Welcome To Threads And Treads!

In Cooperation With The Greenwich Department of Parks & Recreation





Sponsors


2006_yardisphoto_white.gif (5801 bytes)


JINGLE BELL JOG 
FOR



DECEMBER 9, 9AM, Threads & Treads, 3M

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

    1           Alan Wells, 40, Orlando, FL                 15:53    5:17
    2           Kenner Clark, 18, Old Greenwich, CT         16:20    5:26
    3           James Charlton, 42, Riverside, CT           17:21    5:47
    4    1  JrM Will Berzuk, 15, Greenwich, CT              17:51    5:57

    5    1  M50 Peter Hohmeister, 55, Stamford, CT          18:18    6:06
    1           Tara Allen, 40*, Greenwich, CT              18:22    6:07
    2           Liz Herbert, 44*, Darien, CT                18:32    6:10
    3           Elizabeth Campbell, 22*, Norwalk, CT        18:44    6:15
    6    1  M30 Leonardo Bialo, 35, Stamford, CT            19:02    6:20
    7    1  M40 Mike Beck, 41, Cos Cob, CT                  19:16    6:25
    8    2  M50 Joseph Gallucci, 52, New Rochelle, NY       19:22    6:27
    9    2  JrM Eugene Perry, 13, Greenwich, CT             19:22    6:27
   10    3  JrM Chad Novak, 16, Greenwich, CT               19:32    6:31
   11    3  M50 Steve Pyle, 54, Boulder, CO                 19:40    6:33
   12    4  JrM William Bass, 15, Greenwich, CT             19:44    6:34
   13    2  M40 Carl Marinaccio, 40, Greenwich, CT          19:48    6:36
   14    2  M30 Chris Eichmann, 39, Greenwich, CT           19:50    6:36
    4    1  W30 Erin Wilson, 30*, Old Greenwich, CT         19:51    6:37
   15    3  M40 Adam Norris, 40, Norwalk, CT                19:52    6:37
    5    1  W40 Dawn Marinaccio, 40*, Greenwich, CT         20:02    6:40
   16    4  M40 Evan Bender, 40, Tarrytown, NY              20:05    6:41
   17    5  M40 Patrick O'Connor, 40, Stamford, CT          20:10    6:43
   18    6  M40 Bruce Semer, 40, Greenwich, CT              20:13    6:44
   19    1  M20 David Jones, 20, Greenwich, CT              20:14    6:44
   20    1  M60 John Krasniewicz, 60, Old Greenwich, CT     20:17    6:46
   21    2  M20 A J. Riley, 25                              20:39    6:53
    6    1  JrW Julia Sassi, 17*, Stamford, CT              20:42    6:54
    7    2  W40 Carolyn Bordes, 40*, Sausalito, CA          20:46    6:55
   22    7  M40 Ton Van Der Minnen, 48, Greenwich, CT       20:51    6:57
   23    5  JrM Chris Dunn, 11, Greenwich, CT               20:52    6:57
   24    3  M30 Johnny De Paola, 30, Ramsey, NJ             20:59    6:59

