Welcome To Threads And Treads!

In Cooperation With The Greenwich Department of Parks & Recreation

tt_2008headerlogo.gif (11437 bytes)
Presented by
Greenwich Time

2006_yardisphoto_white.gif (5801 bytes)

Sponsors
2008jinglebellresults.gif (18506 bytes)

THREADS & TREADS JINGLE BELL JOG 2008
DECEMBER 7, 9AM, Threads & Treads, 3M

Cloudy, cold (35), melted snow on roads.

MEN'S WINNER: Pete Moddafferi - 16:34
WOMEN'S WINNER: Sharon Lemberger - 17:24
 

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

Male and female finishers numbered separately; to find your overall place, add your gender place
to that of the first finisher of the opposite gender ahead of you.

         
          CLASS  
 PLACE    PLACE            FINISHER          TIME    PACE
    1           Peter Moddafferi, 30, Greenwich, CT         16:34    5:31
    2    1  M20 Robin Pitt, 20, West Haven, CT              16:59    5:39
    3    1  JrM Julian Norton, 18, Purchase, NY             17:20    5:46
    1           Sharon Lemberger, 35*, Stamford, CT         17:24    5:48
    4    1  M40 Stephen Marsalese, 43, Rye Brook, NY        17:27    5:49
    5    2  JrM James Grasso, 17, Greenwich, CT             17:29    5:49
    6    2  M40 Tom Sassi, 47, Greenwich, CT                17:31    5:50
    7    1  M30 Charles Spiess, 38, Old Greenwich, CT       17:37    5:52
    8    2  M30 Peter Kapp, 33, Greenwich, CT               17:42    5:54
    9    3  JrM Andrew Grasso, 16, Old Greenwich, CT        17:52    5:57
   10    3  M40 Kiyoshi Fujii, 41, Greenwich, CT            17:58    5:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   11    4  JrM Bradyn Dougan, 16, Greenwich, CT            18:09    6:03
   12    4  M40 Brian Mailo, 40, New York, NY               18:11    6:03
   13    5  M40 Brady Dougan, 49, Greenwich, CT             18:24    6:08
   14    6  M40 Ken Clisham, 47, Greenwich, CT              18:47    6:16
   15    3  M30 Kenneth Gustafsson, 31, Cos Cob, CT         18:55    6:18
    2    1  W40 Christine Ansart, 45*, Old Greenwich, CT    18:59    6:20
   16    4  M30 Greg Stern, 30, Harrison, NY                19:02    6:21
   17    2  M20 Ross Armstrong, 26, Pound Ridge, NY         19:12    6:24
   18    7  M40 John Langley, 45, Cos Cob, CT               19:15    6:25
   19    1  M50 Dennis Noskin, 50, Greenwich, CT            19:22    6:27
   20    2  M50 John Krasniewicz, 57, Old Greenwich, CT     19:31    6:30
   21    5  M30 Michael Beck, 37, Cos Cob, CT               19:36    6:32
   22    3  M50 Kevin Cunningham, 50, Rye, CT               19:38    6:33
    3    2  W40 Erica Merrill, 45*, Rowayton, CT            19:41    6:33
   23    8  M40 Chris Sykes, 48, Weston, CT                 19:44    6:35
   24    9  M40 Robert Stone, 45, Cos Cob, CT               19:46    6:35
   25   10  M40 Larry Santoro, 49, Greenwich, CT            19:47    6:35
   26    4  M50 Robert Albanese, 51, Greenwich, CT          19:48    6:36
    4    1  W50 Sharon Vos, 54*, Riverside, CT              19:48    6:36
    5    1  W20 Alexandra Schmidt, 22*, Greenwich, CT       19:51    6:37
    6    3  W40 Liz Herbert, 40*, Darien, CT                19:52    6:37
    7    1  W30 Samantha Stauch, 34*, Greenwich, CT         19:55    6:38
   27    5  M50 Scott Harrison, 54, Darien, CT              19:57    6:39
    8    2  W20 Maya Seegers, 20*, Purchase, NY             19:58    6:39
    9    2  W30 Dawn Newsome, 39*, Greenwich, CT            20:00    6:40
   28    6  M50 Paul Pless, 50, Mount Vernon, NY            20:00    6:40
   29    7  M50 Martin Avidan, 51, Harrison, NY             20:06    6:42
   30   11  M40 John Martin, 47, Rye Brook, NY              20:08    6:42
   10    3  W30 Erin Withstandley, 38*, Greenwich, CT       20:18    6:46
   31    6  M30 Vinu Phillips, 35, Stamford, CT             20:23    6:47
   32    5  JrM Daniel Wilbanks, 13, Old Greenwich, CT      20:28    6:49
   33    1  M60 Ron Rembaum, 62, Old Greenwich, CT          20:29    6:49
   34   12  M40 Bruce Semer, 41, Greenwich, CT              20:41    6:54
   11    4  W40 Deirdre Hopkins, 46*, Greenwich, CT         20:42    6:54
   35    8  M50 Daniel Clark, 55, Stamford, CT              20:44    6:54
   36    9  M50 Jeffrey Dingwell, 53, Bethlehem, CT         20:55    6:58
   37   13  M40 Joseph SanFilippo, 42, Stamford, CT         20:56    6:58
   12    5  W40 Ann Williams, 44*, Old Greenwich, CT        20:58    6:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   13    6  W40 Darcy Ramsey, 46*, Stamford, CT             21:05    7:01
   38    7  M30 Jorg Polster, 36, Norwalk, CT               21:10    7:03
   39    8  M30 Mike Lemberger, 35, Stamford, CT            21:14    7:05
   40    9  M30 Stuart Weitzman, 35, Bedford, NY            21:17    7:06
   41   14  M40 Carl Marinaccio, 40, Greenwich, CT          21:19    7:06
   14    2  W50 Katha Diddel-Warren, 50*, Greenwich, CT     21:31    7:10
   42   15  M40 Viorel Stroie, 43, Greenwich, CT            21:31    7:10
   43    6  JrM Anthony SanFilippo, 13, Stamford, CT        21:32    7:10
