Welcome To Threads And Treads!

In Cooperation With The Greenwich Department of Parks & Recreation

tt_2007headerlogo.gif (11370 bytes)
Presented by
Greenwich Time

Sponsors
2006_yardisphoto_white.gif (5801 bytes)

JINGLE BELL JOG 2007
DECEMBER 9, 9AM, Threads & Treads, 3M

Cloudy, cold (36), damp.

MEN'S WINNER: Ryan Hopkins - 16:11
WOMEN'S WINNER: Shannon Duff - 18:12

hopkins.jpg (54971 bytes) duff.jpg (55813 bytes)
Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance 
of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, 
add your gender place to that of the first finisher of the 
opposite gender ahead of you.

         
          CLASS  
 PLACE    PLACE            FINISHER          TIME    PACE
    1           Ryan Hopkins, 17, Greenwich, CT             16:11    5:23
    2    1  M30 Juan Garcia, 34, Westport, CT               16:23    5:27
    3    2  M30 Pete Modafferi, 31, New City, NY            16:32    5:31
    4    1  M20 Jeff Watson, 26, Stamford, CT               16:49    5:36
    5    1  M40 Tom Sassi, 46, Stamford, CT                 17:21    5:47
    6    1  JrM Brian DeAngelo, 15, Greenwich, CT           17:55    5:58
    7           TURKEY                                      18:02    6:00

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top
   7    3  M30 Peter Kapp, 32, Greenwich, CT               18:08    6:02
    8    2  M40 Kiyoshi Fujii, 40, Greenwich, CT            18:10    6:03
    1           Shannon Duff, 30*, Greenwich, CT            18:12    6:04
    9    2  JrM James Grasso, 16, Old Greenwich, CT         18:17    6:05
   10    3  M40 Evan Bender, 42, Ossining, NY               18:36    6:12
   11    4  M40 Peter Wietfeldt, 42, New Canaan, CT         18:42    6:14
   12    3  JrM Alex Jamar, 17, Darien, CT                  18:53    6:17
   13    1  M50 Martin Avidan, 50, Harrison, NY             18:58    6:19
   14    4  M30 Michael Beck, 36, Cos Cob, CT               19:08    6:23
   15    5  M40 Adrian Stroie, 40, Greenwich, CT            19:12    6:24
    2    1  W40 Erica Merrill, 44*, Rowayton, CT            19:17    6:26
   16    6  M40 Bruce Semer, 40, Greenwich, CT              19:21    6:27
   17    7  M40 Robert Stone, 44, Cos Cob, CT               19:23    6:28
    3    2  W40 Allyson Serrao, 41*, White Plains, NY       19:30    6:30
    4    1  JrW Christina McClintock, 17*, Larchmont, NY    19:35    6:31
    5    1  W20 Anna Derrien, 23*, New York, NY             19:38    6:32
    6    1  W30 Kim Newsome, 37*, Nanuet, NY                19:39    6:33
   18    2  M50 Jeffrey Dingwell, 52, Bethlehem, CT         19:40    6:33
   19    2  M20 John Testa, 25, Stamford, CT                19:41    6:34
   20    3  M50 John Krasniewicz, 56, Old Greenwich, CT     19:46    6:35
   21    8  M40 Gregory Lange, 40, Greenwich, CT            19:48    6:36
   22    9  M40 Kevin Cunningham, 49, Rye, NY               19:49    6:36
   23    3  M20 Adam Edwards, 25, Stamford, CT              19:53    6:37
    7    1  W50 Sharon Vos, 53*, Riverside, CT              19:56    6:39
   24   10  M40 Diego Moraiz, 43, Greenwich, CT             20:01    6:40
   25    1  M60 Ron Rembaum, 61, Old Greenwich, CT          20:03    6:41
   26    1  M70 Ivan Santillian, 70, Riverside, CT          20:13    6:44
   27    4  M50 Dan Clark, 54, Stamford, CT                 20:23    6:47
   28   11  M40 Larry Santgre, 48, Greenwich, CT            20:24    6:48
   29   12  M40 Andrew Yin, 46, Greenwich, CT               20:31    6:50
   30   13  M40 Paul Pless, 49, Mount Vernon, NY            20:38    6:52
    8    3  W40 Darcy Ramsey, 45*, Stamford, CT             20:43    6:54
   31   14  M40 Chris Ykes, 47, Weston, CT                  20:46    6:55
   32    5  M30 Stuart Weitzman, 34, Bedford Hills, NY      20:49    6:56