    8    1  W20 Dori Jones, 20*, Old Greenwich, CT          21:00    7:00
   25    4  M30 Chris Rognalsen, 35, Greenwich, CT          21:05    7:02
   26    5  M30 Andrew Yin, 30, Greenwich, CT               21:11    7:03
   27    4  M50 Oliver Kaufman, 50, Stamford, CT            21:17    7:06
   28    8  M40 Aaron Charling, 40, Riverside, CT           21:24    7:08
   29    6  JrM Billy Martin, 13, Greenwich, CT             21:30    7:10
   30    2  M60 Bob Hermesch, 60, Croton on the Hudson     21:36    7:12
   31    5  M50 Scott Williams, 50, Greenwich, CT           21:45    7:15
   32    3  M60 Ron Rembaum, 60, Old Greenwich, CT          21:51    7:17
    9    3  W40 Paula Scaminaci, 47*, Cos Cob, CT           21:55    7:18
   10    2  JrW Samantha Berenblum, 17*, Cos Cob, CT        21:56    7:19
   33    6  M50 Mike Berzuk, 53, Greenwich, CT              22:00    7:20
   34    7  M50 Richard Kremheller, 50, Riverside, CT       22:09    7:23
   35    7  JrM Blake Newcomer, 11, Greenwich, CT           22:13    7:24
   36    1  M70 Tom Maile, 70, Cortlandt Manor, NY          22:20    7:27
   11    2  W30 Gracia Robinson, 36*, Norwalk, CT           22:24    7:28
   12    3  W30 Melissa Chamberlin, 32*, Stamford, CT       22:24    7:28
   13    4  W30 Jennifer Anderson, 37*, Fairfield, CT       22:29    7:30
   14    5  W30 Shanna Miller, 30*, Greenwich, CT           22:34    7:31
   37    8  M50 Dan Clark, 50, Stamford, CT                 22:36    7:32
   38    6  M30 Paul Kuebler, 38, Stamford, CT              22:39    7:33
   39    9  M40 Jim Doucette, 40, Old Greenwich, CT         22:46    7:35
   40    7  M30 Bobby Darula, 30, Greenwich, CT             22:49    7:36
   15    3  JrW Francesca Narea, 14*, Greenwich, CT         22:50    7:36
   41    3  M20 James Perry, 28, Monroe, CT                 22:51    7:37
   16    1  W50 Katha Diddel-Warren, 50*, Greenwich, CT     22:57    7:39
   17    4  JrW Emily Hunt, 15*, Old Greenwich, CT          23:16    7:45
   42    9  M50 Bill Gaston, 50, Greenwich, CT              23:17    7:45
   18    6  W30 Mare Vargas, 31*, Greenwich, CT             23:19    7:46
   43   10  M50 Frank Rose, 50, White Plains, NY            23:20    7:46
   19    5  JrW Carly Glickenhaus, 14*, Scarsdale, NY       23:21    7:47
   20    4  W40 Yona Tucker, 46*, Teaneck, NJ               23:22    7:47
   21    6  JrW Julie Berenblum, 15*, Cos Cob, CT           23:23    7:47
   22    7  JrW Kendra Scotti, 16*, Greenwich, CT           23:24    7:48
   23    2  W50 Linda Putman, 50*, Greenwich, CT            23:24    7:48
   24    5  W40 Andrea Fortino, 40*, Goldens Bridge, NY     23:31    7:50
   44   11  M50 Frank Colella, 50, Scarsdale, NY            23:40    7:53
   45   10  M40 Doug Conrod, 40, Greenwich, CT              23:41    7:54
   25    7  W30 Emmy Stocker, 30*, Cos Cob, CT              23:44    7:55
   46   11  M40 Paul Coudert, 40, Fairfield, CT             23:47    7:55
   47    4  M60 Jerry Haas, 67, Stamford, CT                23:48    7:56
   48    5  M60 Michael Chait, 60, Greenwich, CT            23:52    7:57
   49   12  M50 Rick Bucala, 55, Greenwich, CT              23:54    7:58
   50    6  M60 Phil Clark, 60, Old Greenwich, CT           23:59    7:59

