Welcome To Threads And Treads!

In Cooperation With The Greenwich Department of Parks & Recreation

tt_sponsor.gif (17449 bytes)
BMW GREENWICH CUP 2006

Presented by
Greenwich Time

2006_yardisphoto_white.gif (5801 bytes)

BMW JINGLE BELL JOG 2006 RESULTS

Jingle Bell Jog

3 miles , Greenwich, CT
December 10, 2006

Warm (40), sunny, dry.


MEN'S WINNER: Pedro Espinosa - 15:52
WOMEN'S WINNER: Brooke Garden - 18:47

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance 
of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, 
add your gender place to that of the first finisher of the opposite gender 
ahead of you.
      CLASS  
PLACE  PLACE               FINISHER                TIME    PACE

    1           Pedro Espinosa, 23, Freehold, NJ            15:52    5:17
    2    1  JrM Ryan Hopkins, 16, Greenwich, CT             15:58    5:19
    3    1  M30 Pete Modaferi, 30, New City, NY             16:40    5:33
    4    1  M40 George Buchanan, 48, Shelton, CT            16:48    5:36
    5    1  M20 Jeff Watson, 25, Stamford, CT               17:00    5:40
    6    2  JrM Alex Jamar, 16, Darien, CT                  17:51    5:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

    7    2  M40 John Schwartz, 43, Ridgefield, CT           18:36    6:12
    8    2  M30 Fujii Kiyoshi, 39, Greenwich, CT            18:46    6:15
    1           Brooke Garden, 39*, Greenwich, CT           18:47    6:16
    9    3  M30 Craig Lawrence, 36, Cos Cob, CT             18:55    6:18
   10    3  M40 Peter Wietfeldt, 41, New Canaan, CT         18:56    6:19
   11    4  M40 Martin Avidan, 49, Rye, NY                  19:14    6:25
   12    2  M20 Ross Armstrong, 24, Poundridge, NY          19:30    6:30
   13    5  M40 Louis Csak, 40, Greenwich, CT               19:34    6:31
   14    6  M40 Bradley Browne, 40, Greenwich, CT           19:47    6:35
   15    1  M50 Scott Harrison, 52, Darien, CT              19:56    6:38
   16    3  M20 Jon Skaalen, 29, Greenwich, CT              19:57    6:39
    2    1  W50 Sharon Vos, 52*, Riverside, CT              20:00    6:40
   17    4  M20 John Lodeto, 22                             20:05    6:41
   18    4  M30 Gregory Lange, 39, Greenwich, CT            20:09    6:43
   19    5  M30 Marc Ferland, 32, Greenwich, CT             20:10    6:43
   20    1  M60 Ron Rembaum, 60, Old Greenwich, CT          20:12    6:44
   21    6  M30 Aaltdnen Seppo, 32, Old Greenwich, CT       20:14    6:44
   22    5  M20 Nick Logan, 25, Lewisboro, NY               20:30    6:50
   23    7  M30 William Martinez, 37, North Salem, CT       20:35    6:51
   24    2  M50 Dana O'Brien, 50, Riverside, CT             20:38    6:52
    3    1  W30 Erin Withstandley, 36*, Greenwich, CT       20:51    6:57
   25    8  M30 David Phillips, 33                          20:52    6:57
    4    1  W20 Alex Crowe, 23*, White Plains, NY           20:54    6:58
    5    1  W40 Darcy Hughes, 44*, Greenwich, CT            20:55    6:58
   26    6  M20 Irwin Sanchez, 27, Mamaroneck, NY           20:56    6:59
    6    2  W50 DaNa Clark, 53*, Stamford, CT               20:57    6:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