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   33    4  JrM Robert Klein, 13, Yonkers, NY               21:09    7:03
    9    2  W20 Ann Jules, 24*, Old Greenwich, CT           21:17    7:06
   34   15  M40 Andrew Waine, 41, Riverside, CT             21:18    7:06
   35   16  M40 John Morris, 41, Greenwich, CT              21:30    7:10
   36    4  M20 Sean Doyle, 27, Greenwich, CT               21:38    7:13
   37    5  M20 Bryan Roberts, 27, Greenwich, CT            21:40    7:13
   10    2  W30 Dawn Newsome, 39*, Nyack, NY                21:41    7:14
   11    4  W40 Maria Vlasak, 41*, Stamford, CT             21:43    7:14
   38    6  M30 Scott Sedley, 30, Norwalk, CT               21:51    7:17
   12    5  W40 Ann Williams, 43*, Old Greenwich, CT        22:08    7:23
   13    3  W30 Kathleen Farrell, 34*, White Plains, NY     22:09    7:23
   39   17  M40 Jim Doucette, 42, Old Greenwich, CT         22:11    7:24
   40   18  M40 Steve Porricoto, 44, Pelham, NY             22:14    7:24
   41   19  M40 Tony Evangelista, 43, West Harrison, NY     22:23    7:27
   56           TURKEY                                      22:24    7:28
   42    5  JrM Stephen Assumma, 12, Waccabuc, NY           22:25    7:28
   43    7  M30 Dennis Mennillo Jr., 38, Naugatuck, CT      22:30    7:30
   44    5  M50 David Elliot, 59, Greenwich, CT             22:31    7:30
   45    6  M50 Mark Dewing-Holmes, 50, Greenwich, CT       22:51    7:37
   46    7  M50 Charles Williamson, 56, Stamford, CT        22:52    7:37
   47    6  JrM Ben Langley, 10, Cos Cob, CT                22:58    7:39
   48   20  M40 Jerry O'grady, 46, Stamford, CT             23:01    7:40
   49    2  M60 Bob Glodlblatt, 67, New Canaan, CT          23:04    7:41
   50    8  M50 Marobertson, 50, Riverside, CT              23:06    7:42
   14    6  W40 Sandy Sparks, 44*, Greenwich, CT            23:07    7:42
   15    7  W40 Sarah Arnold-Rosetti, 49*, Stamford, CT     23:08    7:43
   16    8  W40 Jane Sulich, 47*, Riverside, CT             23:18    7:46
   51   21  M40 Anthony Carratelli, 45, Riverside, CT       23:22    7:47
   17    2  W50 Linda Putman, 54*, Greenwich, CT            23:24    7:48
   18    9  W40 Elizabeth Handler, 41*, New Rochelle, NY    23:27    7:49
   52    6  M20 Vaughn Williams, 26, The Bronx, NY          23:28    7:49
   19    3  W20 Heather Taormina, 27*, White Plains, NY     23:31    7:50
   20    4  W20 Sarah Turbert, 23*, Norwalk, CT             23:34    7:51
   21    2  JrW Peggy Lees, 15*, Greenwich, CT              23:37    7:52
   22    3  JrW Isabelle Goossens, 16*, Greenwich, CT       23:38    7:53
   53    7  M20 Brandyn Guzman, 24, White Plains, NY        23:41    7:54
   23    4  W30 Jennifer Gatherer, 36*, Greenwich, CT       23:43    7:54
   24    5  W30 Anne Kern, 36*, Greenwich, CT               23:48    7:56
   54   22  M40 Raffaele Paparo, 47, Irvington, NY          23:51    7:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   55    8  M20 Jorge Moreno, 28, Danbury, CT               24:00    8:00
   25    6  W30 Andrea Fortino, 35*, Katonah, NY            24:01    8:00
   26    7  W30 Yvette Au Yeung, 39*, New York, NY          24:06    8:02
   56    9  M50 Frank Greene, 53, Katonah, NY               24:09    8:03
   57   23  M40 Victor Becassa, 46, Port Chester, NY        24:13    8:04
   58    9  M20 Maggie Holzel, 28, Greenwich, CT            24:16    8:05
   59   10  M20 Brian Peinciak, 24, Stamford, CT            24:19    8:06
   60   10  M50 William Gaston, 50, Greenwich, CT           24:27    8:09
   27    5  W20 Lisa Nugent, 26*, Irvington, NY             24:28    8:09
   61   24  M40 Kieram Curley, 47, Cos Cob, CT              24:30    8:10
   62    2  M70 Michael Glodman, 71, Scarsdale, NY          24:32    8:11
   63   11  M50 Michael Beradino, 55, Katonah, NY           24:34    8:11
   64   11  M20 Patrick O'Keefe, 28, Yonkers, NY            24:36    8:12
   28    8  W30 Jocelyn Wietfeldt, 39*, New Canaan, CT      24:39    8:13
   65   25  M40 Faustino Cortina, 41, New Canaan, CT        24:40    8:13
   66    7  JrM Ryan Porricoto, 10, Pelham, NY              24:42    8:14
   67   12  M50 Thomas Lindon, 53, Tarrytown, NY            24:50    8:16
   29   10  W40 Robin London, 44*, White Plains, NY         24:53    8:18
   68    3  M60 Jim Blake, 61, Old Greenwich, CT            24:54    8:18
   69   26  M40 Phil Livingston, 41, Old Greenwich, CT      24:55    8:18
   70   13  M50 Joost Vos, 54, Riverside, CT                24:56    8:18
  102           TURKEY                                      24:59    8:19
   71   27  M40 Robert Cummings, 40, South Salem, NY        25:01    8:20
   30    9  W30 Karina Sayeg, 32*, Greenwich, CT            25:03    8:21
   31   11  W40 Lees Courtney, 49*, Old Greenwich, CT       25:04    8:21
   72    4  M60 John Gibbons, 65, Old Greenwich, CT         25:04    8:21
   73   12  M20 Ainslie Dorrian, 23, Greenwich, CT          25:05    8:22
   74   14  M50 Peter Clauson, 52, Greenwich, CT            25:06    8:22
   75   28  M40 Gregory Hampton, 46, Greenwich, CT          25:09    8:23
   76   15  M50 Mike Tamborrino, 50, Stamford, CT           25:11    8:24
   77    8  M30 Chris Brush, 39, Greenwich, CT              25:13    8:24
   78    8  JrM Max Cohen, 11, Old Greenwich, CT            25:14    8:25
   79   29  M40 Joe Cohen, 43, Old Greenwich, CT            25:15    8:25
   32   10  W30 Eileen Kim, 34*, Greenwich, CT              25:17    8:26
   80    9  JrM Tess Dikkers, 13, Pelham, NY                25:19    8:26
   33    4  JrW Mary Kate Fields, 13*, Pelham, NY           25:25    8:28
   81   10  JrM Tate Huffman, 8, Greenwich, CT              25:27    8:29
   82   16  M50 Bill Horn, 59, Greenwich, CT                25:30    8:30
   83   30  M40 Michael Mishik, 43, Old Greenwich, CT       25:32    8:30
   84   31  M40 Michael Kellman, 46, Rye Brook, NY          25:32    8:31
