gibbons, 68, Old Greenwich, CT         44:40    8:56
  133    5  Marhsall Ackerman, 69, Stamford, CT         45:32    9:06

Men 70 & Up
  171    1  John Cook, 74, Stamford, CT                 51:11   10:14
  196    2  Robert Chen, 72, Greenwich, CT              57:49   11:34

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE

Women 9 - 12
   48    1  Elena Kim, 11, Greenwich, CT                43:05    8:37
   78    2  Olivia Bastanich, 12, Greenwich, CT         46:50    9:22
  130    3  Lindsay Quackenbush, 12, Greenwich, CT      55:21   11:04
  133    4  Juliette Harorhe, 12, Greenwich, CT         55:55   11:11

Women 13 - 19
   32    1  Renny Ostrover, 18, Greenwich, CT           41:09    8:14
   33    2  Caley Maida, 14, Danbury, CT                41:37    8:19
   36    3  May Hayashida, 16, Old Greenwich, CT        42:00    8:24
   42    4  Tina Byrne, 18, Old Greenwich, CT           42:46    8:33
   58    5  Alicia King, 15, Riverside, CT              44:15    8:51

Women 20 - 29
   11    1  Lindsay Caruso, 28, Darien, CT              38:34    7:43
   17    2  Lauren Parry, 24, Riverside, CT             39:53    7:58
   21    3  Lylette, 25, Norwalk, CT                    40:12    8:02
   25    4  Meredith Corey, 27, Stamford, CT            40:27    8:05
   29    5  Shanna Miller, 29, Stamford, CT             40:55    8:11

Women 30 - 39
   10    1  Laura Unger, 35, Stamford, CT               38:32    7:42
   12    2  Renata Britto-Pereira, 37, Old Greenwich, CT
                                                          38:45    7:45
   22    3  Carolyn Surgent, 39, Greenwich, CT          40:14    8:03
   35    4  Courtney Spada, 31, Chappaqua, NY           41:58    8:24
   37    5  Jennifer Perhamus, 37, Nanuet, NY           42:00    8:24

Women 40 - 49
    2    1  Brooke Garden, 42, Greenwich, CT            33:10    6:38
    4    2  Ikuko Yabunami, 42, Riverside, CT           35:15    7:03
    5    3  Annette Fiore, 41, Riverside, CT            35:45    7:09
    6    4  Erica Merill, 46, Rowayton, CT              36:11    7:14
    7    5  Jill Weiss, 42, Greenwich, CT               36:52    7:22

Women 50 - 59
    3    1  Sharon Vos, 55, Riverside, CT               34:11    6:50
    8    2  Emmy Stocker, 51, Cos Cob, CT               37:46    7:33
   23    3  Liz Wilbanks, 53, Old Greenwich, CT         40:20    8:04
   24    4  Karen Bennett, 50, Reston, VA               40:21    8:04
   27    5  Jan Sally, 52, Cos Cob, CT                  40:44    8:09

Women 60 - 69
   39    1  Daisy Pearce, 61, Cos Cob, CT               42:25    8:29
   85    2  Nick Ohnell, 68, Greenwich, CT              47:27    9:29
  141    3  Natalie Schaffer, 67, Greenwich, CT         59:15   11:51
 
 

JIM FIXX GREENWICH MEMORIAL DAY RUN 
KIDS RACE

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE

    1       Anders Jasson, 8                            3:11    6:21
    2    1  Robert Bergbaum, 7, Greenwich, CT           3:14    6:27
    1       Sophie Curcio, 8*, New Canaan, CT           3:21    6:41
    3    2  Kyle Raker, 8, Greenwich, CT                3:27    6:54
    4    3  Braden Lewis, 8, Chappaqua, NY              3:29    6:57

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

    2    1  Abby Macher, 8*                             3:32    7:03
    5    4  Ryan Baxter, 2                              3:40    7:20
    6    5  Andre Cutler, 7, Mamaroneck, NY             3:45    7:30
    7    6  Robert Jacobson, 6, Greenwich, CT           3:47    7:33
    3    2  Kristina Keil, 3*, Riverside, CT            3:50    7:39
    8    7  John Callahan, 8, Old Greenwich, CT         3:51    7:40
    4    3  Kayla Curtin, 8*                            3:51    7:41
    9    8  Ben Batis, 7                                3:52    7:42
   10    9  Jonathan Bergbaum, 6, Greenwich, CT         3:52    7:43
   11   10  Ethan Bastanich, 8, Greenwich, CT           3:52    7:44
    5    4  Ainsley Hoemann, 7*, Port Chester, NY       3:56    7:50
    6    5  Cara Curtin, 6*                             3:58    7:55