   44   16  M40 Steve Mcleod, 40, Greenwich, CT             21:35    7:12
   15    3  W50 Judy Rubin, 50*, White Plains, NY           21:41    7:13
   45    7  JrM Michael Magee, 17, Greenwich, CT            21:42    7:14
   46    8  JrM Sebastian Oe, 10, Greenwich, CT             21:52    7:17
   47    3  M20 Matthew Yardis, 26, Greenwich, CT           21:53    7:17
   48    2  M60 David Elliot, 60, Greenwich, CT             21:56    7:18
   49   10  M30 John Tarantino, 31, Cos Cob, CT             21:57    7:19
   16    4  W50 Liz Wilbanks, 51*, Old Greenwich, CT        22:03    7:21
   50   17  M40 Steve Porricolo, 45, Pelham, NY             22:04    7:21
   17    3  W20 Shana Marshall, 29*, Mamaroneck, NY         22:09    7:23
   51   11  M30 Delano Greenridge, 35, Greenwich, CT        22:11    7:24
   52   18  M40 Monty Green, 49, Stamford, CT               22:13    7:24
   53   19  M40 Scott Piper, 40, Old Greenwich, CT          22:16    7:25
   54    9  JrM Ben Langley, 11, Cos Cob, CT                22:17    7:25
   55   12  M30 Hank Minchin, 36, Greenwich, CT             22:19    7:26
   18    5  W50 Francoise Levinson, 55*, Cos Cob, CT        22:21    7:27
   19    4  W30 Kathleen Farrell, 35*, White Plains, NY     22:23    7:28
   20    4  W20 Kristen Zavo, 29*, Westport, CT             22:27    7:29
   56   10  JrM Eli Kraftowitz, 11, Pelham, NY              22:29    7:29
   57   13  M30 Daniel Gustafsson, 32, Cos Cob, CT          22:29    7:30
   21    5  W30 Brooke Davidson, 32*, Stamford, CT          22:37    7:32
   58    4  M20 Bryan Roberts, 28, Greenwich, CT            22:41    7:33
   59    5  M20 Brandyn Guzman, 25, White Plains, NY        22:41    7:34
   60   20  M40 Anthony Carratelli, 46, Riverside, CT       22:44    7:34
   22    6  W30 Kathryn Kelly, 30*, Rye, NY                 22:47    7:36
   23    7  W30 Jennifer Baumgold, 31*, Stamford, CT        22:47    7:36
   61   10  M50 Larry Kraftowitz, 55, Pelham, NY            22:55    7:38
   62   14  M30 Scott Spencer, 36, Mamaroneck, NY           22:55    7:38
   63   11  JrM William Bass, 11, Greenwich, CT             22:58    7:39
   64   12  JrM Kris Scarfone, 11, Greenwich, CT            22:59    7:39
   65    6  M20 Jon Edmond, 24, Stamford, CT                23:01    7:40
   66   11  M50 Ed Garden, 57, Greenwich, CT                23:08    7:43
   24    8  W30 Annie Gorin, 30*, Greenwich, CT             23:09    7:43
   25    5  W20 Melissa Macchio, 28*, Stamford, CT          23:10    7:43
   67   15  M30 Diego Dalan, 35, Fairfield, CT              23:11    7:43
   26    6  W20 Maryellen Stewart, 20*, Greenwich, CT       23:12    7:44
   68   21  M40 Stephen Bonebrake, 45, Stamford, CT         23:14    7:45
   27    1  JrW Paige Terry, 17*, Greenwich, CT             23:18    7:46
   28    2  JrW Emma Porricolo, 14*, Pelham, NY             23:21    7:47
   29    7  W20 Shanna Miller, 28*, Stamford, CT            23:22    7:47
   30    3  JrW Elena Joffery, 14*, Pelham, NY              23:23    7:48
   31    6  W50 Joyce Silverstein, 50*, Briarcliff Manor, NY
                                                              23:25    7:48
   32    7  W40 Stacey Smith, 42*, Greenwich, CT            23:31    7:50
   33    8  W40 Jane Sulich, 48*, Riverside, CT             23:41    7:54
   69   13  JrM Ford Nolan, 13, Old Greenwich, CT           23:43    7:54
   70   12  M50 Ed Nolan, 56, Old Greenwich, CT             23:43    7:54
   71   13  M50 David Mink, 50, Greenwich, CT               23:53    7:57
   34    8  W20 Heather Taormina, 28*, White Plains, NY     23:54    7:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   72    7  M20 Chris Harris, 29, Cos Cob, CT               24:06    8:02
   35    9  W20 Amanda Neudeck, 25*, Bridgeport, CT         24:06    8:02
   73   14  M50 Thomas Lindon, 54, Tarrytown, NY            24:07    8:02
   74    8  M20 Ryan Kiernan, 29, Stamford, CT              24:07    8:02
   75    3  M60 Jim Blake, 62, Old Greenwich, CT            24:08    8:02
   76    1  M70 Michael Goldman, 72, Scarsdale, NY          24:08    8:03
   36   10  W20 Lauren Whyte, 29*, Cos Cob, CT              24:09    8:03
   77   16  M30 Paul Chris, 32, Norwalk, CT                 24:10    8:03
   78   15  M50 Daniel Assumma, 57, Somers, NY              24:11    8:03
   37   11  W20 Erin Conroy, 22*, Greenwich, CT             24:13    8:04
   38    9  W30 Andrea Fortino, 36*, Katonah, NY            24:14    8:05
   39   10  W30 Jennifer Gatherer, 37*, Greenwich, CT       24:18    8:06
   79   16  M50 William Gaston, 51, Greenwich, CT           24:20    8:07
   80    9  M20 Robert Moore, 23, Greenwich, CT             24:27    8:09
   81   17  M50 Joost Vos, 55, Riverside, CT                24:30    8:10
   82   10  M20 Graham Stanwicks, 25, Stamford, CT          24:35    8:11
   83    4  M60 Bob Goldblatt, 68, New Canaan, CT           24:36    8:12
   84   11  M20 Matthew Kleps, 28, Greenwich, CT            24:37    8:12
   85   14  JrM Tate Huffman, 9, Greenwich, CT              24:39    8:13