   34   11  W30 Binney Huffman, 38*, Greenwich, CT          25:36    8:32
   85    5  M60 Nick Ohnell, 65, Greenwich, CT              25:41    8:33
   35    6  W20 Emelie Gustafsson, 20*, Cos Cob, CT         25:42    8:34
   86    9  M30 Dan Gustafsson, 31, Cos Cob, CT             25:43    8:34
   87   32  M40 Jeffrey Martocci, 41, White Plains, NY      25:50    8:36
   88   10  M30 Nolan Heske, 36, Fairfield, CT              25:51    8:37
   36    5  JrW Emma Porricoto, 13*, Pelham, NY             25:52    8:37
   37   12  W40 Libby Tobin, 45*, Old Greenwich, CT         25:53    8:37
   38   13  W40 Kate Quinn, 44*, Greenwich, CT              25:57    8:39
   39   12  W30 Carla Fabiani, 33*, New York, NY            25:58    8:39
   89   11  JrM Kris Scarfone, 10, Greenwich, CT            26:07    8:42
   90   12  JrM James Hales, 10, Greenwich, CT              26:08    8:42
   91   11  M30 Paul Coudert, 39, Fairfield, CT             26:10    8:43
   40    7  W20 Amy McDowell, 29*, Stamford, CT             26:14    8:45
   92   17  M50 John Bailey, 54, Riverside, CT              26:18    8:46
   41   14  W40 Betsy Waine, 44*, Greenwich, CT             26:19    8:46
   93   18  M50 Ed Dorian, 52, Riverside, CT                26:21    8:47
   94   13  JrM Max Zim, 12, Greenwich, CT                  26:22    8:47
   42   15  W40 Laura Gordon, 47*, Old Greenwich, CT        26:23    8:47
   43   16  W40 Rozsa Gaston, 49*, Greenwich, CT            26:25    8:48
   95   33  M40 Michael Zim, 41, Greenwich, CT              26:26    8:48
   44   17  W40 Jill Barile, 45*, Riverside, CT             26:28    8:49
   96   34  M40 Nicholas Barile, 44, Riverside, CT          26:30    8:50
   45   13  W30 Stroie Halgorzata, 30*, Greenwich, CT       26:31    8:50
   97   35  M40 Raymond Martinelli, 47, Riverside, CT       26:32    8:50
   46   14  W30 Joy Delisle, 36*, Greenwich, CT             26:35    8:52
   47   15  W30 Julie Thurmes, 37*, Greenwich, CT           26:37    8:52
   48    6  JrW Krostina Byrne, 15*, Old Greenwich, CT      26:40    8:53
   98   36  M40 Mark Monte, 41, Stamford, CT                26:42    8:54
   49    1  W60 Sonya Derrien, 61*, Greenwich, CT           26:44    8:54
   50   18  W40 Karen Griffin, 41*, Greenwich, CT           26:48    8:56
   99   37  M40 Sander Nieuwland, 44, Riverside, CT         26:54    8:58
   51    3  W50 Rose O'Sullivan, 56*, Rye, NY               26:55    8:58
  100   19  M50 Rich Nassissi, 57, Nyack, NY                26:57    8:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  101   20  M50 Karl Eilers, 55, Danbury, CT                27:09    9:03
  102   21  M50 Dan Morley, 55, Old Greenwich, CT           27:13    9:04
  103   12  M30 Peter McGlynn, 38, Bronx, NY                27:15    9:05
  104   38  M40 Paul Zajkowski, 42, Darien, CT              27:16    9:05
  105   22  M50 Steven Burns, 52, Darien, CT                27:22    9:07
   52   19  W40 Anne Birdenough, 40*, Greenwich, CT         27:28    9:09
   53   20  W40 Ana Capella, 41*, Greenwich, CT             27:29    9:10
   54    7  JrW Caroline Fray, 9*, Riverside, CT            27:30    9:10
  106   13  M30 Brian Fray, 37, Riverside, CT               27:31    9:10
  107   13  M20 Jacob Siedlik, 26, Port Chester, NY         27:32    9:11
   55   21  W40 Beth Reina, 40*, Stamford, CT               27:35    9:12
   56   22  W40 Barb Amen, 47*, Cos Cob, CT                 27:37    9:12
  108    6  M60 Douglas Birdsall, 64, Riverside, CT         27:40    9:13
   57   23  W40 Liesbeth Carballo, 42*, Greenwich, CT       27:41    9:14
  109   14  M30 Vegard Nygard, 38, Stamford, CT             27:44    9:15
  110   14  M20 John Degiorgie, 29, Greenwich, CT           27:46    9:15
  111   14  JrM Lewis Sall, 19, Greenwich, CT               27:51    9:17
  112   15  M20 Dan George, 27, Greenwich, CT               27:53    9:17
  113   15  M30 Roderick Boyd, 39, Cos Cob, CT              27:56    9:18
  114   16  M30 Jon Singsen, 36, Old Greenwich, CT          27:57    9:19
   58   16  W30 Kelly Singsen, 32*, Greenwich, CT           28:06    9:22
   59    8  JrW Maggie Sweeney, 12*, Old Greenwich, CT      28:07    9:22
  115   39  M40 Mark Sweeney, 45, Old Greenwich, CT         28:08    9:23
  116   40  M40 Irit Price, 40, Rye Brook, NY               28:09    9:23
  117   41  M40 James Barrett-Lennard, 46, Old Greenwich, CT
                                                              28:10    9:23
  118   23  M50 Robert Dixon, 56, Norwalk, CT               28:13    9:24
   60   17  W30 Nancy Kansler, 38*, Rye Brook, NY           28:14    9:24
  119   15  JrM Alex Schnur, 8, Cos Cob, CT                 28:26    9:29
  120   42  M40 Peter Schnur, 40, Cos Cob, CT               28:27    9:29
  121   17  M30 Steven Weitzman, 37, Middle Island, CT      28:35    9:31
  122   24  M50 Jim Holdcroft, 53, Cos Cob, CT              28:35    9:32
   61   24  W40 Sara Holdcroft, 49*, Cos Cob, CT            28:36    9:32
  123   43  M40 William Pedlow, 43, Pleasantville, NY       28:37    9:32
  124   16  M20 Jeremy Williams, 29, Greenwich, CT          28:48    9:36
   62   18  W30 Rachelle Simon, 39*, Rye Brook, NY          28:49    9:36
   63   25  W40 Tracy Dittman, 47*, Bedford Hills, NY       28:52    9:37
   64    8  W20 Erin Lyons, 25*, Boston, MA                 28:52    9:37
  125   17  M20 Nick Martin, 26, Boston, MA                 28:56    9:39
   65    4  W50 Linda Ritch, 57*, Greenwich, CT             28:57    9:39
   66    9  W20 Ellie Ritch, 27*, Old Greenwich, CT         29:01    9:40
   67   19  W30 Cathleen Tone, 38*, Greenwich, CT           29:02    9:40
   68    5  W50 Laura Parisi, 52*, Old Greenwich, CT        29:02    9:41
   69   10  W20 Mazer Stephane, 27*, Brooklyn, NY           29:04    9:41
   70    6  W50 Teryl Elliot, 52*, Greenwich, CT            29:09    9:43