    7    2  W20 Anna Lisa Derrien, 22*, Jackson Hts , NY    21:02    7:01
   27    9  M30 Sebastian Elliot, 35, Greenwich, CT         21:08    7:02
   28    7  M40 Wayne Osborne, 46, Stamford, CT             21:13    7:04
   29    8  M40 Ray Simon, 46, Greenwich, CT                21:13    7:04
   30    9  M40 Charles Vaccaro, 44, Patterson, NY          21:14    7:05
   31   10  M40 John Sweat, 43, Redding, CT                 21:15    7:05
   32    7  M20 John Testa, 24                              21:16    7:05
   33    8  M20 Sean Dowling, 28, Old Greenwich, CT         21:21    7:07
   34    3  M50 Vahan Janjigian, 50, Rye Brook, NY          21:24    7:08
    8    2  W30 Ted Seides, 36*, Riverside, CT              21:25    7:08
   35   11  M40 James Coffen, 42, Harrison, NY              21:26    7:09
   36   12  M40 Vincent Sabia, 44, Greenwich, CT            21:28    7:09
   37   13  M40 Keith Pagnani, 42, Rye, NY                  21:30    7:10
   38   14  M40 Langley John, 43, Cos Cob, CT               21:32    7:10
   39    3  JrM Chris Ghaffari, 16, Riverside, CT           21:36    7:12
    9    3  W20 Anna Pyskaty, 25*, Greenwich, CT            21:43    7:14
   10    2  W40 Maria Vlasak, 40*, Stamford, CT             21:49    7:16
   40   15  M40 Mark Pennington, 44, Greenwich, CT          21:50    7:17
   11    4  W20 Marisa Vandeveldt, 28*, Greenwich, CT       21:57    7:19
   41   16  M40 John Colbert, 45, Old Greenwich, CT         22:02    7:20
   12    3  W50 Francoise Levinson, 53*, Greenwich, CT      22:09    7:23
   42   17  M40 Joe Pastore, 44                             22:16    7:25
   43   18  M40 Greg Price, 41, Stamford, CT                22:22    7:27
   44    9  M20 Chrissy Hazelton, 28, Port Chester, NY      22:27    7:29
   45   19  M40 Ed Garden, 45, Greenwich, CT                22:30    7:30
   46   20  M40 Joe Keeney, 45, Greenwich, CT               22:33    7:31
   47   10  M20 Bryan Roberts, 26, Purchase, NY             22:34    7:31
   13    3  W40 Sarah Arnold-Rosetti, 48*, Stamford, CT     22:37    7:32
   48   10  M30 Bill Judice, 39, Riverside, CT              22:38    7:33
   49   11  M30 Ben Madden, 38, Greenwich, CT               22:39    7:33
   14    3  W30 Heather Roseberry, 30*, Rye Brook, NY       22:44    7:34
   50    4  M50 John Krasniewicz, 55, Old Greenwich, CT     22:47    7:35
   51   12  M30 Rich Dell'aquila, 30, Stamford, CT          22:48    7:36
   52   13  M30 Michael Johnson, 39, Greenwich, CT          22:50    7:37
   53   14  M30 ? Streichler, 39, Greenwich, CT             22:53    7:38
   54    4  JrM Ben Langley, 9, Greenwich, CT               22:54    7:38
   55   11  M20 Jeffrey Hannigan, 25, Cos Cob, CT           22:56    7:38
   15    1  JrW Elizabeth Reville, 14*, Stamford, CT        22:58    7:39
   56    5  JrM Ryan Porricoli, 9, Pelham, NY               22:59    7:39
   57   21  M40 Stephen Porricolo, 43, Pelham, NY           23:01    7:40
   58    6  JrM Matthew Spatafore, 13, Katonah, NY          23:02    7:40
   59   15  M30 Stuart Weitzman, 33, Bedford Hills, NY      23:03    7:41
   16    4  W40 Sandy Sparks, 43*, Greenwich, CT            23:06    7:42
   60    2  M60 Bob Golblatt, 66, New Canaan, CT            23:07    7:42
   61   16  M30 Michael Butz, 35, Riverside, CT             23:09    7:43
   62   22  M40 Zach Horne, 44, Bethel, CT                  23:21    7:47
   63   23  M40 Stephen Salzer, 43, Greenwich, CT           23:25    7:48
   17    2  JrW Emma Porricolo, 12*, Pelham, NY             23:25    7:48
   18    5  W40 Katha Diddel-Warren, 45*, Greenwich, CT     23:26    7:48
   19    4  W50 Laura Parisi, 51*, Old Greenwich, CT        23:26    7:49
   20    6  W40 Robin London, 43*, White Plains, NY         23:27    7:49
   21    7  W40 Michael Leopold, 48*, Scarsdale, NY         23:28    7:49
   22    4  W30 Emily Locher, 31*, Greenwich, CT            23:29    7:49
   64   12  M20 Bill Bahr, 29, Stamford, CT                 23:30    7:50
   23    3  JrW Tessa Dikkers, 12*, Pelham, NY              23:31    7:50
   24    5  W20 Sarah Bardin, 27*, Greenwich, CT            23:34    7:51
   65   17  M30 Steve McLeod, 36, Greenwich, CT             23:35    7:52
   25    8  W40 Elizabeth Handler, 40*, New Rochelle, CT    23:37    7:52
   66   18  M30 Rob Walton, 31, Greenwich, CT               23:38    7:53
   26    6  W20 Heather Taromino, 26*, Brewster, NY         23:40    7:53
   67    7  JrM Daniel Scutzman, 16, Greenwich, CT          23:46    7:55
   68   24  M40 Bill Hellissey, 44                          23:48    7:56
   69   13  M20 Steve Conroy, 22                            23:49    7:56
   70   25  M40 Gary Starr, 45, Rye Brook, NY               23:50    7:57
   71    5  M50 Daniel Assuma, 54, Somers, NY               23:51    7:57
   72   26  M40 Patrick LeBreton, 43, Greenwich, CT         23:56    7:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   73    6  M50 David Elliot, 58, Greenwich, CT             24:02    8:01
   74   19  M30 Dan Conroy, 33                              24:03    8:01
   75   27  M40 Craig Botrill, 44, Nyack, NY                24:08    8:03
   76    7  M50 Ernie Spatafore, 51, Katonah, NY            24:10    8:03
   27    5  W30 Jocelyn Wietfeldt, 38*, New Canaan, CT      24:15    8:05