   40   12  W20 Josephine Pezzola, 27*, Mamaroneck, NY      24:44    8:15
   86   18  M50 Michael Leopold, 50, Scarsdale, NY          24:45    8:15
   41   11  W30 Lauren Connolly, 30*, New York, NY          24:54    8:18
   42    9  W40 Lisa Tirado, 41*, Stamford, CT              25:10    8:23
   43   10  W40 Lorraine Keleghan, 42*, Darien, CT          25:10    8:23
   87   19  M50 Bill Horn, 59, Greenwich, CT                25:11    8:24
   88   22  M40 Tom Maher, 40, Cos Cob, CT                  25:12    8:24
   89   17  M30 John DeGiorgio, 30, Greenwich, CT           25:14    8:25
   90   23  M40 Yoshitake Sato, 47, Cos Cob, CT             25:15    8:25
   44   11  W40 Elisa Bybee, 43*, Stamford, CT              25:16    8:25
   91   20  M50 Matthew Robertson, 51, Riverside, CT        25:18    8:26
   45   12  W40 Ruth Littman, 44*, Goldens Bridge, NY       25:20    8:27
   92   21  M50 Michael Beradino, 56, Katonah, NY           25:21    8:27
   46   12  W30 Connie Pezzola, 30*, Mamaroneck, NY         25:22    8:27
   93   22  M50 Peter Clauson, 53, Greenwich, CT            25:24    8:28
   94   18  M30 Jim Velez, 37, Riverside, CT                25:32    8:30
   95    5  M60 Paul Paauwe, 62, Katonah, NY                25:34    8:31
   96   23  M50 John Bailey, 55, Riverside, CT              25:44    8:35
   97   24  M40 Yoichi Suzuki, 42, Riverside, CT            25:50    8:37
   47   13  W40 Dana Evans, 44*, Old Greenwich, CT          25:53    8:37
   48   14  W40 Dawn Bolling, 45*, Norwalk, CT              25:59    8:40
   98   25  M40 Paul Zajkowski, 42, Darien, CT              26:19    8:46
   49    4  JrW Tessa Dikkers, 14*, Pelham, NY              26:33    8:51
   50   13  W30 Julie Abbett, 34*, Old Greenwich, CT        26:34    8:51
   99    6  M60 Doug Birdsall, 65, Riverside, CT            26:40    8:53
  100   24  M50 Tlyer Wilbanks, 52, Greenwich, CT           26:47    8:56
   51   15  W40 Annie Beguinstan, 45*, Port Chester, NY     26:50    8:56
   52   13  W20 Kristina Byrne, 27*, Old Greenwich, CT      26:52    8:57
   53    5  JrW Mary Kate Fields, 14*, Pelham, NY           26:52    8:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  101   25  M50 Bill Kalish, 59, Kew Gardens, NY            27:09    9:03
   54   16  W40 Angela Swift, 45*, Riverside, CT            27:11    9:03
  102   15  JrM Matthew Gazille, 10, Greenwich, CT          27:13    9:04
   55   14  W20 Angie Johnson, 22*, Greenwich, CT           27:20    9:07
   56    7  W50 Elaine Mink, 50*, Greenwich, CT             27:22    9:07
   57   17  W40 Rachel Alfandre, 42*, Stamford, CT          27:27    9:09
   58   15  W20 Elizabeth Hodgson, 23*, Greenwich, CT       27:28    9:09
   59    6  JrW Morgan Forester, 17*, Old Greenwich, CT     27:36    9:12
   60   14  W30 Kaitlin Conroy, 30*, Old Greenwich, CT      27:37    9:12
   61   18  W40 Barb Amen, 48*, Cos Cob, CT                 27:38    9:13
   62    7  JrW Melanie Silverstein, 13*, Briarcliff Manor, NY
                                                              27:39    9:13
   63   15  W30 Hoa Nguyen, 37*, Old Greenwich, CT          27:43    9:14
  103   26  M50 Robert Brown, 55, Danbury, CT               27:49    9:16
   64   16  W30 Kirsten Salley, 32*, Stamford, CT           28:01    9:20
  104   26  M40 Diane Gordon, 45, Greenwich, CT             28:06    9:22
  105   27  M40 Matthew Gordon, 44, Greenwich, CT           28:08    9:22
   65   16  W20 Laura Scalise, 22*, Stamford, CT            28:10    9:23
  106   28  M40 Thomas Walker, 47, Stamford, CT             28:11    9:23
  107   27  M50 Rich Nassisi, 58, Nyack, NY                 28:12    9:24
   66    8  JrW Emma Hyman, 16*, Riverside, CT              28:13    9:24
  108   28  M50 Mark Hyman, 51, Riverside, CT               28:14    9:25
   67   17  W20 Kimberly Sichler, 26*, Greenwich, CT        28:15    9:25
  109   12  M20 Roland Lessard, 20, Greenwich, CT           28:21    9:27
   68   18  W20 Natalie Savona, 22*, Stamford, CT           28:22    9:27
  110   29  M50 Dan Morley, 56, Old Greenwich, CT           28:26    9:29
   69   17  W30 Anne Gustafsson, 33*, Cos Cob, CT           28:27    9:29
   70   19  W20 Emelie Gustafsson, 27*, Cos Cob, CT         28:29    9:29
  111    7  M60 Louis Forbers, 60, Greenwich, CT            28:30    9:30
  112   16  JrM Diego Jasson, 8, Greenwich, CT              28:31    9:30
  113   30  M50 Karl Eilers, 56, Danbury, CT                28:31    9:30
  114   17  JrM Daniel Gazille, 10, Greenwich, CT           28:32    9:30
  115   29  M40 Steve Swift, 46, Riverside, CT              28:34    9:31
   71   19  W40 Ann Savage, 44*, Stamford, CT               28:35    9:32
  116   31  M50 Mark Sutton, 53, Riverside, CT              28:36    9:32
   72   18  W30 Amy Broderick, 32*, Stamford, CT            28:37    9:32
   73   19  W30 Paola Coughlin, 31*, Riverside, CT          28:38    9:33
  117   19  M30 Brian Coughlin, 33, Riverside, CT           28:39    9:33
   74   20  W40 Ana Capella, 41*, Greenwich, CT             28:43    9:34