   26    8  JrW Caroline Conrod, 12*, Greenwich, CT         24:01    8:00
   51   13  M50 Mickey Yardis, 57, Greenwich, CT            24:03    8:01
   27    2  W20 Anja Krieger-Redwood, 22*, Greenwich, CT    24:06    8:02
   52    7  M60 David Elliot, 60, Greenwich, CT             24:07    8:02
   53   12  M40 George Peabody, 40, Greenwich, CT           24:09    8:03
   28    3  W50 Dorian Glickenhaus, 50*, Scarsdale, NY      24:10    8:03
   54   13  M40 Martin Andijar, 42, Mamaroneck, NY          24:11    8:04
   29    8  W30 Julie Abbett, 30*, Old Greenwich, CT        24:18    8:06
   30    9  W30 Ruth Balantine, 34*, New York, NY           24:19    8:06
   31    3  W20 Katie Campbell, 20*, New York, NY           24:21    8:07
   55   14  M50 Frank Greene, 58, Katonah, NY               24:25    8:08
   56    8  JrM Johnathon Begbaumer, 8, Greenwich, CT       24:25    8:08
   57   15  M50 Ken Weltiyawa, 50, Greenwich, CT            24:25    8:08
   58    9  JrM Fritz Conrad, 10, Greenwich, CT             24:25    8:08
   59   10  JrM William Blumberg, 14, Greenwich, CT         24:26    8:08
   60   11  JrM Elliot Greenbaum, 10, Greenwich, CT         24:27    8:09
   61   12  JrM Peter Kapp, 8, Greenwich, CT                24:28    8:09
   62    8  M30 Peter Kapp, 37, Greenwich, CT               24:32    8:10
   32    4  W20 Meghan Kuebler, 29*, Stamford, CT           24:33    8:11
   63   16  M50 Oatrick O'Halloran, 50, Greenwich, CT       24:34    8:11
   33   10  W30 Lucy Conrod, 30*, Greenwich, CT             24:37    8:12
            M50 Ken Hylwa, 55, Greenwich, CT		    24:37
   64    9  M30 Ryan Friedlander, 32, New York, NY          24:39    8:13
   65   17  M50 Tom Lindon, 50, Tarrytown, NY               24:40    8:13
   34   11  W30 Nicole Nacamuli, 30*, Boston, MA            24:43    8:14
   66   10  M30 Tom Cyganovich, 30, Stamford, CT            24:43    8:14
   67   18  M50 Joe Keeney, 50, Greenwich, CT               24:46    8:15
   35   12  W30 Liz Skidmore, 30*, Greenwich, CT            24:49    8:16
   68   13  JrM Dylan Wietfeldt, 12, New Canaan, CT         24:50    8:17
   36   13  W30 Karen Root, 34*, Greenwich, CT              24:52    8:17
   37    1  W60 Carol Hansen, 60*, Croton, NY               24:53    8:17
   38    5  W20 Krista Miller, 20*, Long Island City, NY    24:56    8:18
   39    6  W40 Jocelyn Wietfeldt, 44*, New Canaan, CT      24:58    8:19
   69   14  JrM Justin Montier, 15, Riverside, CT           25:03    8:21
   40   14  W30 Germaine Andruss, 30*, Greenwich, CT        25:07    8:22
   70   19  M50 Ernie Spatafore, 57, Katonah, NY            25:07    8:22
   41    6  W20 Morgan Spatafore, 26*, New York, NY         25:08    8:22
   71   15  JrM Ryan Pasavall, 15, Greenwich, CT            25:09    8:23
   72    4  M20 Jordan Solomon, 23, New York, NY            25:10    8:23
   73   11  M30 Marc Rinaldi, 30, Greenwich, CT             25:22    8:27
   42    4  W50 Jane Sulich, 50*, Riverside, CT             25:24    8:28
   43   15  W30 Lawton Carriscia, 30*, Greenwich, CT        25:25    8:28
   74   12  M30 Frank Loverro, 36, Greenwich, CT            25:26    8:28
   44   16  W30 Shannon Dioris, 38*, Riverside, CT          25:26    8:29
   45   17  W30 Rohrie Posillico, 33*, East Chester, NY     25:27    8:29
   75    8  M60 Jim Martin, 60, Cortlandt Manor, NY         25:29    8:30
   76   16  JrM Ben Powis, 12, Greenwich, CT                25:31    8:30
   77   14  M40 Graham Powis, 40, Greenwich, CT             25:35    8:32
   78   13  M30 Scott Elwell, 30, Greenwich, CT             25:37    8:32
   79    5  M20 Travis Ruttkamp, 20, Cos Cob, CT            25:38    8:33
   46    9  JrW Charlotte Gilliland, 15*, Greenwich, CT     25:39    8:33
   47   10  JrW Allie Keigher, 15*, Greenwich, CT           25:42    8:34
   48    7  W20 Georgianna Lissauer, 29*, Stamford, CT      25:47    8:35
   80    9  M60 Steve Lynaugh, 60, Teaneck, NJ              25:47    8:36
   49   11  JrW Erin O'Connor, 18*, Ramsey, NJ              25:48    8:36
   81   14  M30 Kevin Moweri, 30, Greenwich, CT             25:51    8:37
   82   20  M50 Mike Tamborrino, 50, Stamford, CT           25:52    8:37
   83   17  JrM Ryan Looney, 11, Wilton, CT                 25:52    8:37
   84   15  M40 Tim Looney, 47, Wilton, CT                  25:58    8:39
   50    5  W50 Martha Taylor, 50*, Bronxville, NY          26:04    8:41
   85    2  M70 John Gibbons, 70, Old Greenwich, CT         26:05    8:42
   51   18  W30 Rebecca Donahue, 36*, Stamford, CT          26:07    8:42
   52    8  W20 Kate Cyganovich, 20*, Stamford, CT          26:09    8:43
   53   19  W30 Jessica Anderson, 30*, New York, NY         26:10    8:43
   86   16  M40 Michael Anderson, 42, Fairfield, CT         26:11    8:43
   54    7  W40 Ruth Littmann, 40*, Goldens Bridge, NY      26:16    8:45
   87   18  JrM Jordan Rivera, 13                           26:22    8:47
   55    8  W40 Suzy Taylor, 40*, New Canaan, CT            26:23    8:47
   56    9  W40 Emily Ziac, 40*, Cos Cob, CT                26:28    8:49
   57    9  W20 Erin Lindon, 20*, Tarrytown, NY             26:33    8:51
   58   20  W30 Kimberly Raney, 30*, Port Chester, NY       26:34    8:51
   88   17  M40 Brian Raney, 40, Port Chester, NY           26:35    8:51
   59    6  W50 Amy Tardio, 50*, Greenwich, CT              26:35    8:52
   89   18  M40 Dennis Addis, 40, Dobbs Ferry, NY           26:36    8:52
   60    7  W50 Rozsa Gaston, 50*, Greenwich, CT            26:38    8:53
   90   19  M40 Davidson McCulloh, 40, Stamford, CT         26:42    8:54
   61   10  W40 Deawn Bolling, 49*, Norwalk, CT             26:46    8:55
   91   15  M30 Stephen Minor, 33                           26:48    8:56
   62   11  W40 Kim Addis, 40*, Dobbs Ferry, NY             26:53    8:57
   63   12  W40 Gladys Jackson, 40*, Bronx, NY              26:55    8:58

