Welcome To Threads And Treads!

In Cooperation With The Greenwich Department of Parks & Recreation






Sponsors


2006_yardisphoto_white.gif (5801 bytes)


48th ANNUAL JIM FIXX GREENWICH MEMORIAL DAY RUN
MAY 28, 2012

MAIN RACE RESULTS (kids race results below)

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE

    1       Alejandro Ariza, 22, Brooklyn, NY           27:13    5:26
    2    1  Peter Geithner, 18, Larchmont, NY           27:20    5:28
    3    1  Anatolie Vartosu, 40, Stamford, CT          29:11    5:50
    4    1  James Grasso, 20, Old Greenwich, CT         29:17    5:51
    5    1  Felipe Garcia, 30, Brooklyn, NY             29:31    5:54
    1       Hope Krause, 24*, New Canaan, CT            29:39    5:56

    6    2  Mark Lingle, 45, Stamford, CT               30:18    6:04
    7    2  Peter Kapp, 37, Greenwich, CT               30:43    6:09
    8    2  John Sulich, 16, Riverside, CT              30:57    6:11
    9    3  Andrew Jarombek, 17, Riverside, CT          31:20    6:16
    2    1  Katie Bottini, 25*, Wilton, CT              31:24    6:17
   10    2  Nicholas Sykes, 20, New Canaan, CT          32:00    6:24
   11    3  Mike Horgan, 40, Old Greenwich, CT          32:17    6:27
   12    4  Spencer Helmrich, 16, Greenwich, CT         32:50    6:34
   13    4  Tomas Bok, 43, Somerville, MA               33:00    6:36
   14    1  Ken Clisham, 50, Greenwich, CT              33:25    6:41
   15    2  Kevin Markowski, 54, Middletown, CT         33:26    6:41
   16    5  Rodney Cutler, 45, Mamaroneck, NY           33:36    6:43
    3    1  Carolyn Pastel, 30*, Greenwich, CT          33:42    6:44
   17    6  Bruce Semer, 45, Greenwich, CT              33:46    6:45
   18    7  Sergio Palomo, 48, Stamford, CT             33:52    6:46
   19    8  Michael Beck, 40, Cos Cob, CT               33:57    6:47
    4    2  Shana Decsi, 35*, Darien, CT                33:58    6:47
    5    1  Kim Chalfin, 41*, Nanuet, NY                33:58    6:48
   20    3  Stefan Fraumdorfer, 29, Fishkill, NY        34:10    6:50
   21    3  Oliver Nicaise, 50, Hamden, CT              34:19    6:52
   22    5  William Peisch, 18, Greenwich, CT           34:29    6:54
   23    9  Mike Torpedo, 40, Stratford, CT             34:34    6:55
   24    3  John Tarantino, 30, Cos Cob, CT             34:37    6:55
   25    4  Steve Pyle, 53, Riverside, CT               34:42    6:56
   26    4  Ashley Honey, 30, Greenwich, CT             34:47    6:57