  118   18  JrM Tallon Hodge, 7, Cos Cob, CT                28:44    9:34
  119   30  M40 Peter Hodge, 42, Cos Cob, CT                28:45    9:35
   75    9  JrW Alyssa Lodato, 16*, Greenwich, CT           28:53    9:37
  120   13  M20 Alexander Chu, 28, Greenwich, CT            28:56    9:39
   76   20  W20 Leigh Chu, 28*, Greenwich, CT               28:58    9:39
  121    8  M60 Alejandro Chu, 62, Madison, AL              28:59    9:40
   77    8  W50 Cathy Ranieri, 57*, Old Greenwich, CT       29:02    9:40
   78   21  W20 Alexandra Ranieri, 25*, Old Greenwich, CT   29:03    9:41
   79   22  W20 Erica Kucharski, 28*, Greenwich, CT         29:06    9:42
   80   20  W30 Lesley Grady, 31*, New York, NY             29:07    9:42
  122   32  M50 Bruce Terry, 50, Greenwich, CT              29:21    9:47
   81   21  W30 Debbie Volpe, 32*, Greenwich, CT            29:27    9:49
  123   31  M40 Pam Hunt, 45, Riverside, CT                 29:29    9:49
  205           TURKEY                                      29:31    9:50
  124   19  JrM Peter Peroni, 18, Norwalk, CT               29:32    9:50
   82   22  W30 Nancy Tarantino, 34*, Cos Cob, CT           29:32    9:51
  125   32  M40 Karl Bylciw, 40, Riverside, CT              29:41    9:53
   83   23  W20 Heather Makara, 20*, Greenwich, CT          29:41    9:54
   84   23  W30 Nicole O'Reilly, 35*, Stamford, CT          29:44    9:54
   85    1  W60 Marilyn Birdsall, 65*, Riverside, CT        29:46    9:55
   86    9  W50 Beverley Destefano, 53*, Stamford, CT       29:52    9:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  126   20  JrM Brent Middletown, 15, Greenwich, CT         30:16   10:05
  127   21  JrM Harrison Martell, 15, Greenwich, CT         30:18   10:06
  128   22  JrM Connor Schiff, 12, Darien, CT               30:35   10:12
   87   10  JrW Tierney Schiff, 8*, Darien, CT              30:37   10:12
  129   20  M30 Doug Schiff, 38, Darien, CT                 30:40   10:13
   88   21  W40 Jacquelyn Davis, 46*, Stamford, CT          30:40   10:13
   89   11  JrW Hannah Taylor, 10*, Bronxville, NY          30:41   10:14
   90   24  W30 Michelle Tween, 38*, East Chester, NY       30:50   10:16
   91   22  W40 Martha Taylor, 49*, Bronxville, NY          30:50   10:16
   92   10  W50 Jane Jarrow, 58*, Bloomfield, CT            31:19   10:26
  130   33  M50 Donald Paine, 59, Stockbridge, MA           31:30   10:30
   93   25  W30 Denise Petrone, 37*, Stamford, CT           31:32   10:31
   94   11  W50 Caryn De Filippo, 51*, Rye, NY              31:37   10:32
  131   33  M40 Tom Monahan, 48, Port Chester, NY           31:38   10:32
   95   23  W40 Lori Pitta, 47*, Rye, NY                    31:38   10:33
   96   12  JrW Haley Hone, 10*, Cos Cob, CT                31:41   10:34
   97   24  W40 Alison Tepper, 40*, Cos Cob, CT             31:42   10:34
   98   24  W20 Donna Malusis, 29*, Harrison, NY            31:46   10:35
  132   14  M20 John Rada, 27, Mamaroneck, NY               31:47   10:35
   99   25  W40 Laurie Lubowitz, 47*, Stamford, CT          32:07   10:42
  133   34  M50 Steve Lubowitz, 52, Stamford, CT            32:07   10:42
  100   26  W30 Kathryn Murphy, 30*, New York, NY           32:16   10:45
  134   34  M40 John Marsh, 48, Tarrytown, NY               32:35   10:51
  135   23  JrM Bay Hodge, 9, Cos Cob, CT                   32:37   10:52
  101   25  W20 Julie Harris, 26*, West Hempstead, NY       32:38   10:52
  136   15  M20 Ian Yorty, 26, West Hempstead, NY           32:38   10:53
  137   16  M20 Ben Oatis, 29, Norwalk, CT                  32:39   10:53
  102   27  W30 Brooke Farrington, 36*, Rye, NY             32:56   10:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  103   13  JrW Shannon Hopkins, 17*, Greenwich, CT         32:59   11:00
  104   14  JrW Dana Herz, 18*, Riverside, CT               32:59   11:00
  105   15  JrW Kristen Jenkins, 17*, Cos Cob, CT           33:00   11:00
  106   12  W50 Mary Barker, 54*, Stamford, CT              33:08   11:03
  138    9  M60 Tom Reed, 60, Greenwich, CT                 33:13   11:04
  139   35  M40 Bill Forcia, 49, Greenwich, CT              33:15   11:05
  140   24  JrM Walter Huffman, 5, Greenwich, CT            33:21   11:07
  141   25  JrM Megan Lindon, 16, Tarrytown, NY             33:25   11:08
  142   35  M50 William Wheeler, 59, Tarrytown, NY          33:26   11:09
  107   28  W30 Lee Robbins, 34*, Cos Cob, CT               33:50   11:16
  108   29  W30 Stephanie Sucil, 33*, Stamford, CT          33:51   11:17
  109   26  W40 Robin London, 45*, White Plains, NY         33:58   11:19
  110   30  W30 Tricia Maffei, 39*, Greenwich, CT           34:06   11:22
  143   21  M30 Brian Ramey, 38, Port Chester, NY           34:12   11:24
  111   26  W20 Christina Zumbo, 20*, Greenwich, CT         34:14   11:24
  112   27  W40 Lynne Gere, 46*, Larchmont, NY              35:20   11:46
  113   27  W20 Meghann Dockum, 29*, Greenwich, CT          35:43   11:54
  114   28  W20 Missy McLaughlin, 28*, Darien, CT           35:43   11:54