   92   16  M30 Andrew Hultquist, 30, West Hartford, CT     27:11    9:04
   64    8  W50 Jeanne Simon, 50*, Stamford, CT             27:15    9:05
   65   21  W30 Reed Minor, 31*                             27:19    9:06
   93   21  M50 Steven Gustavson, 56, Greenwich, CT         27:20    9:06
   94   22  M50 Ed Dorian, 50, Riverside, CT                27:20    9:07
   66   22  W30 Veronica O'Connor, 30*, Stamford, CT        27:22    9:07
   67   23  W30 Melissa Miller, 33*, Greenwich, CT          27:22    9:07
   68   13  W40 Angelique Bell, 40*, Greenwich, CT          27:23    9:07
   69    9  W50 Maggie Sheets, 50*, Greenwich, CT           27:24    9:08
   95   17  M30 Gary Kris, 30, White Plains, NY             27:28    9:09
   96    6  M20 Tim Cavazos, 20, Mineola, NY                27:38    9:12
   97   10  M60 Michael Berardino, 60, Katonah, NY          27:38    9:13
   98   23  M50 James Weil, 50, Cos Cob, CT                 27:41    9:14
   99   24  M50 Bill Griffin, 58, Cos Cob, CT               27:41    9:14
   70   10  W20 Meg Orange, 20*, Greenwich, CT              27:44    9:14
   71   24  W30 Kathleen Farrell, 30*, White Plains, NY     27:49    9:16
   72   14  W40 Cindy McCnn, 41*, White Plains, NY          27:50    9:16
   73   25  W30 Alison O'Callaghan, 30*, Cos Cob, CT        27:55    9:18
   74   10  W50 Florence Griffin, 57*, Cos Cob, CT          27:57    9:19
  100   11  M60 Daniel Assumma, 60, Somers, NY              28:00    9:20
   75   11  W50 Dale Sweeney, 50*, New Canaan, CT           28:01    9:20
  101   18  M30 Jeffrey Pandolfino, 30, Cos Cob, CT         28:09    9:23
  102   19  M30 Jeremy Murphy, 30, Old Greenwich, CT        28:09    9:23
  103   20  M40 Luigi Fata, 40, Riverside, CT               28:10    9:23
  104   21  M40 Pedro Ramirez, 40, Riverside, CT            28:10    9:23
  105   12  M60 Peter Zimmerman, 60, Norwalk, CT            28:11    9:23
   76   11  W20 Molly Duff, 21*, Greenwich, CT              28:11    9:24
   77   12  JrW Meghan Duff, 19*, Greenwich, CT             28:12    9:24
   78   13  JrW Annie Duff, 17*, Greenwich, CT              28:12    9:24
   79   12  W20 Laurie Worby, 28*                           28:13    9:24
   80   15  W40 Andrea Levine, 40*, Greenwich, CT           28:20    9:26
   81   26  W30 Ann Marie Schumacher, 36*, White Plains, NY 28:22    9:27
   82   16  W40 Kathy Weintraub, 40*, Bronx, NY             28:22    9:27
   83   17  W40 Jennifer Degenhardt, 44*, Norwalk, CT       28:32    9:30
   84   18  W40 Michelle Tween, 40*, Eastchester, NY        28:37    9:32
  106   25  M50 Hugo Mujica, 50, Greenwich, CT              28:38    9:33
  107   13  M60 Richard Zbrozek, 65, Berlin, CT             28:50    9:36
   85   14  JrW Carlyn Marinaccio, 12*, Greenwich, CT       28:57    9:39
  108    3  M70 Nick Ohnell, 70, Greenwich, CT              28:58    9:39
   86   15  JrW Jenna Marinaccio, 10*, Greenwich, CT        29:00    9:40
   87   19  W40 Mary Brock, 48*, Cos Cob, CT                29:01    9:40
   88   13  W20 Omaris Valeria, 25*, Port Chester, NY       29:02    9:41
  109   14  M60 Jim Charling, 60, West Des Moines, IA       29:06    9:42
   89    2  W60 Kathi Mullins, 60*                          29:07    9:42
   90   12  W50 Yuen Chun, 50*, New York, NY                29:09    9:43
  110   26  M50 Mark Bettusci, 50                           29:11    9:44
  111   22  M40 Chris Kerin, 47, Weston, CT                 29:12    9:44
  112   23  M40 Rick Tolliver, 40, Millwood, NY             29:12    9:44
  113   27  M50 Bruce Terry, 50, Greenwich, CT              29:15    9:45
  114    7  M20 Patrick Jones, 27, Stamford, CT             29:19    9:46
  115   15  M60 Karl Eilers, 60, Danbury, CT                29:33    9:51
   91   16  JrW Julia Simpson, 17*, Stamford, CT            29:34    9:51
   92   17  JrW Margaret Simpson, 15*, Stamford, CT         29:35    9:51
   93   27  W30 Angela DeBone, 30*, Greenwich, CT           29:35    9:52
  116   24  M40 Pater Halsall, 40, Greenwich, CT            29:41    9:54
  117   19  JrM Riley Sheets, 15, Greenwich, CT             29:45    9:55