    6    2  Dawn Marinaccio, 40*, Old Greenwich, CT     35:05    7:01
    7    3  Karen Frum, 30*, Larchmont, NY              35:11    7:02
   27    5  Bill Hunter, 50, Fairfield, CT              35:13    7:02
   28    6  John Fixx, 51, Waterbury, CT                35:16    7:03
   29    6  Chad Novek, 15, Greenwich, CT               35:27    7:05
   30    5  Matt Yardis, 30, Greenwich, CT              35:30    7:06
   31    1  John Krasniewicz, 61, Old Greenwich, CT     35:40    7:08
   32    7  John Kornacki, 53, Wallingford, CT          35:42    7:08
    8    3  Katharina Lewis, 40*, Greenwich, CT         35:44    7:09
    9    1  Emmy Stocker, 50*, Cos Cob, CT              35:55    7:11
   33   10  Eugene Shen, 40, Stamford, CT               36:00    7:12
   34    4  Chris Tingue, 26, Norwalk, CT               36:01    7:12
   35   11  Andrew Jacobson, 45, Greenwich, CT          36:10    7:14
   36    5  Ricky Bourke, 20, Greenwich, CT             36:16    7:15
   37    8  Marty Brown, 55, Malverne, NY               36:18    7:16
   38    9  Bret Morrow, 50, Hamden, CT                 36:19    7:16
   39    2  Terry Betteridge, 60, Greenwich, CT         36:21    7:16
   40    6  John Bosacco, 30, Rye, NY                   36:22    7:16
   41    7  Nicolas Gomez Del Campo, 13, Old Greenwich, CT
                                                          36:26    7:17
   42   12  Jeff Saresky, 40                            36:40    7:20
   43    7  Peter Shelley, 30, Greenwich, CT            36:40    7:20
   10    4  Emily Shelley, 30*, Greenwich, CT           36:46    7:21
   44    3  Ron Rembaum, 60, Old Greenwich, CT          36:49    7:22
   45    8  Brian Bowman, 39, Greenwich, CT             36:51    7:22
   46   10  Andrew Yin, 50, Greenwich, CT               37:01    7:24
   47   11  John Macfarine, 50, Darien, CT              37:18    7:28
   48    9  Jonathan Pastel, 30, Greenwich, CT          37:21    7:28
   49   13  Don Casturo, 40, Greenwich, CT              37:26    7:29
   50   10  Kris Whalen, 38, Rye, NY                    37:27    7:29
   11    2  Nicole Alcantara, 20*, Greenwich, CT        37:29    7:30
   51   12  Kevin Lloyd, 59, Darien, CT                 37:30    7:30
   52    4  Rob Fryer, 65, New Canaan, CT               37:36    7:31
   53   13  Frank Owens, 50, Larchmont, NY              37:40    7:32
   12    4  Loretta Dahnke, 46*, Greenwich, CT          37:41    7:32
   13    3  Lauren Parry, 26*, Norwalk, CT              37:43    7:32
   14    5  Kelwin Conroy, 30*, Cambridge, MA           38:03    7:37
   54   14  Tim Mund, 41, Greenwich, CT                 38:05    7:37
   55   14  Oscar Correa, 51, New Rochelle, NY          38:07    7:37
   56   11  Chris Rognalsen, 30, Greenwich, CT          38:09    7:38
   57   12  Robert Davies, 30, Stamford, CT             38:15    7:39
   58   13  Andrew Hoemann, 39, Rye Brook, NY           38:22    7:40
   15    6  Ilana Grady, 30*, Greenwich, CT             38:24    7:41
   16    1  Taylor Morris, 11*, Greenwich, CT           38:25    7:41
   59   15  Pat Marafiorte, 57, Weston, CT              38:25    7:41
   60   15  Vincent Sabia, 40, Greenwich, CT            38:27    7:41
   17    5  Paula Scaminaci, 46*, Cos Cob, CT           38:45    7:45
   61    8  Jack Murray, 14, Darien, CT                 39:06    7:49
   18    6  Amy Jurkowitz, 48*, Greenwich, CT           39:07    7:49
   62   14  Aaron Charling, 39, Riverside, CT           39:24    7:53
   19    1  Lauren Rutledge, 13*, Darien, CT            39:27    7:53
   63    9  Robert Lewis, 13, Greenwich, CT             39:28    7:54
   64   16  James Ryscik, 43, Harrison, NY              39:29    7:54
   65    6  Alex Kremer, 24, Darien, CT                 39:32    7:54
   20    7  Dora Paz, 47*, Riverside, CT                39:32    7:54
   66   17  Chris Baxter, 40, Greenwich, CT             39:36    7:55
   67   18  Brian Clark, 49, Stamford, CT               39:40    7:56
   21    8  Amanda Miller, 46*, Greenwich, CT           39:45    7:57
   68   10  Randolph Peterson, 19, Greenwich, CT        39:51    7:58
   69   19  Jim Doucette, 46, Old Greenwich, CT         39:56    7:59