   71   11  W20 Kim Sichler, 22*, Greenwich, CT             29:15    9:45
  126   25  M50 Daniel Assumma, 55, Somers, NY              29:16    9:45
   72    9  JrW Haley Fione, 9*, Cos Cob, CT                29:17    9:46
   73   20  W30 Alison Tepper, 39*, Cos Cob, CT             29:24    9:48
  127   26  M50 Jerry Haas, 58, Stamford, CT                29:26    9:48
  128   44  M40 John Assumma, 44, Waccabuc, NY              29:27    9:49
   74   21  W30 Elizabeth Barth, 39*, Riverside, CT         29:28    9:49
   75   10  JrW Lisa Pretnis, 17*, Greenwich, CT            29:28    9:49
  129   18  M30 Alexis Abernathy, 38, Riverside, CT         29:29    9:49
   76    7  W50 Kathleen Millard, 54*, Greenwich, CT        29:34    9:51
   77   26  W40 Lucy Langley, 43*, Cos Cob, CT              29:41    9:53
   78   27  W40 Dayle DeAngelo, 49*, Greenwich, CT          29:42    9:54
  130   16  JrM Kevin Klein, 7, Yonkers, NY                 29:42    9:54
  131   45  M40 Robert Klein, 44, Yonkers, NY               29:43    9:54
  132    7  M60 Gary Esposito, 62, Norwalk, CT              29:48    9:56
   79   28  W40 Marie Krasniewicz, 48*, Old Greenwich, CT   29:57    9:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  133    3  M70 Georges Derrien, 71, Jardon Heights, NY     30:07   10:02
   80   11  JrW Alga Litvinenko, 17*, Greenwich, CT         30:14   10:04
   81   22  W30 Wendy Mead, 39*, Greenwich, CT              30:14   10:05
   82    2  W60 Vera Lane, 69*, Greenwich, CT               30:15   10:05
  134   19  M30 Carl Zerenga, 36, New York, NY              30:17   10:05
   83   23  W30 Taylor Pavelski, 30*, Greenwich, CT         30:18   10:06
   84   12  W20 Christina Kinna, 25*, Greenwich, CT         30:23   10:08
   85   24  W30 Jami Kinsler, 31*, White Plains, NY         30:25   10:08
  135   46  M40 Eric Handler, 43, New Rochelle, NY          30:26   10:09
   86   12  JrW Ingrid Smith, 17*, Cos Cob, CT              30:37   10:12
   87   29  W40 Carolyn Dewing-Holmes, 47*, Greenwich, CT   30:56   10:18
   88    8  W50 Cathy Ranieri, 56*, Old Greenwich, CT       30:57   10:19
   89   13  W20 Alexandra Ranieri, 24*, Old Greenwich, CT   31:02   10:21
  136   17  JrM Tallon Hodge, 6, Greenwich, CT              31:34   10:31
  137   20  M30 Douglas McDowell, 34, Stamford, CT          31:36   10:32
   90   14  W20 Robin Yusko, 23*, Greenwich, CT             31:46   10:35
  138   18  JrM Bryony Brock, 12, Old Greenwich, CT         31:47   10:35
   91   13  JrW Juliana Nieuwland, 12*, Riverside, CT       31:50   10:37
  139   19  JrM Matthew Assumma, 14, Waccabuc, NY           31:54   10:38
  140   21  M30 Chris Connolly, 31, South Salem, NY         31:59   10:40
   92   14  JrW Megan Lindon, 15*, Tarrytown, CT            32:04   10:41
  141   27  M50 Rosemary Dreher, 53, Stamford, CT           32:07   10:42
   93   15  W20 Elizabeth Connolly, 29*, South Salem, NY    32:11   10:44
   94   16  W20 Alison Mascioli, 28*, Stamford, CT          32:17   10:46
  142   20  JrM Alex Zim, 10, Greenwich, CT                 32:33   10:51
   95    3  W60 Natalie Schaffer, 65*, Greenwich, CT        32:34   10:51
   96    9  W50 Jane Jarrow, 57*, Bloomfield, CT            32:35   10:51
   97   17  W20 Dana Power, 29*, New Canaan, CT             32:36   10:52
   98    4  W60 Suzanne Francis, 63*, WesTerly, RI          32:38   10:52
   99   18  W20 Emily Duncan, 27*, Cold Spring, NY          32:50   10:57
  100   19  W20 Megan Maloney, 27*, New York, NY            32:56   10:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  101   25  W30 Elizabeth Barth, 39*, Riverside, CT         33:01   11:00
  102    5  W60 Janet Triplett, 63*, Stamford, CT           33:06   11:02
  143   22  M30 Matt Fortune, 30, Stamford, CT              33:20   11:06
  103   26  W30 Deborah Rice, 31*, Stamford, CT             33:22   11:07
  104   27  W30 Lisa Reed, 32*, Greenwich, CT               33:29   11:10
  144   23  M30 Rob Maffei, 39, Larchmont, NY               33:41   11:13
  145   47  M40 Kevin McCarron, 43, Larchmont, NY           33:48   11:16
  146   28  M50 Jim Mullins, 59, Cos Cob, CT                34:00   11:20
  105   10  W50 Kathi Mullins, 50*, Cos Cob, CT             34:01   11:20
  106   28  W30 Tami Mullins, 33*, Newport, RI              34:04   11:21
  107   29  W30 Tricia Maffei, 38*, Greenwich, CT           34:06   11:22
  147   21  JrM Bay Hodge, 8, Greenwich, CT                 34:13   11:24
  148   48  M40 Peter Hodge, 41, Cos Cob, CT                34:14   11:25
  108   30  W30 Lainie Schwartz, 33*, Astoria, NY           34:17   11:26
  149   22  JrM Patrick Hales, 8, Greenwich, CT             34:26   11:29
  109   31  W30 Linda Csak, 39*, Greenwich, CT              34:31   11:30
  150   49  M40 Louis Csak, 41, Greenwich, CT               34:32   11:30
  151   50  M40 Steve Barrientos, 40, Greenwich, CT         34:36   11:32
  152   23  JrM Will Kalin, 8, Wilton, CT                   35:03   11:41
  153   51  M40 Steve Bryant, 43, Wilton, CT                35:04   11:41
  154   24  M30 Tosha Dennis, 36, Greenwich, CT             35:13   11:44
  110   32  W30 Christina Zumbo, 35*, Greenwich, CT         35:19   11:46
  111   30  W40 Janet Tibberts, 41*, Greenwich, CT          35:20   11:46
  155   18  M20 Brandon Tegano, 24, Norwalk, CT             35:21   11:47
  156   25  M30 John Kuzmech, 38, Stansfiled, MA            35:54   11:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  157   52  M40 Jan Goossens, 49, Greenwich, CT             36:30   12:10
  158   53  M40 Steven Salzer, 44, Greenwich, CT            36:31   12:10
  159   24  JrM Benjamin Striar, 7, Rye Brook, NY           37:10   12:23
  160   26  M30 Jammy Striar, 38, Rye Brook, NY             37:12   12:24
  161   27  M30 William Duncan, 30, Cold Spring, NY         37:13   12:24
  112   20  W20 Carrie Smith, 27*, Danbury, CT              37:14   12:24