   94   18  JrW Mimi Dunn, 17*, Greenwich, CT               30:00   10:00
  118   25  M40 Ashok Rai, 42, Stamford, CT                 30:00   10:00
   95   14  W20 Elizabeth Katz, 20*, Greenwich, CT          30:01   10:00
   96   15  W20 Marcia Foti, 20*, Greenwich, CT             30:09   10:03
   97   16  W20 Katharine Prota, 20*, Cold Spring, NY       30:12   10:04
   98   13  W50 Barb Amen, 50*, Cos Cob, CT                 30:13   10:04
   99   20  W40 Maryalice Balascio, 40*, Purchase, NY       30:14   10:05
  119   20  M30 Brian Doherty, 30, Old Greenwich, CT        30:19   10:06
  100   21  W40 Laurie Doherty, 41*, Old Greenwich, CT      30:19   10:06
  101   17  W20 Shannon Farrell, 20*, Mochegan Lake, NY     30:21   10:07
  102   22  W40 Rachel Alfrandre, 40*, Stamford, CT         30:23   10:07
  103   23  W40 Allegra Thompson, 45*, Stamford, CT         30:23   10:08
  104   28  W30 Stephanie Svcic, 37*, Riverside, CT         30:25   10:08
  105   14  W50 Lynn Schnapp, 50*, Seattle, WA              30:31   10:10
  106   19  JrW Kerry Naso, 11*, Greenwich, CT              30:33   10:11
  120   26  M40 Mark Naso, 40, Greenwich, CT                30:33   10:11
  107   29  W30 Kathleen Callahan, 32*, Greenwich, CT       30:46   10:15
  108   18  W20 Jena Rascoe, 26*, Stamford, CT              30:48   10:16
  109   15  W50 Anna Povinelli, 50*, Greenwich, CT          30:48   10:16
  110   16  W50 Cathleen Ellsworth, 50*, Greenwich, CT      30:49   10:16
  111   17  W50 Lori Becker, 50*, New Rochelle, NY          30:49   10:16
  112   30  W30 Erin Brandy, 30*, Hartsdale, NY             30:50   10:17
  113    3  W60 Dorothy Fuscaldo, 60*, White Plains, NY     30:51   10:17
  121   28  M50 David Blumberg, 53, Greenwich, CT           30:53   10:17
  114   20  JrW Ella Holl, 12*, Old Greenwich, CT           30:54   10:18
  115   24  W40 Margery Scotti, 48*, Greenwich, CT          30:55   10:18
  116   31  W30 Shakima Walston, 36*, Bridgeport, CT        30:55   10:18
  117   32  W30 Elizabeth Fesseider, 34*, Greenwich, CT     30:57   10:19
  118   33  W30 Debbie Volpe, 30*, New Canaan, CT           31:03   10:21
  119   34  W30 Dalali Goka, 30*, Port Chester, NY          31:04   10:21
  120   25  W40 Rand Odelfelt, 40*, Cos Cob, CT             31:06   10:22
  122   20  JrM Thomas Kress, 10, Ossining, NY              31:11   10:23
  123   29  M50 Bill Kress, 50, Ossining, NY                31:11   10:24
  124   27  M40 Mark Abbott, 49, Greenwich, CT              31:12   10:24
  121   35  W30 Lynette McBride, 39*, New City, NY          31:12   10:24
  125   21  JrM Harrison Peloso, 17, Old Greenwich, CT      31:20   10:27
  126   28  M40 Michael Taylor, 40, Norwalk, CT             31:25   10:28
  127   30  M50 John Bailey, 50, Riverside, CT              31:29   10:30
  122   36  W30 Jeanette Morick, 30*, Greenwich, CT         31:30   10:30
  128   31  M50 William Bennet, 52, Bridgeport, CT          31:31   10:30
  123   26  W40 Brokke Farrington, 40*, Rye, NY             31:40   10:33
  129   32  M50 Mark Sutton, 57, Riverside, CT              31:42   10:34
  130    4  M70 John Cook, 70, Stamford, CT                 31:53   10:38
  124    4  W60 Linda Ritch, 60*, Greenwich, CT             31:57   10:39
  125   21  JrW Isabella Connelly, 10*                      32:08   10:42
  126   37  W30 Joanne Connelly, 30*                        32:09   10:43
  131   29  M40 Bill Peloso, 40, Old Greenwich, CT          32:14   10:44
  132   30  M40 Tyler Pratt, 48, Greenwich, CT              32:19   10:46
  127   27  W40 Suzy Armstrong, 47*, Cos Cob, CT            32:25   10:48
  133   22  JrM Samuel Case, 8                              32:34   10:51
  128   38  W30 Gavin Weiss, 33*, New York, NY              32:35   10:51
  129   19  W20 Stephanie Riverburgh, 20*, New Rochelle, NY 32:47   10:56
  130   28  W40 Heidi Newcombe, 40*, East Norwalk, CT       32:51   10:57
  131   22  JrW Maggie Naso, 14*, Greenwich, CT             32:52   10:57
  134   33  M50 Alan Cass, 50, White Plains, NY             32:57   10:59