   77   20  M30 Diego Dalan, 33, Fairfield, CT              24:18    8:06
   28    6  W30 Yvette Anyeung, 37*, New York, NY           24:20    8:06
   78    3  M60 Watt White, 67, Stamford, CT                24:21    8:07
   29    7  W30 Sheila Lieweher, 31*, New Rochelle, NY      24:25    8:08
   79    8  M50 Linda Putman, 53, Greenwich, CT             24:27    8:09
   30    9  W40 Alicia Scott, 42*, Rye, NY                  24:28    8:09
   31    8  W30 Andrea Fortino, 34*, Katonah, NY            24:30    8:10
   80   21  M30 Chris Smolky, 31, Greenwich, CT             24:31    8:10
   32    9  W30 Kara Whelan, 30*, South Salem, NY           24:33    8:11
   81    9  M50 Michael Berandino, 54, Katonah, NY          24:37    8:12
   82   28  M40 David Posner, 44, Pleasantville, NY         24:38    8:13
   33    7  W20 Shannon Miller, 26*, Greenwich, CT          24:39    8:13
   83   22  M30 Chris Brush, 38, Cos Cob, CT                24:44    8:14
   84    8  JrM Thomas Porricoli, 11, Pelham, NY            24:51    8:17
   85    4  M60 John Gibbons, 64, Old Greenwich, CT         24:53    8:18
   34   10  W30 Bonnie Roberts, 36*, Riverside, CT          24:54    8:18
   86   29  M40 Richard Caiola, 47, Katonah, NY             24:56    8:18
   87    9  JrM Tom Lincoln, 14, Irvington, NY              24:57    8:19
   35    8  W20 Missy Arcidiacono, 29*, Pleasantville, NY   25:03    8:21
   36    4  JrW Mary Fields, 12*, Greenwich, CT             25:07    8:22
   37   11  W30 Carla Samardzija, 30*, Old Greenwich, CT    25:16    8:25
   88   10  M50 John Bailey, 53, Riverside, CT              25:19    8:26
   38   10  W40 Marie Calo, 47*, Katonah, NY                25:21    8:27
   39   11  W40 Ruth Littman, 42*, Goldens Bridge, NY       25:26    8:28
   89   23  M30 Larry Demaria, 31, Greenwich, CT            25:29    8:29
   90   11  M50 Joost Vos, 53, Riverside, CT                25:31    8:30
   91   12  M50 Ed Dorian, 55                               25:33    8:31
   92   13  M50 John Shulman, 55, Cos Cob, CT               25:34    8:31
   93   14  M50 Joseph Friedman, 53, Waccabuc, NY           25:36    8:32
   40    5  JrW Carly Downs, 13*, Greenwich, CT             25:37    8:32
   94   10  JrM Kevin Downs, 11, Greenwich, CT              25:39    8:33
   95   30  M40 Sondra Schneider, 49, Greenwich, CT         25:41    8:33
   96    1  M70 John Cook, 71, Stamford, CT                 26:00    8:40
   97   15  M50 Bill Horn, 58, Greenwich, CT                26:01    8:40
   41   12  W40 Barb Amen, 46*, Cos Cob, CT                 26:02    8:41
   98   31  M40 Tom Murphy, 48, Greenwich, CT               26:03    8:41
   99   14  M20 Norbert Rerides, 22                         26:04    8:41
   42    6  JrW Joanna Wheeler, 16*, Tarrytown, NY          26:05    8:42
   43   12  W30 Sarah Burdett, 36*, Greenwich, CT           26:08    8:42
  100   11  JrM Ford Nolan, 11, Old Greenwich, CT           26:09    8:43
  101   16  M50 Ed Nolan, 54, Old Greenwich, CT             26:10    8:43
  102   24  M30 Charlie Lynch, 39, Greenwich, CT            26:12    8:44
   44   13  W30 Kristen Mullen, 37*, Greenwich, CT          26:19    8:46
  103   32  M40 Eric Handler, 42, New Rochelle, CT          26:21    8:47
   45    7  JrW Maggie Moskowitz, 17*, Greenwich, CT        26:26    8:49
  104   15  M20 Jeff Hladky, 27, Greenwich, CT              26:28    8:49
  105   12  JrM Max Zim, 11, Cos Cob, CT                    26:29    8:50
   46    9  W20 Sarah Coulam, 23*, New York, NY             26:36    8:52
   47   10  W20 Rebecca Goldberg, 23*, Larchmont, CT        26:39    8:53
   48   13  W40 Diane Gordan, 43*, Greenwich, CT            26:49    8:56
  106   33  M40 Bruce Terry, 48, Greenwich, CT              26:50    8:57
  107   25  M30 Lawton Carrescia, 31, Greenwich, CT         26:51    8:57
   49   11  W20 Jacquelyn Deppe, 22*                        26:58    8:59
  108   17  M50 Richard Nassisi, 56, Nyack, NY              26:59    8:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  109   13  JrM Kiernan Pagnani, 10, Rye, NY                27:00    9:00
   50   14  W40 Katy Pagnani, 42*, Rye, NY                  27:08    9:02
  110   26  M30 Damien Whelan, 34, South Salem, NY          27:16    9:05
  111   18  M50 Mark Sutton, 51, Greenwich, CT              27:19    9:06
  112   19  M50 Mike Petell, 54, Greenwich, CT              27:20    9:07
  113   27  M30 Mike Paige, 36, Redding, CT                 27:24    9:08
   51   15  W40 Susan Calderon, 44*, Greenwich, CT          27:31    9:10
  114   34  M40 Paul Zajkowski, 41, Darien, CT              27:32    9:11
   52   14  W30 Julie Thurmes, 36*, Greenwich, CT           27:33    9:11
   53   16  W40 Jacquelyn Davis, 44*, Stamford, CT          27:34    9:11
  115   14  JrM Alex Kellman, 13, Greenwich, CT             27:35    9:11
   54   12  W20 Diana Delfino, 26*, Larchmont, NY           27:35    9:12
   55   17  W40 Chris Delfino, 40*, Rye, NY                 27:36    9:12
   56   18  W40 Annie Beguinstain, 43*, Port Chester, NY    27:36    9:12
   57   19  W40 Angela Pless, 46*, Greenwich, CT            27:37    9:12
  116   35  M40 Paul Pless, 48, Greenwich, CT               27:37    9:12
   58    1  W60 Sonja Derrien, 60*, Jackson Hts , NY        27:38    9:12
  117   16  M20 Adam Siedman, 25, Seneca Falls, NY          27:39    9:13