   70   20  Joe Bastianich, 40, Greenwich, CT           39:59    8:00
   71   16  Joe Keeney, 51, Greenwich, CT               40:01    8:00
   72   15  Rob Dorfman, 38, Rye, NY                    40:09    8:02
   22    7  Elizabeth Werbe, 37*, Ann Arbor, MI         40:25    8:05
   73   11  Jake Matthews, 18, Greenwich, CT            40:27    8:05
   74   12  Devin Mehra, 19, Greenwich, CT              40:28    8:06
   23    8  Dan Charette, 33*, Cos Cob, CT              40:32    8:06
   75   17  Michael Roe, 51, Greenwich, CT              40:34    8:07
   76   21  Robert Mitchell, 48, Darien, CT             40:43    8:08
   77   16  Shanna Miller, 30, Stamford, CT             40:47    8:09
   78   22  Ihsan Essaid, 45, Old Greenwich, CT         40:48    8:10
   24    2  Sarah Arnold-Rosetti, 54*, Stamford, CT     40:49    8:10
   79   23  David Reilly, 47, Darien, CT                40:55    8:11
   25    9  Susan Gould, 49*, Rye, NY                   40:56    8:11
   80   24  Matt Zolin, 43, Greenwich, CT               40:58    8:11
   81   13  Matthew Cassoli, 17, Greenwich, CT          40:58    8:11
   82   18  Rick Bucala, 54, Cos Cob, CT                41:04    8:13
   26    4  Leah Mink, 20*, Greenwich, CT               41:05    8:13
   83   25  Cirilo Orozco-Sanchez, 40, White Plains, NY 41:07    8:13
   84   26  Cesar Rabellino, 45, Greenwich, CT          41:09    8:14
   27    9  Germaine Andruss, 30*                       41:15    8:15
   85   27  Ray Silva, 42, North Bergen, NJ             41:31    8:18
   28    5  Hannah Walker, 23*, Stamford, CT            41:39    8:20
   86   28  Guillermo Gomez Del Cam, 40, Old Greenwich, CT
                                                          41:45    8:21
   87   19  Dan Walker, 52, Stamford, CT                41:49    8:22
   88    1  Donald Davis, 70, Port Chester, NY          41:56    8:23
   89   17  Matthew Kiger, 30, Greenwich, CT            41:56    8:23
   29   10  Gretchen Lee, 40*, Greenwich, CT            41:59    8:24
   90    5  David Elliot, 60, Greenwich, CT             42:00    8:24
   91   18  Mariano Urquiola, 30, Riverside, CT         42:03    8:24
   30    6  Erin Conroy, 20*, Somerville, MA            42:12    8:26
   31    3  Sally Van Leeuwen, 54*, Cos Cob, CT         42:20    8:28
   92   29  Greg Hartch, 42, Greenwich, CT              42:21    8:28
   93   20  Ed Duran, 50, Riverside, CT                 42:23    8:29
   32   10  Jean Bart, 30*, Greenwich, CT               42:31    8:30
   94   19  Christopher Aidone, 30, Old Greenwich, CT   42:34    8:31
   95   30  Eric Bock, 47, Rye, NY                      42:40    8:32
   96   31  Mark Levine, 49, Rye Brook, NY              42:45    8:33
   33    7  Kelly McGarrity, 23*, Greenwich, CT         42:48    8:33
   97    6  Jerry Haas, 63, Stamford, CT                42:48    8:34
   98   32  Joseph Pigott, 48, Stamford, CT             42:49    8:34
   99    7  A J. Riley, 25, Wilton, CT                  42:49    8:34
   34   11  Marina Jacobson, 45*, Greenwich, CT         42:50    8:34
   35   11  Rebecca Toth, 31*, White Plains, NY         42:54    8:35
  100   33  Steve Porricolo, 49, Pelham, NY             42:55    8:35
   36    8  Veronica Siebert, 28*, Greenwich, CT        42:57    8:35
   37    4  Patricia Brown, 55*, Malverne, NY           42:59    8:36
  101   20  Jonathan Weinberger, 38, Greenwich, CT      43:04    8:37
   38   12  Jennifer Wailgum, 42*, Greenwich, CT        43:12    8:38
   39   12  Roxana Carrasco, 30*, Riverside, CT         43:32    8:42
   40   13  Maria Gonzalez, 40*, Norwalk, CT            43:32    8:42
  102   21  Mitchell Sanders, 58, Norwalk, CT           43:35    8:43
   41   14  Mika Frrechette, 40*, Greenwich, CT         43:54    8:47
   42   15  Amy Zolin, 44*, Greenwich, CT               43:55    8:47
  103   34  Mike Murray, 40, Darien, CT                 43:56    8:47
   43   16  Lisa Daley, 45*, Pelham, NY                 43:59    8:48
   44   17  Moira Snover, 45*, Stamford, CT             44:02    8:48
   45   18  Stephanie Schnabel, 40*, Riverside, CT      44:03    8:48
  104   35  Chris Brush, 40, Greenwich, CT              44:08    8:50
  105    8  Michale Furlong, 21, Norwalk, CT            44:14    8:51
  106   22  Roment Ripkin, 50                           44:18    8:52
  107   36  Charles Otton, 40, Old Greenwich, CT        44:24    8:53
  108   37  Michael Berland, 40, Waccabuc, NY           44:26    8:53
  109   14  George Peabody, 17, Greenwich, CT           44:41    8:56
  110   23  John Carberry, 55, Stamford, CT             44:46    8:57
  111    1  Miles Bastianich, 12, Greenwich, CT         44:48    8:57
  112   24  David Mink, 50, Greenwich, CT               44:50    8:58
  113    2  Drew Schott, 12, Greenwich, CT              44:52    8:58
  114   38  Joshua Schott, 40, Greenwich, CT            44:52    8:58
   46   13  Stephanie Woodward, 36*, Old Greenwich, CT  44:55    8:59
   47   19  Dina Lunder, 40*, Greenwich, CT             44:55    8:59