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

    7    6  Tricia Curtin, 8*                           4:01    8:01
   12   11  Andres Ruh, 8, Greenwich, CT                4:05    8:09
    8    7  Anne Caray, 6*                              4:07    8:12
   13   12  Sebastian, 7, Mamaroneck, NY                4:07    8:13
   14       Unknown                                     4:13    8:26
   15       Unknown                                     4:15    8:29
   16   13  David Keretsicy, 5, Greenwich, CT           4:16    8:30
   17   14  Jack Caray, 6                               4:23    8:45
   18   15  Juan Diez, 7, Riverside, CT                 4:25    8:48
    9    8  Laura Kapp, 8*                              4:26    8:51
   19   16  William Baxter, 6                           4:28    8:56
   20   17  Ryan Brush, 6, Greenwich, CT                4:30    8:59

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   21   18  Alfred Otton, 8, Old Greenwich, CT          4:31    9:01
   22   19  Anders Hoemann, 5, Port Chester, NY         4:35    9:08
   23   20  Eddie Mueller, 5, Greenwich, CT             4:43    9:24
   24   21  Peter Kapp, 6                               4:44    9:27
   25   22  Renee Dorfman, 6, Rye, NY                   4:45    9:30
   10    9  Talia Moss, 5*                              4:49    9:36
   11   10  Heidi Jacobson, 8*, Greenwich, CT           4:53    9:45

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   12   11  Avina Moss, 3*                              5:04   10:06
   13   12  Sadie Curcio, 5*, New Canaan, CT            5:04   10:07
   14   13  Kylie Finkelstein, 5*                       5:05   10:09
   15   14  Emily Massaun, 6*                           5:06   10:11
   16   15  Leah Woodward, 4*                           5:06   10:12
   26   23  Alex McCall, 6                              5:09   10:17
   27   24  Nick Weiss, 5                               5:12   10:23
   28   25  Coulter McCall, 4                           5:15   10:28
   17   16  Emma Gustafsson, 4*, Cos Cob, CT            5:16   10:32
   18   17  Sarah Powls, 5*, Greenwich, CT              5:17   10:33
   19   18  Sofia Scott, 5*                             5:20   10:38
   20   19  Emma Spade, 8*, Chappaqua, NY               5:22   10:43
   29   26  Douglas Otton, 5, Old Greenwich, CT         5:25   10:49
   30    1  Georgehansten Solari, 38, Greenwich, CT     5:28   10:54
   31   27  David Levine, 7, Greenwich, CT              5:28   10:55

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   32   28  Kieran Raker, 4, Greenwich, CT              5:36   11:10
   33   29  Logan Onera, 4                              5:37   11:13
   34   30  T J. Fahey, 6                               5:38   11:16
   21   20  Alyssa Fischer, 5*, Rye Brook, NY           5:40   11:18
   22   21  Lauren Waxenburg, 4*                        5:44   11:27
   35   31  Colin Funtleyder, 4, Rye Brook, NY          6:00   11:58

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   36   32  Bruce Lunder, 4                             6:01   12:01
   37   33  Seth Dorfman, 4, Rye, NY                    6:03   12:04
   23   22  Jane Leahy, 4*                              6:05   12:08
   24   23  Avery Wolkind, 4*                           6:08   12:14
   25   24  Abbie Wolkind, 6*                           6:08   12:16
   38   34  Ben Levine, 5, Greenwich, CT                6:12   12:22
   26   25  India Smith, 4*, Greenwich, CT              6:13   12:25
   27   26  Brooke Funtleyder, 6*, Rye Brook, NY        6:15   12:28
   39    1  Thomas Massam, 11                           6:16   12:32
   40   35  Liam Brinton, 8, Greenwich, CT                   :00
"*" indicates females
35 finishers among Men 8 & Under
1 finishers among Men 9 - 12
1 finishers among Men 30 - 39
26 finishers among Women 8 & Under
40 male finishers
27 female finishers
67 total finishers