  118   36  M40 Michael Kellman, 45, Greenwich, CT          27:39    9:13
   59    5  W50 Kathleen Mullins, 55*, Greenwich, CT        27:40    9:13
  119   20  M50 Steve Burns, 51, Darien, CT                 27:41    9:13
   60   15  W30 Joy Delisle, 35*, Greenwich, CT             27:41    9:14
   61   20  W40 Angela Swift, 43*, Greenwich, CT            27:45    9:15
  120   37  M40 Steven Swift, 44, Greenwich, CT             27:46    9:15
  121   28  M30 Eric Bliscke, 33, Portchester, NY           27:48    9:16
  122   17  M20 Tom Frawley, 22                             27:50    9:16
  123   21  M50 Art Frevola, 50, Scarsdale, NY              27:51    9:17
   62    6  W50 Diane Cavanaugh, 50*, Scarborough, NY       27:57    9:19
   63   16  W30 Maryann Maguire, 37*, Tarrytown, NY         27:58    9:19
  124   38  M40 Mark Melsenti, 49, Stamford, CT             28:17    9:26
  125   22  M50 Tom Block, 58, Riverside, CT                28:21    9:27
   64   17  W30 Michelle Kemling, 36*, Stamford, CT         28:23    9:27
   65   18  W30 Kristin Custar, 33*                         28:30    9:30
   66    7  W50 Beverly Destefano, 51*, Stamford, CT        28:31    9:30
   67   19  W30 Alexis Abernathy, 37*, Greenwich, CT        28:32    9:30
   68    8  W50 Terly Elliot, 51*, Greenwich, CT            28:33    9:31
   69    9  W50 Cathy Ranieri, 55*, Old Greenwich, CT       28:34    9:31
  126           #388                                        28:35    9:32
   70   13  W20 Alexandra Ranieri, 23*, Old Greenwich, CT   28:36    9:32
   71   14  W20 Kristen Hannigan, 27*, Cos Cob, CT          28:37    9:32
   72   10  W50 Beth Jensen, 53*, New Canaan, CT            28:38    9:33
   73   20  W30 Rosemary Froehlich, 39*, Greenwich, CT      28:39    9:33
   74   11  W50 Alice Miller, 55*, Larchmont, NY            28:41    9:33
   75   21  W40 Mieke Dikkers, 48*, Pelham, NY              28:41    9:34
   76   22  W40 Maura Porricolo, 43*, Pelham, NY            28:42    9:34
   77   15  W20 Laura Cook, 29*, Stamford, CT               28:44    9:34
  127   18  M20 Andy Cook, 29, Stamford, CT                 28:47    9:36
  128   19  M20 Craig Jones, 27, Cos Cob, CT                28:49    9:36
   78   23  W40 Lillian Knoeller, 46*, Katonah, NY          28:50    9:37
   79   24  W40 Susie Danziger, 44*, Bedford, NY            28:51    9:37
   80    8  JrW Lainie Soler, 11*, Greenwich, CT            28:56    9:38
  129   39  M40 Stephen Soler, 46, Greenwich, CT            29:02    9:40
  130   15  JrM Cameron Kelley, 11                          29:03    9:41
  131   29  M30 Max Wasilko, 34, Greenwich, CT              29:05    9:41
  132   30  M30 Douglas McDowell, 32, Greenwich, CT         29:07    9:42
  133   40  M40 David Schutzman, 45, Greenwich, CT          29:08    9:43
   81   25  W40 Dana Adams, 43*, Greenwich, CT              29:09    9:43
   82   16  W20 Amy McDowell, 28*, Greenwich, CT            29:12    9:44
  134   16  JrM Brian Schutzman, 13, Greenwich, CT          29:16    9:45
  135   23  M50 Dan Morley, 54, Greenwich, CT               29:30    9:50
   83   26  W40 Marie Ferguson, 43*, Pound Ridge, NY        29:37    9:52
   84   27  W40 Rachel Alfrande, 44*                        29:38    9:52
  136    2  M70 Georges Derrien, 70, Jackson Hts , NY       29:39    9:53
   85   21  W30 Emma Hanratty, 30*, Rye, NY                 29:42    9:54
   86   17  W20 Meredith Mischner, 27*, New York, NY        29:43    9:54
   87   12  W50 Linda Ritch, 55*, Greenwich, CT             29:49    9:56
   88   18  W20 Ellie Skaalen, 26*, Greenwich, CT           29:57    9:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  137   41  M40 Mark Hausen, 49, Scarsdale, NY              30:02   10:00
   89   13  W50 Jane Jarrow, 56*, Bloomfield, CT            30:02   10:01
   90   22  W30 Rachel Simon, 38*, Rye Brook, NY            30:03   10:01
   91   23  W30 Nancy Kansler, 38*, Rye Brook, NY           30:04   10:01
   92   24  W30 Katie Signer, 36*, Greenwich, CT            30:05   10:02
   93   25  W30 Phoebe Kaylor, 38*, Greenwich, CT           30:10   10:03
   94   19  W20 Erin Harrigan, 27*, Bedford, NY             30:11   10:04
   95   20  W20 Demi Wasilko, 29*, Greenwich, CT            30:12   10:04
   96   26  W30 Kim Gilsenan, 36*, Greenwich, CT            30:13   10:04
   97   27  W30 Wendy Mount, 38*, Fairfield, CT             30:14   10:04
  138   31  M30 John Hanratty, 32, Rye, NY                  30:14   10:05
   98    9  JrW Rachel Isaac, 13*, Briarcliff Manor, NY     30:15   10:05
   99   10  JrW Shannon Louie, 13*, Briarcliff Manor, NY    30:15   10:05
  100   11  JrW Tess Cavanaugh, 11*, Scarborough, NY        30:15   10:05
  139   17  JrM Harrison Isaac, 8, Briarcliff Manor, NY     30:22   10:07
  140   42  M40 David Isaac, 44, Briarcliff Manor, NY       30:24   10:08
  101   12  JrW Katie Maguire, 11*, Tarrytown, NY           30:26   10:09
  102   28  W30 Christine Lulla, 39*, New Canaan, CT        30:30   10:10
  141   43  M40 Steve Lulla, 45, New Canaan, CT             30:32   10:11
  103   14  W50 Godelieve Van Thiel, 58*, Riverside, CT     30:40   10:13
  142   18  JrM Max Zim, 11, Cos Cob, CT                    31:03   10:21
  143   19  JrM Alex Zim, 9, Cos Cob, CT                    31:05   10:22