  115   39  David Pearson, 42, Old Greenwich, CT        45:00    9:00
  116   40  Tony Backos, 42, Greenwich, CT              45:02    9:00
   48   14  Ashling Besgen, 35*, Ridgefield, CT         45:05    9:01
  117   21  Kenneth Goldstein, 38, Cos Cob, CT          45:10    9:02
  118    2  John Gibbons, 70, Old Greenwich, CT         45:21    9:04
   49   15  Maggie Mund, 33*, Greenwich, CT             45:24    9:05
  119   25  Gary Lesowitz, 50, Stamford, CT             45:27    9:05
   50   20  Dawn Bolling, 48*, Norwalk, CT              45:37    9:07
  120    7  Edward Moore III, 60, Greenwich, CT         45:39    9:08
   51   16  Camilla Solari, 30*, Greenwich, CT          45:42    9:08
   52    5  Alicia O'Neill, 53*, New Canaan, CT         45:45    9:09
  121   22  James Cecil, 30, Greenwich, CT              45:51    9:10
  122   15  Nicholas Jayakar, 14, Greenwich, CT         45:51    9:10
   53    6  Jane Sulich, 50*, Riverside, CT             45:52    9:10
  123   26  Frank Gabriele, 52, Ridgefield, CT          45:54    9:11
  124    3  Spencer Plavoukos, 10, Old Greenwich, CT    45:58    9:12
   54   21  Jill Raker, 40*, Greenwich, CT              45:58    9:12
  125   41  Geoffrey Raker, 40, Greenwich, CT           46:06    9:13
   55    9  Payton Somers, 20*, Greenwich, CT           46:06    9:13
  126   42  Nicholas Somers, 40, Greenwich, CT          46:07    9:13
  127   27  John Martin, 51, Port Chester, NY           46:07    9:13
  128   28  Steven Lichtenfield, 50, Mtkiow             46:29    9:18
   56    2  Emily Hunt, 15*, Riverside, CT              46:31    9:18
  129   43  Matt Plavoukos, 40, Old Greenwich, CT       46:32    9:18
  130    4  Ben Kaiser, 10, Cos Cob, CT                 46:34    9:19
   57   17  Megan Collins, 30*, Greenwich, CT           46:35    9:19
   58   22  Nancy Stuebe, 40*, Greenwich, CT            46:36    9:19
  131   44  Uew Kaiser, 40, Cos Cob, CT                 46:36    9:19
   59   23  Vanessa Narkia, 42*, New York, NY           46:43    9:21
  132    9  Jason Henriquez, 20, Greenwich, CT          46:45    9:21
   60   18  Kirstin Michelfelder, 38*, Stamford, CT     46:46    9:21
   61   10  Megan Parker, 26*, Norwalk, CT              46:46    9:21
  133   45  David Shiffman, 40, Rye Brook, NY           46:57    9:23
  134   29  Scott Spiegel, 50, Chappaqua, NY            47:00    9:24
  135   46  Earl Morris, 44, Ridgefield, CT             47:06    9:25
   62   19  Meri Tepper, 30*, Greenwich, CT             47:07    9:25
  136   30  Kieran Curley, 50, Cos Cob, CT              47:17    9:27
   63    3  Sibley Westin, 18*, Riverside, CT           47:29    9:30
   64    2  Rebecca Deubler, 10*, Purchase, NY          47:31    9:30
   65   11  Celina Casado, 29*, Stamford, CT            47:35    9:31
   66   20  Sara Ragab, 35*, Greenwich, CT              47:45    9:33
   67   24  Lisa Alfonzetti, 48*, BrEwster, NY          47:48    9:33
  137   47  Rob Leder, 40, Stamford, CT                 47:49    9:34
   68   21  Caroline Spelman, 36*, Mamaroneck, NY       47:50    9:34
   69   25  Stacey Schott, 40*, Greenwich, CT           47:53    9:34
   70   22  Jennifer Bogardus, 31*, Riverside, CT       47:53    9:35
  138   48  Brian Raney, 40, Port Chester, NY           47:56    9:35
   71   23  Hillary Corbin, 32*, Greenwich, CT          48:05    9:37
   72   26  Bridget McGraw, 43*, Mamaroneck, NY         48:13    9:38
   73   12  Ossi Pennella, 22*, Cos Cob, CT             48:14    9:39
  139    8  Bill Horn, 60, Greenwich, CT                48:17    9:39
  140    3  Marshall Ackerman, 71, Stamford, CT         48:30    9:42
   74   27  Martelle Slabbert, 44*                      48:45    9:45
  141   49  Johan Slabbert, 41                          48:45    9:45
   75   13  Erica Alfonzetti, 20*, BrEwster, NY         48:49    9:46
   76    3  Carly Rutledge, 11*, Darien, CT             48:55    9:47
  142   50  Jeff Rutledge, 40, Darien, CT               48:58    9:47
   77   24  Dina Urso, 30*, Cos Cob, CT                 49:17    9:51
   78   28  Allegra Pigott, 44*, Stamford, CT           49:18    9:51
   79    7  Angela Bozorgmir, 51*, Greenwich, CT        49:24    9:53
  143   23  Nathan Wentworth, 30, New York, NY          49:26    9:53
  144   51  David Feibusch, 45, White Plains, NY        49:36    9:55
   80   29  Janine Thomson, 40*, White Plains, NY       49:42    9:56
   81   25  Patricia McGraw, 35*, Bedford Hills, NY     49:43    9:57
   82   26  Jawanda Awutey, 30*, Mt. Vernon, NY         49:48    9:58
  145   24  Alexander McWhorter, 30, Stamford, CT       49:54    9:59