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE

    1       Sebastian Oe, 12, Greenwich, CT             2:40    5:20
    2    1  Hajime (Jimmy) Agresta, 13, Cos Cob, CT     2:51    5:41
    1       Alison Ambrosecchio, 13*, Stamford, CT      2:51    5:42
    3    1  Jack Ryan, 12, Rye, NY                      2:53    5:44
    4    2  Tatsuya Maruayama, 12, Greenwich, CT        2:55    5:48
    5    3  Alessandro Aibel, 11, Greenwich, CT         2:57    5:54

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | Top

    2    1  Kamryn Smith, 11*, Greenwich, CT            3:04    6:06
    6    4  Chris Lukens, 9, Riverside, CT              3:06    6:10
    3    1  Katie Dishner, 13*                          3:06    6:11
    4    2  Natasha Otton, 12*, Old Greenwich, CT       3:10    6:18
    7    2  Peter Forsberg, 13, Greenwich, CT           3:11    6:21
    5    3  Katrin Lewis, 11*, Chappaqua, NY            3:14    6:27
    8    5  Dean Pigott, 9                              3:17    6:32
    9    6  Paul Ruh, 10, Greenwich, CT                 3:18    6:35
   10    7  Jacob Karetsicy, 9, Greenwich, CT           3:18    6:35
   11    8  Segundo Reinhardt, 9, Greenwich, CT         3:19    6:36
   12    1  Ell Macher, 8                               3:20    6:40
   13    9  Paul Grasso, 11, Old Greenwich, CT          3:21    6:41
    6    4  Allyson Mays, 12*, Cos Cob, CT              3:22    6:43
    7    5  Elise Yockelson, 10*, Rye Brook, NY         3:23    6:44
    8    2  Isabella Del Priore, 13*, Cos Cob, CT       3:26    6:51
    9    6  Cali Schenkel, 12*, Stamford, CT            3:26    6:52
   14   10  Ben Powls, 9, Greenwich, CT                 3:28    6:55
   10    7  Jackie Dishner, 11*                         3:29    6:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | Top

   11    8  Grace Fahey, 9*, Greenwich, CT              3:32    7:03
   12    9  Ellie Otton, 10*, Old Greenwich, CT         3:36    7:11
   13   10  Lena Jacobson, 12*, Harrison, NY            3:36    7:12
   15   11  Anjay Kopnacki, 11, Darien, CT              3:38    7:14
   16   12  Matthew Jacobson, 9, Greenwich, CT          3:38    7:15
   14   11  Sarah Callahan, 10*                         3:38    7:16
   15   12  Elena Dobryn, 12*                           3:39    7:17
   16   13  Morgan Fletcher, 11*, Cos Cob, CT           3:40    7:19
   17       #418                                        3:41    7:21
   18   13  Nicolas Del Priore, 10, Cos Cob, CT         3:42    7:22
   19       Unknown                                     3:42    7:23
   20   14  Lucas Goldfluss, 9                          3:43    7:26
   17   14  Caroline Caray, 9*                          3:49    7:36
   21   15  Alex Jacobson, 11, Greenwich, CT            3:57    7:52

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | Top

   18   15  Lucy Massam, 9*                             4:00    8:00
   40       TURKEY                                      4:01    8:00
   22    1  Oscar Correa, 50, New Rochelle, NY          4:03    8:04
   19   16  Lily Bloom, 10*, Greenwich, CT              4:04    8:08
   20   17  Tea Young, 9*, Greenwich, CT                4:07    8:14
   23    2  Luca Scott, 3                               4:11    8:20
   21   18  Kate Brush, 9*, Greenwich, CT               4:12    8:23
   24   16  Tyler Shiffman, 9, Rye Brook, NY            4:17    8:32
   22    3  Phoebe Bloom, 13*, Greenwich, CT            4:17    8:33
   25   17  Maxwell Goldfluss, 9                        4:20    8:38
   23   19  Maddie McLoughlin, 10*, Rye, NY             4:24    8:47

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | Top

24   20  Abril Martinez, 9*                          4:31    9:00
"*" indicates females
2 finishers among Men 8 & Under
17 finishers among Men 9 - 12
2 finishers among Men 13 - 19
1 finishers among Men 50 - 59
20 finishers among Women 9 - 12
3 finishers among Women 13 - 19
25 male finishers
24 female finishers
49 total finishers



BACK TO RESULTS INDEX PAGE

 

.2010 Yardis Brothers, Inc. All rights reserved

Threads & Treads
17 East Putnam Avenue
Greenwich, CT. 06830
203-661-0142
mickeyyardis@yahoo.com

Webmaster: Mark Edwards