  104   21  W20 Veronica Carosella, 28*, Stamford, CT       31:07   10:22
  144   32  M30 Frank DeFrancesco, 31, Stamford, CT         31:21   10:27
  105   29  W30 Christian Kirchgaessner, 37*, Rye Brook, NY 31:22   10:27
  106   13  JrW Meg Lincoln, 14*, Irvington, NY             31:30   10:30
  107   28  W40 Raymond Romano, 47*, Kearny, NJ             31:30   10:30
  108   29  W40 Marie Krasniewicz, 47*, Old Greenwich, CT   31:31   10:30
  109   30  W30 Christie Tully, 31*, Norwalk, CT            31:35   10:32
  110   31  W30 Colleen Kelly, 34*, New City, NY            31:36   10:32
  145   33  M30 Christopher Girard, 35, Greenwich, CT       31:38   10:32
  111   14  JrW Alivia Demaria, 12*, Scotch Plains, NJ      31:41   10:33
  112   32  W30 Allison Butz, 33*, Scotch Plains, NJ        31:42   10:34
  113   30  W40 Cecelia Dempsey, 46*, Rye, NY               31:42   10:34
  114   31  W40 Caryn Defilippo, 49*, Rye, NY               31:43   10:34
  115   33  W30 Christy Girard, 34*, Greenwich, CT          31:44   10:34
  146   20  JrM Kimberly Nania, 15, Greenwich, CT           31:45   10:35
  116   34  W30 Franziska Kirchgaessner, 34*, New Rochelle, NY
                                                              32:04   10:41
  117   22  W20 Alexandra Carlson, 26*, Stamford, CT        32:14   10:44
  118   15  W50 Kathy Hammel, 54*, Darien, CT               32:25   10:48
  147   34  M30 Josh Broitman, 38, Rye Brook, NY            32:27   10:49
  148   21  JrM Jimmy Agresta, 10, Cos Cob, CT              32:32   10:50
  149   35  M30 Eric Ferraris, 30, Greenwich, CT            32:33   10:51
  119   23  W20 Robin Yusko, 28*, Greenwich, CT             32:39   10:53
  120    2  W60 Anne Hartigan, 65*, Pound Ridge, NY         32:41   10:53
  150    5  M60 Michael Walsh, 60, Greenwich, CT            32:42   10:54
  121   24  W20 Claire Walsh, 22*, Greenwich, CT            32:44   10:54
  151   36  M30 Rob Maffei, 38, Larchmont, NY               32:49   10:56
  122   16  W50 Kathleen Millard, 53*, Greenwich, CT        32:50   10:57
  152   20  M20 Mark Hinlicky, 22                           32:51   10:57
  153   37  M30 Andrew Coviello, 35, Greenwich, CT          32:52   10:57
  154   38  M30 Mark Tully, 31, Norwalk, CT                 32:53   10:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  123   25  W20 Missy McKenzie, 29*, Greenwich, CT          33:08   11:03
  155   39  M30 Douglas Conrod, 36, Greenwich, CT           33:10   11:03
  156    3  M70 Hugh Bown, 75, Riverside, CT                33:16   11:05
  157   21  M20 Will Mischner, 24, New York, NY             33:27   11:09
  124   26  W20 Jessica Tzerman, 25*, New York, NY          33:28   11:09
  125   15  JrW Clare Simon, 13*, Greenwich, CT             33:31   11:10
  126   16  JrW Grace Murphy, 14*, Greenwich, CT            33:39   11:13
  158   24  M50 William Wheeler, 57, Tarrytown, NY          33:54   11:18
  127   17  W50 Donna Gaudioso-Zeale, 52*, Greenwich, CT    33:56   11:18
  128   27  W20 Lindsay Guerra, 26*, Greenwich, CT          33:57   11:19
  129   32  W40 Kathy Quinn, 43*, Greenwich, CT             33:58   11:19
  159   25  M50 Tom Cone, 55, Darien, CT                    34:08   11:23
  160   22  JrM Tucker Massad, 11, Greenwich, CT            34:09   11:23
  290           TURKEY                                      34:17   11:25
  161    6  M60 James Pittigano, 61, Greenwich, CT          34:18   11:26
  162   40  M30 Vin Pittigano, 37, Greenwich, CT            34:19   11:26
  163   23  JrM Hunter Massad, 13, Greenwich, CT            34:19   11:26
  130   35  W30 Margaret Conroy, 33*                        34:20   11:26
  131   36  W30 Emma Hanratty, 30*, Rye, NY                 34:35   11:32
  132   33  W40 Ursula Cornely, 41*, Mt. Vernon             34:36   11:32
  133    3  W60 Suzanne Francis, 65*, WesTerly, RI          34:36   11:32
  134    4  W60 Natalie Schaffer, 64*, Greenwich, CT        34:37   11:32
  164   41  M30 Stan Margaren, 33                           34:38   11:33
  135   28  W20 Amy Bologna, 22*                            34:43   11:34
  136   17  JrW Isobel Hepsworth, 12*, Riverside, CT        34:58   11:39
  137   29  W20 Tiffany Yusko, 22*, Greenwich, CT           35:31   11:50
  165   44  M40 Matthew Gordan, 45, Greenwich, CT           35:33   11:51
  166   42  M30 Luis Rodriguez, 33                          35:35   11:51
  167   22  M20 Dan Dylewsky, 22                            35:36   11:52
  138   18  JrW Katie Massad, 8*, Greenwich, CT             35:38   11:52
  168   45  M40 John Massad, 45, Greenwich, CT              35:55   11:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  139   19  JrW Isabella Tarbell, 8*, Greenwich, CT         36:08   12:03
  169    7  M60 Doug Birdsall, 63, Riverside, CT            36:23   12:08
  140   37  W30 Christina Zumbo, 34*, Staten Island, NY     36:43   12:14
  170   24  JrM George Peabody, 12, Greenwich, CT           36:46   12:15
  141   34  W40 Julie Clarke Stroll, 48*, Old Greenwich, CT 37:02   12:21
  142   35  W40 Marta Stroll, 49*, Greenwich, CT            37:05   12:21
  143   38  W30 Linda Filar, 38*, Greenwich, CT             37:16   12:25
  144   36  W40 Sharon Mechaley, 44*, Fairfield, CT         38:13   12:44
  171   23  M20 Chris Berlingo, 22                          38:14   12:45