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  115   13  W50 Kristine Tarantino, 51*, Cos Cob, CT        36:04   12:01
  116   28  W40 Donna Gioffre, 47*, Riverside, CT           36:05   12:01
  144    2  M70 Robert Chen, 70, Greenwich, CT              36:25   12:08
  117   16  JrW Binney Huffman, 7*, Greenwich, CT           36:33   12:11
  118   31  W30 Binney Huffman, 39*, Greenwich, CT          36:34   12:11
  145   36  M40 Rob Maffei, 40, Larchmont, NY               36:40   12:13
  119   17  JrW Nicole Jacoby, 9*, Riverside, CT            36:43   12:14
  146   26  JrM Connor Bylciw, 9, Riverside, CT             36:51   12:17
  120   29  W40 Michele Jacoby, 40*, Riverside, CT          37:09   12:23
  147   27  JrM J P. Kelly, 14, Rye, NY                     37:15   12:25
  121   32  W30 Maureen Brophy, 37*, Rye, NY                37:18   12:26
  122    2  W60 Natatlie Schaffer, 65*, Greenwich, CT       37:24   12:28
  271           TURKEY                                      38:14   12:44
  123   18  JrW Kate Monahan, 17*, Port Chester, NY         38:14   12:45
  124   19  JrW Katelyn Racanelli, 16*, Riverside, CT       38:14   12:45
  125   20  JrW Rebecca Mulqueen, 15*, Rye, NY              38:25   12:48
  126   14  W50 Mary-Cecilia Kelly, 53*, Rye, NY            38:26   12:48
  127   29  W20 Courtney-Anne Kelly, 28*, New York, NY      38:30   12:50
  128   21  JrW Annie Robinson, 8*, Riverside, CT           38:32   12:50
  129   33  W30 Lisa Reed, 32*, Greenwich, CT               38:38   12:52