  135   21  M30 David Bauer, 35, Darien, CT                 33:01   11:00
  132   29  W40 Tammy Penman, 40*, New Canaan, CT           33:02   11:00
  133   23  JrW Jessie Penman, 11*, New Canaan, CT          33:02   11:01
  134   30  W40 Deirde McCaffrey, 40*, Greenwich, CT        33:03   11:01
  135   31  W40 Gigi Kearney, 47*, Darien, CT               33:03   11:01
  136    5  M70 Robert Chen, 70, Greenwich, CT              33:05   11:01
  136   20  W20 Jessica Riverburgh, 20*, New Rochelle, NY   33:05   11:02
  137   39  W30 Emily Moos, 30*, West Hartford, CT          33:22   11:07
  138   24  JrW Megan Young, 8*, New Canaan, CT             33:26   11:09
  139   32  W40 Kathryn Young, 40*, New Canaan, CT          33:30   11:10
  140   21  W20 Taryn Sechi, 20*, Stamford, CT              33:32   11:10
  141   40  W30 Stephanie Bates, 30*, White Plains, NY      33:39   11:13
  142   33  W40 Melinda Reiss, 40*, Larchmont, NY           33:39   11:13
  137   16  M60 Paul Kalkut, 69, Rye, NY                    33:44   11:15
  138   17  M60 Theodore Arams, 68, Rye, NY                 33:45   11:15
  139    6  M70 Les Kurian, 70, Pound Ridge, NY             33:49   11:16
  143   18  W50 Judy Cass, 59*, White Plains, NY            34:00   11:20
  144   25  JrW Miyu Makino, 13*, Old Greenwich, CT         34:05   11:21
  145   26  JrW Mikoto Kobayashi, 13*, Cos Cob, CT          34:05   11:22
  140   18  M60 Robert Thorne, 60, Harrison, NY             34:19   11:26
  146   34  W40 Sandy Bandehols, 42*, Carmel, NY            34:23   11:28
  141   31  M40 Bernie Margolis, 40, Tarrytown, NY          34:25   11:28
  142   23  JrM Felipe Leao, 9, Greenwich, CT               34:30   11:30
  143    7  M70 Ronald Nacamuli, 72, WiNchester, MA         34:43   11:34
  147   35  W40 Kathleen Stewart, 42*, Greenwich, CT        34:52   11:37
  144   22  M30 Daniel Stewart, 38, Greenwich, CT           34:53   11:37
  148   36  W40 Frances Slusarz, 40*, Danbury, CT           35:06   11:42
  149   41  W30 Emily Newcamp, 30*, Greenwich, CT           35:11   11:44
  145   34  M50 Steve Swift, 50, Riverside, CT              35:22   11:47
  150   37  W40 Christine Sikes, 40*, Stamford, CT          35:22   11:47
  151   38  W40 Angela Swift, 40*, Riverside, CT            35:22   11:47
  152   22  W20 Jessica McCluskey, 20*, Greenwich, CT       35:23   11:47
  153   27  JrW Annie Harris, 14*, Greenwich, CT            35:23   11:48
  154   28  JrW Alexa Benson, 14*, Riverside, CT            35:24   11:48
  155   29  JrW Elizabeth Griffin, 16*, Cos Cob, CT         35:25   11:48
  156   30  JrW Megan Griffin, 16*, Cos Cob, CT             35:26   11:48
  157   39  W40 Dana Hendrickson, 48*, Greenwich, CT        35:26   11:48
  158   42  W30 Haldey Rogers, 31*, Greenwich, CT           35:27   11:49
  159   31  JrW Olivia Lazar, 15*, Greenwich, CT            35:47   11:55
  160   40  W40 Mo Brophy, 42*, Rye, NY                     35:47   11:56
  161   19  W50 Marianne Andersen, 57*, Greenwich, CT       35:52   11:57
  162   23  W20 Sam Lazar, 20*, Greenwich, CT               35:54   11:58

  163   20  W50 Florence Powers, 50*, Poughquag, NY         36:02   12:00
  164   24  W20 Erica Fernandez, 20*, Poughquag, NY         36:18   12:06
  165   43  W30 Amy Dixon, 30*, Greenwich, CT               37:13   12:24
  166   44  W30 Michelle Brier, 30*, Bedford, NY            37:14   12:24
  146   19  M60 John Febles, 60, Greenwich, CT              37:31   12:30
  167   45  W30 Kimberly Berry, 30*, Norwalk, CT            37:31   12:30
  147           #379                                        37:44   12:35
  148   24  JrM Jack Holl, 9, Old Greenwich, CT             38:03   12:41
  168   46  W30 Anna Slusarz, 30*, Greenwich, CT            38:06   12:42