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  113   15  JrW Ava Salzer, 12*, Greenwich, CT              39:49   13:16
  114   16  JrW Caroline Conrod, 7*, Greenwich, CT          40:31   13:30
  162   28  M30 Douglas Conrod, 36, Greenwich, CT           40:31   13:30
  115   11  W50 Cindy Williams, 53*, Greenwich, CT          41:09   13:43
  163   29  M50 Tom Williams, 52, Greenwich, CT             41:10   13:43
  164   25  JrM Connor Bycliw, 8, Greenwich, CT             41:11   13:44
  165   54  M40 Karl Bycliw, 42, Riverside, CT              41:16   13:45
  116   31  W40 Ellen Downing, 45*, Bronxville, NY          41:57   13:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  117   21  W20 Allyson Brunetti, 26*, Old Greenwich, CT    43:12   14:24
  118   33  W30 Mickey Mora, 35*, Greenwich, CT             43:34   14:31
  166   26  JrM Michael Jacoby, 6, Monroe, NY               43:48   14:36
  119   17  JrW Nicole Jacoby, 8*, Monroe, NY               43:49   14:36
  120   32  W40 Michelle Jacoby, 40*, Monroe, NY            43:51   14:37
  121   33  W40 Glynis Bycliw, 43*, Riverside, CT           43:53   14:38
  122   12  W50 Kathleen O'Connor, 54*, Somers, NY          44:51   14:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  123   13  W50 Betty Bajek, 54*, Greenwich, CT             45:04   15:01
  124    6  W60 Cindy Bahr, 61*, Stamford, CT               45:05   15:01
  125    7  W60 Providence Zumbo, 64*, Greenwich, CT        45:05   15:01
  126   34  W30 Shari Bloomer, 37*, Greenwich, CT           45:06   15:02
  127   34  W40 Maria Dipalma, 44*, Greenwich, CT           45:06   15:02
  167    8  M60 Carl Zumbo, 65, Greenwich, CT               45:52   15:17
  168   19  M20 Joe DiGugliemo, 27, Greenwich, CT           47:28   15:49
  128   22  W20 M. Degiorgie, 22*, Greenwich, CT            47:29   15:50