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  145   20  JrW Sophia Tarbell, 3*, Greenwich, CT           39:00   13:00
  146   21  JrW Emmeline Kelley, 7*                         39:01   13:00
  172   25  JrM Paul Agresta, 6, Cos Cob, CT                39:02   13:00
  147   37  W40 Lillie Kelley, 44*                          39:54   13:18
  148   18  W50 Kathleen O'Connor, 53*, Somers, NY          41:50   13:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  173   46  M40 Tony Zumbo, 40, Staten Island, NY           42:12   14:04
  149   22  JrW Clara Howley, 12*, Ridgefield, CT           42:14   14:04
  150   23  JrW Grace Howley, 10*, Ridgefield, CT           42:16   14:05
  174   26  JrM Ty Howley, 7, Ridgefield, CT                42:17   14:05
  151   38  W40 Melanie Howley, 44*, Ridgefield, CT         42:41   14:14
  152   30  W20 Amber Kerezman, 22*, Stamford, CT           42:42   14:14
  153   39  W40 Mary Barker, 46*, Stamford, CT              43:57   14:39
  154   40  W40 Jane Hepsworth, 40*, Riverside, CT          43:57   14:39
  155   24  JrW Imogen Hepsworth, 10*, Riverside, CT        43:58   14:39
  175   27  JrM Harry Dale, 7, Riverside, CT                43:59   14:39
  156   25  JrW Charlotte Hersworth, 10*                    44:00   14:40
  176   24  M20 Joe DiGugliemo, 22                          44:35   14:51