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  130   22  JrW Maddie Robinson, 8*, Riverside, CT          39:06   13:02
  148   28  JrM Carson Bylciw, 5, Riverside, CT             39:07   13:02
  149   29  JrM Ben Striar, 8, Rye Brook, NY                39:11   13:03
  150   22  M30 Jim Striar, 39, Rye Brook, NY               39:11   13:04
  131   15  W50 Eleanor Larson, 56*, Greenwich, CT          39:34   13:11
  132   30  W40 Kathy Mcdaniel, 47*, Stamford, CT           39:38   13:12
  151   30  JrM Ben Steinman, 12, Greenwich, CT             40:06   13:22
  133   16  W50 Kathleen O'Connor, 57*, Somers, NY          40:21   13:27
  134   23  JrW Isabella Kaiser, 8*, Sandy Hook, CT         41:38   13:52
  152   31  JrM Thomas Steinman, 8, Greenwich, CT           41:49   13:56
  135   24  JrW Jackie Steinman, 10*, Greenwich, CT         41:52   13:57
  136   31  W40 Kathy Steinman, 42*, Greenwich, CT          41:56   13:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  153   36  M50 Stephen Burns, 53, Darien, CT               42:54   14:18
  137   32  W40 Sharon Mechaley, 46*, Greenwich, CT         43:02   14:21
  138   33  W40 Maria DiPalma, 40*, Greenwich, CT           43:06   14:22
  139   34  W30 Natalie Kaiser, 35*, Sandy Hook, CT         43:23   14:28
  140   17  W50 Linda Ritch, 57*, Greenwich, CT             43:24   14:28
  141   18  W50 Teryl Elliot, 53*, Greenwich, CT            43:43   14:34
  142   25  JrW Megan Robinson, 10*, Riverside, CT          43:45   14:35
  154   37  M40 John Robinson, 44, Riverside, CT            43:46   14:35
  143    3  W60 Anna Lisiewski, 62*, Greenwich, CT          44:27   14:49
  155   23  M30 Gary Lisiewski, 31, Greenwich, CT           44:27   14:49