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  169   55  M40 Raymond Romano, 48, Greenwich, CT           48:44   16:14
  170   29  M30 Paul Goldwine, 30, New York, NY             49:50   16:36
  171   30  M50 Bob MacAlpine, 51, Greenwich, CT            50:01   16:40
  129   35  W30 Libby Craig, 30*, Greenwich, CT             50:03   16:41
  130   36  W30 Pam Costello, 37*, Greenwich, CT            50:03   16:41
  131   37  W30 Jenn Stocker, 31*, Woodbury, NY             50:19   16:46
  172    9  M60 Jeffrey Weitzman, 64, Mohegan Lake, NY      50:33   16:51
  132   35  W40 Eileen Bitzer, 47*, Greenwich, CT           50:40   16:53

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  133   38  W30 Patricia Raneri, 38*, Greenwich, CT         51:13   17:04
  134   36  W40 Susan Paternoster, 45*, Greenwich, CT       51:14   17:04
  135   39  W30 Bobbi Elwood, 35*, Greenwich, CT            51:14   17:05
  136   23  W20 Kathryn Schaars, 29*, Greenwich, CT         51:15   17:05
  173   20  M20 Todd Mickel, 27, Greenwich, CT              51:15   17:05
  137   40  W30 Alexis Sickler, 30*, Greenwich, CT          52:13   17:24
  174   30  M30 Sasha Lyapin, 33, Greenwich, CT             52:14   17:24
  138   18  JrW Valerie Gerardi, 8*, Greenwich, CT          53:22   17:47
  139   41  W30 Sue Gerardi, 37*, Greenwich, CT             53:23   17:48
  140   19  JrW Cassie Gerardi, 13*, Greenwich, CT          53:36   17:52
  175   31  M30 Scott Gerardi, 38, Greenwich, CT            53:36   17:52
  176   21  M20 Charles Williamson, 26, Stamford, CT        53:53   17:58
  141    8  W60 Judith Finneran, 60*, Greenwich, CT         53:54   17:58
  142   42  W30 Anita Marchetti, 35*, Greenwich, CT         53:55   17:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  143   37  W40 Jacquelyn Davis, 45*, Stamford, CT          55:52   18:37
  144   38  W40 Kathy MsDaniel, 46*, Stamford, CT           55:56   18:38
  145   14  W50 Beverly Destefano, 52*, Stamford, CT        55:57   18:39
  146   24  W20 Virginia Cody, 29*, Trumbull, CT            56:07   18:42
  147    9  W60 Mary Cody, 63*, Trumbull, CT                56:08   18:43
  148   15  W50 Marie Reilly, 59*, Stamford, CT             56:10   18:43
  149   10  W60 Margaret Applegate, 61*, Greenwich, CT      56:53   18:57
  177   32  M30 Amy Matterazzo, 35, Greenwich, CT           56:53   18:58
  178   22  M20 David Applegate, 29, Greenwich, CT          56:54   18:58
  179   56  M40 Andy Drahos, 43, Greenwich, CT              56:56   18:59
  150   39  W40 Jennifer Drahos, 44*, Greenwich, CT         56:58   18:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