   83   27  Elizabeth Ceppos, 34*, Port Chester, NY     50:09   10:02
   84   14  Tarah Babcock, 21*, Candor, NY              50:11   10:02
   85   28  Kimberly Daney, 30*, Port Chester, NY       50:12   10:02
   86   29  Miranda Dold, 37*, Port Chester, NY         50:12   10:02
  146    5  Jackson Magann, 11, Greenwich, CT           50:14   10:03
   87   30  Lucy Conrad, 40*, Greenwich, CT             50:15   10:03
   88    8  Ann May, 50*, Lansdale                      50:21   10:04
  147    4  John Cook, 76, Stamford, CT                 50:38   10:08
   89   30  Leah Doran, 30*, Greenwich, CT              50:44   10:09
  148   31  Rodrigo Collada, 50, Riverside, CT          50:47   10:09
   90   31  Mara Steinberg, 41*, Larchmont, NY          50:48   10:10
  149    9  Markus Sttressle, 65, Greenwich, CT         50:59   10:12
  150   10  Eliot Riskin, 60, Riverside, CT             51:18   10:15
   91   31  Andra Neuman, 34*, Greenwich, CT            51:32   10:18
   92    4  Ellie Urdang, 13*, Stamford, CT             51:33   10:19
  151   52  Jeffrey Urdang, 45, Stamford, CT            51:34   10:19
   93   15  Laura Weinberg, 24*, Greenwich, CT          51:47   10:21
  152   11  Roy Tepper, 60, Greenwich, CT               51:47   10:21
  153   25  Matt Yardis, 30, Greenwich, CT              51:56   10:23
   94    9  Debbie McGarrity, 55*, Greenwich, CT        52:12   10:26
   95   32  Johna English, 35*, Stamford, CT            52:28   10:29
  154   53  Russ Kenny, 41, Greenwich, CT               52:30   10:30
   96   33  Deborah McWhorter, 30*, Stamford, CT        52:31   10:30
   97   10  Regina Pica, 51*, Greenwich, CT             53:04   10:37
  155   54  Trent Hamann, 40, Hicksville, NY            53:05   10:37
  156   16  Noah Schott, 14, Greenwich, CT              53:28   10:41
  157    5  Rudi Einhorn, 70, Bethel, CT                53:37   10:43
  158   32  Michael Kellman, 50, Rye Brook, NY          53:43   10:45
  159    6  Tom Harteh, 70, Greenwich, CT               54:16   10:51
  160    7  Neil Dreyer, 70, Stamford, CT               54:24   10:53
   98   34  Mary Brooks, 35*, New York, NY              54:41   10:56
  161   12  Lars Forsberg, 63, Greenwich, CT            54:42   10:56

   99   35  Brooke Farrington, 30*, Rye, NY             55:06   11:01
  162   26  Elliott Neuman, 38, Greenwich, CT           55:33   11:07
  163   33  John Bailey, 50, Riverside, CT              55:43   11:08
  164   34  Jeffrey Peterson, 54, Greenwich, CT         55:56   11:11
  100   32  Anne Cooney, 42*, Greenwich, CT             56:03   11:13
  165   55  Jim Grady, 40, Greenwich, CT                56:12   11:14
  166   35  Rick Malloy, 50, Greenwich, CT              56:24   11:17
  167   27  Jason English, 36, Stamford, CT             56:39   11:20
  101   33  Nora Yanet Parry, 40*, Riverside, CT        56:48   11:22
  168    8  Normal Rognalsen, 70, Greenwich, CT         57:11   11:26
  169   36  Karl Eilers, 59, Danbury, CT                57:17   11:27
  170   56  Mark Abbott, 40, Greenwich, CT              57:20   11:28
  102   36  Eileen O'Connor, 30*, Rye, NY               57:43   11:33
  171   13  Robert Novich, 60, Greenwich, CT            59:33   11:54