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  177   47  M40 Michelle Hacoby, 41, Rye, NY                45:10   15:03
  157   26  JrW Carl Zumbo, 15*, Greenwich, CT              45:22   15:07
  158   27  JrW Terri Stroll, 16*, Old Greenwich, CT        45:23   15:07
  159   28  JrW Yoshiko Agresta, 11*, Cos Cob, CT           46:18   15:26

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  178   43  M30 Chris Petrueci, 34, Ramsey, NJ              48:16   16:05
  179   25  M20 Sumit Pande, 28, New York, NY               48:17   16:06
  160   31  W20 Kimberly Sichler, 24*, Greenwich, CT        48:19   16:06
  161   32  W20 Chris Garabedian, 28*, Greenwich, CT        48:19   16:06
  162   33  W20 Alexis Sichler, 29*, Greenwich, CT          48:20   16:07
  163   39  W30 Kristina Guthorn, 31*, Greenwich, CT        48:28   16:09
  180   44  M30 Raviq Bindra, 31, Greenwich, CT             48:29   16:09
  181   26  M50 Richard Lane, 53, Greenwich, CT             48:42   16:14
  182   48  M40 Steven Loparco, 42, Stamford, CT            48:46   16:15
  164   40  W30 Mary-Jo Loparco, 39*, Greenwich, CT         48:47   16:15
  165   19  W50 Mary Ann de Moll, 51*, Wilton, CT           48:54   16:18
  183   27  M50 Richard de Moll, 56, Wilton, CT                  :00
  166   41  W30 Eva Balazs, 35*, Stamford, NY                    :00
  167   41  W40 Kathy McDaniel, 45*, Stamford, CT                :00
  184   28  M50 Howard Mager, 58, Cos Cob, CT                    :00
  168   20  W50 Diane Mager, 59*, Cos Cob, CT                    :00
  185    8  M60 Frank DeSalvo, 67, Greenwich, CT                 :00
  186   45  M30 David Matterazz, 31, Greenwich, CT               :00
  169    5  W60 Margaret Applegate, 60*, Greenwich, CT           :00
  187   29  M50 Steve Rytelewski, 55, Portchester, NY            :00
  188   30  M50 Bob Shera, 53, Rye, NY                           :00
  170    6  W60 Mickey Mora, 65*, Cos Cob, CT                    :00
  171    7  W60 JoAnn Loparco, 62*, Greenwich, CT                :00
  172    8  W60 Gira Bown, 65*, Riverside, CT                    :00
  173   42  W30 Rachel Dale, 38*, Riverside, CT                  :00
  189   28  JrM Charlie Dale, 5, Riverside, CT                   :00
  174    9  W60 Angela Muro, 60*                                 :00
  175   10  W60 Cindy Bahr, 60*, Stamford, CT                    :00
  190   26  M20 Jason Mager, 24, Cos Cob, CT                     :00
  176   34  W20 Erica Mager, 28*, Cos Cob, CT                    :00
  177   43  W30 Cassandra Cline, 34*, Long Valley, NJ            :00
  178   42  W40 Eileen Bitzer, 46*, Atlantic Highland, NJ        :00
  179   35  W20 Virginia Cody, 28*, Trumbull, CT                 :00
  180   44  W30 Susan Gerardi, 36*, Greenwich, CT                :00
  181   11  W60 Mary Cody, 62*, Trumbull, CT                     :00
  182   21  W50 Joyle Rytelewski, 58*, Portchester, NY           :00
  183   12  W60 Yolanda Contese, 64*, Greenwich, CT              :00
  184   29  JrW Hillary Scalcon, 16*, Greenwich, CT              :00
  185   43  W40 Cindy Lodato, 49*, Cos Cob, CT                   :00
  186   30  JrW Providence Zumbo, 16*, Greenwich, CT             :00
  187   36  W20 Kristina Johanson, 26*, Greenwich, CT            :00
  191   27  M20 Andrew Walker, 25, Stamford, CT                  :00
  188   22  W50 Oam Walker, 50*, Stamford, CT                    :00
  189   37  W20 Yinere Ochoa, 22*                                :00
  190   13  W60 Carol DeSalvo, 63*, Greenwich, CT                :00
"*" indicates females
28 finishers among Men 19 & Under
27 finishers among Men 20 - 29
45 finishers among Men 30 - 39
48 finishers among Men 40 - 49
30 finishers among Men 50 - 59
8 finishers among Men 60 - 69
3 finishers among Men 70 & Up
30 finishers among Women 19 & Under
37 finishers among Women 20 - 29
44 finishers among Women 30 - 39
43 finishers among Women 40 - 49
22 finishers among Women 50 - 59
13 finishers among Women 60 - 69
191 male finishers
190 female finishers
381 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

        CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Men 19 & Under
    2    1      Ryan Hopkins, 16, Greenwich, CT             15:58    5:19
    6    2      Alex Jamar, 16, Darien, CT                  17:51    5:57
   39    3      Chris Ghaffari, 16, Riverside, CT           21:36    7:12
   54    4      Ben Langley, 9, Greenwich, CT               22:54    7:38
   56    5      Ryan Porricoli, 9, Pelham, NY               22:59    7:39

Men 20 - 29
    5    1      Jeff Watson, 25, Stamford, CT               17:00    5:40
   12    2      Ross Armstrong, 24, Poundridge, NY          19:30    6:30
   16    3      Jon Skaalen, 29, Greenwich, CT              19:57    6:39
   17    4      John Lodeto, 22                             20:05    6:41
   22    5      Nick Logan, 25, Lewisboro, NY               20:30    6:50

Men 30 - 39
    3    1      Pete Modaferi, 30, New City, NY             16:40    5:33
    8    2      Fujii Kiyoshi, 39, Greenwich, CT            18:46    6:15
    9    3      Craig Lawrence, 36, Cos Cob, CT             18:55    6:18
   18    4      Gregory Lange, 39, Greenwich, CT            20:09    6:43
   19    5      Marc Ferland, 32, Greenwich, CT             20:10    6:43


Men 40 - 49
    4    1      George Buchanan, 48, Shelton, CT            16:48    5:36
    7    2      John Schwartz, 43, Ridgefield, CT           18:36    6:12
   10    3      Peter Wietfeldt, 41, New Canaan, CT         18:56    6:19
   11    4      Martin Avidan, 49, Rye, NY                  19:14    6:25
   13    5      Louis Csak, 40, Greenwich, CT               19:34    6:31

Men 50 - 59
   15    1      Scott Harrison, 52, Darien, CT              19:56    6:38
   24    2      Dana O'Brien, 50, Riverside, CT             20:38    6:52
   34    3      Vahan Janjigian, 50, Rye Brook, NY          21:24    7:08
   50    4      John Krasniewicz, 55, Old Greenwich, CT     22:47    7:35
   71    5      Daniel Assuma, 54, Somers, NY               23:51    7:57

Men 60 - 69
   20    1      Ron Rembaum, 60, Old Greenwich, CT          20:12    6:44
   60    2      Bob Golblatt, 66, New Canaan, CT            23:07    7:42
   78    3      Watt White, 67, Stamford, CT                24:21    8:07
   85    4      John Gibbons, 64, Old Greenwich, CT         24:53    8:18
  150    5      Michael Walsh, 60, Greenwich, CT            32:42   10:54

Men 70 & Up
   96    1      John Cook, 71, Stamford, CT                 26:00    8:40
  136    2      Georges Derrien, 70, Jackson Hts , NY       29:39    9:53
  156    3      Hugh Bown, 75, Riverside, CT                33:16   11:05

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Women 19 & Under
   15    1      Elizabeth Reville, 14, Stamford, CT         22:58    7:39
   17    2      Emma Porricolo, 12, Pelham, NY              23:25    7:48
   23    3      Tessa Dikkers, 12, Pelham, NY               23:31    7:50
   36    4      Mary Fields, 12, Greenwich, CT              25:07    8:22
   40    5      Carly Downs, 13, Greenwich, CT              25:37    8:32

Women 20 - 29
    4    1      Alex Crowe, 23, White Plains, NY            20:54    6:58
    7    2      Anna Lisa Derrien, 22, Jackson Hts , NY     21:02    7:01
    9    3      Anna Pyskaty, 25, Greenwich, CT             21:43    7:14
   11    4      Marisa Vandeveldt, 28, Greenwich, CT        21:57    7:19
   24    5      Sarah Bardin, 27, Greenwich, CT             23:34    7:51

Women 30 - 39
    3    1      Erin Withstandley, 36, Greenwich, CT        20:51    6:57
    8    2      Ted Seides, 36, Riverside, CT               21:25    7:08
   14    3      Heather Roseberry, 30, Rye Brook, NY        22:44    7:34
   22    4      Emily Locher, 31, Greenwich, CT             23:29    7:49
   27    5      Jocelyn Wietfeldt, 38, New Canaan, CT       24:15    8:05

Women 40 - 49
    5    1      Darcy Hughes, 44, Greenwich, CT             20:55    6:58
   10    2      Maria Vlasak, 40, Stamford, CT              21:49    7:16
   13    3      Sarah Arnold-Rosetti, 48, Stamford, CT      22:37    7:32
   16    4      Sandy Sparks, 43, Greenwich, CT             23:06    7:42
   18    5      Katha Diddel-Warren, 45, Greenwich, CT      23:26    7:48
   

Women 50 - 59
    2    1      Sharon Vos, 52, Riverside, CT               20:00    6:40
    6    2      DaNa Clark, 53, Stamford, CT                20:57    6:59
   12    3      Francoise Levinson, 53, Greenwich, CT       22:09    7:23
   19    4      Laura Parisi, 51, Old Greenwich, CT         23:26    7:49
   59    5      Kathleen Mullins, 55, Greenwich, CT         27:40    9:13

Women 60 - 69
   58    1      Sonja Derrien, 60, Jackson Hts , NY         27:38    9:12
  120    2      Anne Hartigan, 65, Pound Ridge, NY          32:41   10:53
  133    3      Suzanne Francis, 65, WesTerly, RI           34:36   11:32
  134    4      Natalie Schaffer, 64, Greenwich, CT         34:37   11:32
  169    5      Margaret Applegate, 60, Greenwich, CT            :00
Results produced with


Apple Raceberry JaM

Made on a Mac

Top

Return to Home page.

Sponsors

 

.

2006 Yardis Brothers, Inc. All rights reserved

Threads & Treads
17 East Putnam Avenue
Greenwich, CT. 06830
203-661-0142
mickeyyardis@yahoo.com

Webmaster: Mark Edwards