151   11  W60 Harriet Weitzman, 61*, Mohegan Lake, NY   1:00:38   20:13
"*" indicates females
26 finishers among Men 19 & Under
22 finishers among Men 20 - 29
32 finishers among Men 30 - 39
56 finishers among Men 40 - 49
30 finishers among Men 50 - 59
9 finishers among Men 60 - 69
3 finishers among Men 70 & Up
19 finishers among Women 19 & Under
24 finishers among Women 20 - 29
42 finishers among Women 30 - 39
39 finishers among Women 40 - 49
15 finishers among Women 50 - 59
11 finishers among Women 60 - 69
179 male finishers
151 female finishers
330 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Men 19 & Under
    6    1      Brian DeAngelo, 15, Greenwich, CT           17:55    5:58
    9    2      James Grasso, 16, Old Greenwich, CT         18:17    6:05
   12    3      Alex Jamar, 17, Darien, CT                  18:53    6:17
   33    4      Robert Klein, 13, Yonkers, NY               21:09    7:03
   42    5      Stephen Assumma, 12, Waccabuc, NY           22:25    7:28

Men 20 - 29
    4    1      Jeff Watson, 26, Stamford, CT               16:49    5:36
   19    2      John Testa, 25, Stamford, CT                19:41    6:34
   23    3      Adam Edwards, 25, Stamford, CT              19:53    6:37
   36    4      Sean Doyle, 27, Greenwich, CT               21:38    7:13
   37    5      Bryan Roberts, 27, Greenwich, CT            21:40    7:13

Men 30 - 39
    2    1      Juan Garcia, 34, Westport, CT               16:23    5:27
    3    2      Pete Modafferi, 31, New City, NY            16:32    5:31
    7    3      Peter Kapp, 32, Greenwich, CT               18:08    6:02
   14    4      Michael Beck, 36, Cos Cob, CT               19:08    6:23
   32    5      Stuart Weitzman, 34, Bedford Hills, NY      20:49    6:56