  172   37  George Huffman, 50, Shelton, CT           1:00:16   12:03
  173    9  Robert Chen, 74, Greenwich, CT            1:00:33   12:06
  174   10  Grove Stoddard, 70, Fairfield, CT         1:00:35   12:07
  103   16  Katherine Lobalbo, 20*, Cos Cob, CT       1:00:40   12:08
  175   38  Rafael Aparicio, 50, Darien, CT           1:00:48   12:10
  104   37  Amanda Ailleo, 31*, New York, NY          1:00:51   12:10
  176   39  Jeffrey Brooks, 50, Stamford, CT          1:01:32   12:18
  177   11  James Whalen, 70, Ossining, NY            1:01:34   12:19
  178   14  Paul Kalkut, 60, Greenwich, CT            1:01:56   12:23
  105    1  Natalie Schaffer, 69*, Greenwich, CT      1:03:26   12:41
  179   15  Michael Stolzar, 64, Rye Brook, NY               :00

"*" indicates females
5 finishers among Men 9 - 12
16 finishers among Men 13 - 19
9 finishers among Men 20 - 29
27 finishers among Men 30 - 39
56 finishers among Men 40 - 49
39 finishers among Men 50 - 59
15 finishers among Men 60 - 69
11 finishers among Men 70 & Up
3 finishers among Women 9 - 12
4 finishers among Women 13 - 19
16 finishers among Women 20 - 29
37 finishers among Women 30 - 39
33 finishers among Women 40 - 49
10 finishers among Women 50 - 59
1 finishers among Women 60 - 69
179 male finishers
105 female finishers
284 total finishers

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE


Open Men
    1    1  Alejandro Ariza, 22, Brooklyn, NY           27:13    5:26

Open Women
    1    1  Hope Krause, 24, New Canaan, CT             29:39    5:56

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE

Men 9 - 12
  111    1  Miles Bastianich, 12, Greenwich, CT         44:48    8:57
  113    2  Drew Schott, 12, Greenwich, CT              44:52    8:58
  124    3  Spencer Plavoukos, 10, Old Greenwich, CT    45:58    9:12
  130    4  Ben Kaiser, 10, Cos Cob, CT                 46:34    9:19
  146    5  Jackson Magann, 11, Greenwich, CT           50:14   10:03

Men 13 - 19
    2    1  Peter Geithner, 18, Larchmont, NY           27:20    5:28
    8    2  John Sulich, 16, Riverside, CT              30:57    6:11
    9    3  Andrew Jarombek, 17, Riverside, CT          31:20    6:16
   12    4  Spencer Helmrich, 16, Greenwich, CT         32:50    6:34
   22    5  William Peisch, 18, Greenwich, CT           34:29    6:54

Men 20 - 29
    4    1  James Grasso, 20, Old Greenwich, CT         29:17    5:51
   10    2  Nicholas Sykes, 20, New Canaan, CT          32:00    6:24
   20    3  Stefan Fraumdorfer, 29, Fishkill, NY        34:10    6:50
   34    4  Chris Tingue, 26, Norwalk, CT               36:01    7:12
   36    5  Ricky Bourke, 20, Greenwich, CT             36:16    7:15

Men 30 - 39
    5    1  Felipe Garcia, 30, Brooklyn, NY             29:31    5:54
    7    2  Peter Kapp, 37, Greenwich, CT               30:43    6:09
   24    3  John Tarantino, 30, Cos Cob, CT             34:37    6:55
   26    4  Ashley Honey, 30, Greenwich, CT             34:47    6:57
   30    5  Matt Yardis, 30, Greenwich, CT              35:30    7:06

Men 40 - 49
    3    1  Anatolie Vartosu, 40, Stamford, CT          29:11    5:50
    6    2  Mark Lingle, 45, Stamford, CT               30:18    6:04
   11    3  Mike Horgan, 40, Old Greenwich, CT          32:17    6:27
   13    4  Tomas Bok, 43, Somerville, MA               33:00    6:36
   16    5  Rodney Cutler, 45, Mamaroneck, NY           33:36    6:43

Men 50 - 59
   14    1  Ken Clisham, 50, Greenwich, CT              33:25    6:41
   15    2  Kevin Markowski, 54, Middletown, CT         33:26    6:41
   21    3  Oliver Nicaise, 50, Hamden, CT              34:19    6:52
   25    4  Steve Pyle, 53, Riverside, CT               34:42    6:56
   27    5  Bill Hunter, 50, Fairfield, CT              35:13    7:02