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  156   17  M20 Jason Grippo, 29, Rye Brook, NY             46:56   15:38
  144    4  W60 Providence Zumbo, 65*, Greenwich, CT        46:56   15:39
  157   37  M50 Salvatore Lanzofano, 51, Meriden, CT        46:57   15:39

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  158   38  M40 Raymond Romano, 49, Greenwich, CT           49:32   16:31
  145   30  W20 Angelique Romano, 21*, Greenwich, CT        49:40   16:33
  159   38  M50 Susan Harris, 53, Cheshire, CT              50:14   16:44
  160   39  M50 Stanley Harris, 59, Cheshire, CT            50:14   16:45
  308           TURKEY                                      52:33   17:31
  309           TURKEY                                      52:34   17:31

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  161   39  M40 Andy Drahos, 45, Stamford, CT               52:36   17:32

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  146   35  W30 Jennifer Stocker, 37*, Greenwich, CT        54:11   18:03
  162   10  M60 Carl Zumbo, 66, Greenwich, CT               54:48   18:16
  147    5  W60 Marie Reilly, 60*, Stamford, CT             54:51   18:17
  163   40  M40 Ken Herrmann, 45, Greenwich, CT             54:53   18:17
  148   34  W40 Susan Herrmann, 45*, Greenwich, CT          54:55   18:18

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  149   35  W40 Deborah Goodwin, 46*, Stockbridge, MA       58:14   19:24
  150   36  W40 Jennifer Drahos, 45*, Stamford, CT          58:14   19:25
  151   19  W50 Anita Marchetta, 50*, Greenwich, CT         58:15   19:25
  152    6  W60 Yolanda Cortese, 66*, Greenwich, CT         59:43   19:54
  164   18  M20 Frank Cortese, 29, Greenwich, CT            59:45   19:55
"*" indicates females
31 finishers among Men 19 & Under
18 finishers among Men 20 - 29
23 finishers among Men 30 - 39
40 finishers among Men 40 - 49
39 finishers among Men 50 - 59
10 finishers among Men 60 - 69
2 finishers among Men 70 & Up
25 finishers among Women 19 & Under
30 finishers among Women 20 - 29
35 finishers among Women 30 - 39
36 finishers among Women 40 - 49
19 finishers among Women 50 - 59
6 finishers among Women 60 - 69
164 male finishers
152 female finishers
316 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Men 19 & Under
    3    1      Julian Norton, 18, Purchase, NY             17:20    5:46
    5    2      James Grasso, 17, Greenwich, CT             17:29    5:49
    9    3      Andrew Grasso, 16, Old Greenwich, CT        17:52    5:57
   11    4      Bradyn Dougan, 16, Greenwich, CT            18:09    6:03
   32    5      Daniel Wilbanks, 13, Old Greenwich, CT      20:28    6:49

Men 20 - 29
    2    1      Robin Pitt, 20, West Haven, CT              16:59    5:39
   17    2      Ross Armstrong, 26, Pound Ridge, NY         19:12    6:24
   47    3      Matthew Yardis, 26, Greenwich, CT           21:53    7:17
   58    4      Bryan Roberts, 28, Greenwich, CT            22:41    7:33
   59    5      Brandyn Guzman, 25, White Plains, NY        22:41    7:34

Men 30 - 39
    7    1      Charles Spiess, 38, Old Greenwich, CT       17:37    5:52
    8    2      Peter Kapp, 33, Greenwich, CT               17:42    5:54
   15    3      Kenneth Gustafsson, 31, Cos Cob, CT         18:55    6:18
   16    4      Greg Stern, 30, Harrison, NY                19:02    6:21
   21    5      Michael Beck, 37, Cos Cob, CT               19:36    6:32