  149   20  M60 Paul Applegarth, 60, Greenwich, CT          39:28   13:09
  169    5  W60 Mj  Foti, 60*, Greenwich, CT                39:46   13:15
  170    6  W60 Tyler Tinsworth, 64*, Greenwich, CT         39:51   13:17
  171   47  W30 Bettina McCarthy, 36*, Cos Cob, CT          41:02   13:40
  172    1  W70 Natalie Schaffer, 70*, Greenwich, CT        41:48   13:56

  150   21  M60 Michael Perelman, 60                        42:54   14:18
  173   21  W50 Joan Stewart, 53*, Greenwich, CT            43:05   14:22
  151   32  M40 Ed Parker, 40, Slingerville, NY             43:23   14:28
  174    2  W70 Vera Lane, 74*, Old Greenwich, CT           43:35   14:32
  152    8  M70 Richard Lane, 75, Old Greenwich, CT         43:36   14:32

  175   22  W50 Kathleen O'Connor, 50*, Somers, NY          48:19   16:06
  153   33  M40 Peter Remersa, 40, Stamford, CT             48:46   16:15
  176   23  W50 Pat Baird, 50*, Greenwich, CT               48:59   16:19
  177   41  W40 Patricia Gromann, 40*, Congers, NY          49:00   16:20
  178   24  W50 Kathy McDaniel, 50*, Stamford, CT           49:58   16:39
  179    7  W60 Marna Davis, 60*, Greenwich, CT             49:59   16:39
  180    8  W60 Linda Applegarth, 60*, Greenwich, CT        49:59   16:40
  154   34  M40 Carl Smith, 40                              50:00   16:40

  181   32  JrW India Smith, 7*                             51:05   17:02
  182    9  W60 Judy Jamieson, 60*, Greenwich, CT           51:07   17:02
  183   25  W20 Amanda Glendinning, 20*, West Redding, CT   51:14   17:05

  184   48  W30 Amanda Purdue, 30*, Norwalk, CT             57:01   19:00




"*" indicates females
24 finishers among Men 19 & Under
7 finishers among Men 20 - 29
22 finishers among Men 30 - 39
34 finishers among Men 40 - 49
34 finishers among Men 50 - 59
21 finishers among Men 60 - 69
8 finishers among Men 70 & Up
32 finishers among Women 19 & Under
25 finishers among Women 20 - 29
48 finishers among Women 30 - 39
41 finishers among Women 40 - 49
24 finishers among Women 50 - 59
9 finishers among Women 60 - 69
2 finishers among Women 70 & Up
154 male finishers
184 female finishers
338 total finishers

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Open Men
    1    1  M40 Alan Wells, 40, Orlando, FL                 15:53    5:17
    2    2  JrM Kenner Clark, 18, Old Greenwich, CT         16:20    5:26
    3    3  M40 James Charlton, 42, Riverside, CT           17:21    5:47

Open Women
    1    1  W40 Tara Allen, 40, Greenwich, CT               18:22    6:07
    2    2  W40 Liz Herbert, 44, Darien, CT                 18:32    6:10
    3    3  W20 Elizabeth Campbell, 22, Norwalk, CT         18:44    6:15

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Men 19 & Under
    4    1      Will Berzuk, 15, Greenwich, CT              17:51    5:57
    9    2      Eugene Perry, 13, Greenwich, CT             19:22    6:27
   10    3      Chad Novak, 16, Greenwich, CT               19:32    6:31
   12    4      William Bass, 15, Greenwich, CT             19:44    6:34
   23    5      Chris Dunn, 11, Greenwich, CT               20:52    6:57

Men 20 - 29
   19    1      David Jones, 20, Greenwich, CT              20:14    6:44
   21    2      A J. Riley, 25                              20:39    6:53
   41    3      James Perry, 28, Monroe, CT                 22:51    7:37
   72    4      Jordan Solomon, 23, New York, NY            25:10    8:23
   79    5      Travis Ruttkamp, 20, Cos Cob, CT            25:38    8:33

Men 30 - 39
    6    1      Leonardo Bialo, 35, Stamford, CT            19:02    6:20
   14    2      Chris Eichmann, 39, Greenwich, CT           19:50    6:36
   24    3      Johnny De Paola, 30, Ramsey, NJ             20:59    6:59
   25    4      Chris Rognalsen, 35, Greenwich, CT          21:05    7:02
   26    5      Andrew Yin, 30, Greenwich, CT               21:11    7:03