Men 60 - 69
   31    1  John Krasniewicz, 61, Old Greenwich, CT     35:40    7:08
   39    2  Terry Betteridge, 60, Greenwich, CT         36:21    7:16
   44    3  Ron Rembaum, 60, Old Greenwich, CT          36:49    7:22
   52    4  Rob Fryer, 65, New Canaan, CT               37:36    7:31
   90    5  David Elliot, 60, Greenwich, CT             42:00    8:24

Men 70 & Up
   88    1  Donald Davis, 70, Port Chester, NY          41:56    8:23
  118    2  John Gibbons, 70, Old Greenwich, CT         45:21    9:04
  140    3  Marshall Ackerman, 71, Stamford, CT         48:30    9:42
  147    4  John Cook, 76, Stamford, CT                 50:38   10:08
  157    5  Rudi Einhorn, 70, Bethel, CT                53:37   10:43

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE

Women 9 - 12
   16    1  Taylor Morris, 11, Greenwich, CT            38:25    7:41
   64    2  Rebecca Deubler, 10, Purchase, NY           47:31    9:30
   76    3  Carly Rutledge, 11, Darien, CT              48:55    9:47

Women 13 - 19
   19    1  Lauren Rutledge, 13, Darien, CT             39:27    7:53
   56    2  Emily Hunt, 15, Riverside, CT               46:31    9:18
   63    3  Sibley Westin, 18, Riverside, CT            47:29    9:30
   92    4  Ellie Urdang, 13, Stamford, CT              51:33   10:19

Women 20 - 29
    2    1  Katie Bottini, 25, Wilton, CT               31:24    6:17
   11    2  Nicole Alcantara, 20, Greenwich, CT         37:29    7:30
   13    3  Lauren Parry, 26, Norwalk, CT               37:43    7:32
   26    4  Leah Mink, 20, Greenwich, CT                41:05    8:13
   28    5  Hannah Walker, 23, Stamford, CT             41:39    8:20

Women 30 - 39
    3    1  Carolyn Pastel, 30, Greenwich, CT           33:42    6:44
    4    2  Shana Decsi, 35, Darien, CT                 33:58    6:47
    7    3  Karen Frum, 30, Larchmont, NY               35:11    7:02
   10    4  Emily Shelley, 30, Greenwich, CT            36:46    7:21
   14    5  Kelwin Conroy, 30, Cambridge, MA            38:03    7:37

Women 40 - 49
    5    1  Kim Chalfin, 41, Nanuet, NY                 33:58    6:48
    6    2  Dawn Marinaccio, 40, Old Greenwich, CT      35:05    7:01
    8    3  Katharina Lewis, 40, Greenwich, CT          35:44    7:09
   12    4  Loretta Dahnke, 46, Greenwich, CT           37:41    7:32
   17    5  Paula Scaminaci, 46, Cos Cob, CT            38:45    7:45

Women 50 - 59
    9    1  Emmy Stocker, 50, Cos Cob, CT               35:55    7:11
   24    2  Sarah Arnold-Rosetti, 54, Stamford, CT      40:49    8:10
   31    3  Sally Van Leeuwen, 54, Cos Cob, CT          42:20    8:28
   37    4  Patricia Brown, 55, Malverne, NY            42:59    8:36
   52    5  Alicia O'Neill, 53, New Canaan, CT          45:45    9:09

Women 60 - 69
  105    1  Natalie Schaffer, 69, Greenwich, CT       1:03:26   12:41

KIDS RACE RESULTS

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE

    1       Kyle Raker, 10, Greenwich, CT               2:58    5:54
    1       Chris Dunn, 11*, Greenwich, CT              2:59    5:57

    2    1  Sarah Callahan, 12*, Greenwich, CT          3:05    6:08
    3    2  Grace Fahey, 11*                            3:08    6:14
    4    3  Maeve Snover, 11*, Stamford, CT             3:09    6:17
    5    4  Kayla Curtin, 10*, Hawthorne, NY            3:10    6:20
    6    5  Allison Breg, 10*, Old Greenwich, CT        3:13    6:25
    7    1  Sabine Nix, 14*                             3:18    6:35
    8    6  Carlyn Marinaccio, 12*, Old Greenwich, CT   3:19    6:36
    9    7  Miyu Makino, 12*, Old Greenwich, CT         3:22    6:44
   10    8  Ainsley Hoemann, 9*, Rye Brook, NY          3:22    6:44
   11    9  Patricia Curtin, 10*, Hawthorne, NY         3:23    6:45
    2    1  Tristan Morris, 10, Greenwich, CT           3:28    6:56
   12   10  Katie Brush, 11*, Greenwich, CT             3:29    6:57
   13   11  Heidi Jacobson, 10*, Greenwich, CT          3:30    6:59