Men 40 - 49
    4    1      Stephen Marsalese, 43, Rye Brook, NY        17:27    5:49
    6    2      Tom Sassi, 47, Greenwich, CT                17:31    5:50
   10    3      Kiyoshi Fujii, 41, Greenwich, CT            17:58    5:59
   12    4      Brian Mailo, 40, New York, NY               18:11    6:03
   13    5      Brady Dougan, 49, Greenwich, CT             18:24    6:08

Men 50 - 59
   19    1      Dennis Noskin, 50, Greenwich, CT            19:22    6:27
   20    2      John Krasniewicz, 57, Old Greenwich, CT     19:31    6:30
   22    3      Kevin Cunningham, 50, Rye, CT               19:38    6:33
   26    4      Robert Albanese, 51, Greenwich, CT          19:48    6:36
   27    5      Scott Harrison, 54, Darien, CT              19:57    6:39

Men 60 - 69
   33    1      Ron Rembaum, 62, Old Greenwich, CT          20:29    6:49
   48    2      David Elliot, 60, Greenwich, CT             21:56    7:18
   75    3      Jim Blake, 62, Old Greenwich, CT            24:08    8:02
   83    4      Bob Goldblatt, 68, New Canaan, CT           24:36    8:12
   95    5      Paul Paauwe, 62, Katonah, NY                25:34    8:31

Men 70 & Up
   76    1      Michael Goldman, 72, Scarsdale, NY          24:08    8:03
  144    2      Robert Chen, 70, Greenwich, CT              36:25   12:08

Women 19 & Under
   27    1      Paige Terry, 17, Greenwich, CT              23:18    7:46
   28    2      Emma Porricolo, 14, Pelham, NY              23:21    7:47
   30    3      Elena Joffery, 14, Pelham, NY               23:23    7:48
   49    4      Tessa Dikkers, 14, Pelham, NY               26:33    8:51
   53    5      Mary Kate Fields, 14, Pelham, NY            26:52    8:57

Women 20 - 29
    5    1      Alexandra Schmidt, 22, Greenwich, CT        19:51    6:37
    8    2      Maya Seegers, 20, Purchase, NY              19:58    6:39
   17    3      Shana Marshall, 29, Mamaroneck, NY          22:09    7:23
   20    4      Kristen Zavo, 29, Westport, CT              22:27    7:29
   25    5      Melissa Macchio, 28, Stamford, CT           23:10    7:43

Women 30 - 39
    7    1      Samantha Stauch, 34, Greenwich, CT          19:55    6:38
    9    2      Dawn Newsome, 39, Greenwich, CT             20:00    6:40
   10    3      Erin Withstandley, 38, Greenwich, CT        20:18    6:46
   19    4      Kathleen Farrell, 35, White Plains, NY      22:23    7:28
   21    5      Brooke Davidson, 32, Stamford, CT           22:37    7:32

Women 40 - 49
    2    1      Christine Ansart, 45, Old Greenwich, CT     18:59    6:20
    3    2      Erica Merrill, 45, Rowayton, CT             19:41    6:33
    6    3      Liz Herbert, 40, Darien, CT                 19:52    6:37
   11    4      Deirdre Hopkins, 46, Greenwich, CT          20:42    6:54
   12    5      Ann Williams, 44, Old Greenwich, CT         20:58    6:59

Women 50 - 59
    4    1      Sharon Vos, 54, Riverside, CT               19:48    6:36
   14    2      Katha Diddel-Warren, 50, Greenwich, CT      21:31    7:10
   15    3      Judy Rubin, 50, White Plains, NY            21:41    7:13
   16    4      Liz Wilbanks, 51, Old Greenwich, CT         22:03    7:21
   18    5      Francoise Levinson, 55, Cos Cob, CT         22:21    7:27

Women 60 - 69
   85    1      Marilyn Birdsall, 65, Riverside, CT         29:46    9:55
  122    2      Natatlie Schaffer, 65, Greenwich, CT        37:24   12:28
  143    3      Anna Lisiewski, 62, Greenwich, CT           44:27   14:49
  144    4      Providence Zumbo, 65, Greenwich, CT         46:56   15:39
  147    5      Marie Reilly, 60, Stamford, CT              54:51   18:17



BACK TO RESULTS INDEX PAGE

 

.2008 Yardis Brothers, Inc. All rights reserved

Threads & Treads
17 East Putnam Avenue
Greenwich, CT. 06830
203-661-0142
mickeyyardis@yahoo.com

Webmaster: Mark Edwards