Men 40 - 49
    7    1      Mike Beck, 41, Cos Cob, CT                  19:16    6:25
   13    2      Carl Marinaccio, 40, Greenwich, CT          19:48    6:36
   15    3      Adam Norris, 40, Norwalk, CT                19:52    6:37
   16    4      Evan Bender, 40, Tarrytown, NY              20:05    6:41
   17    5      Patrick O'Connor, 40, Stamford, CT          20:10    6:43

Men 50 - 59
    5    1      Peter Hohmeister, 55, Stamford, CT          18:18    6:06
    8    2      Joseph Gallucci, 52, New Rochelle, NY       19:22    6:27
   11    3      Steve Pyle, 54, Boulder, CO                 19:40    6:33
   27    4      Oliver Kaufman, 50, Stamford, CT            21:17    7:06
   31    5      Scott Williams, 50, Greenwich, CT           21:45    7:15

Men 60 - 69
   20    1      John Krasniewicz, 60, Old Greenwich, CT     20:17    6:46
   30    2      Bob Hermesch, 60, Croton on the Hudson     21:36    7:12
   32    3      Ron Rembaum, 60, Old Greenwich, CT          21:51    7:17
   47    4      Jerry Haas, 67, Stamford, CT                23:48    7:56
   48    5      Michael Chait, 60, Greenwich, CT            23:52    7:57

Men 70 & Up
   36    1      Tom Maile, 70, Cortlandt Manor, NY          22:20    7:27
   85    2      John Gibbons, 70, Old Greenwich, CT         26:05    8:42
  108    3      Nick Ohnell, 70, Greenwich, CT              28:58    9:39
  130    4      John Cook, 70, Stamford, CT                 31:53   10:38
  136    5      Robert Chen, 70, Greenwich, CT              33:05   11:01

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Women 19 & Under
    6    1      Julia Sassi, 17, Stamford, CT               20:42    6:54
   10    2      Samantha Berenblum, 17, Cos Cob, CT         21:56    7:19
   15    3      Francesca Narea, 14, Greenwich, CT          22:50    7:36
   17    4      Emily Hunt, 15, Old Greenwich, CT           23:16    7:45
   19    5      Carly Glickenhaus, 14, Scarsdale, NY        23:21    7:47

Women 20 - 29
    8    1      Dori Jones, 20, Old Greenwich, CT           21:00    7:00
   27    2      Anja Krieger-Redwood, 22, Greenwich, CT     24:06    8:02
   31    3      Katie Campbell, 20, New York, NY            24:21    8:07
   32    4      Meghan Kuebler, 29, Stamford, CT            24:33    8:11
   38    5      Krista Miller, 20, Long Island City, NY     24:56    8:18

Women 30 - 39
    4    1      Erin Wilson, 30, Old Greenwich, CT          19:51    6:37
   11    2      Gracia Robinson, 36, Norwalk, CT            22:24    7:28
   12    3      Melissa Chamberlin, 32, Stamford, CT        22:24    7:28
   13    4      Jennifer Anderson, 37, Fairfield, CT        22:29    7:30
   14    5      Shanna Miller, 30, Greenwich, CT            22:34    7:31

Women 40 - 49
    5    1      Dawn Marinaccio, 40, Greenwich, CT          20:02    6:40
    7    2      Carolyn Bordes, 40, Sausalito, CA           20:46    6:55
    9    3      Paula Scaminaci, 47, Cos Cob, CT            21:55    7:18
   20    4      Yona Tucker, 46, Teaneck, NJ                23:22    7:47
   24    5      Andrea Fortino, 40, Goldens Bridge, NY      23:31    7:50

Women 50 - 59
   16    1      Katha Diddel-Warren, 50, Greenwich, CT      22:57    7:39
   23    2      Linda Putman, 50, Greenwich, CT             23:24    7:48
   28    3      Dorian Glickenhaus, 50, Scarsdale, NY       24:10    8:03
   42    4      Jane Sulich, 50, Riverside, CT              25:24    8:28
   50    5      Martha Taylor, 50, Bronxville, NY           26:04    8:41

Women 60 - 69
   37    1      Carol Hansen, 60, Croton, NY                24:53    8:17
   89    2      Kathi Mullins, 60                           29:07    9:42
  113    3      Dorothy Fuscaldo, 60, White Plains, NY      30:51   10:17
  124    4      Linda Ritch, 60, Greenwich, CT              31:57   10:39
  169    5      Mj  Foti, 60, Greenwich, CT                 39:46   13:15

Women 70 & Up
  172    1      Natalie Schaffer, 70, Greenwich, CT         41:48   13:56
  174    2      Vera Lane, 74, Old Greenwich, CT            43:35   14:32

BACK TO RESULTS INDEX PAGE

 

.2012 Yardis Brothers, Inc. All rights reserved

Threads & Treads
17 East Putnam Avenue
Greenwich, CT. 06830
203-661-0142
mickeyyardis@yahoo.com

Webmaster: Mark Edwards