    3    2  Elijah Roth, 9, Stamford, CT                3:36    7:11
    4    3  John Callahan, 10, Greenwich, CT            3:36    7:12
   14   12  Elodie Nix, 10*                             3:38    7:15
    5    4  Chris Murray, 9, Darien, CT                 3:50    7:40
   15   13  Laura Knapp, 10*                            3:57    7:52
   16   14  Summer Shen, 10*, Stamford, CT              3:57    7:53

   17   15  Hope Murray, 9*, Darien, CT                 4:08    8:15
   18   16  Charlotte Grady, 9*                         4:09    8:17
   19   17  Lily Grady, 11*                             4:14    8:27

"*" indicates females
4 finishers among Men 9 - 12
17 finishers among Women 9 - 12
1 finishers among Women 13 - 19
5 male finishers
19 female finishers
24 total finishers

        CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                  TIME    PACE

    1       Megan Lynch, 8*                             3:08    6:16
    1       Peter Kap, 8                                3:18    6:36
    2    1  William Baxter, 10, Greenwich, CT           3:23    6:44
    3    1  Reece Dorfman, 8, Rye, NY                   3:26    6:52

    2    1  Carla Curtin, 8*, Hawthorne, NY             3:35    7:10
    4    2  Will Whalen, 7, Rye, NY                     3:36    7:10
    5    3  Anders Hoemann, 7, Rye Brook, NY            3:41    7:21
    6    4  Ryan Brush, 8, Greenwich, CT                3:46    7:30
    3    2  Madison Chalfin, 7*, Nanuet, NY             3:59    7:58

    7    5  Kieran Raker, 6, Greenwich, CT              4:06    8:11
    8    6  Eddie Muller, 7                             4:08    8:16
    4    3  Charlotte Earhardt, 8*                      4:10    8:19
    9    2  Payton Shen, 10, Stamford, CT               4:12    8:23
   10    7  Wesley Zolin, 7                             4:20    8:39
   11    8  T J. Farley, 8                              4:21    8:41
   12    3  George Hansten Solari, 10, Greenwich, CT    4:21    8:42
   13    9  Kurt Stube, 7                               4:25    8:49
   14   10  Josh Lunder, 4, Greenwich, CT               4:28    8:55

    5    4  Charlotte Pastel, 5*, Greenwich, CT         4:32    9:03
   15   11  Charlie Zolin, 7                            4:33    9:05
    6    5  Madi Kieler, 7*                             4:36    9:11
    7    6  Elizabeth Lee, 7*, Greenwich, CT            4:36    9:11
    8    7  Leah Woodward, 6*                           4:40    9:20
    9    8  Ines Nic, 7*                                4:47    9:33
   16   12  Henry Gampert, 6                            4:47    9:34
   10    9  Jaina Gonzalez, 5*, Greenwich, CT           4:48    9:35
   11   10  Kenzie Grady, 7*                            4:49    9:37
   17   13  Alex Stube, 6                               4:50    9:38
   18   14  Dane Ragab, 7, Greenwich, CT                4:50    9:39
   19   15  Bruce Lunder, 6, Greenwich, CT              4:55    9:48
   20   16  Seth Dorfman, 6, Rye, NY                    5:00    9:59

   21   17  Chris Marinaccio, 4, Old Greenwich, CT      5:05   10:10
   22    4  Ryan Baxter, 10, Greenwich, CT              5:11   10:20
   12   11  Jordan Grady, 5*                            5:12   10:23
   13   12  Indis Smith, 6*                             5:17   10:32
   23   18  Lukas Keier, 4                              5:17   10:33

   14   13  Kate Friedman, 6*                           5:32   11:02
   15   14  Kristy Keil, 5*                             5:36   11:12
   16    1  Annetta Solari, 10*, Greenwich, CT          5:48   11:36
   24   19  Belur Amogin, 5                             5:54   11:47
   25   20  Miguel Dominguez, 5                         5:55   11:49
   17   15  Keematha Seemans, 4*                        5:56   11:52
   26   21  Stephen Cecil, 4, Greenwich, CT             5:59   11:57

18   16  Josie Friedman, 3*                          6:02   12:03

27    1  Jackson Pastel, 30, Greenwich, CT           6:37   13:13

"*" indicates females
21 finishers among Men 8 & Under
4 finishers among Men 9 - 12
1 finishers among Men 30 - 39
16 finishers among Women 8 & Under
1 finishers among Women 9 - 12
27 male finishers
18 female finishers
45 total finishers


BACK TO RESULTS INDEX PAGE

 

.2012 Yardis Brothers, Inc. All rights reserved

Threads & Treads
17 East Putnam Avenue
Greenwich, CT. 06830
203-661-0142
mickeyyardis@yahoo.com

Webmaster: Mark Edwards