Men 40 - 49
    5    1      Tom Sassi, 46, Stamford, CT                 17:21    5:47
    8    2      Kiyoshi Fujii, 40, Greenwich, CT            18:10    6:03
   10    3      Evan Bender, 42, Ossining, NY               18:36    6:12
   11    4      Peter Wietfeldt, 42, New Canaan, CT         18:42    6:14
   15    5      Adrian Stroie, 40, Greenwich, CT            19:12    6:24

Men 50 - 59
   13    1      Martin Avidan, 50, Harrison, NY             18:58    6:19
   18    2      Jeffrey Dingwell, 52, Bethlehem, CT         19:40    6:33
   20    3      John Krasniewicz, 56, Old Greenwich, CT     19:46    6:35
   27    4      Dan Clark, 54, Stamford, CT                 20:23    6:47
   44    5      David Elliot, 59, Greenwich, CT             22:31    7:30

Men 60 - 69
   25    1      Ron Rembaum, 61, Old Greenwich, CT          20:03    6:41
   49    2      Bob Glodlblatt, 67, New Canaan, CT          23:04    7:41
   68    3      Jim Blake, 61, Old Greenwich, CT            24:54    8:18
   72    4      John Gibbons, 65, Old Greenwich, CT         25:04    8:21
   85    5      Nick Ohnell, 65, Greenwich, CT              25:41    8:33

Men 70 & Up
   26    1      Ivan Samtillian, 70, Riverside, CT          20:13    6:44
   62    2      Michael Glodman, 71, Scarsdale, NY          24:32    8:11
  133    3      Georges Derrien, 71, Jardon Heights, NY     30:07   10:02

Women 19 & Under
    4    1      Christina McClintock, 17, Larchmont, NY     19:35    6:31
   21    2      Peggy Lees, 15, Greenwich, CT               23:37    7:52
   22    3      Isabelle Goossens, 16, Greenwich, CT        23:38    7:53
   33    4      Mary Kate Fields, 13, Pelham, NY            25:25    8:28
   36    5      Emma Porricoto, 13, Pelham, NY              25:52    8:37

Women 20 - 29
    5    1      Anna Derrien, 23, New York, NY              19:38    6:32
    9    2      Ann Jules, 24, Old Greenwich, CT            21:17    7:06
   19    3      Heather Taormina, 27, White Plains, NY      23:31    7:50
   20    4      Sarah Turbert, 23, Norwalk, CT              23:34    7:51
   27    5      Lisa Nugent, 26, Irvington, NY              24:28    8:09

Women 30 - 39
    6    1      Kim Newsome, 37, Nanuet, NY                 19:39    6:33
   10    2      Dawn Newsome, 39, Nyack, NY                 21:41    7:14
   13    3      Kathleen Farrell, 34, White Plains, NY      22:09    7:23
   23    4      Jennifer Gatherer, 36, Greenwich, CT        23:43    7:54
   24    5      Anne Kern, 36, Greenwich, CT                23:48    7:56

Women 40 - 49
    2    1      Erica Merrill, 44, Rowayton, CT             19:17    6:26
    3    2      Allyson Serrao, 41, White Plains, NY        19:30    6:30
    8    3      Darcy Ramsey, 45, Stamford, CT              20:43    6:54
   11    4      Maria Vlasak, 41, Stamford, CT              21:43    7:14
   12    5      Ann Williams, 43, Old Greenwich, CT         22:08    7:23

Women 50 - 59
    7    1      Sharon Vos, 53, Riverside, CT               19:56    6:39
   17    2      Linda Putman, 54, Greenwich, CT             23:24    7:48
   51    3      Rose O'Sullivan, 56, Rye, NY                26:55    8:58
   65    4      Linda Ritch, 57, Greenwich, CT              28:57    9:39
   68    5      Laura Parisi, 52, Old Greenwich, CT         29:02    9:41

Women 60 - 69
   49    1      Sonya Derrien, 61, Greenwich, CT            26:44    8:54
   82    2      Vera Lane, 69, Greenwich, CT                30:15   10:05
   95    3      Natalie Schaffer, 65, Greenwich, CT         32:34   10:51
   98    4      Suzanne Francis, 63, WesTerly, RI           32:38   10:52
  102    5      Janet Triplett, 63, Stamford, CT            33:06   11:02

 

BACK TO RESULTS INDEX PAGE

 

 

.

2006 Yardis Brothers, Inc. All rights reserved

Threads & Treads
17 East Putnam Avenue
Greenwich, CT. 06830
203-661-0142
mickeyyardis@yahoo.com

Webmaster: Mark Edwards